بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

  • دیسفاژی - مشکل در بلعیدن
  • زوال عقل یا دمانس - نقایص حافظه و یا شناختی
  • دیس‌آرتری - "قابلیت فهم"
  • زبان‌پَریشی یا آفازی - مشکلات زبانی
  • بدصدایی یا گرفتگی صدا یا از دست دادت صدا (آواگسست)

 

دیسفاژی - مشکلات مربوط به بلعیدن

بیمارانی که تحت عمل جراحی سرطان سر و گردن، پرتودرمانی و شیمی درمانی قرار می گیرند، معمولاً حداقل در یک مرحله از فرآیند بلع دچار مشکل می شوند.

بلع به سه مرحله دهانی، بلع حلقی و مرحله مری تقسیم می شود. هدف ما این است که بیمار مواد جامد و مایع را به ملایم ترین شکل با کمترین خطر خفگی مصرف کند.

متخصصین گفتار درمانی معمولاً تغییر رژیم غذایی، تمرینات دهانی و حلقی را را توصیه می کنند و راهکارهایی مربوط به حالت یا رفتاری را برای کاهش خطر خفگی یا تنفس تعیین می کنند.

افرادی که به بیماری های تنفسی مبتلا هستند بیشتر در معرض خطر تنفسی قرار دارند زیرا سیستم هایی که برای تنفس و بلعیدن استفاده می کنیم نزدیک به یکدیگر هستند و نیاز به زمان بندی دقیق دارند. در این موارد و به ویژه با بیماران COVID-19، گفتار درمانگران ممکن است یک دستگاه ونتیلاتور را برای به حداکثر رساندن ایمنی توصیه کنند.

 

زوال عقل یا دمانس - نقایص حافظه و یا شناختی

بیماران مبتلا به زوال عقل غالباً دچار نقایص حافظه ای یا شناختی می شوند. دوره درمان به مرحله بیماری بستگی خواهد داشت.

در مراحل اولیه، گفتاردرمانگر بر ارائه آموزش به بیمار و خانواده در مورد چگونگی پیشرفت بیماری، منابع موجود برای پشتیبانی و کمک به حافظه برای یاری به بیمار تا آنجا که ممکن است مستقل و ایمن باقی بماند، متمرکز خواهد شد. این کار اغلب از طریق آموزش استراتژی های حافظه برای مصرف دقیق داروها، به خاطر سپردن اندازه گیری قند خون، استفاده از واکر یا حتی تلفن و یا دستگاه هشدار اضطراری است.

در مراحل بعدی، تمرکز بر آموزش خانواده در مورد بهترین راه های تعامل با بیمار و تغییرات محیطی است که می تواند رفتارهای ناامن یا خطرناک را کاهش دهد.

 

دیس‌آرتری - "قابلیت فهم "

اختلال گفتاری که منجر به تکلم نامفهوم می شود، به عنوان دیس آرتری شناخته می شود. این اختلال ناشی از ضعف عضلانی است که بیان را دشوار می کند و می تواند ناشی از بیماری های عصبی مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS باشد.

ما به عنوان گفتاردرمانگر، برنامه هایی برای درمان تدوین می کنیم که می تواند شامل تمرینات حرکتی دهان و استراتژی های گفتاری جبرانی باشد که همه اینها با هدف تسهیل درک گفتاری عملکردی است.

 

زبان‌پَریشی یا آفازی - مشکلات زبانی

آفازی به معنی مشکل در بیان و درک زبان است و اغلب به دلیل سکته مغزی ایجاد می شود. این اختلال می تواند عواقب شدیدی بر کیفیت زندگی بیماران داشته باشد. تصور کنید که به صندلی بسته شده اید و احساس سرما، تشنگی یا درد غیرمعمولی می کنید و نمی توانید چیزی را به دیگران منتقل کنید.

گفتار درمانگران با به حداکثر رساندن ارتباطات به عنوان هدف بلند مدت، فعالیتها و تمریناتی را برای بهبود توانایی درک و بیان زبان بیماران در نظر می گیرند.

همزمان، گفتار درمانگر ها با بیمار و مراقب در مورد روشهای ارتباطی جایگزین در هنگامی که بیمار در حال پیشرفت است نیز کار خواهند کرد که می تواند شامل همه چیز از کتابهای تصویری ساده گرفته تا دستگاه های پیشرفته ارتباطی تقویت کننده و جایگزین.

 

بدصدایی یا گرفتگی صدا یا از دست دادت صدا (آواگسست)

بیماران دچار پارکینسون می توانند بدصدایی یا تولید غیر طبیعی صدا را که ناشی از ضعف و کاهش هماهنگی عضلات کنترل کننده تنفس و تارهای صوتی است، تجربه کنند. گفتاردرمانی هنگام اجرای یک برنامه درمانی در منزل، از روشهای مختلف بازخورد مانند صدا سنج استفاده می کنند.

از طرف دیگر، از دست دادت صدا (آواگسست) اغلب نتیجه برداشته شدن حنجره است. برای جایگزینی عملکرد جعبه صوتی، گفتار درمان گر به بیماران می آموزد که از یک حنجره الکتریکی یا مری ارتعاشی استفاده کند.

این مثالها تنها تعداد اندکی از بیمارانی را که می توانند از گفتاردرمانی بهره مند شوند شامل می شود. همیشه بیماران، نیازها و کمبودهای خاص آنها را در نظر بگیرید.

 

این سوالات را در نظر بگیرید:

  • آیا آنها به دلیل فراموش کردن استفاده از واکر، مرتباً در حال زمین خوردن هستند؟
  • آیا تا کنون به ذات الریه مبتلا بوده اند؟
  • آیا در شنیدن یا درک مشکلی دارند؟
  • آیا به نظر می رسد که با دارو یا مدیریت بیماری ناسازگار هستند؟

 

اگر پاسخ بله است، ممکن است برای ارجاع به گفتاردرمانی مناسب باشند.

 

گفتار درمانی در منزل مرکز درمان در منزل آرون

برای ارتباط با ما و هماهنگی چگونگی مراقبت از شما و یا عزیزان تان کافی است با شماره 02144963136 تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

برخی از افراد باور دارند که 50 سالگی به نوعی 30 سالگی جدید است. درک این موضوع در صورتی که همه تست های غربالگری و واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنیم سخت است، بیشتر ما هم همینطور هستیم.

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

انزوا و تنهایی با انواع خطرات سلامتی مانند میزان بالای سکته قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. انزوای اجتماعی، به‌ویژه در میان سالمندان، به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر است. با این حال تنهایی، برگشت پذیر است. اقداماتی وجود دارد که افراد و جوامع می توانند با انجام آنها به سالمندان کمک کنند احساس تنهایی نکنند.

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نظرسنجی ها نشان می دهد هنگامی که افراد در مورد دوران سالمندی نگران می شوند، از دست دادن حافظه یا آلزایمر در بیشتر افراد بالای لیست قرار می گیرد - حتی بالاتر از نگرانی در مورد وضعیت مالی.

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19 قرار دهد.

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

بسیاری از بزرگ‌سالان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای شنیدن صدای تلویزیون باید صدای آن را بلند کنند و یا افراد برای صحبت کردن با شما باید بلندبلند صحبت کنند. دو علت رایج در از دست دادن شنوایی وجود دارد:

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی بخشی مهم از پازل خدمات مراقبت های درمانی در منزل است که به بیماران کمک می کند استقلال و کیفیت زندگی خود را از چند جنبه بدست آورند. بیایید نگاهی به چند اختلال قابل درمان در گفتار درمانی در محیط منزل بیندازیم.

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

قرنطینه در منزل، فاصله‌گذاری اجتماعی و واقعیت های زندگی در دوران پاندمی به خصوص در خانواده هایی که دارای سالمند هستند و یا یکی از اعضای خانواده نیازهای مخصوصی دارد، بسیار سخت است، به همین دلیل شاید برخی از ما احساس نیاز به خدمات درمان و مراقبت در منزل داشته باشیم.

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در هر مرحله ای از زندگی حیاتی است اما با افزایش سن و در دوران سالمندی اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از سالمندان در تامین نیازهای تغذیه ای خود دچار چالش هستند اما در افراد مبتلا به زوال عقل رعایت اصول مناسب تغذیه به مراتب دشوار تر است.

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان یک تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان بوده است، به خصوص در دورانی که با بیماری همه‌گیر کووید 19 روبرو هستیم. سالمندان به طور فزاینده ای امنیت و آسایش در منزل را ترجیح می دهند.

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه باید سلامت قلب را در اولویت قرار دهید (برای خود و عزیزان سالمند)، اکنون زمان مناسبی برای توجه ویژه به این مقوله است. در اینجا برخی از علائم مشکلات قلبی اشاره شده است که نباید در سالمندان نادیده گرفته شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید