دیابت چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

دیابت چیست؟ دیابت بیماری است که توانایی بدن در تجزیه گلوکز خون را که قند خون شناخته می شود، مختل می کند. در ایالات متحده، تعداد تخمینی افراد بالای 18 سال مبتلا به دیابت، 30.2 میلیون نفر است. این رقم بین 27.9 تا 32.7 درصد از جمعیت را تشکیل می دهد. بدون کنترل دقیق و مداوم، دیابت ممکن است منجر به تجمع قند در خون شود که می تواند ریسک عوارض خطرناکی، از جمله سکته مغزی و بیماری های قلبی را افزایش دهد. دیابت انواع مختلفی دارد و کنترل بیماری به نوع آن بستگی دارد. همه انواع دیابت ناشی از اضافه وزن یا داشتن سبک زندگی غیرفعال نیست. در حقیقت، برخی از کودکی دچار دیابت هستند.

انواع دیابت چیست

سه نوع اصلی دیابت وجود دارد: دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری.

دیابت نوع 1

همچنین به عنوان دیابت نوجوانی شناخته می شود، این نوع در مواردی رخ می دهد که بدن نتواند انسولین تولید کند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 وابسته به انسولین هستند، به این معنی که برای زنده ماندن باید روزانه از انسولین مصنوعی استفاده کنند.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 بر نحوه استفاده بدن از انسولین تأثیر می گذارد. در این نوع برخلاف دیابت نوع 1 بدن هنوز انسولین می سازد، سلولهای بدن مانند گذشته به آن واکنش نشان نمی دهند. طبق گفته انستیتوی ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی، دیابت نوع 2 رایج ترین نوع دیابت است و ارتباط زیادی با چاقی دارد.

دیابت بارداری

این نوع دیابت در خانم ها در دوران بارداری رخ می دهد و بدن ممکن است نسبت به انسولین حساسیت کمتری داشته باشد. دیابت بارداری در همه خانم ها اتفاق نمی افتد و معمولاً پس از زایمان برطرف می شود.
انواع کمتر رایج دیابت شامل دیابت مونوژنیک و دیابت مربوط به فیبروز کیستیک است.

پیش دیابت چیست

پزشکان برخی از افراد را مبتلا به پیش دیابت یا دیابت مرزی اطلاق می کنند، در شرایطی که قند خون معمولاً در محدوده 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر است.
سطح طبیعی قند خون بین 70 تا 99 میلی گرم در دسی لیتر است، در حالی که فرد مبتلا به دیابت قند خون ناشتا بالاتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر خواهد داشت.
سطح پیش دیابت به این معنی است که گلوکز خون بالاتر از حد معمول است اما آنقدر زیاد نیست که بتواند دیابت تشخیص داده شود.
با این حال، افراد مبتلا به پیش دیابت در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند، گرچه آنها معمولاً علائم دیابت کامل را تجربه نمی کنند.

عوامل خطر ابتلا به پیش دیابت و دیابت نوع 2 مشابه است. آنها عبارتند از:
• داشتن اضافه وزن
• سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت
• داشتن سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کمتر از 40 یا 50 میلی گرم در دسی لیتر
• سابقه فشار خون بالا
• ابتلا به دیابت بارداری یا به دنیا آوردن کودک با وزن هنگام تولد بیش از 9 پوند
• سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
• سن بیش از 45 سال
• داشتن سبک زندگی بی تحرک
اگر پزشک تشخیص دهد که فرد مبتلا به دیابت است، به او توصیه می کند که تغییرات سالمی در سبک زندگی ایجاد کند که می تواند پیشرفت دیابت نوع 2 را متوقف کند. کاهش وزن و داشتن رژیم غذایی سالم اغلب می تواند به پیشگیری از دیابت کمک کند.

دیابت چیست

چگونگی ایجاد مشکلات انسولین

پزشکان از دلایل دقیق دیابت نوع 1 اطلاع ندارند. دیابت نوع 2 که به آن مقاومت انسولین نیز گفته می شود، دلایل مشخص تری دارد.
انسولین به گلوکز موجود در غذا اجازه می دهد تا به سلولهای بدن او برای تأمین انرژی دسترسی پیدا کند. مقاومت به انسولین معمولاً نتیجه چرخه زیر است:
1. فرد ژن یا محیطی دارد که توانایی ایجاد انسولین کافی برای تأمین مقدار گلوکز در وی از بین می رود.
2. بدن سعی می کند انسولین اضافی تولید کند تا قند خون اضافی را پردازش کند.
3. پانکراس نمی تواند با تقاضای بیشتر همراه شود و قند خون اضافی شروع به گردش در خون می کند و باعث آسیب می شود.
4. با گذشت زمان، انسولین در ورود گلوکز به سلول ها کم اثر می شود و سطح قند خون همچنان افزایش می یابد.
در مورد دیابت نوع 2، مقاومت به انسولین به تدریج اتفاق می افتد. به همین دلیل است که پزشکان معمولاً برای کاهش سرعت یا تغییر این چرخه، تغییر سبک زندگی را توصیه می کنند.

فعالیت فیزیکی و نکات تغذیه ای

اگر پزشک فردی را مبتلا به دیابت نوع 2 تشخیص دهد، اغلب توصیه می کند برای کاهش وزن و سلامت کلی، تغییر در سبک زندگی انجام دهد. پزشک ممکن است فرد مبتلا به دیابت یا یپش دیابت را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد. یک متخصص تغذیه می تواند به یک فرد دیابتی کمک کند تا یک سبک زندگی فعال و متعادل داشته باشد و شرایط را کنترل کند.

اقداماتی که فرد مبتلا به دیابت می تواند برای شروع سبک زندگی انجام دهد عبارتند از:
• داشتن یک رژیم غذایی حاوی مواد غذایی تازه و مغذی، از جمله غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، پروتئین، لبنیات کم چرب و منابع چربی سالم، مانند آجیل.
• از غذاهای پر قند که کالری خالی تأمین می کنند یا کالری هایی که فواید غذایی دیگری ندارند مانند نوشابه های شیرین، غذاهای سرخ شده و دسرهای حاوی قند زیاد خودداری کنید.
• از نوشیدن مقدار زیاد الکل خودداری کنید.
• حداقل 5 روز هفته حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید، مانند پیاده روی، ایروبیک، دوچرخه سواری یا شنا.
• شناخت علائم افت قند خون هنگام ورزش، از جمله سرگیجه، گیجی، ضعف و تعریق زیاد.
افراد همچنین می توانند برای کاهش شاخص توده بدنی (BMI) خود گام بردارند که به برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند تا بیماری را بدون دارو کنترل کنند.
اهداف آهسته و مداوم در کاهش وزن به شخص کمک می کند تا مزایای طولانی مدت را حفظ کنند.

استفاده از انسولین

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است نیاز به تزریق یا استنشاق انسولین داشته باشند تا سطح قند خون آنها بیش از حد بالا نرود.
انواع مختلفی از انسولین در دسترس است و بیشتر آنها بر اساس مدت زمان تأثیر آنها دسته بندی می شوند. انسولین های سریع، عادی، متوسط و اثر طولانی مدت وجود دارد.
برخی از افراد برای حفظ سطح قند خون به طور مداوم از تزریق انسولین طولانی مدت استفاده می کنند. بعضی از افراد ممکن است از انسولین با اثر کوتاه مدت یا ترکیبی از انواع انسولین استفاده کنند. از هر نوعی که باشد، فرد معمولاً سطح قند خون خود را با استفاده از دستگاه قند خون بررسی می کند.
این روش برای بررسی سطح قند خون شامل استفاده از دستگاه مخصوص و قابل حمل به نام گلوكومتر است. سپس فرد مبتلا به دیابت نوع 1 از میزان قند خون خود برای تعیین میزان انسولین مورد نیاز استفاده می کند.
نظارت بر خود تنها راهی است که فرد می تواند از سطح قند خون خود مطلع شود. تخمین سطح قند خون بر اساس علائم فیزیکی ممکن است خطرناک باشد، مگر اینکه فردی به سطح گلوکز بسیار کم مشکوک شود و فکر کند که به دوز سریع گلوکز نیاز دارد.

چقدر انسولین زیاد است؟

انسولین به افراد دیابتی کمک می کند تا یک سبک زندگی فعال داشته باشند. با این حال، می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود، به خصوص اگر فرد بیش از حد مصرف کند.
انسولین بیش از حد می تواند باعث افت قند خون یا قند خون بسیار پایین و منجر به حالت تهوع، تعریق و لرز شود.
ضروری است که افراد انسولین را به دقت اندازه گیری کرده و از رژیم غذایی مداوم استفاده کنند تا حد ممکن سطح قند خون را متعادل کند.

سایر داروهای دیابت چیست

علاوه بر انسولین، انواع دیگری از داروها نیز موجود است که می توانند به فرد کمک کنند تا شرایط خود را مدیریت کند.

متفورمین

برای دیابت نوع 2، پزشک ممکن است متفورمین را به صورت قرص یا محلول تجویز کند.

نقش متفورمین

• کاهش قند خون
• بهبود اثربخشی انسولین
همچنین می تواند به کاهش وزن کمک کند. داشتن وزن سالم می تواند تأثیر دیابت را کاهش دهد.
علاوه بر دیابت، ممکن است فرد خطرات سلامتی دیگری نیز داشته باشد و برای کنترل این موارد ممکن است به دارو نیاز داشته باشید. پزشک به فرد در مورد نیازهایش مشاوره می دهد.

مهار کننده های SGLT2 و آگونیست های گیرنده GLP-1

در سال 2018، دستورالعمل های جدید همچنین تجویز داروهای اضافی را برای افراد مبتلا به بیماری های زیر توصیه می کند:
• بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک
• بیماری مزمن کلیوی
این داروها مهارکننده های انتقال دهنده (SGLT2) سدیم گلوکز یا آگونیست های گیرنده (GLP-1) مانند گلوکاگون هستند.
برای کسانی که بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک دارند و خطر بالایی برای نارسایی قلبی دارند، به پزشکان توصیه می شود که یک مهار کننده SGLT2 تجویز کنند.
آگونیست های گیرنده GLP-1 با افزایش میزان انسولین تولید شده در بدن و کاهش میزان گلوکز وارد شده به جریان خون عمل می کنند. این یک داروی تزریقی است. افراد ممکن است از آن به همراه متفورمین یا به تنهایی استفاده کنند. عوارض جانبی شامل مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع و از دست دادن اشتها است.
مهار کننده های SLGT2 نوع جدیدی از دارو برای کاهش سطح گلوکز خون هستند. آنها جدا از انسولین کار می کنند و ممکن است برای افرادی که آماده شروع استفاده از انسولین نیستند مفید باشد. مردم می توانند آن را از طریق دهان دریافت کنند. عوارض جانبی شامل خطر بالاتر عفونت ادراری و تناسلی و کتواسیدوز دیابتی است.

پیش دیابت چیست

نکات خود نظارتی

خود نظارتی میزان قند خون برای کنترل موثر دیابت، کمک به تنظیم زمانبندی وعده های غذایی، فعالیت بدنی و زمان مصرف دارو، از جمله انسولین، ضروری است.

اقدامات احتیاطی و مراحل زیر در مورد بسیاری از دستگاه های تست قند خون در بازار اعمال خواهد شد:
• قبل از لمس نوارهای تست قند خون، از تمیز و خشک بودن هر دو دست اطمینان حاصل کنید
• بیش از یک بار از نوار تست قند خون استفاده نکنید و آنها را در قوطی اصلی خود نگه دارید تا از تغییر بر اثر رطوبت خارجی جلوگیری کنید.
• بعد از تست قوطی را بسته نگه دارید.
• همیشه تاریخ انقضا را بررسی کنید.
• نوارهای تست قند خون را در یک منطقه خشک و خنک نگهداری کنید.
• در مورد نوار با پزشک مشورت کنید، به این ترتیب پزشک یا متخصص می تواند اثربخشی آنها را بررسی کند.

چشم انداز

دیابت چیست؟ دیابت یک بیماری جدی و مزمن است. طبق داده های انجمن دیابت آمریکا (ADA)، این بیماری هفتمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است.
گرچه دیابت به خودی خود قابل کنترل است، اما عوارض آن به شدت بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد و در صورت عدم درمان سریع، برخی از آنها کشنده هستند.

عوارض دیابت چیست:
• بیماری های دندان و لثه
• مشکلات چشمی و از دست دادن بینایی
• مشکلات پا، از جمله بی حسی، زخم و جراحات و بریدگی
• بیماری قلبی
• آسیب عصبی، مانند نوروپاتی دیابتی
• سکته
• بیماری کلیوی
در مورد بیماری کلیوی، این عارضه می تواند منجر به نارسایی کلیه، احتباس ادرار و مشکل در کنترل مثانه می شود.
کنترل منظم سطح گلوکز خون و تعدیل میزان مصرف گلوکز می تواند به افراد در جلوگیری از عوارض آسیب رسان دیابت نوع 2 کمک کند. برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1، مصرف انسولین تنها راه تعدیل و کنترل اثرات بیماری است.

سخن پایانی

دیابت یک بیماری تغییر دهنده زندگی است که نیاز به کنترل دقیق قند خون و سبک زندگی سالم برای فرد دارد تا بتواند آن را به درستی مدیریت کند. چندین نوع مختلف بیماری وجود دارد.
نوع 1 هنگامی رخ می دهد که بدن انسولین تولید نمی کند. نوع 2 هنگامی اتفاق می افتد که مصرف بیش از حد غذاهای پر قند باعث افزایش گلوکز خون و کاهش تولید و اثربخشی انسولین شود.
افراد می توانند انسولین مکمل برای کنترل وضعیت و بهبود جذب گلوکز مصرف کنند. اگر فرد مبتلا به پیش دیابت باشد، می تواند با ورزش منظم و رژیم متعادل و کم قند، خطر ابتلا به دیابت کامل را کاهش دهد.
عوارض دیابت می تواند شدید باشد، از جمله نارسایی کلیه و سکته مغزی، بنابراین مدیریت این بیماری حیاتی است.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

برخی از افراد باور دارند که 50 سالگی به نوعی 30 سالگی جدید است. درک این موضوع در صورتی که همه تست های غربالگری و واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنیم سخت است، بیشتر ما هم همینطور هستیم.

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

انزوا و تنهایی با انواع خطرات سلامتی مانند میزان بالای سکته قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. انزوای اجتماعی، به‌ویژه در میان سالمندان، به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر است. با این حال تنهایی، برگشت پذیر است. اقداماتی وجود دارد که افراد و جوامع می توانند با انجام آنها به سالمندان کمک کنند احساس تنهایی نکنند.

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نظرسنجی ها نشان می دهد هنگامی که افراد در مورد دوران سالمندی نگران می شوند، از دست دادن حافظه یا آلزایمر در بیشتر افراد بالای لیست قرار می گیرد - حتی بالاتر از نگرانی در مورد وضعیت مالی.

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19 قرار دهد.

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

بسیاری از بزرگ‌سالان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای شنیدن صدای تلویزیون باید صدای آن را بلند کنند و یا افراد برای صحبت کردن با شما باید بلندبلند صحبت کنند. دو علت رایج در از دست دادن شنوایی وجود دارد:

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی بخشی مهم از پازل خدمات مراقبت های درمانی در منزل است که به بیماران کمک می کند استقلال و کیفیت زندگی خود را از چند جنبه بدست آورند. بیایید نگاهی به چند اختلال قابل درمان در گفتار درمانی در محیط منزل بیندازیم.

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

قرنطینه در منزل، فاصله‌گذاری اجتماعی و واقعیت های زندگی در دوران پاندمی به خصوص در خانواده هایی که دارای سالمند هستند و یا یکی از اعضای خانواده نیازهای مخصوصی دارد، بسیار سخت است، به همین دلیل شاید برخی از ما احساس نیاز به خدمات درمان و مراقبت در منزل داشته باشیم.

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در هر مرحله ای از زندگی حیاتی است اما با افزایش سن و در دوران سالمندی اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از سالمندان در تامین نیازهای تغذیه ای خود دچار چالش هستند اما در افراد مبتلا به زوال عقل رعایت اصول مناسب تغذیه به مراتب دشوار تر است.

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان یک تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان بوده است، به خصوص در دورانی که با بیماری همه‌گیر کووید 19 روبرو هستیم. سالمندان به طور فزاینده ای امنیت و آسایش در منزل را ترجیح می دهند.

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه باید سلامت قلب را در اولویت قرار دهید (برای خود و عزیزان سالمند)، اکنون زمان مناسبی برای توجه ویژه به این مقوله است. در اینجا برخی از علائم مشکلات قلبی اشاره شده است که نباید در سالمندان نادیده گرفته شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید