درمان زردی نوزاد در خانه

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۹

در این مطلب روش های طبیعی برای درمان زردی نوزاد در خانه قبل از انجام سایر اقدامات پزشکی ذکر شده است. زردی نوزاد زمانی اتفاق می افتد که بیلی روبین اضافی- ماده زرد رنگ سلول های قرمز خون - در خون کودک وجود داشته باشد. این مشکل باعث می شود پوست و گاهی چشم نوزاد زرد شود.

سطح بیلی روبین به طور طبیعی 3-5 روز پس از تولد به بالاترین میزان می رسد، بنابراین معمولاً زردی در 5 روز پس از تولد اتفاق می افتد. برآورد می شود 60٪ از نوزادان و 80٪ از نوزادان نارس به زردی دچار شوند و این مشکل بیشتر در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دیده می شود.

روش های طبیعی درمان زردی نوزاد در خانه

تغذیه و شیر دادن مکرر

تغذیه مکرر کودک می تواند به او کمک کند تا کبد وی شروع به فعالیت کند و سلولهای قرمز خون اضافی را در سیستم خود تجزیه کند. در نتیجه، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در معرض خطر ابتلا به زردی بیشتری قرار دارند. در طی چند روز اول، کودک شیر آغوز می خورد، ماده ای که دارای مواد مغذی بسیار غلیظ و بسیار زیاد (فقط چند قاشق غذاخوری از آن را سیر می کند!). آن را با شیر خشک مقایسه کنید تا متوجه شوید که چرا نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند بیشتر در معرض خطر است.
با این حال تمام تلاش خود را انجام دهید تا کودک هرچه بیشتر شیر مادر دریافت کند، زیرا این امر به او کمک می کند مقدار بیلی روبین اضافی را از بدن خود خارج کند. اگر از شیر خشک استفاده می کنید نیز مطمئن شوید که کودک به اندازه کافی شیر خشک مصرف می کند.

نور خورشید

طیف نور آبی که به طور طبیعی در نور خورشید یافت می شود به تجزیه بیلی روبین اضافی کمک می کند تا بدن آن را دفع کند. درآوردن لباس کودک و قرار دادن او در یک مکان آفتابی ایده خوبی است. (البته باید مراقب باشید که کودک بیش از حد آفتاب ن گیرد یا نسوزد!). در موارد متوسط تا شدید، ممکن است به دستگاه فتوتراپی - چراغ های ویژه ای که مشابه نور طیف آبی نور خورشید هستند برای کمک به تجزیه بیلی روبین اضافی عمل می کنند - لازم باشد.

ویتامین D

یک مطالعه نشان داده است که ویتامین D در نوزاد مبتلا به زردی به طور قابل توجهی پایین تر از نوزادان غیر مبتلا به زردی نوزاد است. مادران شیرده می توانند با 6400 واحد IU ویتامین D دریافت کنند که به شیر وی منتقل می شود و سطح ویتامین D نوزاد را افزایش می دهد. قرار دادن نوزاد در یک مکان آفتابی، همانطور که در بالا ذکر شد KDC می تواند به افزاشی سطح ویتامین D کمک کند.

مصرف پروبیوتیک

یک تحقیق نشان داده است که مکمل پروبیوتیک در نوزادان به بهبود قابل توجه علائم زردی کمک می کند. پروبیوتیک ها میزان بیلی روبین را که باعث زردی می شود کاهش داده و به بدن کمک می کنند تا بیلی روبین اضافی را تجزیه کند.

منیزم

در یک مطالعه، زنان بارداری که به مدت 6 هفته روزانه 250 میلی گرم منیزیم مصرف می کردند، حدود 20 درصد کاهش بیلی روبین اضافی در نوزادان آنها مشاهده شد. اگر باردار یا شیرده هستید سعی کنید غذاهای غنی از منیزیم را به رژیم خود اضافه کنید.

آرد جو

هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد اما محققان دریافتند که الک کردن آرد جو روی پوست کودک و همچنین قرار گرفتن در معرض نور باعث بهبود زردی نوزاد در خانه می شود. آرد جو به کاهش غیر مستقیم سطح بیلی روبین کمک می کند و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. این داروی سنتی ایرانی احتمالاً به خودی خود موثر نخواهد بود اما می تواند اثرات نور درمانی را تقویت کند.

درمان زردی نوزاد در خانه

چه زمانی به دستگاه فتوتراپی نیاز است؟

هنگامی که زردی در نوزاد تازه متولد شده شدیدتر باشد، مداخلات شدیدتری لازم است، متداول ترین روش درمانی استفاده از دستگاه زردی نوزاد در منزل یا فتوتراپی است، دستگاه که کودک مبتلا به زردی تحت نور آبی مصنوعی قرار می گیرد. این نور تأثیر مشابه نور خورشید دارد و به تجزیه بیلی روبین به مولکولهایی کمک می کند که به راحتی از بدن دفع می شوند.

خطرات دستگاه زردی نوزاد و فتوتراپی

فتوتراپی یک روش رایج در درمان زردی نوزاد در خانه است و در اکثر قریب به اتفاق موارد، بدون عارضه است.

درمان زردی نوزاد در خانه با فتوتراپی

زردی نوزاد می تواند والدین را غافلگیر کند. دیدن زرد شدن پوست کودک شاید کمی ترسناک به نظر برسد. به یاد داشته باشید که زردی نوزاد تازه متولد شده یک بیماری قابل درمان است و به طور کلی بدون عارضه است. با پزشک صحبت کنید تا یک برنامه درمانی مناسب برای کودک ارائه کند و مطمئن شوید که به نوزاد تازه متولد شده خود تغذیه کافی می دهید.

چگونه نتایج و ایمنی فتوتراپی را تقویت کنیم

اگر کودک شما به فتوتراپی نیاز دارد، روشهایی برای به حداکثر رساندن اثربخشی و کاهش عوارض جانبی وجود دارد.

استفاده از عینک محافظ

استفاده از عینک محافظ در حین فتوتراپی برای کودکان یک روش استاندارد است اما ممکن است والدین بخواهند آن را با پزشک خود مطرح کنند.

ماساژ

یک مطالعه نشان داد هنگامی که نوردرمانی با ماساژ ترکیب می شود، میزان بیلی روبین و دفعات حرکات روده در مقایسه با فتوتراپی تنها افزایش می یابد.

کودک را قبل و بعد از استفاده از فتوتراپی تغذیه کنید

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شیر مادر حاوی آنتی اکسیدان است و به بدن کودک کمک می کند از بدن در برابر برخی بیماری ها دفاع کند.

آرد جو

همانطور که در بالا ذکر شد، الک کردن آرد دانه جو بر روی پوست کودک قبل از فتوتراپی می تواند به طور موثرتری سطح بیلی روبین را کاهش دهد.

درمان زردی نوزاد در خانه

اگر فتوتراپی موثر نباشد چه باید کرد؟

نوزادان تازه متولد شده که به خوبی به فتوتراپی واکنش نشان ندهند، ممکن است یک بیماری زمینه ای مانند عفونت دستگاه ادراری (UTI) داشته باشند. در این حالت، برای درمان زردی ابتدا نیاز به درمان UTI وجود دارد.

اگر ابتلا به سایر بیماری ها رد شود و فتوتراپی نتواند زردی را برطرف کند، ممکن است پزشک انجام تعویض خون را توصیه کند.
نیاز به تعویض خون یا ایمونوگلوبولین، پروتئینی در خون که سطح آنتی بادی را کاهش می دهد نادر است اما ممکن است در موارد شدید توصیه شود.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

همه چیز در مورد زردی نوزاد

همه چیز در مورد زردی نوزاد

زردی نوزاد به معنی زرد شدن پوست و چشمان نوزاد است. زردی نوزاد بسیار شایع است و ممکن است زمانی رخ دهد که کودکان سطح بالایی از بیلی روبین دارند. بیلی روبین رنگدانه ای زرد است که هنگام تجزیه طبیعی سلول های قرمز خون ایجاد می شود.

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد معمولاً فقط در صورتی لازم است که کودک شما مقادیر زیادی ماده به نام بیلی روبین در خون داشته باشد، بنابراین برای بررسی این مسئله باید آزمایشاتی انجام شود.

نحوه مراقبت از کودک در حین فتوتراپی

نحوه مراقبت از کودک در حین فتوتراپی

فتوتراپی بسیار ایمن و راحت است، به کودک آسیب نمی رساند و بدون درد است. بیشتر نوزادان پس از نصب دستگاه به سرعت با آن وفق پیدا می کنند. مدت زمانی که کودک شما به درمان احتیاج دارد در هر نوزاد متفاوت است. کودکان معمولاً به مدت دو تا سه روز نیاز به درمان دارند ، اما گاهی اوقات به مدت طولانی تری نیاز دارند.

درمان زردی نوزاد در خانه

درمان زردی نوزاد در خانه

در این مطلب روش های طبیعی برای درمان زردی نوزاد در خانه قبل از انجام سایر اقدامات پزشکی ذکر شده است. زردی نوزاد زمانی اتفاق می افتد که بیلی روبین اضافی- ماده زرد رنگ سلول های قرمز خون - در خون کودک وجود داشته باشد.

اجاره دستگاه زردی نوزاد

اجاره دستگاه زردی نوزاد

اجاره دستگاه زردی نوزاد و درمان زردی در منزل در صورتی لازم است که کودک شما مقادیر زیادی ماده ای به نام بیلی روبین در خون خود داشته باشد.

بیلی روبین بالا

بیلی روبین بالا

به داشتن سطح بیلی روبین بالا ، هیپربیلی روبینمی گفته می شود. این مشکل معمولاً نشانه یک بیماری زمینه ای است ، بنابراین اگر نتایج آزمایشات نشان داد که بیلی روبین بالا دارید ، مراجعه به پزشک ضروری است.

برای زردی نوزاد چی خوبه؟

برای زردی نوزاد چی خوبه؟

برای زردی نوزاد چی خوبه؟ زردی نوزاد زمانی رخ می دهد که سطح بیلی روبین در خون افزایش یابد. این مشکل منجر به زرد شدن چشم و پوست می شود. زردی به خودی خود یک بیماری نیست بلکه بر اثر یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود.

درمان سرماخوردگی کودکان

درمان سرماخوردگی کودکان

درمان سرماخوردگی کودکان چگونه است؟ سرماخوردگی و آنفولانزا از عفونت های ویروسی هستند، بنابراین برای درمان آنها عفونت آنتی بیوتیک ها کمکی نخواهند کرد. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کمک سیستم ایمنی در مقابله با ویروس به منظور درمان سرماخوردگی کودکان انجام دهید.

تست شنوایی سنجی نوزاد چیست و چگونه انجام می شود؟

تست شنوایی سنجی نوزاد چیست و چگونه انجام می شود؟

تست شنوایی سنجی نوزاد به نوزادانی که دچار کم شنوایی هستند این امکان را می دهد که در چند هفته اول پس از تولد، معاینه شوند.

آزمایش بیلی روبین خون چیست؟

آزمایش بیلی روبین خون چیست؟

آزمایش بیلی روبین خون چیست؟ آزمایش بیلی روبین سطح بیلی روبین را در خون اندازه گیری می کند. بیلی روبین یک رنگدانه زرد رنگ است که در طی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز خون ساخته می شود. بیلی روبین از کبد عبور می کند و در نهایت از بدن دفع می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید