8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۴ شهریور ۱۳۹۹

سن

با بالا رفتن سن، سلول‌های مویی کوچک در گوش داخلی به آرامی شروع به شکستن می کنند و نمی توانند ارتعاشات صدا را مانند قبل دریافت کنند.

 

سر و صدا

صدای بلند زیاد در طولانی مدت می تواند به سلول‌های مویی درون گوش آسیب بزند.

خبر خوب چیست؟ می توانید به منظور جلوگیری از کاهش شنوایی ناشی از سر و صدای زیاد ئ کنترل موارد مربوط به سن، اقداماتی انجام دهید. در اینجا به 8 نکته در مورد بهبود شنوایی اشاره شده است.

 

از سر و صدای زیاد دوری کنید

چه میزان صدا را بلند می دانیم؟ اگر برای حرف زدن در صدای اطراف نیاز به داد زدن داشته باشیم، صدا به میزانی بلند است که می تواند آسیب زننده باشد. صدای موتور سیکلت، اسپیکرهای کنسرت، ابزارآلات برقی مانند دریل، اره و همچنین هدفون ها، به میزانی بلند هستند که در شنوایی فرد مشکل ایجاد کنند.

 

همواره طرفدار صدای آزام باشید

به خرید ابزارها و تجهیزاتی فکر کنید که میزان صدای پایینی دارند و اگر در سینما، رستوران و یا دیگر مکان های عمومی با صداهای خیلی بلند مواجه شدید، از مسئول بخواهید صدا را کاهش دهد.

 

صداهای بلند در زندگی را محدود کنید

گاهی اوقات نمی توانید از صدای آژیر آمبولانس یا چکش برقی در خیابان اجتناب کنید. بهترین راه این است که این صداها را محدود کنید. کاهش شنوایی ناشی از سر و صدای زیاد نتیجه بلندی صدا و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن است.

 

از ابزارهای محافظت از شنوایی استفاده کنید

اگر می دانید که قرار است برای بیش از چند دقیقه در معرض صدای بلند قرار گیرید، از وسایل حفاظتی مانند موارد زیر استفاده کنید:

گوش‌گیر

گوش گیر معمولا از فوم یا لاستیک ساخته می شود و داخل کانال گوش قرار می گیرد و صدا را به میزان 15 تا 30 دسی‌بل کاهش می دهد. برخی انواع گوش گیر ها سطوح صدا را در همه فرکانس ها کاهش می دهند و برای افرادی که باید صداهای اطراف را کاهش دهند اما تحریف نکنند مفید هستند، مانند موسیقیدان ها.

محافظ گوش

این نوع محافظ ها کاملا دور گوش را می گیرند و صدا را به میزان 15 تا 30 دسی‌بل کاهش می دهند. برای انسداد صدا باید در هر دو گوش به صورت کامل فیت قرار گیرند.

همچنین می توانید این دو را همزمان استفاده کنید تا محافظت بیشتری به دست آورید.

 

سیگار نکشید

تنباکو می تواند احتمال کاهش شنوایی را افزایش دهد. نتایج تحقیقات نیز این موضوع را تایید می کند؛ بنابراین اگر سیگار می کشید بهتر است که آن را ترک کنید. اگر که سیگاری نیز نیستید سعی کنید در معرض دود آن قرار نگیرید.

 

داروها را از نظر خطرات شنوایی چک کنید

حدود 200 دارو وجود دارند که می توانند بر شنوایی آسیب بزنند که شامل داروهای آنتی بیوتیک و ضد سرطان می‌شوند. حتی دوز بالای آسپرین نیز می تواند برای گوش ها مضر باشد. اگر پزشک دارویی تجویز کرده است با وی مشورت کنید که برای شنوایی آسیبی به همراه نداشته باشد. اگر مجبور به استفاده از دارویی هستید که به گوش آسیب می زند مطمئن شوید که پزشک وضعیت شنوایی شما را قبل و بعد از مصرف دارو چک می کند.

 

سنجش شنوایی را فراموش نکنید

در صورت داشتن شرایط زیر حتما تست سنجش شنوایی انجام دهید:

  • بستگان نزدیک شما مشکل شنوایی دارند
  • در شنیدن مکالمات روزمره دچار مشکل هستید
  • به صورت منظم در معرض سر و صدای زیاد قرار دارید
  • اغلب صدای زنگ زدن در گوش می شنوید

اگر دچار مشکلات شنوایی هستید می توانید با دوری از صداهای بلند از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. اگر مشکل تان جدی است، به استفاده از سمعک و یا دیگر روش های درمانی فکر کنید. در صورت مشاهده تغییر ناگهانی و بدون دلیل در شنوایی به پزشک مراجعه کنید. می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی جدی باشد.


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

برخی از افراد باور دارند که 50 سالگی به نوعی 30 سالگی جدید است. درک این موضوع در صورتی که همه تست های غربالگری و واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنیم سخت است، بیشتر ما هم همینطور هستیم.

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

انزوا و تنهایی با انواع خطرات سلامتی مانند میزان بالای سکته قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. انزوای اجتماعی، به‌ویژه در میان سالمندان، به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر است. با این حال تنهایی، برگشت پذیر است. اقداماتی وجود دارد که افراد و جوامع می توانند با انجام آنها به سالمندان کمک کنند احساس تنهایی نکنند.

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نظرسنجی ها نشان می دهد هنگامی که افراد در مورد دوران سالمندی نگران می شوند، از دست دادن حافظه یا آلزایمر در بیشتر افراد بالای لیست قرار می گیرد - حتی بالاتر از نگرانی در مورد وضعیت مالی.

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19 قرار دهد.

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

بسیاری از بزرگ‌سالان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای شنیدن صدای تلویزیون باید صدای آن را بلند کنند و یا افراد برای صحبت کردن با شما باید بلندبلند صحبت کنند. دو علت رایج در از دست دادن شنوایی وجود دارد:

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی بخشی مهم از پازل خدمات مراقبت های درمانی در منزل است که به بیماران کمک می کند استقلال و کیفیت زندگی خود را از چند جنبه بدست آورند. بیایید نگاهی به چند اختلال قابل درمان در گفتار درمانی در محیط منزل بیندازیم.

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

قرنطینه در منزل، فاصله‌گذاری اجتماعی و واقعیت های زندگی در دوران پاندمی به خصوص در خانواده هایی که دارای سالمند هستند و یا یکی از اعضای خانواده نیازهای مخصوصی دارد، بسیار سخت است، به همین دلیل شاید برخی از ما احساس نیاز به خدمات درمان و مراقبت در منزل داشته باشیم.

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در هر مرحله ای از زندگی حیاتی است اما با افزایش سن و در دوران سالمندی اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از سالمندان در تامین نیازهای تغذیه ای خود دچار چالش هستند اما در افراد مبتلا به زوال عقل رعایت اصول مناسب تغذیه به مراتب دشوار تر است.

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان یک تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان بوده است، به خصوص در دورانی که با بیماری همه‌گیر کووید 19 روبرو هستیم. سالمندان به طور فزاینده ای امنیت و آسایش در منزل را ترجیح می دهند.

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه باید سلامت قلب را در اولویت قرار دهید (برای خود و عزیزان سالمند)، اکنون زمان مناسبی برای توجه ویژه به این مقوله است. در اینجا برخی از علائم مشکلات قلبی اشاره شده است که نباید در سالمندان نادیده گرفته شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید