اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۹

اکثر سالمندان این روزها تدابیر احتیاطی بهداشتی را رعایت می‌کنند. شستشوی دست، استفاده از ماسک در مواقع توصیه شده و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به ما کمک می کند در مقابل کووید 19 از خود محافظت کنیم. اما اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19  قرار دهد.

امروزه بیشتر مراکز درمانی آماده ارائه خدمات مراقبتی روزمره هستند. آنها اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت می‌کنند که شامل ضد عفونی مکرر، فاصله گذاری بیماران از یکدیگر و ضروری بودن ماسک برای بیماران و کارکنان است. برخی از آنها در صورت عدم ضرورت از خدمات غیر حضوری مانند ویزیت در منزل استفاده می‌کنند. در ادامه به برخی از اقدامات پیشگیری از بیماری ها اشاره شده است که نباید عقب بیندازید و می توانید از خدمات درمان در منزل استفاده کنید:

 

واکسیناسیون

برخی از افراد فکر می‌کنند واکسیناسیون مختص کودکان است، اما این موضوع حقیقت ندارد. واکسنها در طول زندگی از ما در برابر بیماریهای خطرناک محافظت می‌کنند - و افراد مسن اغلب در معرض خطر این بیماری ها هستند و عوارض جدی در آنها ایجاد می کند.

واکسن هایی که در حال حاضر برای اکثر افراد مسن توصیه می شود:

  • واکسن سالانه آنفولانزا
  • زونا
  • پنومونی (ذات‌الریه)
  • کزاز / دیفتری / سیاه‌سرفه

افرادی که مشکلات درمانی خاصی دارند بسته به تاریخچه واکسیناسیون پیشین و سبک زندگی ممکن است به واکسن های اضافی نیاز داشته باشند. این واکسن ها شامل سرخک / اوریون / سرخچه (MMR)، هپاتیت A و هپاتیت B و بیماری مننژوکوک است. افرادی که قصد سفر خارجی را دارند، ممکن است به واکسن های دیگری نیز احتیاج داشته باشند. پیش از سفر با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

 

غربالگری

غربالگری آزمایش هایی هستند که پزشک برای بررسی وضعیت پنهان بیمار انجام می دهد. برخی به معاینه فیزیکی نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر در ویزیت این بررسی را انجام می شوند. به غربالگری به عنوان آزمایشی که باید حتماً در آن سربلند بیرون بیایید نگاه نکنید. در عوض، آن را به عنوان روشی به منظور کسب اطلاعات ارزشمند در نظر داشته باشید تا بتوانید از سلامتی خود محافظت کنید.

 

پزشک ممکن است غربالگری را برای موارد زیر توصیه کند:

فشار خون بالا (هایپرتنشن)

پزشک فشار خون شما را با کاف مخصوصی که در قسمت بالای بازوی شما قرار می گیرد، سپس باد می شود و بعد باد آن کم می شود، اندازه گیری می شود. تشخیص زودرس فشار خون بالا به جلوگیری از بیماری های قلبی، سکته مغزی، مشکلات کلیوی و موارد دیگر کمک می کند.

 

کلسترول

پانل لیپید یک آزمایش خون ساده است که چربی های خون را اندازه گیری می کند و می تواند به شما بگوید که آیا برای کاهش کلسترول خون باید قدم بردارید یا خیر. این کار می تواند از قلب و حتی مغز شما محافظت کند.

 

دیابت

یک آزمایش خون ساده می تواند قند خون بالا را تشخیص دهد که نشان می دهد فرد مبتلا به دیابت است، یا قند خون مبتلا به پیش دیابت - که منجر به دیابت می شود.

 

سرطان

چندین نوع غربالگری می توانند سرطانها را در مراحل اولیه که بیشتر قابل درمان هستند، تشخیص دهند. این موارد شامل غربالگری برای:

  • سرطان روده بزرگ. کولونوسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا سرطانهای روده بزرگ را معاینه کند. کولونوسکوپی مطمئناً آزمایشی است که تعداد کمی از ما تمایل به انجامش داریم، اما دارای یک مزیت واقعی است زیرا در طی این روش، پزشک می تواند توده های کوچکی را که ممکن است سرطانی شود، از بین ببرد.
  • سرطان پروستات. معاینه فیزیکی یا آزمایش خون ممکن است برای مردان بالاتر از 50 سال توصیه شود. بسیاری از سرطانهای پروستات رشد کندی دارند. آزمایش و درمان تصمیمی است که در جلسه میان فرد و پزشک وی گرفته می شود.
  • سرطان پستان. ماموگرافی منظم برای خانم‌ها در سنین میان‌سالی توصیه می شود تا وقتی که پزشک بگوید دیگر انجام آن لازم نیست. این موضوع به سابقه پزشکی و خانوادگی زن بستگی دارد.
  • سرطان پوست. پزشک برای بررسی تغییرات در خال ها یا سایر ناهنجاری های پوستی، پوست را معاینه می کند. به بیماران توصیه می شود که به صورت منظم خودآزمایی نیز انجام دهند.
  • سرطان ریه. بسته به سابقه و میزان سیگار کشیدن فرد، ممکن است تصویربرداری ریه ها توصیه شود.

 

پوکی استخوان

یک روش کوتاه و بدون درد که سنجش تراکم استخوان نامیده می شود، وضعیت توده استخوانی فرد را مشخص می کند و اینکه آیا روش درمانی برای کند کردن از دست دادن استخوان ها توصیه می شود یا خیر.

 

مشکلات بینایی

معاینه دقیق چشم می تواند مشکلات مربوط به بینایی را که اغلب قابل درمان هستند، از جمله گلوکوم، تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا مربوط به سن و بیماری دیابت چشم تشخیص دهد.

تیم درمانی همچنین ممکن است غربالگری کاهش شنوایی، مشکلات مربوط به حافظه، افسردگی، استعمال سیگار یا استفاده بیش از حد الکل توصیه کند. همچنین ممکن است برای سل، HIV و هپاتیت آزمایش تجویز کنند. غربالگری سلامت دهان و دندان نیز دارای اهمیت است.

 

گام بعدی

هنگامی که پزشک نتایج آزمایش شما را بررسی کند، اطلاعات را با شما به اشتراک می گذارد. اقدامات لازم جهت درمان هرگونه مشکلات درمانی تشخیص داده شده را تجویز می‌کنند. به احتمال زیاد، پزشک همچنین تغییرات لازم در سبک زندگی را توصیه می کند که به عنوان یک اقدام پیشگیرانه مهم هستند: ورزش، رژیم غذایی سالم، کنترل استرس و فعالیت ذهنی.

 

مراقبت در منزل به سلامتی کلی سالمندان کمک می کند

خدمات متخصصین مراقبت در منزل ما از بسیاری جهات به رفاه سالمند کمک می کند. آنها در هماهنگی با خانواده و مراکز درمانی تلاش می‌کنند که وضعیت سالمند در شرایط مناسب حفظ شود. آنها سالمندان را در همه امور یاری می‌کنند. آنها را ترغیب می كنند كه توصیه های پزشك را در مورد رژیم غذایی، ورزش و مصرف داروها رعایت كنند. این روزها، مراقبت در منزل یک روش مناسب برای حفظ سلامتی سالمندان است.

 

متخصصان مراقبت در منزل ما با خانواده ها همکاری می‌کنند تا عزیزان سالخورده توصیه های بهداشتی پزشک را دنبال کنند. کافی است با ما تماس بگیرید تا مراقبی مجرب و متعهد برای شما ارسال کنیم و دیگر نگران رفع نیازهای سالمندان عزیز نباشید.


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

برخی از افراد باور دارند که 50 سالگی به نوعی 30 سالگی جدید است. درک این موضوع در صورتی که همه تست های غربالگری و واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنیم سخت است، بیشتر ما هم همینطور هستیم.

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

انزوا و تنهایی با انواع خطرات سلامتی مانند میزان بالای سکته قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. انزوای اجتماعی، به‌ویژه در میان سالمندان، به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر است. با این حال تنهایی، برگشت پذیر است. اقداماتی وجود دارد که افراد و جوامع می توانند با انجام آنها به سالمندان کمک کنند احساس تنهایی نکنند.

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نظرسنجی ها نشان می دهد هنگامی که افراد در مورد دوران سالمندی نگران می شوند، از دست دادن حافظه یا آلزایمر در بیشتر افراد بالای لیست قرار می گیرد - حتی بالاتر از نگرانی در مورد وضعیت مالی.

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19 قرار دهد.

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

بسیاری از بزرگ‌سالان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای شنیدن صدای تلویزیون باید صدای آن را بلند کنند و یا افراد برای صحبت کردن با شما باید بلندبلند صحبت کنند. دو علت رایج در از دست دادن شنوایی وجود دارد:

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی بخشی مهم از پازل خدمات مراقبت های درمانی در منزل است که به بیماران کمک می کند استقلال و کیفیت زندگی خود را از چند جنبه بدست آورند. بیایید نگاهی به چند اختلال قابل درمان در گفتار درمانی در محیط منزل بیندازیم.

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

قرنطینه در منزل، فاصله‌گذاری اجتماعی و واقعیت های زندگی در دوران پاندمی به خصوص در خانواده هایی که دارای سالمند هستند و یا یکی از اعضای خانواده نیازهای مخصوصی دارد، بسیار سخت است، به همین دلیل شاید برخی از ما احساس نیاز به خدمات درمان و مراقبت در منزل داشته باشیم.

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در هر مرحله ای از زندگی حیاتی است اما با افزایش سن و در دوران سالمندی اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از سالمندان در تامین نیازهای تغذیه ای خود دچار چالش هستند اما در افراد مبتلا به زوال عقل رعایت اصول مناسب تغذیه به مراتب دشوار تر است.

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان یک تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان بوده است، به خصوص در دورانی که با بیماری همه‌گیر کووید 19 روبرو هستیم. سالمندان به طور فزاینده ای امنیت و آسایش در منزل را ترجیح می دهند.

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه باید سلامت قلب را در اولویت قرار دهید (برای خود و عزیزان سالمند)، اکنون زمان مناسبی برای توجه ویژه به این مقوله است. در اینجا برخی از علائم مشکلات قلبی اشاره شده است که نباید در سالمندان نادیده گرفته شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید