اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۹۹

ماسک نقش مهمی در محافظت از ما در برابر کرونا ویروس دارد و همه باید در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنیم، بنابراین فرایگری نکاتی در مورد نحوه صحیح استفاده از ماسک از اهمیت زیادی برخوردار است.

نشستن دستها قبل و بعد از استفاده از ماسک

احتمالاً در طول روز دستان خود را شستشو می دهید. برای دور نگه داشتن میکروب ها و کمک به ماسک در انجام نقش خود، قبل از استفاده دستان خود را بشویید یا از ضد عفونی کننده دست با 60٪ الکل استفاده کنید قبل از استفاده و هر زمان که بخواهید آن را روی صورت خود تنظیم کنید باید این کار را انجام دهید. ماسک را از بند آن بگیرید و بدنه آن را لمس نکنید. بعد از برداشتن آن دوباره دستان خود را تمیز کنید.

شستشوی دست

نشستن ماسک جدید

ممکن است ماسک کاملاً جدید باشد، اما قبل از اینکه ماسک به دست شما برسد احتمالا سطوح مختلفی را لمس کرده است، مخصوصاً اگر دست ساز باشد؛ بنابراین آن را در آب گرم با مواد شوینده یا صابون بشویید. آن را با آب خوب بشویید. سپس آویزان کنید تا خشک شود. یا ماسک را به مدت 5 دقیقه در یک چهارم آب با 2 قاشق غذاخوری سفید کننده یا یک گالن با یک سوم فنجان سفید کننده خیس کنید.

ماسک جدید

عدم نگهداری مناسب

هنگام سوار شدن به ماشین به راحتی می توانید ماسک خود را روی داشبورد یا صندلی بریقرار دهیدزید؛ اما ماسک زمانی که روی صورت نیست، به مکانی تمیز نیاز دارد. اگر ماسک خیس یا کثیف نیست آن را در میان یک کاغذ یا کیسه قرار دهید تا کپک زده یا فاسد نشود. اگر برای غذا خوردن بیرون هستید می توانید آن را در جیب یا کیف پول قرار دهید اما هرگز روی میز قرار ندهید. بعد از غذا، دستان خود را بشویید و سپس ماسک خود را دوباره روی صورت قرار دهید.

نگهداری مناسب ماسک

استفاده از ماسک کثیف

ماسک ها جذب کننده ی باکتری ها و ویروس ها هستند. اگر مدت زمان زیادی روی صورت قرار داشته باشند، می توانند به عفونت اجازه ورود دهند. بعد از هر بار استفاده، ماسک را داخل لباسشویی معمولی با آب گرم (160 درجه فارنهایت) قرار دهید. یا حداقل 20 ثانیه آن را در آب داغ و صابون بشویید. سپس آن را در معرض نور زیاد، یا هوا قرار دهید تا خشک شود.

استفاده از ماسک کثیف

استفاده طولانی مدت از ماسک

اگر ماسک شما پاره شده است، سوراخ دارد، فرسوده شده است یا آلوده است، وقت آن است که آن را تعویض کنید. برای ماندگاری بیشتر ماسک های خود، اجازه ندهید که بزاق، عرق، آرایش یا چیزهای دیگر روی آنها قرار گیرد - در صورت عدم شستشو، پارچه آسیب می بیند. (همچنین ماسک های مرطوب به درستی عمل نمی کنند.) ماسک های کثیف یا مرطوب را در کیسه پلاستیکی قرار دهید تا بتوانید آنها را بشویید.

استفاده طولانی مدت از ماسک

استفاده مجدد از ماسک های یکبار مصرف

ماسک های یکبار مصرف برای استفاده چند باره مناسب نیستند. مطمئن شوید ماسکی که استفاده کنید قابل استفاده مجدد است. ماسک باید بینی و دهان را بپوشاند، بدون شکاف جانبی بزرگ. سمت رنگی (معمولاً آبی) باید رو به بیرون باشد. هنگامی که از ماسک یکبار مصرف استفاده کردید، آن را با خیال راحت درون سطل آشغال بیندازید. اگر ماسک خود را برای غذا خوردن برداشتید، وقتی غذای خود را تمام کردید آن را با یک ماسک تازه جایگزین کنید.

استفاده چند باره از ماسک

فیت کردن اندازه ماسک

اگر ماسک شما خیلی بزرگ است، بند های آن را از پشت سر خود عبور ندهید. در عوض آنها را گره بزنید تا کمی کوتاه شوند. گره را پشت گوش خود قرار دهید تا ماسک در کناره ها جمع نشود و شکاف نداشته باشد. اگر بند ها خیلی کوتاه است، طول آنها را با نخ افزایش دهید.

فیت کردن ماسک

برداشتن ماسک هنگام صحبت کردن

صحبت کردن با ماسک احساس عجیبی دارد؛ بنابراین اینکه برای اطمینان از شنیده شدن صدای تان، ماسک خود را لمس یا آن را کنار بکشید یک واکنش طبیعی است. اگر ماسک خود را آنقدر آزاد بگذارید که بتوانید آزادانه نفس بکشید و صحبت کنید، دیگران می توانند صدای شما را خوب درک کنند.

برداشتن ماسک

قرار دادن ماسک زیر بینی

دلیل استفاده از ماسک این است که مطمئن شوید مخاط و بزاق از بینی و دهان شما خارج نمی شود و به شخص دیگری سرایت نمی کند. همچنین از شما در برابر دیگران که ممکن است شما را آلوده کنند محافظت می کند. اگر عینک شما بخار گرفته است، قسمت روی بینی را سفت کنید تا نفس گرم شما از قسمت بالای ماسک خارج نشود.

ماسک زیر بینی

قرار دادن ماسک بالای چانه

ماسک باید کاملاً در نیمه پایین صورت و چانه قرار بگیرد. وقتی چانه شما پوشانیده نشود، ویروس ها می توانند وارد شوند و به دهان، بینی و چشم شما برسند. همچنین می توانند از دهان شما خارج شده و به دیگران منتقل شوند.

ماسک زیر چانه

عدم مراقبت از پوست

برای این که صورت بدون آلودگی و بثورات پوستی باشد، آن را با یک پاک کننده ملایم بشویید. از مرطوب کننده استفاده کنید - این کار یک لایه محافظت اضافی ایجاد می کند. (اگر پوست شما چرب است، از ژل استفاده کنید.) متخصص پوست می تواند به شما در انتخاب محصولی با بهترین مواد برای پوست کمک کند. به عنوان مثال، دی متیكون می تواند به لطیف شدن پوست كمك كند. هر 4 ساعت و به مدت 15 دقیقه، می توانید از ماسک استفاده نکنید، البته اگر در شرایط مناسبی قرار داشتید.

مراقبت از پوست

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان کرونا در منزل

درمان کرونا در منزل

اکثر افرادی که به کرونا ویروس آلوده می شوند، یک بیماری خفیف یا بدون علامت را تجربه می کنند که در منزل قابل درمان است؛ بنابراین اگر علائم کرونا ویروس را تجربه کردید، برای درمان در منزل چه کارهایی می توان انجام داد؟

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران برای فهمیدن اینکه آیا فرد در حال حاضر به کرونا ویروس آلوده است یا خیر، ویروسی که باعث بیماری کووید 19 می شود (COVID-19) انجام می پذیرد.

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

ویروس جهش یافته کرونا که B.1.1.7 نامیده می شود، اخیراً در جنوب شرقی انگلیس شیوع پیدا کرده است و دولت ها را وادار به وضع قوانین و محدودیت های سختگیرانه تر کرده است. اگرچه هنوز از تمام جزئیات اطلاع نداریم، اما کارشناسان به طور فزاینده ای اطمینان دارند که این کرونا جهش یافته راحت تر از گونه های دیگر منتقل می شود. در ادامه به همه چیزهایی که ما تاکنون در مورد کرونا جهش یافته می دانیم اشاره شده است.

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

حداقل دو نوع تست و آزمایش برای کرونا ویروس وجود دارد، یک آزمایش ویروسی و یک آزمایش آنتی بادی یا آزمایش خون کرونا. آزمایش ویروسی به دنبال شواهدی از ویروس کرونا در سیستم تنفسی شما است. آزمایش ویروسی مثبت به این معنی است که شما به کووید 19 مبتلا هستید. در این صورت ممکن است علائم عفونت را داشته باشید یا خیر.

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد ؟ سرفه، خستگی، درد عضلانی شایع تر هستند، اما از دست دادن توانایی چشایی یا بویایی در کرونا انگلیسی کمتر گزارش شده است.

عوارض جانبی واکسن کرونا

عوارض جانبی واکسن کرونا

شایعترین عوارض جانبی واکسن کرونا گزارش شده در پی واکسیناسیون کووید 19، درد در محل تزریق است. داده های آزمایشی نشان داده است که واکسن های فایزر و مدرنا ایمن بوده و به طور کلی به خوبی با بدن سازگار می شوند.

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

برخی از افراد مبتلا به کووید 19 بیماری خفیفی را با علائم اندک تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر به شدت بیمار می شوند. اگرچه احتمالاً تا کنون در مورد علائم شدید بیماری چیزهای زیادی شنیده اید اما ممکن است از خود بپرسید که کووید 19 خفیف یا متوسط چگونه است.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

ماسک نقش مهمی در محافظت از ما در برابر کرونا ویروس دارد و همه باید در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنیم، بنابراین فرایگری نکاتی در مورد نحوه صحیح استفاده از ماسک از اهمیت زیادی برخوردار است.

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا، اسپوتنیک وی (Sputnik V) اولین واکسن کرونا ویروس ثبت شده جهان است که بر پایه Vector آدنو ویروس انسانی است. واکسن روسی کرونا در حال حاضر در بیش از 30 کشور جهان تایید شده است.

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

تحقیقات جدید نشان می دهد، بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 خفیف و متوسط ممکن است دچار علائم کرونای طولانی شوند و ماهها پس از از بین رفتن بیماری همچنان دچار علائم باشند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید