علائم کووید 19 خفیف و متوسط

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۹

کووید 19 بیماری است که توسط کرونا ویروس جدید ایجاد می شود. این بیماری می تواند علائم مختلفی مانند تب، سرفه و از دست دادن بویایی و چشایی ایجاد کند.
برخی از افراد مبتلا به کووید 19 بیماری خفیفی را با علائم اندک تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر به شدت بیمار می شوند. اگرچه احتمالاً تا کنون در مورد علائم شدید بیماری چیزهای زیادی شنیده اید، اما ممکن است از خود بپرسید که کووید 19 خفیف یا متوسط چگونه است.
در این مقاله، ما عمیقاً به آنچه تاکنون در مورد کووید 19 خفیف یا متوسط می دانیم، مانند علائم و زمان مراجعه به پزشک، بیشتر خواهیم پرداخت.

علائم معمول کووید 19 چیست؟

سه مورد معمول گزارش شده علائم کووید 19 عبارتند از:
• تب
• سرفه
• ضعف و خستگی
برخی دیگر از علائم کووید 19 می تواند شامل موارد زیر باشد:
• تنگی نفس
• از دست دادن بویایی یا چشایی
• درد بدن
• سردرد
• گلو درد
• آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
• علائم گوارشی، از جمله حالت تهوع، استفراغ یا اسهال

علائم به چه ترتیب ظاهر می شوند؟

ترتیب علائم ممکن است از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد، اما ممکن است کنجکاو باشید بدانید کدام یک از علائم کووید 19 در ابتدا ظاهر می شود.
یک مطالعه در اوت سال 2020 با استفاده از مدل سازی ریاضی ترتیب احتمالی برخی از علائم کووید 19 را پیش بینی کرد. داده های 55924 نفر مبتلا به کووید 19 برای مطالعه استفاده شد.
علائم مورد بررسی شامل تب، سرفه و علائم گوارشی بود. محققان دریافتند که ترتیب علائم به شکل زیر بود:
1. تب
2. سرفه
3. حالت تهوع یا استفراغ
4. اسهال
سپس یک مجموعه داده جداگانه از 1099 نفر مبتلا به کووید 19 در مدل استفاده شد. این گروه به دو دسته تقسیم شدند: بیماری شدید و غیر شدید.
ترتیب علائم پیش بینی شده برای این مجموعه داده کوچکتر همان بود که در اولین مجموعه داده برای 55924 نفر وجود داشت. همچنین در افراد مبتلا به بیماری شدید و غیر شدید نیز به همین ترتیب بود.

علائم کووید 19 خفیف

علائم خفیف، متوسط و شدید

شدت کووید 19 اغلب به دسته هایی مانند خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود؛ اما این اصطلاحات در واقع به چه معنا هستند؟
طبق دستورالعمل های درمان کووید 19 که توسط موسسه ملی بهداشت (NIH) منتشر شده است، آنها به شرح زیر تعریف می شوند:

کووید 19 خفیف

علائم کووید 19 در شخص وجود دارد به جز تنگی نفس و مشکلات تنفسی.

کووید 19 متوسط

ممکن است فردی به بیماری تنفسی مانند ذات الریه مبتلا باشد. با این حال، سطح اکسیژن خون وی 94 درصد یا بیشتر باقی بماند.

کووید 19 شدید

سطوح اکسیژن خون در فرد کمتر از 94 درصد، میزان تنفس بالا و علائم بیماری ریه شدید است.
تحقیقات نشان داده است که حدود 81 درصد از افراد مبتلا به کووید 19 به بیماری خفیف یا متوسط مبتلا می شوند. طبق اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، اکثر افراد مبتلا به کووید 19 خفیف تا متوسط می توانند در خانه بهبود یابند.
حتی اگر به کووید 19 خفیف یا متوسط مبتلا هستید، مهم است که علائم خود را هنگام بهبودی کنترل کنید. حتی اگر فقط علائم خفیف دارید، باید بدانید که ممکن است علائم بدتر شده و منجر به بیماری جدی تری شود.

کووید 19 بدون علائم

ممکن است شنیده باشید که این احتمال وجود دارد به کرونا ویروس جدید مبتلا شده باشید و هیچ علائمی نداشته باشید. در این حالت به آن کووید 19 بدون علائم می گویند.

از آنجا که افراد بدون علائم کووید 19 مورد آزمایش قرار نمی گیرند، مشخص نیست که در واقع کووید 19 بدون علامت چه میزان شایع است. نتایج 79 تحقیق تخمین می زند که حدود 20 درصد افرادی مبتلا به کووید 19 دچار علائم نمی شوند.

بسیاری از افراد بدون علامت نمی دانند که به ویروس مبتلا شده اند یا خیر. با این حال، هنوز هم ممکن است ویروس را به دیگران انتقال داد، به همین دلیل ادامه اقدامات پیشگیرانه از جمله موارد زیر ضروری است:
• هنگامی که در خارج از خانه قرار دارید، ماسک استفاده کنید
• دستان خود را به طور مرتب بشویید
• رعایت فاصله گذاری اجتماعی
• به طور مرتب سطوح خانه خود را تمیز و ضد عفونی کنید

کووید 19 و از دست دادن بویایی و چشایی

یکی از علائم بالقوه کووید 19 از دست دادن حس بویایی یا چشایی است. یک تحقیق در 24 آگوست سال 2020 میزان از دست دادن بویایی و چشایی را به ترتیب 41 و 38.2 درصد تخمین زده است.
از دست دادن بویایی و چشایی با کووید 19 خفیف نیز ارتباط دارد. مطالعه ژانویه 2021 این علامت را در 1،363 فرد مبتلا به کووید 19 تشخیص داد.
محققان از بین رفتن حس بویایی و چشایی در 85.9 درصد افراد مبتلا به بیماری خفیف در مقایسه با 4.5 تا 6.9 درصد افراد مبتلا به بیماری متوسط تا شدید مشاهده کردند. این علامت در 95 درصد افراد طی 6 ماه از بین رفت.

CDC خاطرنشان می کند که از دست دادن بویایی و چشایی بیشتر در خانمها و افراد جوان تا میانسال دیده می شود.
از دست دادن بویایی و چشایی به علت کووید 19 می تواند بدون آبریزش بینی یا گرفتگی اتفاق بیفتد. علاوه بر این، داده های آگوست 2020 نشان می دهد که این علامت ممکن است قبل از دیگر علائم کووید 19 ظاهر شود.

بدون تب ممکن است به کووید 19 مبتلا شده باشید؟

تب یکی از رایج ترین علائم کووید 19 است. با این حال، ممکن است به کووید 19 مبتلا باشید و تب نداشته باشید.
به عنوان مثال، یک تحقیق در ماه مه سال 2020 علائم کووید 19 خفیف را در 172 نفر ارزیابی کرد. این مطالعه نشان داد که تب تنها در 20 نفر (6/11 درصد) مشاهده شده است.

یک تحقیق در ژوئیه سال 2020، 147 نفر از افرادی را که برای کووید 19 به خدمات فوریت پزشکی نیاز داشتند ارزیابی کرد. این مطالعه نشان داد که علائم مانند تب و سرفه در 43 مورد از این افراد وجود نداشته است (تقریباً 30 درصد).

علاوه بر این، CDC خاطرنشان می کند که افراد مسن اغلب دمای طبیعی بدن شان نسبت به افراد جوان کمتر است. به همین دلیل، ممکن است درجه حرارت تب آنها نیز پایین باشد و تشخیص تب در این گروه سنی دشوارتر شود.

علائم خفیف کرونا

سرفه و کووید 19

مانند تب، سرفه نیز یکی از علائم رایج کووید 19 است. بر اساس گزارش اولیه از سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مقامات چینی، سرفه خشک بیشتر شایع است. با این حال، سرفه مرطوب نیز ممکن است رخ دهد.
همچنین ممکن است به کووید 19 مبتلا باشید و سرفه نداشته باشید.

مطالعه دیگری در مورد کووید 19 خفیف که در بالا در مورد آن بحث کردیم، نشان داد که سرفه شایع ترین علامت است. با این حال، فقط در 69 از 172 نفر (40.1 درصد) مشاهده شد.

پیشرفت کووید 19

در صورت بروز علائم کووید 19، ممکن است بیماری شما از خفیف یا متوسط به شدید تبدیل شود. این اتفاق معمولاً حدود یک هفته پس از بروز علائم رخ می دهد اما ممکن است این اتفاق زودتر یا دیرتر رخ دهد.
طبق تجزیه و تحلیل CDC از پیشرفت کووید 19، بازه زمانی از شروع علائم تا مشکلات تنفسی معمولاً بین 5 تا 8 روز است
در افرادی که به شدت بیمار می شوند، مدت زمان بین شروع علائم و پذیرش در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان (ICU) بین 9.5 تا 12 روز است.
مدت زمان بهبودی از کووید 19 شدید مشخص نیست و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. نتایج و بهبودی می تواند به عوامل زیادی از جمله سن و وجود سایر بیماریهای زمینه ای بستگی داشته باشد.

کووید 19 خفیف یا متوسط معمولاً چه مدت طول می کشد؟

بیشتر تحقیقات در مورد کووید 19 روی بیماری شدید متمرکز شده است. به همین دلیل، اطلاعات دقیق در مورد مدت کووید 19 خفیف تا متوسط کمتر است.

یک مطالعه کوچک در ژوئیه 2020 بر روی افرادی که به کووید 19 خفیف تا متوسط مبتلا بودند متمرکز شد. این مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به بیماری خفیف یا متوسط حداقل یک علامت را به طور متوسط به مدت 9.82 روز دارند.

کووید 19 طولانی مدت چیست؟

برخی از افرادی که به کووید 19 مبتلا بوده اند، صرف نظر از شدت، می توانند علائم را هفته ها یا ماه ها پس از گذشت بیماری تجربه کنند. از این به عنوان کووید 19 طولانی مدت یاد می شود.
برخی از علائم کووید 19 طولانی مدت عبارتند از:
• خستگی
• تنگی نفس
• درد مفصل
• درد قفسه سینه یا تپش قلب
• گیجی یا "مه مغزی"
ما هنوز در مورد چگونگی و دلیل بروز علائم کووید 19 طولانی مدت اطلاعات بسیار کمی داریم. پزشکان و دانشمندان در حال حاضر تلاش می کنند تا در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنند.

چه زمانی باید تست کرونا انجام داد؟

طبق CDC، هر کسی که علائم کووید 19 داشته باشد باید آزمایش کرونا انجام دهد، حتی اگر علائم آن بسیار خفیف باشد.
سایر شرایطی که در آن آزمایش توصیه می شود عبارتند از:

تماس نزدیک

اگر در تماس نزدیک با شخصی که به کووید 19 مبتلا است بوده اید، انجام آزمایش کرونا مهم است. این بدان معنی است که در 24 ساعت اخیر به مدت 15 دقیقه یا بیشتر در فاصله 1.5 متری فرد مبتلا بوده اید.

فعالیت های پرخطر

برخی فعالیت ها می توانند شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کرونا ویروس قرار دهند و به کووید 19 مبتلا شوید، بنابراین مهم است که بعد از انجام کارهایی مانند مسافرت یا حضور در یک جمع بزرگ، آزمایش انجام دهید.

تست ارجاعی

ممکن است مرکز درمانی از شما بخواهد در شرایط خاصی مانند مانند قبل از جراحی آزمایش کرونا انجام دهید.

بعد از اینکه آزمایش انجام دادید، باید تا زمان دریافت نتایج خود را در خانه قرنطینه کنید. دلیل این امر این است که اگر به ویروس مبتلا بودید، ممکن است آن را به دیگران منتقل کنید.

کرونا ویروس خفیف

تا چه مدت ممکن است مسری باشید؟

تحقیقات در مورد زمان دقیق مسری بودن همچنان در حال انجام است.
یک گزارش در نوامبر سال 2020 شیوع ویروس را در 79 تحقیق مختلف بررسی کرد. محققان دریافتند که:

• مقدار ویروس شناسایی شده در دستگاه تنفسی فوقانی (بینی و گلو) در اوایل، به طور کلی در 3 تا 5 روز اول بیماری، به اوج خود رسید.
• در برخی مطالعات، ویروس زنده در اوایل به راحتی از ذرات تنفسی جدا شد، اما این امر در روزهای 8 یا 9 بیماری ادامه نداشت.
• به نظر می رسد افرادی که بیماری شدیدتری دارند مدت طولانی تری مسری هستند. با این حال، برخی از مطالعات هیچ تفاوتی بین بیماری خفیف یا متوسط و شدید نشان ندادند.
• به نظر می رسد افراد بالای 60 سال بیش از افراد جوان ویروس را انتقال می دهند.
علاوه بر این، محققان در جداسازی ویروس زنده تا روز 9 بیماری مشکل داشتند. این به خوبی با دستورالعمل های CDC فعلی مطابقت دارد تا در صورت ابتلا یا مشکوک بودن به کووید 19، به مدت 10 روز در خانه قرنطینه شوید.
روی هم رفته، در حال حاضر به نظر می رسد که ویروس کمی بعد از شروع علائم در مسری ترین حالت است. با این حال، برخی از افراد ممکن است ویروس را برای مدت زمان طولانی به دیگران منتقل کنند.

اگر به کووید 19 مبتلا هستید، چه زمانی می توانید دوباره در کنار افراد دیگر قرار بگیرید؟

CDC برای زمانهایی که می توانید دوباره در کنار دیگران قرار بگیرید دستورالعمل هایی ارائه کرده است. قبل از انجام این کار باید هر سه معیار زیر را داشته باشید:
• حداقل 10 روز از بروز علائم شما گذشته باشد.
• حتماً 24 ساعت بدون تب و بدون استفاده از داروهای کاهش دهنده تب مانند استامینوفن و ایبوپروفن بوده اید.
• علائم دیگر کووید 19 شما باید در حال بهبود باشد. استثنا در این مورد از دست دادن بویایی و چشایی است که می تواند هفته ها یا ماه ها پس از بهبودی ادامه یابد.
اگر بدون داشتن علائم آزمایش کرونا مثبت داشتید، اگر 10 روز از آزمایش مثبت شما گذشته باشد می توانید در کنار دیگران باشید.

نشانه هایی از نیاز به مراقبت پزشکی

کووید 19 می تواند در برخی از افراد به یک بیماری جدی تبدیل شود. طبق اطلاعات CDC، برخی از علائم هشدار دهنده بیماری جدی که باید مراقب آنها باشید شامل موارد زیر است:
• مشکلات تنفسی
• درد یا فشار در قفسه سینه
• رنگ پریدگی صورت یا لب ها
• گیجی
• مشکل در بیدار ماندن
• عدم هوشیاری یا توانایی در بیدار شدن
اگر شما یا شخص دیگری به این علائم دچار شدید، بلافاصله با 115 یا خدمات اورژانس محلی خود تماس بگیرید. حتماً به اورژانس اطلاع دهید که به دنبال مراقبت پزشکی برای شخصی هستید که به کووید 19 مبتلا است یا ممکن است به آن مبتلا باشد.

خرید دستگاه پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر دستگاه کوچکی است که میزان اکسیژن خون را اندازه گیری می کند. به طور معمول روی انگشت قرار می گیرد
طبق اطلاعات انجمن ریه آمریکا، میزان طبیعی اشباع اکسیژن بین 95 تا 97 درصد است. سطوح پایین تر از این میزان می تواند نشانه آن باشد که سیستم تنفسی در تأمین اکسیژن به اندام ها و بافت های بدن دچار مشکل است.
یک دستگاه پالس اکسیمتر خانگی می تواند به شما در کنترل سطح اکسیژن خون در هنگام ابتلا به کووید 19 کمک کند، خصوصاً اگر در معرض خطر بیماری شدید باشید. قبل از خرید دستگاه پالس اکسیمتر برای این منظور با پزشک صحبت کنید.
همچنین مهم است که به یاد داشته باشید فقط به قرائت پالس اکسیمتر توجه نکنید. به آنچه بدن به شما می گوید گوش فرا دهید و سایر علائم مانند سرفه، تنگی نفس و درد قفسه سینه را نیز به دقت کنترل کنید.

سخن پایانی

علائم کووید 19 در افراد مختلف بسیار متفاوت است. حتی ممکن است کووید 19 بدون برخی از علائم معمولاً گزارش شده مانند تب و سرفه وجود داشته باشد.

بیشتر افراد مبتلا به کووید 19 بیماری خفیف یا متوسطی دارند. افراد مبتلا به بیماری خفیف معمولاً علائم کووید 19 دارند اما تنگی نفس و یا مشکل تنفسی ندارند. بیماری متوسط با مشکلاتی مانند ذات الریه همراه است. با این حال، سطح اکسیژن خون به طور کلی طبیعی است.

مهم است که اگر علائم کووید 19 دارید، بدون در نظر گرفتن میزان خفیف بودن، آزمایش انجام دهید و در خانه قرنطینه شوید تا زمانی که نتیجه آزمایش مشخص شود. این کار می تواند مانع از گسترش ناخواسته ویروس به دیگران شود که ممکن است به مورد شدیدتری از بیماری مبتلا شوند.
افراد مبتلا به کووید 19 خفیف یا متوسط اغلب می توانند در خانه بهبود یابند اما در صورت بدتر شدن باید علائم خود را کنترل کنند.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان کرونا در منزل

درمان کرونا در منزل

اکثر افرادی که به کرونا ویروس آلوده می شوند، یک بیماری خفیف یا بدون علامت را تجربه می کنند که در منزل قابل درمان است؛ بنابراین اگر علائم کرونا ویروس را تجربه کردید، برای درمان در منزل چه کارهایی می توان انجام داد؟

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران برای فهمیدن اینکه آیا فرد در حال حاضر به کرونا ویروس آلوده است یا خیر، ویروسی که باعث بیماری کووید 19 می شود (COVID-19) انجام می پذیرد.

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

ویروس جهش یافته کرونا که B.1.1.7 نامیده می شود، اخیراً در جنوب شرقی انگلیس شیوع پیدا کرده است و دولت ها را وادار به وضع قوانین و محدودیت های سختگیرانه تر کرده است. اگرچه هنوز از تمام جزئیات اطلاع نداریم، اما کارشناسان به طور فزاینده ای اطمینان دارند که این کرونا جهش یافته راحت تر از گونه های دیگر منتقل می شود. در ادامه به همه چیزهایی که ما تاکنون در مورد کرونا جهش یافته می دانیم اشاره شده است.

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

حداقل دو نوع تست و آزمایش برای کرونا ویروس وجود دارد، یک آزمایش ویروسی و یک آزمایش آنتی بادی یا آزمایش خون کرونا. آزمایش ویروسی به دنبال شواهدی از ویروس کرونا در سیستم تنفسی شما است. آزمایش ویروسی مثبت به این معنی است که شما به کووید 19 مبتلا هستید. در این صورت ممکن است علائم عفونت را داشته باشید یا خیر.

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد ؟ سرفه، خستگی، درد عضلانی شایع تر هستند، اما از دست دادن توانایی چشایی یا بویایی در کرونا انگلیسی کمتر گزارش شده است.

عوارض جانبی واکسن کرونا

عوارض جانبی واکسن کرونا

شایعترین عوارض جانبی واکسن کرونا گزارش شده در پی واکسیناسیون کووید 19، درد در محل تزریق است. داده های آزمایشی نشان داده است که واکسن های فایزر و مدرنا ایمن بوده و به طور کلی به خوبی با بدن سازگار می شوند.

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

برخی از افراد مبتلا به کووید 19 بیماری خفیفی را با علائم اندک تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر به شدت بیمار می شوند. اگرچه احتمالاً تا کنون در مورد علائم شدید بیماری چیزهای زیادی شنیده اید اما ممکن است از خود بپرسید که کووید 19 خفیف یا متوسط چگونه است.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

ماسک نقش مهمی در محافظت از ما در برابر کرونا ویروس دارد و همه باید در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنیم، بنابراین فرایگری نکاتی در مورد نحوه صحیح استفاده از ماسک از اهمیت زیادی برخوردار است.

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا، اسپوتنیک وی (Sputnik V) اولین واکسن کرونا ویروس ثبت شده جهان است که بر پایه Vector آدنو ویروس انسانی است. واکسن روسی کرونا در حال حاضر در بیش از 30 کشور جهان تایید شده است.

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

تحقیقات جدید نشان می دهد، بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 خفیف و متوسط ممکن است دچار علائم کرونای طولانی شوند و ماهها پس از از بین رفتن بیماری همچنان دچار علائم باشند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید