عوارض جانبی واکسن کرونا

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۹
  • شایعترین عوارض جانبی واکسن کرونا گزارش شده در پی واکسیناسیون کووید 19، درد در محل تزریق است.
  • داده های آزمایشی نشان داده است که واکسن های فایزر و مدرنا ایمن بوده و به طور کلی به خوبی با بدن سازگار می شوند.
  • هیچ مرگ ناشی از آنافیلاکسی یا بیش‌دفاعی پس از تزریق هر دو واکسن گزارش نشده است.
  • اگر سابقه واکنش شدید آلرژیک به واکسن دارید، ممکن است پزشک توصیه کند واکسن کووید 19 را تزریق نکنید.


در دسامبر سال 2020، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز استفاده اضطراری را برای دو واکسن علیه کووید 19 صادر کرد – یکی واکسن فایزر تولید شده توسط شرکت های Pfizer و BioNTech و دیگری توسط شرکت Moderna.
اکنون FDA در حال بررسی یکی دیگر از درخواست های مجوز اضطراری برای واکسن تولید شده توسط شرکت جانسون و جانسون است.
به نظر می رسد تمام این واکسن ها عوارض جانبی خفیفی دارند که مسکن های بدون نسخه می توانند آن ها را کنترل کنند.
در موارد نادر، واکنش های آلرژیک شدید گزارش شده است اما در همه موارد، افراد با موفقیت درمان شده اند.
اگر FDA دریافت که واکسن Johnson & Johnson به اندازه کافی برای توزیع ایمن و موثر است، میزان دوزهای واکسن به شدت افزایش می یابد.

دکتر دیوید هیرشوورک، متخصص بیماری های عفونی در نیویورک می گوید: "ما منتظر دسترسی به واکسن جدید هستیم تا بتوانیم میزان دوزهای واکسن را افزایش داده و تقاضا را پوشش دهیم."
"اما FDA در بررسی های خود بسیار دقیق است، آنها داده ها را به صورت روشنی بررسی می كنند و متعهد هستند كه قبل از صدور مجوز اثربخشی و ایمنی آنها اثبات شده باشد."

واکسن های ایمن عوارض جانبی خفیفی دارند

قبل از صدور مجوز اضطراری برای واکسن های کووید 19 فایزر و مدرنا، FDA داده های موجود از آزمایشات بالینی را بررسی کرد.
فایزر داده ها را برای افراد 16 سال به بالا ارسال کرده است، در حالی که مدرنا یافته ها را برای افراد 18 سال به بالا ارائه داده است.
شایعترین عارضه جانبی گزارش شده در پی واکسیناسیون، درد در محل تزریق است.
برخی از دریافت کنندگان واکسن نیز علائم کوتاه مدت آنفولانزا مانند خستگی، سردرد، بدن درد، تب و لرز را تجربه کردند.
تورم غدد لنفاوی نیز در برخی موارد گزارش شده است. این غدد ممکن است به صورت یک توده در زیر بغل به نظر برسند که باعث نگرانی برخی از خانم ها شده است که فکر می کنند می تواند نشانه ای از سرطان پستان باشد.
داده های آزمایشی نشان داده است که دو دوز واکسن فایزر در جلوگیری از کووید 19 به میزان 95 درصد موثر است، در حالی که دو دوز واکسن مدرنا 94 درصد موثر است.
آزمایشات همچنین نشان داده است که هر دو واکسن ایمن بوده و به طور کلی به خوبی با بدن تطابق پیدا می کنند و عوارض جانبی چندان شدیدی از خود نشان نداده اند.

عوارض جانبی واکسن کرونا

آنافیلاکسی نادر و قابل درمان است

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید است که می تواند ناشی از واکسیناسیون باشد. در صورت عدم درمان ممکن است تهدید کننده حیات باشد.
از زمان صدور مجوز اضطراری برای واکسن های فایزر و مدرنا، دولت همچنان به جمع آوری اطلاعات در مورد عوارض جانبی گزارش شده از جمله موارد نادر آنافیلاکسی یا واکنش های شدید آلرژیک پس از واکسیناسیون پرداخته است.

موارد گزارش شده آنافیلاکسی پس از واکسیناسیون با واکسن فایزر تنها 4.7 مورد در میلیون است، در حالی که میزان گزارش شده برای واکسن مدرنا 2.5 مورد در هر یک میلیون نفر است.
هیچ مرگ ناشی از آنافیلاکسی پس از تزریق هر دو واکسن گزارش نشده است.

واکسن های بیشتری در حال تولید است

دیگر واکسن های کووید 19 ممکن است به زودی در ایالات متحده در دسترس قرار گیرد، از جمله واکسن های جانسون و جانسون و آکسفورد-آسترا زنکا.

جانسون و جانسون در 4 فوریه درخواست مجوز اضطراری را برای واکسن خود ارسال کرده است و قرار است کمیته مشاوره واکسن FDA و محصولات بیولوژیکی مرتبط با آن برای بحث در اواخر این این ماه برگزار شود.

محققان در AstraZeneca و دانشگاه آکسفورد نیز واکسنی علیه کووید 19 تولید کرده اند. این واکسن قبلاً برای استفاده در انگلستان و چندین کشور دیگر تأیید شده است، اما تولید کنندگان ممکن است آماده نباشند تا پیش از بهار امسال درخواست مجوز اضطراری را به FDA ارسال کنند.

به نظر می رسد واکسن های جانسون و جانسون و آکسفورد-آسترا زنکا تا حدودی از واکسن های فایزر و مدرنا اثربخشی کمتری دارند، اما پروفایل ایمنی مشابهی دارند و عوارض جانبی مانند درد بازو، تب یا لرز در آنها گزارش شده است.
به نظر می رسد این واکسن ها نیز بسیار ایمن بوده و همچنین درد محل تزریق را به عنوان عارضه اصلی نشان می دهند.

عوراض جانبی واکسن کووید 19

ارزیابی مزایا و معایب

اگر مشکلات سلامت خاصی دارید، مانند سابقه واکنش شدید آلرژیک به واکسن، پزشک ممکن است به شما توصیه کند از واکسن کووید 19 استفاده نکنید.
اما در اکثر افراد فواید واکسیناسیون علیه کووید 19 بسیار بیشتر از خطرات آن است.
تا این مرحله، بیش از 30 میلیون آمریكایی حداقل یك دوز واکسن دریافت كرده اند و واکسن ها بسیار خوب توسط بدن پذیرش شده و بسیار موثر بوده اند.
عوارض جانبی شدید مانند آنافیلاکسی بسیار نادر است و البته قابل درمان است.
اگر بعد از واکسیناسیون در اطراف ناحیه تزریق درد ایجاد شد، استفاده از یخ یا مصرف مسکن بدون نسخه می تواند کمک کند.
برای تسکین علائم شبه آنفولانزا پس از واکسیناسیون، توصیه می شود که از داروی ضد تب یا داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) استفاده کنید.
اگر فکر می کنید ممکن است واکنش آلرژیک شدیدی به واکسن تجربه کرده باشید، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند برای مراقبت فوری پزشکی با 115 یا خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان کرونا در منزل

درمان کرونا در منزل

اکثر افرادی که به کرونا ویروس آلوده می شوند، یک بیماری خفیف یا بدون علامت را تجربه می کنند که در منزل قابل درمان است؛ بنابراین اگر علائم کرونا ویروس را تجربه کردید، برای درمان در منزل چه کارهایی می توان انجام داد؟

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران برای فهمیدن اینکه آیا فرد در حال حاضر به کرونا ویروس آلوده است یا خیر، ویروسی که باعث بیماری کووید 19 می شود (COVID-19) انجام می پذیرد.

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

ویروس جهش یافته کرونا که B.1.1.7 نامیده می شود، اخیراً در جنوب شرقی انگلیس شیوع پیدا کرده است و دولت ها را وادار به وضع قوانین و محدودیت های سختگیرانه تر کرده است. اگرچه هنوز از تمام جزئیات اطلاع نداریم، اما کارشناسان به طور فزاینده ای اطمینان دارند که این کرونا جهش یافته راحت تر از گونه های دیگر منتقل می شود. در ادامه به همه چیزهایی که ما تاکنون در مورد کرونا جهش یافته می دانیم اشاره شده است.

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

حداقل دو نوع تست و آزمایش برای کرونا ویروس وجود دارد، یک آزمایش ویروسی و یک آزمایش آنتی بادی یا آزمایش خون کرونا. آزمایش ویروسی به دنبال شواهدی از ویروس کرونا در سیستم تنفسی شما است. آزمایش ویروسی مثبت به این معنی است که شما به کووید 19 مبتلا هستید. در این صورت ممکن است علائم عفونت را داشته باشید یا خیر.

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد ؟ سرفه، خستگی، درد عضلانی شایع تر هستند، اما از دست دادن توانایی چشایی یا بویایی در کرونا انگلیسی کمتر گزارش شده است.

عوارض جانبی واکسن کرونا

عوارض جانبی واکسن کرونا

شایعترین عوارض جانبی واکسن کرونا گزارش شده در پی واکسیناسیون کووید 19، درد در محل تزریق است. داده های آزمایشی نشان داده است که واکسن های فایزر و مدرنا ایمن بوده و به طور کلی به خوبی با بدن سازگار می شوند.

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

برخی از افراد مبتلا به کووید 19 بیماری خفیفی را با علائم اندک تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر به شدت بیمار می شوند. اگرچه احتمالاً تا کنون در مورد علائم شدید بیماری چیزهای زیادی شنیده اید اما ممکن است از خود بپرسید که کووید 19 خفیف یا متوسط چگونه است.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

ماسک نقش مهمی در محافظت از ما در برابر کرونا ویروس دارد و همه باید در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنیم، بنابراین فرایگری نکاتی در مورد نحوه صحیح استفاده از ماسک از اهمیت زیادی برخوردار است.

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا، اسپوتنیک وی (Sputnik V) اولین واکسن کرونا ویروس ثبت شده جهان است که بر پایه Vector آدنو ویروس انسانی است. واکسن روسی کرونا در حال حاضر در بیش از 30 کشور جهان تایید شده است.

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

تحقیقات جدید نشان می دهد، بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 خفیف و متوسط ممکن است دچار علائم کرونای طولانی شوند و ماهها پس از از بین رفتن بیماری همچنان دچار علائم باشند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید