درمان زخم بستر در منزل

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۹

زخم بستر چیست؟

زخم بستر زمانی اتفاق می افتد که فرد بستری یا بی حرکت و بیهوش باشد یا نتواند درد را احساس کند. زخم بستر شامل زخم هایی است که در مناطقی از پوست رخ می دهند که بر اثر خوابیدن روی تخت، نشستن روی ویلچر و یا استفاده از قالب برای طولانی مدت تحت فشار قرار می گیرد.
زخم بستر می تواند یک مشکل جدی در میان افراد مسن باشد. این زخم ها می توانند به کیفیت مراقبت از شخص مربوط باشند. اگر فرد بی تحرک یا بستری در تختخواب چرخانده نشود، در حالت مناسبی قرار نگیرد و از تغذیه و مراقبت از پوست مناسبی برخوردار نباشد، ممکن است دچار زخم بستر شود. افراد مبتلا به دیابت، مشکلات گردش خون و تغذیه نامناسب در معرض خطر بیشتری هستند.

ارائه خدمات درمان زخم بستر در منزل تحت نظر پرستار متخصص زخم بستر با بالاترین کیفیت در مرکز درمان در منزل آرون، جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با شماره ۰۹۰۲۶۷۹۷۷۷۸ یا ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ تماس بگیرید.

چه عواملی باعث ایجاد زخم بستر می شوند؟

زخم بستر زمانی ایجاد می شود که خون رسانی به پوست برای بیش از 2 تا 3 ساعت قطع شود. با از بین رفتن پوست، زخم بستر ابتدا به صورت ناحیه ای قرمز و دردناک شروع می شود که در نهایت به رنگ بنفش در می آید. بدون درمان، پوست می تواند باز شود و ناحیه عفونی و آلوده شود.
زخم بستر می تواند عمیق شود و به عضلات و استخوان گسترش یابد. در صورت گسترش زخم بستر، ترمیم آن اغلب آهسته است. بسته به شدت زخم بستر، وضعیت جسمی فرد و وجود بیماریهای دیگر (مانند دیابت) بهبودی زخم بستر ممکن است روزها، ماهها یا حتی سالها طول بکشد. این زخم ها ممکن است برای کمک به روند بهبودی به جراحی نیاز داشته باشند.

زخم بستر اغلب در نواحی زیر رخ می دهد:
• ناحیه باسن (روی استخوان دنبالچه یا مفصل ران)
• پاشنه پا
• تیغه های شانه
• پشت سر
• پشت و کناره های زانو

درمان زخم بستر در منزل

عوامل خطر ایجاد زخم بستر چیست؟

بستری شدن، عدم هوشیاری، عدم توانایی در احساس درد و یا بی حرکتی ریسک دچار شدن به زخم بستر را افزایش می دهد. اگر فرد حرکت داده نشود، حالت مناسبی نداشته باشد و یا تغذیه و مراقبت پوستی خوبی نداشته باشد نیز ریسک ابتلا افزایش می یابد. افرادی که دچار دیابت، مشکلات گردش خون و سوء تغذیه هستند نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

علائم زخم بستر چیست؟

زخم های بستر به 4 مرحله تقسیم می شوند، از حداقل شدت تا شدیدترین نوع که عبارتند از:

مرحله 1

ناحیه قرمز به نظر می رسد و در هنگام لمس احساس گرما ایجاد می کند. در صورت داشتن پوست تیره، ممکن است این ناحیه دارای رنگ آبی یا بنفش به نظر برسد. همچنین ممکن است فرد از احساس سوزش، درد یا خارش آن شکایت کند.

مرحله 2

ناحیه آسیب دیده تر به نظر می رسد و ممکن است دارای زخم باز، خراش یا تاول باشد. فرد از درد قابل توجه شکایت دارد و ممکن است پوست اطراف زخم تغییر رنگ دهد.

مرحله 3

ناحیه به دلیل آسیب دیدگی در زیر سطح پوست، ظاهری شبیه دهانه دارد.

مرحله 4

منطقه به شدت آسیب دیده و زخم بزرگی ایجاد شده است. عضلات، تاندون ها، استخوان ها و مفاصل ممکن است درگیر شوند. در این مرحله عفونت یک خطر قابل توجه است.

درصورتی بافت با ضخامت کامل از بین رفته باشد و در بستر زخم بافت مرده ایجاد شده باشد، به زخم مرحله ای اختصاص داده نمی شود. بافت مرده ممکن است به رنگ برنزی، خاکستری، سبز، قهوه ای یا زرد باشد. اشکار معمولاً برنز، قهوه ای یا سیاه است.

تشخیص زخم بستر

در مراکز درمانی با معاینه پوست افراد در معرض خطر، زخم بستر را تشخیص می دهند. این زخم ها با توجه به شکل ظاهری آنها دسته بندی می شوند.

درمان زخم بستر در منزل

درمان اختصاصی زخم بستر توسط تیم درمانی و مراقبت از زخم با توجه به شدت و مرحله زخم تعیین می شود. تیم درمان زخم بستر در منزل مرکز آرون ابتدا با معاینه و بررسی شرایط زخم خدمات درمانی مورد نیاز و متناسب با شرایط فرد را ارائه می دهد. در صورت باز شدن زخم، درمان ممکن است دشوارتر باشد و شامل موارد زیر باشد:
• از بین بردن فشار بر روی ناحیه آسیب دیده
• محافظت از زخم با گاز پزشکی یا سایر پانسمان های خاص
• تمیز نگه داشتن زخم
• اطمینان از تغذیه خوب
• از بین بردن بافت آسیب دیده، آلوده یا مرده (دبریدمان)
• پیوند پوست سالم به ناحیه زخم (پیوند پوست)
• درمان زخم با فشار منفی
• دارو (مانند آنتی بیوتیک برای درمان عفونت)
متخصصان مرکز درمان در منزل آرون شرایط زخم بستر را در نظر می گیرند. آنها اندازه، عمق و واکنش به درمان را ثبت می کنند.

ارائه خدمات درمان زخم بستر در منزل تحت نظر پرستار متخصص زخم بستر با بالاترین کیفیت در مرکز درمان در منزل آرون، جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با شماره ۰۹۰۲۶۷۹۷۷۷۸ یا ۰۹۰۲۶۷۹۷۱۲۳ تماس بگیرید.

درمان زخم بستر

عوارض زخم بستر

به محض پیشرفت زخم بستر، بهبودی آن ممکن است روزها، ماهها یا حتی سالها طول بکشد. همچنین می تواند عفونی و باعث تب و لرز شود. بهبود زخم بستر عفونی ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد. هنگامی که عفونت در بدن پخش می شود، می تواند باعث سردرگمی ذهنی، تپش ضربان قلب و ضعف عمومی شود.

پیشگیری از زخم بستر

با معاینه روزانه پوست در مناطق قرمزی (اولین علامت تجزیه پوست) ویژه به مناطق استخوانی می توان از ایجاد زخم بستر جلوگیری کرد. روش های دیگر پیشگیری از ایجاد زخم بستر و جلوگیری از بدتر شدن آن عبارتند از:
• چرخاندن و تغییر مکان فرد هر 2 ساعت
• تغییر وضعیت نشستن فرد روی صندلی چرخدار هر 15 دقیقه
• تهیه بالشتک نرم در صندلی چرخدار و تخت برای کاهش فشار
• مراقبت از پوست با تمیز و خشک نگه داشتن آن
• تغذیه مناسب زیرا بدون کالری، ویتامین، مواد معدنی، مایعات و پروتئین کافی زخم بستر بهبود نمی یابد، مهم نیست که چقدر از زخم مراقبت می کنید

نکات کلیدی در مورد زخم بستر

• زخم بستر به زخمهایی گفته می شود که هنگامی که مناطقی از پوست موقع دراز کشیدن روی تخت، نشستن روی صندلی چرخدار و یا استفاده از قالب و گچ به صورت طولانی مدت تحت فشار قرار می گیرند رخ می دهند.
• زخم بستر می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که فرد بستری باشد، بیهوش باشد، نتواند درد را احساس کند یا بی حرکت باشد.
• با معاینه روزانه پوست در مناطق قرمزی (اولین علامت تجزیه پوست) و توجه ویژه به مناطق استخوانی می توان از ایجاد زخم بستر پیشگیری کرد.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان زخم بستر در منزل

درمان زخم بستر در منزل

ارائه خدمات درمان زخم بستر در منزل تحت نظر پرستار متخصص زخم بستر با بالاترین کیفیت در مرکز درمان در منزل آرون، جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با شماره 09026797778 تماس بگیرید.

زخم بستر چیست؟ علت، علائم و درمان

زخم بستر چیست؟ علت، علائم و درمان

زخم بستر چیست؟ زخم بستر ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که فرد در بستر است یا بی حرکت، بیهوش یا قادر به احساس درد نیست.

برای زخم بستر چی خوبه؟

برای زخم بستر چی خوبه؟

برای زخم بستر چی خوبه؟ زخم بستر زخمی است که روی پوست ظاهر می شود و ناحیه‌ای از پوست را شامل می شود که بر اثر فشار و یا سایش تجزیه می‌شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید