10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

اما نگرانی به ما کمکی نمی کند. حتی ممکن است استرس را افزایش دهد و استرس برای مغز مضر است. در عوض، باید در مورد عوامل ریسک ابتلا به زوال عقل آگاهی کسب کنیم و بدانیم که در مورد کدام یک از آنها چه کاری می توانیم انجام دهیم. از آنجا که اطلاعات غلط زیادی وجود دارد، بیایید با افشای باورهای غلط رایج شروع کنیم.

 

باور غلط شماره 1: اگر پیر شوم، احتمالاً به آلزایمر مبتلا خواهم شد.

حقیقت: اکنون، موارد زوال عقل بیش از گذشته است زیرا افراد امروزه بیشتر عمر می کنند و با افزایش سن ریسک ابتلا نیز افزایش می یابد. با این حال با افزایش سن، زوال عقل اجتناب ناپذیر نیست. هنگامی که متخصصان دانشگاه میشیگان در دهه 50 و اوایل دهه 60 از افراد مختلف نظرسنجی کردند، دریافتند که نیمی از پاسخ دهندگان فکر می کردند که با افزایش سن، به احتمال زیاد مشکلات حافظه و ضعف شناختی جدی در آنها ایجاد می شود. در حقیقت اما تنها 20٪ از افراد مسن به زئال عقل مبتلا می شوند.

 

باور غلط شماره 2: اگر من یک از نظر ژنتیکی ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر داشته باشم، بدان معنی است که به این بیماری مبتلا می شوم و هیچ کاری نمی توانم در مورد آن انجام دهم.

واقعیت: خطر ابتلا به زوال عقل در برخی خانواده ها بیشتر است؛ اما در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر در ژوئیه سال 2019، محققان داده هایی ارائه دادند که نشان می دهد در اکثر موارد، حتی افرادی که خطر ژنتیکی بالاتری در ابتلا به بیماری آلزایمر دارند، می توانند با انتخاب سبک زندگی سالم و مراقبت از مغز، خطر ابتلا را کاهش دهند. محققان می گویند: "دو مطالعه نشان داده است كه تغییرات در سبک زندگی می تواند به طور بالقوه خطر ابتلا را کاهش دهد ... افراد دارای ریسک ژنتیکی بالا در ابتلا به آلزایمر که سبک زندگی مناسبی دارند، 32٪ خطر كمتری در ابتلا به آلزایمر و زوال عقل داشتند."

 

باور غلط شماره 3: اگر پلاك و گرفتگی در مغز داشته باشم، به زودی علائم بيماري آلزايمر پیدا خواهم كرد.

واقعیت: تا چندی پیش، کالبد شکافی تنها راه برای دانستن این بود که آیا فرد دارای پلاکهای آمیلوئید و لکه های پروتئین تاو است یا خیر که با آلزایمر ارتباط دارد. آسیب شناسان به ندرت مغز را معاینه می کردند، مگر اینکه متوفی در حالی که زنده بود علائم آلزایمر را از خود نشان دهد؛ اما امروزه، اسکن PET و سایر روش های تصویربرداری از مغز نشان می دهد که برخی افراد به پلاک و درهم تنیدگی در مغز دچار می شوند و هنوز علائم ظاهری بیماری را در خود نشان نمی دهند. مغز انسان می تواند بسیار مقاوم باشد و پیوندهای "پشتیبان " ایجاد می کند که در اطراف سلولهای مغزی آسیب دیده فعالیت می کنند.

 

باور غلط شماره 4: من به ورزش های مغزی که به صورت اختصاصی برای محافظت در مقابل زوال عقل طراحی شده اند نیاز دارم.

واقعیت: از زمانی که متخصصان مغز و اعصاب شروع به ترویج این شعار کردند که "مغز: استفاده کنید یا از دستش بدهید "، شرکت ها برای تولید بازی های رایانه ای، معماها و سایر محصولات آموزشی مغز تلاش خود را شروع کردند. این محصولات می توانند مفید باشند، اما فایده ای بیش از بسیاری از فعالیتهای دیگر که ذهن را به چالش می کشند، ندارند. مطالعه، یادگیری زبان، بازی های ویدئویی، کلاس هنری، مسافرت و کار در یک شغل تحریک کننده ذهن تنها چند روش برای کمک به مغز ما برای ایجاد ارتباطات جدید و ارزشمند هستند. کارشناسان می گویند که یادگیری چیزهای جدید در این موضوع بسیار مفید است.

 

باور غلط شماره 5: تمرین مغز تنها چیزی است که نیاز دارم.

واقعیت: به چالش کشیدن ذهن با تمرکز ذهنی شدید بسیار عالی است؛ اما تعامل با افراد دیگر حتی سودمندتر از آن است. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که جامعه پذیری نوع مهمی از تحریک مغز را فراهم می کند. اخیراً، یک مطالعه که در آگوست 2019 در دانشگاه کالج لندن انجام شد که نشان می داد شیوع زوال عقل را در بین افرادی که به لحاظ اجتماعی فعال بودند، کمتر بوده است. بله در اتباط با دیگران در این روزهای فاصله گذاری اجتماعی چندان ساده نیست اما یافتن روش های جایگزین برای فعالیت اجتماعی به شما کمک می کند تا از تنهایی دوران اپیدمی جلوگیری کنیم.

 

باور غلط شماره 6: بهتر است که فعالیت فیزیکی را متوقف کنم تا به فعالیت ذهنی بپردازم.

واقعیت: مطالعه ای در فوریه 2020 در دانشگاه آتلانتیک فلوریدا نشان داد افرادی که خطر ژنتیکی بالاتری در ابتلا به زوال عقل دارند اگر محله آنها پارک، محل پیاده روی و فروشگاه هایی که باعث پیاده روی فرد می شوند، عملکرد بهتری خواهند داشت. تحریک مغز بسیار حیاتی است - اما ورزش کردن نیز برای سلامتی مغز بسیار مهم است. این دو با هم عمل می کنند.

 

باور غلط شماره 7: ورزش هوازی تنها ورزشی است که برای مغز مفید است.

واقعیت: قابل درک است که مردم چنین فکری داشته باشند. قلب سالم باعث تقویت مغز سالم می شود و ورزش هایی که ضربان قلب را بالا می برد قلب را تقویت می کنند؛ اما در واقع، فعالیت های تقویت کننده عضلات نیز مهم هستند. کار با وزنه، حرکت اسکات و خم کردن زانوها و کار با طناب کششی همه ثابت شده است که حافظه را تقویت می کنند و گاهی اوقات باعث بازیابی حافظه از دست رفته می شوند. عضله سازی باعث می شود که از همه جهات سالم تر باشیم. همچنین چندین ماده شیمیایی مفید در مغز را افزایش می دهد.

 

باور غلط شماره 8: مصرف مکمل می تواند از سلامت مغز محافظت کند.

واقعیت: متخصصان انجمن آلزایمر نوعی رژیم غذایی توصیه می کنند که شامل بسیاری از میوه ها، سبزیجات و غلات، ماهی و مرغ و چربی های سالم مانند روغن زیتون باشد؛ اما آیا باید مکمل نیز مصرف کنیم؟ مجلات، شبکه های تلویزیونی و البته اینترنت با تبلیغات فراوان ویتامین ها، گیاهان دارویی و سایر مواد برای "سلامت مغز " پر شده اند. فروشندگان این مکمل ها ادعا می کنند محصولات آنها می تواند از دست دادن حافظه جلوگیری یا حتی آن را درمان کنند. این صنعت چند میلیارد دلار ارزش دارد - اما به گفته اکثر متخصصان، منجر به هدر رفتن می شود. سازمان بهداشت جهانی اخیراً اشاره کرده است كه هیچ مطالعه معتبری ارزش این محصولات را تأیید نمی كند. در عوض با پزشک خود در مورد رژیم غذایی سالم صحبت کنید.

 

باور غلط شماره 9: مصرف الکل می تواند از مغز من محافظت کند.

واقعیت: چند سال پیش، مجموعه ای از مطالعات در مورد ارتباط نوشیدن متعادل الکل ​​، به ویژه شراب قرمز با سلامت مغز انجام شد. بسیاری از ما همواره مقداری از آن را می نوشیم! با این حال، متخصصان با درستی این مزایا موافق نیستند، اما به اتفاق آرا موافق هستند که نوشیدن زیاد برای مغز بسیار مضر است. مصرف سنگین الکل باعث کوچک شدن مغز می شود و مطالعه ای که در مجله بهداشت عمومی لنست منتشر شد حتی بیان داشت: "اختلالات مربوط به مصرف الکل مهمترین عامل خطر قابل پیشگیری برای همه نوع زوال عقل است." با پزشک خود در مورد میزان الکلی که مصرف آن برای تان بی خطر است صحبت کنید.

 

باور غلط شماره 10: آلزایمر ربطی به سایر بیماری ها ندارد.

واقعیت: بسیاری از بیماری ها و عارضه های شایع می توانند به مغز ما آسیب برسانند. دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، افسردگی، استرس، مشکلات خواب، کاهش شنوایی و بینایی و حتی بیماری لثه می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد؛ بنابراین همواره چکاپ منظم وضعیت سلامت خود را در نظر داشته باشید. کنترل این بیماری ها همچنین می تواند خطر از دست دادن حافظه را کاهش داده یا پیشرفت آن را کندتر کند. ویزیت منظم پزشک، مصرف دارو مطابق دستورالعمل و پیروی از توصیه های پزشک می تواند به ما در حفظ سلامت مغز کمک کند.

 

مرکز در منزل آرون خدمات ویژه به افراد مبتلا به آلزایمر و زوال عقل ارائه می کند

اگر شما یا یکی از عزیزان تان به آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل مبتلا شدید یا اطلاعات بیشتری راجع به این بیماری نیاز دارید، ما برای کمک به شما آماده ایم. ما خدمات مراقبتی تخصصی غیر درمانی در منزل برای افرادی که دچار تغییرات شناختی شده اند ارائه می کنیم.


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

برخی از افراد باور دارند که 50 سالگی به نوعی 30 سالگی جدید است. درک این موضوع در صورتی که همه تست های غربالگری و واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنیم سخت است، بیشتر ما هم همینطور هستیم.

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

انزوا و تنهایی با انواع خطرات سلامتی مانند میزان بالای سکته قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. انزوای اجتماعی، به‌ویژه در میان سالمندان، به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر است. با این حال تنهایی، برگشت پذیر است. اقداماتی وجود دارد که افراد و جوامع می توانند با انجام آنها به سالمندان کمک کنند احساس تنهایی نکنند.

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نظرسنجی ها نشان می دهد هنگامی که افراد در مورد دوران سالمندی نگران می شوند، از دست دادن حافظه یا آلزایمر در بیشتر افراد بالای لیست قرار می گیرد - حتی بالاتر از نگرانی در مورد وضعیت مالی.

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19 قرار دهد.

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

بسیاری از بزرگ‌سالان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای شنیدن صدای تلویزیون باید صدای آن را بلند کنند و یا افراد برای صحبت کردن با شما باید بلندبلند صحبت کنند. دو علت رایج در از دست دادن شنوایی وجود دارد:

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی بخشی مهم از پازل خدمات مراقبت های درمانی در منزل است که به بیماران کمک می کند استقلال و کیفیت زندگی خود را از چند جنبه بدست آورند. بیایید نگاهی به چند اختلال قابل درمان در گفتار درمانی در محیط منزل بیندازیم.

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

قرنطینه در منزل، فاصله‌گذاری اجتماعی و واقعیت های زندگی در دوران پاندمی به خصوص در خانواده هایی که دارای سالمند هستند و یا یکی از اعضای خانواده نیازهای مخصوصی دارد، بسیار سخت است، به همین دلیل شاید برخی از ما احساس نیاز به خدمات درمان و مراقبت در منزل داشته باشیم.

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در هر مرحله ای از زندگی حیاتی است اما با افزایش سن و در دوران سالمندی اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از سالمندان در تامین نیازهای تغذیه ای خود دچار چالش هستند اما در افراد مبتلا به زوال عقل رعایت اصول مناسب تغذیه به مراتب دشوار تر است.

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان یک تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان بوده است، به خصوص در دورانی که با بیماری همه‌گیر کووید 19 روبرو هستیم. سالمندان به طور فزاینده ای امنیت و آسایش در منزل را ترجیح می دهند.

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه باید سلامت قلب را در اولویت قرار دهید (برای خود و عزیزان سالمند)، اکنون زمان مناسبی برای توجه ویژه به این مقوله است. در اینجا برخی از علائم مشکلات قلبی اشاره شده است که نباید در سالمندان نادیده گرفته شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید