غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

به عنوان مثال، یک نفر از هر سه نفر 50 تا 75 ساله غربالگری سرطان روده بزرگ انجام نمی دهد. حدود 30٪ از افراد بالای 65 سال، واکسن آنفولانزا تزریق نمی کنند و 70 درصد از آنها از واکسن توصیه شده برای زونا استفاده نمی کنند.

اگر به سن 50 سالگی رسیده اید، در اینجا آزمایشات و واکسن‌هایی که لازم است برای حفظ سلامتی خود در نظر داشته باشید اشاره شده است:

 

واکسن‌های ضروری

واکسن زونا

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها CDC توصیه می کند که همه بزرگسالان بالای 50 سال 2 دوز واکسن زونا دریافت کنند. این واکسن ها باید در فاصله 2 تا 6 ماهه تزریق شوند. اگر به خاطر ندارید که تاکنون به آبله مرغان مبتلا شده اید یا خیر نیز باید واکسن را تزریق کنید. بیشتر افراد در طندگی شان در معرض ویروس قرار گرفته اند.

 

واکسن آنفولانزا

بزرگسالان باید هر ساله واکسن آنفولانزا را تزریق کنند. بیشتر افرادی که بر اثر آنفولانزا در بیمارستان ها جام خود را دست می دهند سالمند هستند. اگر بالای 65 سال سن دارید حتما باید واکسن را هرساله تزریق کنید.

 

واکسن ذات الریه

افزایش سن افراد را بیشتر در معرض ابتلا به ذات الریه، عفونت خونی و مننژیت ناشی از باکتری ذات الریه قرار می دهد. همه افراد بالای 65 سال باید واکسن ذات الریه را تزریق کنند.

 

واکسن کزاز، دیفتری و سیاه سرفه

اگر در نوجوانی این واکسن را تزریق نکرده اید حتما باید در بزرگسالای این کار را انجام دهید. هر 10 سال یک بار این واکسن را دوباره تزریق کنید.

 

سرطان روده بزرگ

بیشتز زنان و مردان بعد از 50 سالگی باید آزمایش های سرطان روده بزرگ را انجام دهند. می توانید با یکی از تست هایی که توانایی تشخیص سرطان و پولیپ را که می تواند سرطانی شود را دارد یا آزمایشاتی که فقط سرطان را تشخیص می دهند شروع کنید. نوع اول بهتر است؛ اما مهم است که حتما غربالگری را انجام دهید.

اگر سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارید، زودتر این غربالگری را انجام دهید.

می توانید به چندین روش مختلف غربالگری را انجام دهید که هر کدام مزایا و مشکلاتی دارند. در مورد بهترین گزینه با پزشک خود صحبت کنید. اگر کولونوسکوپی انجام دهید، پزشک می تواند قبل از سرطانی شدن، هرگونه پولیپ را از بین ببرد.

 

دیابت

غربالگری دیابت نوع 2 اید از 45 سالگی شروع شود و هر سه سال یک بار تکرار شود. اگر نتایج تست ها طبیعی نباشد باید تناوب آن را بیشتر کنید. اضافه وزن و سابقه خانوادگی دیگر عوامل خطر هستند. پزشک ممکن است یکی از آزمایش های زیر را تجویز کند.

A1c. این تستقند خون متوسط را در 2 الی 3 ماه گذشته اندازه گیری می کند.

قند خون ناشتا. این تست سطح قند خون در حالت ناشتا را اندازه گیری می کند.

تست تحمل گلوکز خوراکی دهانی. این تست سطح قند خون را درست 2 ساعت قبل و بعد از مصرف یک نوشیدنی شیرین اندازه گیری می کند.

سنجش تراکم استخوانممکن است شکننده تر شوند. پزشک ممکن است تست سنجش تراکم استخوان ران و ستون فقرات به نام اسکن DXA را برای افرادی که احتمال شکستگی بیشتری دارند توصیه کند. آنها شامل موارد زیر هستند:

  • زنان 65 سال و بالاتر
  • خانمها و آقایانی جوانی که احتمال ابتلا به پوکی استخوان را دارند، از جمله کسانی که سیگار می کشند، دچار کمبود وزن هستند، دچار شکستگی قبلی شده اند، مرتباً پردنیزون یا استروئیدهای دیگر مصرف می کنند و روزانه بیش از سه لیوان نوشیدنی الکلی مصرف می کنند.

اگر نتایج شما عادی باشد، برای چندین سال دیگر نیازی به اسکن دیگری نخواهید داشت؛ اما اگر چگالی استخوان کم یا پوکی استخوان کامل دارید، باید به دفعات بیشتری مورد آزمایش قرار بگیرید.

 

بینایی

بعد از سن 50 سالگی، هر 2 تا 4 سال یک آزمایش جامع چشم انجام دهید. بعد از 55 سالگی، ممکن است هر سال به یک مورد نیاز داشته باشید. اگر مبتلا به دیابت هستید یا متوجه تغییر در بینایی خود شدید، از پزشک یا چشم پزشک خود در مورد آنچه باید انجام دهید سوال کنید.

 

فشار خون

فشار خون بالا یا 120 روی 80 یا بالاتر، در بزرگسالان مسن بسیار رایج است. بهتر است آن را سالانه بررسی کنید. اگر چاق یا اضافه وزن دارید، یا اگر عدد بالای شما بیش از 120 است، پزشک به شما در تهیه برنامه فالوآپ کمک می کند.

 

کلسترول

برای بررسی کلسترول و همچنین کلسترول لیپوپروتئین به آزمایش خون نیاز دارید. برخی از کلسترول ها به پلاک تبدیل می شوند که شریان های شما را مسدود می کند و می تواند منجر به سکته مغزی و حمله قلبی شود. اگر سطح کلسترول شما زیاد است، ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید.

 

تست های غربالگری مخصوص زنان

ماموگرافی

متخصصان در مورد اینکه خانم ها به چه میزان غربالگری سرطان پستان نیاز دارند، نظرات متفاوتی دارند. انجمن سرطان آمریکا خواستار انجام ماموگرافی به صورت سالانه است که از 45 سالگی شروع می شود و بعد از رسیدن هر 55 سالگی یک بار هر دو سال انجام می شود. کارگروه خدمات پیشگیری ایالات متحده برنامه دیگری را توصیه می کند، زیرا غربالگری بیشتر منجر به آسیب و هزینه های مربوط به نتایج مثبت کاذب می شود. زنان زیر 50 سال باید در مورد اینکه آیا به غربالگری نیاز دارند باید با پزشک خود صحبت کنند. از سن 50 سالگی به بعد، غربالگری هر ساله توصیه می شود و بعد از 75 سالگی دیگر نیازی به انجام آن نیست.

 

سرطان دهانه رحم

تست پاپ اسمیر مدتهاست که استاندارد اصلی برای غربالگری است. شما می توانید هر 3 سال یکبار تست پاپ اسمیر انجام دهید، هر 5 سال یکبار آزمایش HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) انجام دهید، یا هر 5 سال دو آزمایش را انجام دهید. اگر سابقه وجود سلولهای غیر طبیعی در دهانه رحم داشته باشید، ممکن است لازم باشد غربالگری را بعد از 65 سالگی نیز انجام دهید.

 

غربالگری مردان

تست PSA

این تست سرطان پروستات را بررسی می کند. در حالی که این تست بهترین روش غربالگری سرطان پروستات است، آزمایش خون PSA ممکن است دارای نتایج مثبت کاذب باشد. ئر این صورت ممکن است از بیوپسی برای تشخیص وجود سرطان استفاده شود. اگر خطر ابتلا به سرطان پروستات بالاتر از حد متوسط باشد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که این آزمایش را انجام دهید. با پزشک خود صحبت کنید که آیا آزمایش PSA برای شما ضرورت دارد یا خیر.


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

برخی از افراد باور دارند که 50 سالگی به نوعی 30 سالگی جدید است. درک این موضوع در صورتی که همه تست های غربالگری و واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنیم سخت است، بیشتر ما هم همینطور هستیم.

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

انزوا و تنهایی با انواع خطرات سلامتی مانند میزان بالای سکته قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. انزوای اجتماعی، به‌ویژه در میان سالمندان، به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر است. با این حال تنهایی، برگشت پذیر است. اقداماتی وجود دارد که افراد و جوامع می توانند با انجام آنها به سالمندان کمک کنند احساس تنهایی نکنند.

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نظرسنجی ها نشان می دهد هنگامی که افراد در مورد دوران سالمندی نگران می شوند، از دست دادن حافظه یا آلزایمر در بیشتر افراد بالای لیست قرار می گیرد - حتی بالاتر از نگرانی در مورد وضعیت مالی.

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19 قرار دهد.

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

بسیاری از بزرگ‌سالان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای شنیدن صدای تلویزیون باید صدای آن را بلند کنند و یا افراد برای صحبت کردن با شما باید بلندبلند صحبت کنند. دو علت رایج در از دست دادن شنوایی وجود دارد:

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی بخشی مهم از پازل خدمات مراقبت های درمانی در منزل است که به بیماران کمک می کند استقلال و کیفیت زندگی خود را از چند جنبه بدست آورند. بیایید نگاهی به چند اختلال قابل درمان در گفتار درمانی در محیط منزل بیندازیم.

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

قرنطینه در منزل، فاصله‌گذاری اجتماعی و واقعیت های زندگی در دوران پاندمی به خصوص در خانواده هایی که دارای سالمند هستند و یا یکی از اعضای خانواده نیازهای مخصوصی دارد، بسیار سخت است، به همین دلیل شاید برخی از ما احساس نیاز به خدمات درمان و مراقبت در منزل داشته باشیم.

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در هر مرحله ای از زندگی حیاتی است اما با افزایش سن و در دوران سالمندی اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از سالمندان در تامین نیازهای تغذیه ای خود دچار چالش هستند اما در افراد مبتلا به زوال عقل رعایت اصول مناسب تغذیه به مراتب دشوار تر است.

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان یک تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان بوده است، به خصوص در دورانی که با بیماری همه‌گیر کووید 19 روبرو هستیم. سالمندان به طور فزاینده ای امنیت و آسایش در منزل را ترجیح می دهند.

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه باید سلامت قلب را در اولویت قرار دهید (برای خود و عزیزان سالمند)، اکنون زمان مناسبی برای توجه ویژه به این مقوله است. در اینجا برخی از علائم مشکلات قلبی اشاره شده است که نباید در سالمندان نادیده گرفته شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید