توصیه هایی برای غربالگری سرطان سینه

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

غربالگری منظم سینه ها از نظر علائم سرطان بخش مهمی از برنامه مراقبت از سلامت خود است. به این دلیل که بسیاری از آزمایش‌های غربالگری سرطان سینه می‌توانند سرطان را مدت‌ها قبل از اینکه متوجه علائم آن شوید، تشخیص دهند.

آزمایش‌های غربالگری سرطان سینه می‌توانند تغییرات کوچک در بافت پستان را تشخیص دهند. اگر غربالگری مشکلی را شناسایی کند، تیم درمانی می تواند منطقه را با دقت بیشتری بررسی کند تا ببیند آیا تغییرات ناشی از سرطان است یا خیر.

هنگامی که سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان شروع شود، درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود.

انجمن سرطان آمریکا گزارش می دهد که میزان بقای نسبی 5 ساله برای افرادی که سرطان سینه آنها در مراحل اولیه تشخیص داده شده است 99 درصد است.

هنگامی که سرطان سینه در مراحل بعدی تشخیص داده شود، درمان اغلب تهاجمی تر است و میزان بقای نسبی 5 ساله کمتر است. به خاطر داشته باشید که این آمار، نشان دهنده یک روند کلی است و ممکن است وضعیت شما چشم انداز مثبت تری داشته باشد.

 غربالگری سرطان

دستورالعمل های غربالگری سرطان سینه چیست؟

سازمان های مختلف بهداشتی، رویکردهای متفاوتی را برای غربالگری سرطان سینه توصیه می کنند. در اینجا خلاصه ای از دستورالعمل های منتشر شده توسط چندین سازمان معتبر آمده است.

 

گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF)

USPSTF، یک گروه داوطلب متشکل از 16 پزشک و محقق، توصیه های زیر را برای افرادی که در معرض ​​​​خطر ابتلا به سرطان سینه هستند ارائه می دهد:

40-49 سال

 انتخاب فردی - غربالگری ممکن است هر 2 سال یک بار نیاز باشد یا شاید بتوانید تا 50 سالگی صبر کنید

50-74

ماموگرافی هر 2 سال یک بار

بیش از 75

توصیه خاصی وجود ندارد، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید تا یک برنامه غربالگری به شما ارائه دهد

طبق اطلاعات USPSTF شواهد کافی برای توصیه غربالگری های اضافی برای افرادی که بافت سینه متراکم تری دارند، وجود ندارد.

 

انجمن سرطان آمریکا

انجمن سرطان آمریکا یک برنامه غربالگری کمی متفاوت تر را توصیه می کند، که توصیه غربالگری سالانه را تا اواسط دهه  سالگی50 ادامه می دهد:

40-44

انتخاب فردی

45-54

ماموگرافی یک بار در سال

بالای 55 سال

 ماموگرافی هر 1 تا 2 سال، تا زمانی که از سلامت خوبی برخوردار باشید و امید به زندگی 10 سال یا بیشتر باشد.

مشابه USPSTF، انجمن سرطان آمریکا به دلیل عدم وجود شواهد برای پشتیبانی از غربالگری های اضافی، توصیه های خاصی برای افراد دارای بافت سینه متراکم تر ندارد.

 

دانشکده آمریکایی زنان و زایمان (ACOG)

اعضای پزشک ACOG بر تصمیم گیری مشترک بین پزشکان و بیماران، همراه با مشاوره در مورد مزایا و خطرات معاینات غربالگری مختلف تاکید دارند.

40 تا 49

انتخاب فردی بر اساس مشاوره با پزشک - ممکن است تصمیم بگیرید که سالانه یک معاینه بالینی و ماموگرافی انجام دهید، یا ممکن است هر 2 سال یک بار ماموگرافی انجام دهید.

50-74

ماموگرافی هر 1-2 سال

بالای 75 سال

بر اساس وضعیت سلامت عمومی و امید به زندگی برای تصمیم گیری در مورد زمان توقف غربالگری با پزشک خود مشورت کنید

اگر بدون علامت هستید و هیچ عامل خطر دیگری به جز بافت متراکم پستان ندارید، ACOG آزمایش جایگزین یا اضافی به جز ماموگرافی را توصیه نمی کند، مگر اینکه طبق قانون الزامی باشد.

 غربالگری سرطان سینه

افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند چطور؟

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه در شما افزایش یابد اگر:

 • دارای جهش ژن BRCA1 یا BRCA2 هستید
 • بافت سینه متراکم تری دارید
 • یک خویشاوند نزدیک (پدربزرگ و مادربزرگ، والدین، خواهر و برادر، فرزند، خاله، عمو) دارای جهش ژن BRCA1 یا BRCA2 است.
 • زمانی که بین 10 تا 30 سال سن داشتید، در ناحیه قفسه سینه خود پرتو درمانی انجام داده اید
 • سابقه ارثی سرطان دارید که خطر کلی سرطان سینه را افزایش می دهد
 • سابقه ارثی برخی از اختلالات نادر، از جمله سندرم Li-Fraumeni، سندرم Cowden، یا سندرم Bannayan-Riley-Ruvalcaba

در مورد عوامل خطر خود با پزشک صحبت کنید.

اگر خطر ابتلا به سرطان پستان در شما بالاتر از حد متوسط ​​است، انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند که از سن 30 سالگی هر سال یک ماموگرافی و MRI انجام دهید تا زمانی که وضعیت سلامت شما خوب است. هنگام تصمیم گیری در مورد زمان شروع غربالگری سالانه، مهم است که توصیه های پزشک را در نظر بگیرید.

شبکه ملی جامع سرطان - یک گروه غیرانتفاعی متشکل از 31 مرکز سرطان - توصیه می کند که افراد با خطر بالا، ماموگرافی و MRI سالانه را بین 25 تا 40 سالگی یا در سنین پایین شروع کنند.

 سرطان سینه

چه روش هایی برای غربالگری سرطان سینه استفاده می شود؟

متخصصان می توانند تغییرات در بافت سینه، از جمله علائم اولیه سرطان احتمالی را با چندین آزمایش مختلف، از جمله موارد زیر تشخیص دهند:

 

معاینه بالینی پستان

در معاینه بالینی پستان (CBE)، پزشک سینه های شما را با دست چک می کند تا هرگونه توده قابل لمس را تشخیص دهد.

برخی از محققان اشاره می‌کنند که پزشکان ممکن است بتوانند برخی از انواع سرطان‌ها را از طریق معاینه بالینی پستان تشخیص دهند که ممکن است در ماموگرافی نادیده گرفته شوند. با این حال در برخی از گروه‌های افراد، معاینه بالینی ممکن است تنها استفاده محدودی را به عنوان یک ابزار تشخیصی ارائه دهد.

بر اساس تحقیقات، فرآیند معاینه بالینی می تواند آزاردهنده باشد، به خصوص اگر سابقه شخصی سوء استفاده فیزیکی یا جنسی وجود داشته باشد. احساسات ناشی از معاینه پستان می تواند زنان را به تعویق انداختن یا اجتناب از غربالگری که می تواند زندگی آنها را نجات دهد، سوق دهد.

اگر تروما یا سوء استفاده ای را تجربه کرده اید که باعث می شود در مورد معاینات بالینی پستان احساس آسیب پذیری، ناتوانی یا اضطراب کنید، می توانید از قبل با پزشک در مورد نگرانی های خود صحبت کنید.

درخواست نوع دیگری از غربالگری یا درخواست معاینه توسط فردی با جنسیت خاص، مشکلی ندارد. همچنین وجود شخص دیگری در هنگام غربالگری مشکلی ندارد.

 

ماموگرافی

ماموگرافی پذیرفته شده ترین روش غربالگری سرطان سینه است. ماموگرافی یک روش تصویر برداری از سینه است که توسط دستگاه ماموگرافی گرفته شده و توسط رادیولوژیست تفسیر می شود.

 

ماموگرافی سه بعدی

این نوع ماموگرافی که توموسنتز پستان نیز نامیده می شود، تصویر بسیار واضح و دقیق تری از بافت سینه ارائه می دهد.

انجمن سرطان آمریکا گزارش می دهد که ماموگرافی سه بعدی می تواند تصویر واضح تری نسبت به ماموگرافی معمولی ایجاد کند و ممکن است در تعیین محل سرطان احتمالی موثرتر باشد. همچنین در روش های سه بعدی احتمال اینکه برای تصویر برداری مجدد از شما دعوت شود، کمتر است.

 

سونوگرافی

سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از داخل سینه استفاده می کند. سونوگرافی به ویژه برای تشخیص تفاوت بین توده های جامد و توده های پر از مایع در بافت سینه مناسب است.

در طول سونوگرافی، یک تکنسین مقداری ژل را روی سینه شما قرار می دهد و سپس یک پروب را در اطراف سطح سینه شما حرکت می دهد تا تصویر ایجاد شده توسط امواج صوتی را ضبط کند.

 

ام آر آی (MRI)

ام آر آی سینه از انرژی مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصویری دقیق از بافت سینه استفاده می کند. اگر بافت سینه متراکم دارید، MRI می تواند مفید باشد.

در طول MRI، روی میزی دراز می کشید که دارای فضاهای خالی برای سینه های شما است. میز به یک دستگاه MRI لوله شکل بزرگ تبدیل می شود. دستگاه های اسکن در اطراف شما می چرخند.

اگر در فضاهای بسته احساس ناراحتی می کنید، ام آر آی ممکن است باعث ایجاد اضطراب شود. اگر پزشکتان ام‌آر‌آی درخواست کرده است به او بگویید که به کلاستروفوبیا مبتلا یا عصبی هستید. آنها می توانند راه هایی برای کمک به کاهش اضطراب شما پیشنهاد کنند. همچنین ممکن است قبل از MRI شل کننده عضلانی یا داروهای ضد اضطراب تجویز کنند.

 

هنگام انجام غربالگری ماموگرافی چه انتظاری داشته باشیم؟

ماموگرافی معمولا در یک مرکز تصویربرداری یا در کلینیک رادیولوژی انجام می شود. در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای آماده شدن برای ماموگرافی وجود دارد:

 • در صورت امکان سعی کنید هر بار ماموگرافی خود را در همان مرکز قبلی انجام دهید. به این دلیل که برای رادیولوژیست مهم است که ببیند بافت سینه شما در طول زمان چگونه تغییر کرده است. اگر نیاز به رفتن به مرکز دیگری داشتید، از مرکز قدیمی بخواهید تصاویر قدیمی شما را به مرکز جدید ارسال کند.
 • اگر دچار قاعدگی هستید و سینه های شما حساس شده است، سعی کنید ماموگرافی خود را برای زمانی برنامه ریزی کنید که به دوره قاعدگی شما نزدیک نیست. به این دلیل که ماموگرافی شامل فشرده کردن سینه‌ها می‌شود، بنابراین اگر سینه‌های شما حساس نشده باشند، معمولا آسان‌تر است.
 • اکثر مراکز توصیه می کنند که از دئودورانت، کرم یا لوسیون زیر بغل استفاده نکنید زیرا می تواند دقت تصاویر را کاهش دهد.
 • اگر شیر می دهید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، قبل از انجام آزمایش به تکنسین اطلاع دهید.

وقتی به مرکز تصویر برداری رسیدید، احتمالاً لباسی برای پوشیدن به شما می دهند که جلو باز است. وقتی زمان ماموگرافی فرا می رسد، تکنسین به شما کمک می کند سینه خود را بین دو صفحه دستگاه ماموگرام قرار دهید.

سینه‌ها باید تا حد امکان صاف باشند تا دستگاه بتواند تصاویر واضحی بگیرد. در ماموگرافی احساس فشار و ناراحتی رایج است، اما اگر بیش از حد دردناک بود، مشکلی نیست که به تکنسین بگویید.

تکنسین هر بار از یک سینه عکس می گیرد، معمولاً از دو زاویه متفاوت. هر تصویر فقط چند ثانیه طول می کشد، سپس فشار برداشته می شود. بسته به تعداد تصویر مورد نیاز، کل فرآیند ماموگرافی می تواند در حدود 20 طول بکشد.

 غربالگری سرطان پستان

اگر نتایج آنطور که انتظار می رود نباشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر رادیولوژیست یا پزشک متوجه یک مشکل نگران کننده شود، ممکن است به ماموگرافی دوم نیاز داشته باشید که ماموگرافی تشخیصی نامیده می شود.

پزشک ممکن است آزمایش های دیگری مانند سونوگرافی، MRI یا بیوپسی را نیز توصیه کند. در طول بیوپسی، پزشک مقداری از بافت سینه را برمی دارد تا بتوان آن را با دقت بیشتری تجزیه و تحلیل کرد.

این آزمایش‌های اضافی غیرمعمول نیستند و به این معنی نیستند که شما به سرطان سینه دچار هستید. ممکن است به علت های زیر نیز شما را دوباره فراخوانی کنند:

 • تصویر به اندازه کافی واضح نیست که بافت سینه قابل مشاهده باشد
 • بافت سینه بسیار متراکم است.
 • پزشک می خواهد با دقت بیشتری به تغییرات در بافت سینه نگاه کند.
 • کلسیفیکاسیون، کیست یا توده نیاز به بررسی دقیق‌تری دارد.

اکثریت قریب به اتفاق غربالگری های سرطان سینه به تشخیص سرطان منجر نمی شود.

 

آیا با غربالگری سرطان سینه خطر دارد؟

تقریباً هر عمل پزشکی با خطراتی همراه است، از جمله غربالگری سرطان سینه. مهم است که خطرات را در نظر داشته باشید زیرا باید تصمیم بگیرید چه زمانی غربالگری را شروع کنید و هر چند وقت یکبار آن را انجام دهید.

 

خطر سرطان مرتبط با تشعشع

قرار گرفتن در معرض تشعشع می تواند باعث تغییراتی در سلول های شما شود که برخی از آنها می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. باید بدانید که تشعشعات ماموگرافی بسیار کم هستند.

برخی از کارشناسان می گویند که این تشعشع کمتر از یک رادیوگرافی قفسه سینه معمولی است و با میزان تشعشعی که در محیط معمولی خود در طی یک دوره زمانی حدود 7 هفته در معرض آن قرار خواهید گرفت، قابل مقایسه است.

مطالعه‌ای در سال 2016 که میزان بروز سرطان سینه را در 100000 نفر بین 50 تا 74 سال بررسی کرد، نشان داد که ماموگرافی می‌تواند بین 0.7 تا 1.6 درصد موارد در ایجاد سرطان پستان نقش داشته باشد.

اگر در معرض خطر بالای سرطان سینه هستید، باید با پزشکتان در مورد اینکه چگونه ماموگرافی منظم می تواند خطرات را تحت تاثیر قرار دهد صحبت کنید.

 

سایر خطرات

غربالگری سرطان سینه گاهی اوقات می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • نتایج مثبت کاذب
 • تشخیص بیش از حد تومورهای سینه
 • بیوپسی غیر ضروری از بافت پستان

به طور کلی، متخصصان سلامت موافقند که مزایای غربالگری منظم سرطان سینه، از جمله تشخیص زودهنگام سرطان، بسیار بیشتر از خطرات آزمایش‌های غربالگری است.

 

نکته پایانی

غربالگری سرطان سینه می تواند برای کمک به پزشک در تشخیص سرطان در مراحل اولیه آن استفاده شود. درمان سرطان در مراحل اولیه اغلب آسان تر از مراحل پیشرفته بیماری است.

رایج ترین راه برای غربالگری سرطان سینه استفاده از ماموگرافی است، اما سونوگرافی و MRI نیز می توانند آزمایش های موثری باشند.

بسیاری از متخصصان سرطان توصیه می کنند که زنان از 40 سالگی شروع به انجام ماموگرافی سالانه کنند. وقتی به 50 سالگی رسیدید، ممکن است یک سال در میان ماموگرافی نیاز باشد.

زمانی که تصمیم می‌گیرید ماموگرافی را شروع کنید و زمانی که تصمیم به توقف آن می‌گیرید، باید با پزشک صحبت کنید زیرا عوامل خطر فردی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

برخی خطرات برای انجام غربالگری سرطان سینه وجود دارد اما به طور کلی در مقایسه با مزیت یافتن و درمان سرطان سینه در مراحل اولیه آن، بسیار اندک در نظر گرفته می شوند.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

مراحل سرطان ریه

مراحل سرطان ریه

احتمال این وجود دارد که شما به نوعی با کسی در خانواده خود که تحت تأثیر سرطان ریه قرار دارد باشید. در حقیقت ، این سرطان دومین نوع شایع در میان بزرگسالان است (پس از سرطان پوست).

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟ سرطان سینه اغلب با داشتن توده در سینه در ارتباط است. با این حال، علائم سرطان سینه در زنان ممکن است بسته به نوع خاص سرطان سینه متفاوت باشد.

همه چیز در مورد سرطان خون

همه چیز در مورد سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی چیست؟ لوسمی سرطان خون است که بر اثر افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن ایجاد می شود. تعداد این گلبول های سفید خون از گلبول های قرمز و پلاکت ها که بدن به آنها نیاز دارد بیشتر می شود.

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟ سرطان کیسه صفرا به معنی رشد غیر طبیعی سلول ها است که از کیسه صفرا آغاز می شود.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟ سرطان روده بزرگ سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. هر دوی این اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش قرار دارند. راست روده در انتهای روده بزرگ قرار دارد.

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه است.

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟ جراحی موس (Mohs) یک روش جراحی دقیق است که برای درمان سرطان پوست استفاده می شود. در جراحی موس، لایه های نازکی از پوست حاوی سرطان به تدریج برداشته می شوند.

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟ سرطان استخوان زمانی رخ می دهد که سلول های غیرمعمول به طور خارج از کنترل در استخوان رشد می کنند و بافت نرمال استخوان را از بین می برند.

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک عضو عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحم چیست؟ سرطان رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در رحم ایجاد شده و بدون کنترل شروع به رشد می کنند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید