توانبخشی قلب چیست و چرا انجام می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

توانبخشی قلب که بازتوانی قلب نیز نامیده می شود، یک برنامه سرپایی شخصی ساز شده شامل ورزش و آموزش است. این برنامه برای کمک به سلامت و بهبودی پس از حمله قلبی، سایر انواع بیماری قلبی یا جراحی به منظور درمان بیماری قلبی طراحی شده است.

توانبخشی قلب اغلب شامل تمرینات ورزشی، حمایت عاطفی و آموزش در مورد تغییرات سبک زندگی برای کاهش خطر بیماری قلبی، مانند رژیم غذایی برای سلامت قلب، حفظ وزن مناسب و ترک سیگار است.

اهداف توانبخشی قلب شامل ایجاد برنامه ای برای کمک به بازیابی قدرت، جلوگیری از بدتر شدن وضعیت، کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی در آینده و بهبود سلامت و کیفیت زندگی است. تحقیقات نشان داده است که برنامه های توانبخشی قلب می تواند خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش دهد و خطر ابتلا به مشکلات قلبی در آینده را کم کند.

 

چرا توانبخشی قلب

توانبخشی قلب یک انتخاب برای افراد مبتلا به انواع مختلف بیماری قلبی است. به ویژه اگر سابقه پزشکی شما شامل موارد زیر باشد، ممکن است نیاز به انجام توانبخشی قلب داشته باشید:

 • حمله قلبی
 • بیماری عروق کرونر
 • نارسایی قلبی
 • بیماری شریان محیطی
 • درد قفسه سینه (آنژین صدری)
 • کاردیومیوپاتی
 • برخی از بیماری های مادرزادی قلبی
 • جراحی بای پس عروق کرونر
 • آنژیوپلاستی و استنت
 • پیوند قلب یا ریه
 • ترمیم یا تعویض دریچه قلب
 • فشار خون ریوی

 توانبخشی قلب چیست

خطرات توانبخشی قلب

توانبخشی قلب برای همه کسانی که بیماری قلبی داشته اند مناسب نیست. تیم درمانی سلامت شما را ارزیابی می کند، از جمله بررسی سابقه پزشکی، انجام معاینه فیزیکی و انجام آزمایشات، تا مطمئن شود که آماده شروع یک برنامه توانبخشی قلب هستید.

در برخی موارد نادر برخی از افراد در حین انجام ورزش به عنوان بخشی از توانبخشی قلبی دچار آسیب هایی مانند کشیدگی عضلات یا رگ به رگ شدن می شوند. تیم درمانی به دقت شما را در حین ورزش زیر نظر خواهند داشت تا این خطر را کاهش دهند و به شما آموزش می دهند که چگونه هنگام ورزش از صدمات جلوگیری کنید. همچنین خطر کمی برای عوارض قلبی عروقی وجود دارد.

 

نحوه آماده شدن برای توانبخشی قلب

اگر حمله قلبی، جراحی قلب یا بیماری قلبی دیگری داشته اید، از پزشک خود در مورد برنامه توانبخشی قلب سوال کنید. تیم درمانی برای تعیین اهداف برنامه توانبخشی قلبی و طراحی برنامه ای که نیازهای شما را برآورده می کند، با شما همکاری خواهد کرد.

توانبخشی قلبی می تواند در زمانی که هنوز در بیمارستان بستری هستید یا به احتمال زیاد به عنوان یک عمل سرپایی شروع شود. برای برخی افراد، یک برنامه توانبخشی در منزل ممکن است مناسب باشد.

 

آنچه باید انتظار داشته باشید

در طول توانبخشی قلبی

مراحل اول اکثر برنامه های توانبخشی قلبی معمولاً حدود سه ماه طول می کشد اما برخی از افراد این برنامه را مدت بیشتری دنبال می کنند. در شرایط خاص، برخی افراد ممکن است بتوانند یک برنامه فشرده را برای چندین ساعت در روز انجام دهند که می تواند یک یا دو هفته طول بکشد.

در طول توانبخشی قلب احتمالاً با تیمی از متخصصان، شامل متخصصان قلب، پرستاران، متخصصان تغذیه، متخصصان ورزش، متخصصان سلامت روان، و فیزیوتراپیست ها کار خواهید کرد.

توانبخشی قلبی شامل موارد زیر است:

معاینه پزشکی

تیم مراقبت های درمانی به طور کلی یک معاینه اولیه برای بررسی توانایی های فیزیکی، محدودیت های پزشکی و سایر شرایطی که ممکن است دچار آن باشید انجام می دهد. معاینه مداوم می تواند به تیم کمک کند تا پیشرفت شما را در طول زمان توانبخشی پیگیری کند.

در طول معاینه، تیم پزشکی شما ممکن است عوامل خطر را برای عوارض قلبی، به ویژه در حین ورزش، بررسی کند. این کار می تواند به تیم شما کمک کند تا برنامه توانبخشی قلب را مطابق با نیازهای شما تنظیم کند و مطمئن شود که ایمن و موثر است.

فعالیت بدنی

توانبخشی قلبی می تواند آمادگی قلبی عروقی شما را از طریق فعالیت بدنی بهبود بخشد. تیم مراقبت های درمانی احتمالاً فعالیت های کم تأثیری را که خطر آسیب کمتری دارند، مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، قایقرانی و دویدن را پیشنهاد می کنند. برنامه شما ممکن است شامل یوگا نیز باشد که در برخی مطالعات نشان داده شده است که برای سلامت قلب مفید است.

معمولاً حداقل سه بار در هفته ورزش خواهید کرد. تیم درمانی احتمالاً تکنیک های ورزشی مناسب مانند گرم کردن و خنک کردن بدن را به شما آموزش می دهد.

همچنین می‌توانید دو یا سه بار در هفته ورزش‌های تقویت‌کننده عضلانی، مانند بلند کردن وزنه یا سایر تمرینات مقاومتی را انجام دهید تا آمادگی عضلانی خود را افزایش دهید.

اگر قبلاً سابقه ورزش نداشته اید، نگران نباشید. تیم درمانی شما می تواند مطمئن شود که برنامه با سرعتی مناسب پیش می رود و برای شما ایمن است.

سبک زندگی

شامل حمایت و آموزش در مورد ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی، مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب، ورزش منظم، حفظ وزن سالم و ترک سیگار است.

می تواند شامل راهنمایی در مورد مدیریت بیماری هایی مانند فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا و چاقی باشد.

احتمالاً فرصتی خواهید داشت که در مورد مسائلی مانند فعالیت جنسی سؤال بپرسید. همچنین باید به مصرف داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است ادامه دهید.

حمایت و پشتیبانی

سازگاری با یک مشکل جدی سلامتی اغلب زمان می برد. ممکن است احساس افسردگی یا اضطراب کنید، ارتباط خود را با سیستم حمایت اجتماعی از دست بدهید یا مجبور شوید برای چند هفته کار را متوقف کنید.

اگر افسرده شدید، آن را نادیده نگیرید. افسردگی می تواند برنامه توانبخشی قلب شما را دشوارتر کند و می تواند بر روابط و سایر بخش های زندگی و سلامت شما تأثیر بگذارد.

مشاوره می تواند به شما کمک کند راه های سالمی برای مقابله با افسردگی و سایر مشکلات بیاموزید. همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که یک داروی ضد افسردگی مصرف کنید. کاردرمانی می تواند مهارت هایی را به شما بیاموزد تا به شما در بازگشت به کار کمک کند.

اگرچه ممکن است شروع یک برنامه توانبخشی قلبی زمانی دشوار باشد، اما می توانید در درازمدت از منافع بهره مند شوید. توانبخشی قلبی می تواند شما را در کنترل ترس و اضطراب راهنمایی کند، زیرا با انگیزه و انرژی بیشتر برای انجام کارهایی که از آن لذت می برید و یک سبک زندگی فعال باز می گردید.

توانبخشی قلبی می تواند به شما کمک کند زندگی خود را بازسازی کنید، هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی. همانطور که قوی‌تر می‌شوید و یاد می‌گیرید که چگونه وضعیت خود را مدیریت کنید، به احتمال زیاد به یک روال عادی خود همراه با رژیم غذایی و عادات ورزشی جدید باز می‌گردید.

شانس شما برای داشتن یک برنامه توانبخشی قلب موفق تا حد زیادی به خودتان بستگی دارد. هر چه بیشتر به دنبال رعایت توصیه های توانبخشی خود باشید، بهتر عمل خواهید کرد.

 توانخشی قلبی

بعد از توانبخشی قلبی

پس از پایان برنامه، به طور کلی باید رژیم غذایی، ورزش و سایر عادات سبک زندگی سالمی را که آموخته اید تا پایان عمر ادامه دهید تا فواید سلامت قلب را حفظ کنید. هدف این است که در پایان برنامه ابزارهایی را که برای ورزش کردن و حفظ سبک زندگی سالم‌تر نیاز دارید، در اختیار داشته باشید.

 

نتایج توانبخشی قلب

برای به دست آوردن بیشترین فواید از توانبخشی قلب، باید عادات خود را ادامه دهید و مهارت هایی را که در این برنامه آموخته اید تا پایان عمر رعایت کنید.

در دراز مدت، پایبندی به توانبخشی قلبی می تواند به شما در موارد زیر کمک کند:

 • بهبود قدرت
 • رعایت رفتارهای سالم برای قلب مانند ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب
 • کنار گذاشتن عادت های بد مانند سیگار کشیدن
 • حفظ وزن در محدوده سالم
 • یافتن راه هایی برای مدیریت استرس
 • یاد گرفتن اینکه چگونه با بیماری قلبی کنار بیایید
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و سایر بیماری های قلبی

یکی از ارزشمندترین مزایای توانبخشی قلب اغلب بهبود کیفیت کلی زندگی است. اگر به برنامه توانبخشی قلبی خود پایبند باشید، ممکن است در نهایت احساس بهتری نسبت به قبل از اینکه دچار بیماری قلبی شده اید یا جراحی قلب داشته باشید، داشته باشید.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان فشار خون بالا در منزل

درمان فشار خون بالا در منزل

فشار خون بالا یا هایپرتنشن، نیمی از افراد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. فشار خون بالا به عنوان "قاتل خاموش " شناخته می شود، چرا که معمولاً تا زمانی که صدمه قابل توجهی به قلب وارد نشود، علائمی ایجاد نمی کند. بدون وجود علائم قابل مشاهده، اکثر افراد از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند. در ادامه با نحوه درمان فشار خون بالا در منزل آشنا شوید.

همه چیز در مورد فشار خون بالا

همه چیز در مورد فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض شود که برخی از آنها می توانند حیات و زندگی فرد را تهدید کنند که شامل نارسایی قلبی، از دست دادن بینایی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و سایر مشکلات مربوط به سلامتی هستند.

درمان فشار خون پایین در منزل

درمان فشار خون پایین در منزل

در بسیاری از افراد درمان فشار خون پایین در منزل امکان پذیر است که از طریق تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی امکان پذیر است.

همه چیز در مورد بیماری قلبی

همه چیز در مورد بیماری قلبی

بیماری قلبی به هر نوع بیماری گفته می شود که قلب را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماری قلبی انواع مختلفی دارد که برخی از آنها قابل پیشگیری هستند. بر خلاف بیماری های قلبی عروقی که شامل مشکلات سیستم گردش خون است، بیماری های قلبی فقط قلب را تحت تأثیر قرار می دهند.

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی چیست؟ سکته یا حمله قلبی، در نتیجه انسداد عروق کرونری است که خون را به قلب منتقل می کنند. این اختلال در جریان خون می تواند علائمی ایجاد کرده و به عضله قلب آسیب برساند.

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر، بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونر نیز نامیده می شود، یک بیماری بیماری خطرناک است که در اثر تجمع پلاک در عروق کرونر، عروق خونی که خون غنی از اکسیژن به قلب وارد می کند، ایجاد می شود.

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی چیست؟ هر نوع بیماری قلبی علائم خاص خود را دارد، اما بسیاری از مشکلات قلبی علائم مشابهی دارند. احساس شما به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد.

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟ جراحی بای پس قلب زمانی است که جراح رگهای خونی را از قسمت دیگری از بدن شما برای دور زدن یا بای پس شریان مسدود شده بر می دارد. نتیجه جراحی این است که خون و اکسیژن بیشتری می تواند دوباره به قلب شما سرازیر شود.

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

نام دیگر هیپرلیپیدمی کلسترول بالا است. پزشکان آن را هیپرلیپیدمی می نامند. در هر صورت، کلسترول بالا امروزه یک مشکل شایع است.

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست؟ در هنگام وقوع ایست ناگهانی قلب، وضعیت بدن بدون هیچ هشداری به هم می ریزد. قلب از تپش می ایستد و خون به مغز و سایر اندام ها نمی رسد. در عرض چند ثانیه، تنفس متوقف می شود و نبض ناپدید می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید