بیوپسی پروستات چیست و چگونه انجام می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۶ مرداد ۱۴۰۱

بیوپسی پروستات عملی برای برداشتن نمونه ای از بافت مشکوک پروستات است. پروستات یک غده کوچک گردویی شکل در مردان است که مایعی تولید می کند که اسپرم را تغذیه و انتقال می دهد.

در طول بیوپسی پروستات، از یک سوزن برای نمونه برداری از غده پروستات استفاده می شود. این عمل توسط یک پزشک متخصص مجرای ادرار و اندام های تناسلی مردان یا همان اورولوژیست انجام می شود.

اگر نتایج آزمایشات اولیه مانند آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) یا معاینه دیجیتال رکتوم نشان دهد که ممکن است سرطان پروستات داشته باشید، اورولوژیست ممکن است بیوپسی پروستات را توصیه کند. نمونه‌های بافتی برداشته شده از پروستات از نظر ناهنجاری‌های سلولی که نشانه سرطان پروستات هستند، زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند. اگر سرطان وجود داشته باشد، برای تعیین سرعت پیشرفت احتمالی آن و تعیین بهترین گزینه های درمانی ارزیابی می شود.

 

چرا بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات برای تشخیص سرطان پروستات استفاده می شود.

پزشک ممکن است بیوپسی پروستات را در موارد زیر توصیه کند:

 • آزمایش PSA سطوح بالاتر از حد طبیعی برای سن شما را نشان می دهد
 • پزشک توده یا سایر ناهنجاری هایی را در طول معاینه رکتال دیجیتال پیدا کند
 • قبلا یک بیوپسی با نتیجه طبیعی انجام داده اید اما همچنان سطح PSA شما افزایش یافته است
 • بیوپسی قبلی سلول‌های بافت پروستات غیرطبیعی را نشان داد اما سرطانی نبودند

 

خطرات بیوپسی پروستات

خطرات مرتبط با بیوپسی پروستات عبارتند از:

 • خونریزی در محل بیوپسی. خونریزی مقعدی پس از بیوپسی پروستات شایع است.
 • وجود خون در منی. پس از بیوپسی پروستات، مشاهده رنگ قرمز در مایع منی معمول است. این نشان دهنده وجود خون است و جای نگرانی نیست. خون در مایع منی ممکن است تا چند هفته پس از بیوپسی باقی بماند.
 • خون در ادرار. این خونریزی معمولا جزئی است.
 • مشکل در ادرار کردن. بیوپسی پروستات گاهی اوقات می تواند باعث مشکل در ادرار کردن بعد از عمل شود. در موارد نادر یک کاتتر یا سوند ادراری موقت باید استفاده شود.
 • عفونت. در موارد نادر بیوپسی پروستات می تواند باعث عفونت دستگاه ادراری یا پروستات شود که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد.

 

نحوه آماده شده به منظور بیوپسی پروستات

برای آماده شدن به منظور انجام بیوپسی پروستات، اورولوژیست ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

 • یک نمونه ادرار برای بررسی عفونت ادراری ارائه دهید. اگر عفونت ادراری دارید، بیوپسی پروستات احتمالاً تا زمانی که برای رفع عفونت آنتی بیوتیک مصرف می کنید به تعویق می افتد.
 • مصرف داروهایی که می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند مانند وارفارین (Jantoven)، آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، سایرین) و برخی مکمل‌های گیاهی - را چند روز قبل از انجام عمل متوقف کنید.
 • قبل از عمل بیوپسی، تنقیه پاک کننده در خانه انجام دهید.
 • قبل از بیوپسی پروستات آنتی بیوتیک مصرف کنید تا از عفونت ناشی از این عمل جلوگیری کنید.

 بیوپسی پروستات

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

انواع روش های بیوپسی پروستات

نمونه های بیوپسی پروستات را می توان به روش های مختلف جمع آوری کرد. بیوپسی پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عبور سوزن از دیواره راست روده (بیوپسی ترانس رکتال). این رایج ترین روش انجام بیوپسی پروستات است.
 • وارد کردن سوزن از طریق ناحیه پوست بین مقعد و کیسه بیضه (بیوپسی ترانس پرینال). یک برش کوچک در ناحیه پوست (پرینه) بین مقعد و کیسه بیضه ایجاد می شود. سوزن بیوپسی از طریق برش وارد پروستات می شود تا نمونه هایی از بافت بیرون بیاید. معمولاً برای هدایت این روش از ام آر آی یا سی تی اسکن استفاده می شود.

در طول بیوپسی پروستات ترانس رکتال چه انتظاری داشته باشیم؟

از شما خواسته می شود که به پهلو دراز بکشید و زانوهای خود را به سمت قفسه سینه بالا بکشید. ممکن است از شما خواسته شود که روی شکم دراز بکشید. پس از تمیز کردن ناحیه و استفاده از ژل، پزشک یک پروب سونوگرافی نازک را به آرامی وارد رکتوم می‌کند.

سونوگرافی ترانس رکتال از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از پروستات استفاده می کند. پزشک از این تصاویر برای شناسایی ناحیه ای که باید با تزریق بی حس شود استفاده می کند تا درد مرتبط با بیوپسی کاهش یابد. از سونوگرافی نیز برای هدایت سوزن بیوپسی پروستات استفاده می شود.

هنگامی که ناحیه بی‌حس شد و دستگاه بیوپسی در محل قرار گرفت، پزشک بخش‌های نازک و استوانه‌ای از بافت را با یک سوزن فنری بر می دارد. این روش معمولاً هر بار که سوزن با فنر نمونه برداری می کند، یک احساس درد بسیار کوتاه ایجاد می کند.

پزشک ممکن است یک ناحیه مشکوک را برای بیوپسی هدف قرار دهد یا ممکن است از چندین مکان در پروستات نمونه برداری کند. به طور کلی 10 تا 12 نمونه بافت گرفته می شود. کل این عمل معمولاً حدود 20 دقیقه طول می کشد.

 

بعد از عمل

پزشک احتمالاً توصیه می کند که به مدت 24 تا 48 ساعت پس از بیوپسی پروستات، فقط فعالیت های سبک انجام دهید.

پزشک ممکن است مصرف آنتی بیوتیک را برای چند روز توصیه کند. شما همچنین ممکن است:

 • احساس درد خفیف و مقداری خونریزی خفیف از راست روده داشته باشید.
 • برای چند روز خون در ادرار یا مدفوع شما وجود داشته باشد.
 • توجه داشته باشید که منی دارای رنگ قرمزی است که ناشی از مقدار کمی خون در مایع منی شماست. این می تواند چندین هفته ادامه یابد.

در صورت مشاهده علادم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • مشکل در ادرار کردن
 • خونریزی طولانی مدت یا شدید
 • دردی که تشدید می شود

 بیوپسی پروستات چیست

نتیجه بیوپسی پروستات

پزشک متخصص در تشخیص سرطان و سایر ناهنجاری‌های بافتی (پاتولوژیست) نمونه‌های بیوپسی پروستات را بررسی می‌کند. پاتولوژیست می تواند تشخیص دهد که آیا بافت برداشته شده سرطانی است یا خیر و در صورت وجود سرطان، میزان تهاجمی بودن آن را تخمین بزند. پزشک یافته های پاتولوژیست را برای شما شرح خواهد داد.

گزارش پاتولوژی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شرح نمونه بیوپسی. این بخش از گزارش که گاهی اوقات توصیف خام نامیده می شود، ممکن است رنگ و قوام بافت پروستات را بررسی کند.
 • شرح سلول ها. گزارش آسیب شناسی نحوه ظاهر شدن سلول ها در زیر میکروسکوپ را شرح خواهد داد. سلول های سرطانی پروستات ممکن است به عنوان آدنوکارسینوم شناخته شوند. گاهی اوقات پاتولوژیست سلول هایی را می یابد که غیرطبیعی به نظر می رسند اما سرطانی نیستند. کلمات مورد استفاده برای توصیف این شرایط غیر سرطانی عبارتند از "نئوپلازی داخل اپیتلیال پروستات" و "تکثیر کوچک آسینار غیر معمول".
 • درجه بندی سرطان اگر پاتولوژیست سرطان پیدا کند، آن را در مقیاسی به نام نمره گلیسون درجه بندی می کند. امتیازدهی گلیسون دو عدد را ترکیب می‌کند و می‌تواند از 2 (سرطان غیر تهاجمی) تا 10 (سرطان بسیار تهاجمی) متغیر باشد، اگرچه قسمت پایین این محدوده اغلب استفاده نمی‌شود. اکثر نمرات گلیسون مورد استفاده برای ارزیابی نمونه های بیوپسی پروستات از 6 تا 10 متغیر است. نمره 6 نشان دهنده سرطان پروستات با درجه پایین است. نمره 7 نشان دهنده سرطان پروستات درجه متوسط ​​است. نمرات 8 تا 10 نشان دهنده سرطان های با درجه بالا است.
 • تشخیص پاتولوژیست. این بخش از گزارش پاتولوژی، تشخیص پاتولوژیست را شرح می دهد. همچنین ممکن است شامل نظراتی باشد مانند اینکه آیا آزمایشات دیگری توصیه می شود یا خیر.

 

منبع


اشتراک

مطالب مشابه

سونداژ چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

سونداژ چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

سونداژ چیست؟ سوند ادرار یا کاتتر یک لوله توخالی و نیمه انعطاف پذیر است که ادرار را از مثانه جمع می کند و به یک کیسه تخلیه منتهی می شود. سوند ادرار در اندازه ها و انواع مختلفی وجود دارد.

همه چیز در مورد سرطان پروستات

همه چیز در مورد سرطان پروستات

سرطان پروستات یک بیماری خطرناک است که سالانه هزاران مرد را در سنین میانسالی یا سالمندی درگیر می کند. حدود 60 درصد موارد سرطان پروستات در مردان بالاتر از 65 سال رخ می دهد.

درمان سنگ کلیه در منزل

درمان سنگ کلیه در منزل

نوشیدن مایعات فراوان بخش مهمی در فرآیند درمان سنگ کلیه در منزل و دفع سنگ کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ های جدید در آینده است.

پروستاتکتومی

پروستاتکتومی

پروستاتکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن بخش یا کل غده پروستات است. غده پروستات در لگن مردان و زیر مثانه قرار دارد. پروستات مجرای ادرار را که ادرار را از مثانه به آلت تناسلی منتقل می کند احاطه کرده است.

عمل پروستات با لیزر

عمل پروستات با لیزر

از عمل پروستات با لیزر برای تسکین علائم ادراری متوسط تا شدید ناشی از بزرگ شدن پروستات استفاده می شود، بیماری معروف به هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH).

درمان سنگ کلیه با عمل PCNL

درمان سنگ کلیه با عمل PCNL

عمل PCNL تکنیکی است که برای از بین بردن سنگهای خاصی در کلیه یا حالب فوقانی (لوله ای که ادرار را از کلیه به مثانه تخلیه می کند) استفاده می شود.

جراحی تومور مثانه TURBT

جراحی تومور مثانه TURBT

جراحی تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) معمولاً اولین روشی است که برای درمان سرطان مثانه در مراحل اولیه انجام می شود.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه چیست؟ سنگ کلیه توده جامدی است که از بلور ساخته شده است. سنگ کلیه معمولاً از کلیه نشات می گیرد. با این حال ، آنها ممکن است در هر بخش از دستگاه ادراری فرد ایجاد شوند.

یورتروسکوپی چیست؟

یورتروسکوپی چیست؟

یورتروسکوپی چیست؟ اگر هنگام ادرار درد دارید و یا احتمال ابتلا به سنگ کلیه داشته باشید ، ممکن است پزشک از شما بخواهد که عمل یورتروسکوپی انجام دهید.

هیپرپلازی خوش خیم پروستات چیست؟

هیپرپلازی خوش خیم پروستات چیست؟

هیپرپلازی خوش خیم پروستات چیست؟ به بزرگ شدن پروستات هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH می گویند. این بیماری زمانی رخ می دهد که سلول های غده پروستات شروع به چند برابر شدن می کنند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید