آزمایش هماتوکریت خون چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۹ تیر ۱۴۰۱

آزمایش هماتوکریت خون چیست؟ آزمایش هماتوکریت نسبت گلبول های قرمز خون را اندازه گیری می کند. گلبول های قرمز خون، اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند. داشتن گلبول های قرمز بسیار کم یا زیاد می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها باشد.

آزمایش هماتوکریت که به عنوان آزمایش حجم سلولی (PCV) نیز شناخته می شود، یک آزمایش خون ساده است.

 آزمایش هماتوکریت خون چیست

چرا آزمایش هماتوکریت انجام می شود؟

آزمایش هماتوکریت بخشی از آزمایش شمارش کامل سلولهای خون (CBC) است. اندازه‌گیری نسبت گلبول‌های قرمز در خون می‌تواند به پزشک کمک کند تا بیماری های مختلف را تشخیص دهد یا واکنش شما به درمان را کنترل کند.

هماتوکریت کمتر از حد طبیعی می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • عرضه ناکافی گلبول های قرمز سالم (کم خونی)
 • وجود تعداد زیادی گلبول سفید به دلیل بیماری طولانی مدت، عفونت یا اختلال گلبول سفید مانند لوسمی یا لنفوم
 • کمبود ویتامین یا مواد معدنی
 • از دست دادن خون اخیرا یا طولانی مدت

هماتوکریت بالاتر از حد طبیعی می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • کم آبی بدن
 • اختلالی مانند پلی سیتمی ورا که باعث می شود بدن شما تعداد زیادی گلبول قرمز تولید کند
 • بیماری ریوی یا قلبی

 

آماده شدن برای آزمایش هماتوکریت خون

هماتوکریت یک آزمایش خون ساده است. نیازی نیست قبل از آزمایش ناشتا باشید یا آماده سازی های دیگری را انجام دهید.

 

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

نمونه خون معمولاً با یک سوزن از ورید بازوی شما گرفته می شود. ممکن است کمی درد در محل احساس کنید اما پس از آن می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

 آزمایش هماتوکریت خون

نتیجه آزمایش هماتوکریت خون

نتایج آزمایش هماتوکریت به عنوان درصد حجم خون که از گلبول های قرمز تشکیل شده است گزارش می شود. محدوده طبیعی به طور قابل توجهی بسته به نژاد، سن و جنسیت متفاوت است. تعریف درصد گلبول قرمز طبیعی نیز از یک عمل پزشکی به دیگری متفاوت است.

به طور کلی، یک محدوده نرمال در نظر گرفته می شود:

 • برای مردان 38.3 تا 48.6 درصد
 • برای زنان 35.5 تا 44.9 درصد

برای کودکان 17 ساله و کمتر، محدوده طبیعی بسته به سن و جنس متفاوت است.

آزمایش هماتوکریت فقط اطلاعاتی در مورد سلامتی شما ارائه می دهد. با پزشک خود در مورد معنای نتیجه آزمایش هماتوکریت با توجه به علائمی که تجربه می کنید و نتایج سایر آزمایشات تشخیصی صحبت کنید.

 

دقت نتایج آزمایش

تعدادی از عوامل می توانند بر نتیجه آزمایش هماتوکریت تأثیر بگذارند و نتایج نادرست یا گمراه کننده ای به دست آورند، از جمله:

 • زندگی در ارتفاعات بالا
 • بارداری
 • از دست دادن خون قابل توجه در مدت اخیر
 • انتقال خون اخیر
 • کم آبی شدید

پزشک هنگام تفسیر نتایج آزمایش هماتوکریت، عوامل پیچیده احتمالی را در نظر می گیرد. در صورت ارائه اطلاعات متناقض یا غیرمنتظره، پزشک ممکن است بخواهد آزمایش هماتوکریت را تکرار کنید و سایر آزمایشات خون را انجام دهید.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان فشار خون بالا در منزل

درمان فشار خون بالا در منزل

فشار خون بالا یا هایپرتنشن، نیمی از افراد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. فشار خون بالا به عنوان "قاتل خاموش " شناخته می شود، چرا که معمولاً تا زمانی که صدمه قابل توجهی به قلب وارد نشود، علائمی ایجاد نمی کند. بدون وجود علائم قابل مشاهده، اکثر افراد از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند. در ادامه با نحوه درمان فشار خون بالا در منزل آشنا شوید.

همه چیز در مورد فشار خون بالا

همه چیز در مورد فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض شود که برخی از آنها می توانند حیات و زندگی فرد را تهدید کنند که شامل نارسایی قلبی، از دست دادن بینایی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و سایر مشکلات مربوط به سلامتی هستند.

درمان فشار خون پایین در منزل

درمان فشار خون پایین در منزل

در بسیاری از افراد درمان فشار خون پایین در منزل امکان پذیر است که از طریق تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی امکان پذیر است.

همه چیز در مورد بیماری قلبی

همه چیز در مورد بیماری قلبی

بیماری قلبی به هر نوع بیماری گفته می شود که قلب را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماری قلبی انواع مختلفی دارد که برخی از آنها قابل پیشگیری هستند. بر خلاف بیماری های قلبی عروقی که شامل مشکلات سیستم گردش خون است، بیماری های قلبی فقط قلب را تحت تأثیر قرار می دهند.

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی چیست؟ سکته یا حمله قلبی، در نتیجه انسداد عروق کرونری است که خون را به قلب منتقل می کنند. این اختلال در جریان خون می تواند علائمی ایجاد کرده و به عضله قلب آسیب برساند.

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر، بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونر نیز نامیده می شود، یک بیماری بیماری خطرناک است که در اثر تجمع پلاک در عروق کرونر، عروق خونی که خون غنی از اکسیژن به قلب وارد می کند، ایجاد می شود.

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی چیست؟ هر نوع بیماری قلبی علائم خاص خود را دارد، اما بسیاری از مشکلات قلبی علائم مشابهی دارند. احساس شما به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد.

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟ جراحی بای پس قلب زمانی است که جراح رگهای خونی را از قسمت دیگری از بدن شما برای دور زدن یا بای پس شریان مسدود شده بر می دارد. نتیجه جراحی این است که خون و اکسیژن بیشتری می تواند دوباره به قلب شما سرازیر شود.

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

نام دیگر هیپرلیپیدمی کلسترول بالا است. پزشکان آن را هیپرلیپیدمی می نامند. در هر صورت، کلسترول بالا امروزه یک مشکل شایع است.

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست؟ در هنگام وقوع ایست ناگهانی قلب، وضعیت بدن بدون هیچ هشداری به هم می ریزد. قلب از تپش می ایستد و خون به مغز و سایر اندام ها نمی رسد. در عرض چند ثانیه، تنفس متوقف می شود و نبض ناپدید می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید