بهترین روش درمان دیسک کمر در منزل

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۳ تیر ۱۴۰۱

بهترین روش درمان دیسک کمر در منزل چیست؟ فتق دیسک کمر ممکن است باعث دردی شود که به صورت تیز، سوزش یا تابش از ناحیه کمر، از باسن و پایین پا (سیاتیک) توصیف می‌شود. تسکین درد و درمان دیسک کمر در منزل برای هرکس متفاوت به نظر می رسد و ممکن است برای رسیدن به بهترین روش به امتحان کردن روش های مختلف نیاز باشد.

در ادامه به 5 نکته کمتر شناخته شده برای کمک به تسکین درد و درمان دیسک کمر در منزل و ایجاد احساس بهتر اشاره شده است:

 

گرما و سرما درمانی می تواند به کاهش تنش و درد عضلانی کمک کند

اعمال گرما و یا سرما در قسمت تحتانی کمر می تواند تنش عضلانی را که معمولاً در فتق دیسک کمر وجود دارد کاهش دهد. گرما به شل شدن سفتی عضلانی که باعث اسپاسم می‌شود، افزایش جریان خون و بهبود خاصیت ارتجاعی بافت همبند کمک می‌کند. سرما دمای بافت را کاهش می‌دهد که اثر ضد درد و ضد التهابی ایجاد می‌کند و در نتیجه درد را کاهش می‌دهد.

 • برای کاهش تنش عضلانی، صبح یا قبل از انجام حرکات کششی یا ورزش، گرما به پشت خود اعمال کنید.
 • سعی کنید یک پد گرم کننده یا کمپرس گرم را به طور دوره ای در طول روز روی کمر خود قرار دهید. (حتما از یک پوشش فیزیکی مانند دستمال کاغذی برای جلوگیری از آسیب حرارتی استفاده کنید).
 • همین روش را می توان با یک پک سرد پس از حرکات کششی، ورزش یا ماساژ برای تسکین درد استفاده کرد (حتما از یک بافر فیزیکی مانند حوله کاغذی استفاده کنید تا از آسیب حرارتی جلوگیری کنید).
 • سایر روش‌های انتقال گرما عبارتند از چسب حرارتی (حرارت مداوم و پایین را در طی چند ساعت فراهم می‌کند)، حمام گرم و یا دوش گرفتن در پایان روز.

چندین روش را امتحان کنید و ببینید کدام برای شما بهتر است. نوع حرارت دهی و نحوه استفاده از آن اغلب به اولویت شخصی بستگی دارد.

 درمان دیسک کمر در منزل

فعالیت بدنی متوسط باعث ترشح اندورفین می شود

اگرچه ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد اما در صورت داشتن فتق دیسک کمر، فعالیت ورزشی کردن می تواند درد را تسکین دهد. هنگامی که ورزش می کنید، بدن اندورفین ترشح می کند که به طور طبیعی می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و احساس درد را کاهش دهد.

اکثر افراد مبتلا به فتق دیسک کمر قادر به تحمل فعالیت های سبک مانند موارد زیر هستند:

 • پیاده روی در بیرون یا روی تردمیل
 • استفاده از دستگاه الپتیکال
 • دوچرخه سواری با دوچرخه خوابیده

اگر درد شما شدیدتر است، ممکن است لازم باشد یک فعالیت مبتنی بر آب مانند آب درمانی را امتحان کنید. فعالیت های مبتنی بر آب اغلب به این دلیل توصیه می شود که شناور بودن آب با گرانش مقابله می کند و تحمل بار روی دیسک های ستون فقرات را کاهش می دهد. پزشک و مرکز درمانی ممکن است یک برنامه فیزیوتراپی در آب یا شنا را به شما پیشنهاد دهد.

 

برخی از موقعیت های خواب به تسکین درد فتق دیسک کمر کمک می کند

درد ناشی از فتق دیسک کمر می تواند در طول شب تشدید شود. ممکن است هنگام خوابیدن در وضعیتی که فشار از ستون فقرات کاهش می یابد، راحت تر بخوابید. چند حالت خوب عبارتند از:

 • یک بالش زیر زانو قرار دهید تا به کاهش تنش در قسمت پایین کمر استفاده کمک کند
 • به پهلو دراز بکشید و یک بالش بین زانوهایتان بگذارید تا ستون فقراتتان صاف و باسن تان متعادل بماند.

حالت خواب ترجیحی شما و محل قرار دادن بالش احتمالاً با توجه به محل فتق دیسک تعیین می شود. چند بالش و موقعیت مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام حالت برای شما بهتر است.

 درمان دیسک کمر

روش مک کنزی می تواند به تغییر درد سیاتیک کمک کند

روش مکنزی یکی از انواع فیزیوتراپی است که شامل رویکرد خاصی برای ورزش است. برای درمان درد فتق دیسک کمر، هدف این است که درد را از ساق پا دور کنید (سیاتیک) و آن را بیشتر در قسمت پایین کمر متمرکز کنید.

 • علائم خاص شما معمولاً تعیین می کند که فیزیوتراپیست کدام تمرینات را به روش مک کنزی پیشنهاد می کند.
 • پس از اینکه علائم از پای شما خارج شد، رویکرد معمولاً به توانبخشی طولانی مدت برای تقویت عضلات کمر و سایر گروه های عضلانی کلیدی تغییر می کند.

حتی پس از کاهش درد فتق دیسک کمر، برنامه تقویت و کشش کمر باید ادامه یابد تا خطر بازگشت درد کمر کاهش یابد.

 

خلاص شدن از درد میوفاسیال و یا ماساژ ممکن است به کاهش درد کمک کند

در حالی که درد میوفاسیال ممکن است علت اصلی درد کمر نباشد، ممکن است یک منبع ثانویه از درد ناشی از فتق دیسک کمر و همچنین دیگر اعضا باشد. این درد می تواند با حالت نامناسب و عدم تحرک تشدید شود. خلاص شدن از درد میوفاسیال نوعی درمان دستی است که نشان داده است که کمردرد را بهبود می بخشد. در حالی که تمرینات مربوط به حالت بدن و خلاص شدن از درد میوفاسیال را می توان در فیزیوتراپی آغاز کرد، روش هایی وجود دارد که می توان در این مدت در خانه انجام داد.

 • از یک توپ لاکراس یا عصای ماساژ برای اعمال فشار بر روی نقاط حساس یا تحریک کننده در ناحیه کمر استفاده کنید.
 • هنگامی که یک نقطه حساس شناسایی شد، فشار را برای 1 تا 2 دقیقه ثابت نگه دارید تا اجازه دهید عضله آزاد شود.
 • این مراحل را برای چندین نقطه تحریک در ناحیه کمر تکرار کنید.
 • این تکنیک ممکن است در ابتدا درد را بدتر کند زیرا فشار بر روی عضلات ملتهب وارد می شود. استفاده از سرما درمانی (یخ) پس از رهاسازی میوفاسیال برای کاهش درد بسیار توصیه می شود.

در حالی که درد اکثر موارد دیسک کمری معمولاً در 6 هفته برطرف می شود، باید بتوانید در این مدت آن را مدیریت کنید و کنترل درد خود را در دست بگیرید. این نکات ممکن است برای همه افراد کارساز نباشد و ممکن است یافتن آنچه برای کمک به تسکین درد دیسک کمر شما بهترین عملکرد را دارد، زمان ببرد.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

بیماری دژنراتیو دیسک

بیماری دژنراتیو دیسک

بیماری دژنراتیو دیسک زمانی رخ می دهد که تغییرات طبیعی در دیسک های ستون فقرات باعث ایجاد درد می شود. دیسک های ستون فقرات مانند کمک فنر بین مهره ها یا استخوان های ستون فقرات هستند.

میکرو دیسککتومی

میکرو دیسککتومی

میکرو دیسککتومی ، که بعضاً میکرو دکمپرسیون نیز نامیده می شود، یک عمل جراحی با حداقل تهاجم است که در بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر انجام می شود.

درد سیاتیک چیست؟ علت؛ علائم و عوامل خطر

درد سیاتیک چیست؟ علت؛ علائم و عوامل خطر

درد سیاتیک چیست؟ درد سیاتیک به دردی اطلاق می شود که در امتداد مسیر عصب سیاتیک ایجاد می شود که از قسمت تحتانی کمر در ناحیه باسن و لگن و در هر یک از دو پا ایجاد می شود.

تنگی کانال نخاعی چیست و چه علائمی دارد ؟

تنگی کانال نخاعی چیست و چه علائمی دارد ؟

تنگی کانال نخاعی چیست ؟ تنگی کانال نخاعی، یا به عبارتی باریک شدن فضاهای ستون فقرات ، می تواند باعث تحت فشار قرار گرفتن نخاع و ریشه های عصبی هر مهره ای شود.

لامینکتومی چیست؟

لامینکتومی چیست؟

لامینکتومی چیست؟ لامینکتومی نوعی عمل جراحی است که در آن جراح قسمتی از استخوان مهره یا تمام آن (لامینا) را بر می دارد.

بهترین روش درمان درد سیاتیک چیست؟

بهترین روش درمان درد سیاتیک چیست؟

درمان درد سیاتیک چیست ؟ درد سیاتیک دردی است که از ناحیه کمر شروع می شود و به ساق پا و گاهی به کف پا می رسد. این درد زمانی شروع می شود که چیزی در بدن - مانند فتق دیسک یا خار استخوان – موجب فشرده شدن عصب سیاتیک می شود.

فتق دیسک چیست؟ علائم، علت و عوارض آن را بشناسیم

فتق دیسک چیست؟ علائم، علت و عوارض آن را بشناسیم

فتق دیسک چیست؟ فتق دیسک به مشکل در یکی از بالشتک‌های لاستیکی (دیسک‌) اشاره دارد که بین تک تک استخوان‌ها (مهره‌ ها) قرار می‌گیرد که ستون فقرات شما را تشکیل می‌دهند.

آنوریسم مغزی چیست؟ علائم، انواع، تشخیص و درمان آن چگونه است؟

آنوریسم مغزی چیست؟ علائم، انواع، تشخیص و درمان آن چگونه است؟

آنوریسم مغزی به معنی تغییر شکل شریان است که در آن بخشی در دیواره شریان مغز به شکل حباب بیرون زده و پر از خون می شود. همچنین ممکن است آنوریسم داخل جمجمه ای نامیده شود.

ضربه مغزی چیست؟ علائم، علت، عوارض و نحوه پیشگیری از آن

ضربه مغزی چیست؟ علائم، علت، عوارض و نحوه پیشگیری از آن

ضربه مغزی ناشی از ضربه یا آسیب شدید به سر یا بدن است. جسمی که از بافت مغز عبور می کند، مانند گلوله یا تکه شکسته شده جمجمه، می تواند باعث ضربه مغزی شود.

بهترین روش درمان دیسک کمر در منزل

بهترین روش درمان دیسک کمر در منزل

بهترین روش درمان دیسک کمر در منزل چیست؟ فتق دیسک کمر ممکن است باعث دردی شود که به صورت تیز، سوزش یا تابش از ناحیه کمر، از باسن و پایین پا (سیاتیک) توصیف می‌شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید