همه چیز در مورد جراحی تعویض مفصل لگن

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۲ تیر ۱۴۰۱

جراحی تعویض مفصل لگن  چیست؟ در طی تعویض مفصل لگن، جراح بخش های آسیب دیده مفصل لگن را برمی دارد و آنها را با قطعاتی که معمولاً از فلز، سرامیک و پلاستیک بسیار سخت ساخته شده اند، جایگزین می کند. این مفصل مصنوعی (پروتز) به کاهش درد و بهبود عملکرد کمک می کند.

در صورتی که درد مفصل لگن با فعالیت‌های روزانه تداخل داشته باشد و درمان‌های غیرجراحی کمکی نکرده باشند یا دیگر مؤثر نباشند، جراحی تعویض مفصل لگن که به آن آرتروپلاستی کامل لگن نیز گفته می‌شود، ممکن است یک گزینه باشد. آرتریت شایع ترین دلیل نیاز به تعویض مفصل ران است.

 

چرا جراحی تعویض مفصل لگن؟

مشکلاتی که می تواند به مفصل لگن آسیب برساند و گاهی اوقات جراحی تعویض مفصل لگن را ضروری کند، عبارتند از:

استئوآرتریت

که معمولاً به عنوان آرتریت سایشی شناخته می شود، به غضروف نرمی که انتهای استخوان ها را می پوشاند و به حرکت نرم مفاصل کمک می کند، آسیب می رساند.

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید که در اثر فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی ایجاد می‌شود، نوعی التهاب ایجاد می‌کند که می‌تواند غضروف و گاهی اوقات استخوان زیرین را دچار فرسایش کند و در نتیجه مفاصل آسیب دیده و تغییر شکل دهند.

استئونکروز

اگر خون کافی به قسمت توپی مفصل لگن نرسد، مانند دررفتگی یا شکستگی، استخوان ممکن است دچار مشکل شود و تغییر شکل دهد.

در موارد زیر در مورد درد، تعویض مفصل لگن ممکن است یک گزینه باشد:

 • علیرغم مصرف داروهای مسکن ادامه یابد
 • با راه رفتن حتی با عصا یا واکر بدتر شود
 • در خواب اخلال ایجاد کند
 • بر توانایی بالا یا پایین رفتن از پله ها تأثیر می گذارد
 • بلند شدن از حالت نشسته را دشوار می کند

 تعویض مفصل لگن

خطرات تعویض مفصل لگن

خطرات مرتبط با جراحی تعویض مفصل لگن می تواند شامل موارد زیر باشد:

لخته شدن خون

پس از جراحی ممکن است لخته در وریدهای پا ایجاد شود. این می تواند خطرناک باشد زیرا یک تکه لخته می تواند جدا شود و به ریه، قلب یا به مغز برود. داروهای رقیق کننده خون می توانند این خطر را کاهش دهند.

عفونت

عفونت ها می توانند در محل برش و در بافت عمیق تر نزدیک لگن رخ دهند. بیشتر عفونت‌ها با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند، اما یک عفونت بزرگ در نزدیکی لگن جدید ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن و تعویض قطعات مصنوعی داشته باشد.

شکستگی

در حین جراحی، قسمت های سالم مفصل ران ممکن است شکسته شود. گاهی اوقات شکستگی ها به اندازه ای کوچک هستند که به خودی خود بهبود می یابند اما شکستگی های بزرگتر ممکن است نیاز به تثبیت با سیم، پیچ و احتمالاً یک صفحه فلزی یا پیوند استخوان داشته باشند.

در رفتگی

برخی موقعیت‌ها می‌توانند باعث خارج شدن توپی مفصل جدید از حفره شوند، به‌ویژه در چند ماه اول پس از جراحی. اگر لگن دررفته شود، یک بریس می تواند به نگه داشتن لگن در موقعیت صحیح کمک کند. اگر لگن به دررفتگی ادامه دهد، ممکن است برای تثبیت آن به جراحی نیاز باشد.

تغییر در طول پا

جراحان اقدامات لازم را برای جلوگیری از این مشکل انجام می دهند اما گاهی اوقات لگن جدید باعث می شود یک پا بلندتر یا کوتاه تر از دیگری شود. گاهی اوقات این به دلیل انقباض عضلات اطراف لگن است. در این موارد، تقویت و کشش تدریجی آن عضلات ممکن است کمک کند. تفاوت های کوچک در طول پا معمولاً پس از چند ماه قابل توجه نیست.

شل شدن

اگرچه این عارضه در ایمپلنت‌های جدید نادر است، اما ممکن است مفصل جدید به طور محکم روی استخوان ثابت نشود یا به مرور زمان شل شود و باعث درد در لگن شود. ممکن است برای رفع مشکل به جراحی نیاز باشد.

آسیب عصبی

به ندرت، اعصاب در ناحیه ای که ایمپلنت در آن قرار می گیرد آسیب می بیند. آسیب عصبی می تواند باعث بی حسی، ضعف و درد شود.

 

نیاز به تعویض مفصل ران دوم

ممکن است قطعات ران مصنوعی در نهایت فرسوده شوند، مخصوصا برای افرادی که در سنین نسبتاً جوان و فعال جراحی تعویض مفصل لگن انجام می دهند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به تعویض مفصل لگن مجدد داشته باشید. با این حال، مواد جدید باعث ماندگاری بیشتر ایمپلنت ها می شوند.

 

طرز آماده شدن برای جراحی

قبل از عمل، یک معاینه با جراح ارتوپد خواهید داشت. جراح ممکن است:

 • در مورد سابقه پزشکی و داروهای فعلی بپرسد
 • لگن را بررسی کند و به دامنه حرکتی مفصل خود و قدرت عضلات اطراف توجه کند
 • آزمایش خون و تصویر MRI به ندرت مورد نیاز است

در طول این ویزیت، هر سوالی در مورد این عمل دارید بپرسید. مطمئن شوید که در هفته قبل از جراحی باید از مصرف کدام داروها اجتناب کنید یا به مصرف آنها ادامه دهید.

از آنجایی که مصرف دخانیات می تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند، بهتر است استفاده از محصولات دارای تنباکو را متوقف کنید. اگر برای ترک سیگار نیاز به کمک دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

 

پیشگیری از لخته شدن خون

پس از جراحی تعویض مفصل لگن، به طور موقت در معرض خطر لخته شدن خون در پاهای خود خواهید بود. اقدامات احتمالی برای جلوگیری از این عارضه عبارتند از:

 • زود حرکت کردن. پس از جراحی تشویق می شوید که بنشینید و با عصا یا واکر راه بروید.
 • اعمال فشار. هم در حین و هم بعد از جراحی، ممکن است از جوراب های کشسان یا آستین های هوای بادی روی ساق پا استفاده کنید. آستین های هوا پاهای شما را فشرده و رها می کنند. این به جلوگیری از تجمع خون در وریدهای پا کمک می کند و احتمال تشکیل لخته را کاهش می دهد.
 • داروهای رقیق کننده خون. جراح ممکن است پس از جراحی یک رقیق کننده خون تزریقی یا خوراکی تجویز کند. بسته به اینکه چقدر زود راه می روید، چقدر فعال هستید و خطر کلی لخته شدن خون، ممکن است تا چند هفته بعد از جراحی به داروهای رقیق کننده خون نیاز داشته باشید.

 جراحی تعویض مفصل لگن

فیزیوتراپی

فعالیت روزانه و ورزش می تواند به شما کمک کند تا توان استفاده از مفاصل و عضلات خود را دوباره به دست آورید. فیزیوتراپیست می تواند تمرینات تقویتی و تحرکی را توصیه کند و به شما کمک کند تا نحوه استفاده از وسایل کمکی راه رفتن مانند واکر یا عصا را یاد بگیرید. با پیشرفت درمان، به تدریج وزنی را که روی پای خود می گذارید افزایش می دهید تا زمانی که بتوانید بدون کمک راه بروید.

 

ریکاوری در منزل

قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید، شما و مراقبانتان نکاتی در مورد مراقبت از لگن جدید خود دریافت خواهید کرد.

 • ترتیبی دهید که از قبل یکی از دوستان یا خویشاوندان غذا درست کند
 • وسایل روزمره را در سطح کمر قرار دهید، بنابراین نیازی به خم شدن یا بلند شدن نداشته باشید
 • برای بهبودی خود در خانه، یک صندلی توالت بلند و یک صندلی دوش را در نظر بگیرید
 • تلفن، دستمال کاغذی، کنترل تلویزیون، دارو و کتاب های خود را در نزدیکی منطقه ای قرار دهید که بیشتر وقت خود را در دوران نقاهت در آنجا سپری می کنید.

نتایج جراحی تعویض مفصل لگن

بهبودی کامل پس از تعویض مفصل لگن در افراد مختلف متفاوت است، اما اکثر افراد سه ماه پس از جراحی وضعیت خوبی دارند. بهبود معمولاً در طول سال اول پس از جراحی ادامه می یابد.

مفصل لگن جدید می تواند درد را کاهش دهد و دامنه حرکتی لگن را افزایش دهد. انتظار نداشته باشید که هر آنچه قبل از تعویض مفصل لگن می توانستید انجام دهید را تکرارر کنید.

فعالیت‌های با ضربه زیاد، مانند دویدن یا بسکتبال، ممکن است روی مفصل مصنوعی بیش از حد استرس‌زا باشد. اما با گذشت زمان، بیشتر مردم می‌توانند در فعالیت‌های کم‌تأثیر مانند شنا، گلف و دوچرخه‌سواری شرکت کنند.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درد مفصل

درد مفصل

درد مفصل به ناراحتی، درد و کوفتگی در هر یک از مفاصل بدن اشاره دارد. درد مفصل یک مشکل شایع است و به طور معمول نیازی به مراجعه و بستری در بیمارستان نیست.

جراحی شکستگی مفصل لگن

جراحی شکستگی مفصل لگن

اگر دچار شکستگی مفصل لگن شده باشید، خواه بر اثر زمین خوردن باشد ، یا به علت ضربه باشد، بهترین راه این است که فوراً اقدام به جراحی کنید.

دیسککتومی

دیسککتومی

جراحی دیسککتومی یک نوع عمل جراحی برای برداشتن قسمت آسیب دیده فتق دیسک در ستون فقرات است. فتق دیسک می تواند اعصاب اطراف را تحریک یا فشرده کند. دیسککتومی برای درمان دردی که به بازو یا پاهای فرد گسترش پیدا می کند، موثر است.

اسپوندیلولیستزیس یا لغزش مهره چیست؟

اسپوندیلولیستزیس یا لغزش مهره چیست؟

اسپوندیلولیستزیس یا لغزش مهره چیست؟ اسپوندیلولیستزیس یا لغزش مهره که به مهره رانش نیز معروف است نوعی بیماری ستون فقرات است که مهره های تحتانی را تحت تأثیر قرار می دهد.

شکستگی اینترتروکانتریک چیست؟

شکستگی اینترتروکانتریک چیست؟

شکستگی اینترتروکانتریک چیست؟ شکستگی اینترتروکانتریک نوعی شکستگی مفصل لگن است. اینترتروکانتریک به معنی بین تروکانتر است که برجستگی های استخوانی در استخوان فمور (استخوان ران) هستند. آنها نقاطی هستند که عضلات ران و لگن متصل می شوند.

اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز چیست؟ اسکولیوز یک انحنا به سمت کنار بدن در ستون فقرات فرد است. اسکولیوز غالباً ابتدا در کودکی یا نوجوانی تشخیص داده می شود.

استئوتومی چیست؟ انواع، ریکاوری و خطرات آن

استئوتومی چیست؟ انواع، ریکاوری و خطرات آن

استئوتومی چیست؟ استئوتومی هر نوع جراحی است که باعث برش و تغییر شکل استخوان های شما می شود. برای ترمیم مفصل آسیب دیده ممکن است به این نوع روش ها نیاز داشته باشید.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال چیست؟ سندرم تونل کارپال ، که به آن فشردگی عصب میانی یا مدیان نیز گفته می شود، نوعی بیماری است که باعث بی حسی ، گزگز یا ضعف در دست شما می شود.

شکستگی مچ پا

شکستگی مچ پا

شکستگی مچ پا چیست؟ مصدومیت های مچ پا در میان رایج ترین آسیب دیدگی های استخوان و مفاصل هستند. اغلب میزان درد، عدم توانایی در راه رفتن و یا این نگرانی که استخوان ممکن است شکسته باشد ممکن است موجب شود که به دنبال اقدامات درمانی اورژانسی باشید.

جراحی تامی جان

جراحی تامی جان

جراحی تامی جان رباط آسیب دیده آرنج را ترمیم می کند. این روش معمولاً در ورزشکاران حرفه ای، به ویژه بازیکنان بیس بال انجام می شود؛ اما گاهی اوقات در افراد جوان نیز انجام می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید