نوار قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

نوار قلب جنین چیست؟ نوار قلب جنین که به آن اکوکاردیوگرافی جنین نیز گفته می شود از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب نوزاد متولد نشده استفاده می کند. این عمل سونوگرافی بدون درد ساختار قلب و عملکرد آن را نشان می دهد.

 

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

چرا نوار قلب جنین انجام می شود؟

پزشکان ممکن است برای بررسی هرگونه مشکل عمده در دیواره‌ها و دریچه‌های قلب جنین، رگ‌های خونی منتهی به قلب و خروجی از قلب و قدرت پمپاژ قلب، اکوکاردیوگرام جنین را تجویز کنند.

اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است به دلایل زیادی انجام شود، از جمله:

  • سابقه خانوادگی در مشکلات قلبی خاص
  • مادر یک بیماری پزشکی دارد که ممکن است بر قلب کودک تأثیر بگذارد
  • نوزاد در حال رشد یک اختلال ژنتیکی دارد
  • یک ناهنجاری در سونوگرافی غربالگری زنان و زایمان در دوران بارداری مشاهده می شود
  • قلب نوزاد در سونوگرافی معمول زنان و زایمان به خوبی دیده نمی شود

 نوار قلب جنین

چگونه باید برای اکوکاردیوگرافی جنین آماده شوم؟

شما باید بتوانید از قبل به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. قبل از انجام این آزمایش نیازی به پر شدن مثانه ندارید. در روز نوار قلب جنین هیچ گونه لوسیون، کرم یا پودری روی شکم خود قرار ندهید.

 

در طول اکوکاردیوگرام جنین چه اتفاقی می افتد؟

نوار قلب جنین در یک اتاق تاریک و در حالی که دراز کشیده اید انجام می شود. این عمل شبیه به سونوگرافی معمول در دوران بارداری است. قرار دادن ژل روی شکم به امواج صدا که از پروب اکوکاردیوگرام ساطع می شود و به قلب جنین می رسد کمک می کند و این امواج دوباره به پروب بر می گردد. فردی که آزمایش را انجام می دهد، پروب را به اطراف حرکت می دهد تا عکس هایی از قلب از زوایای مختلف دریافت کند.

مقداری فشار از سمت پروب احساس خواهید کرد اما نوار قلب جنین معمولا دردناک نیست.

 

نوار قلب جنین چقدر طول می کشد؟

30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد تا تصاویر مورد نیاز برای دیدن تمام قسمت های قلب را دریافت کنید. گاهی اوقات، وضعیت قرار گرفتن نوزاد می تواند مشاهده قلب را سخت کند و آزمایش بیشتر طول می کشد.

 نوار قلب جنین چیست

چه زمانی نتایج آماده می شوند؟

در بیشتر موارد، پزشک اکوکاردیوگرافی جنین را بررسی می کند و نتایج را در همان روز به شما می دهد. گاهی اوقات نیاز به انجام یک اکوکاردیوگرافی دیگر از جنین است.

 

آیا اکوکاردیوگرام جنین خطراتی دارد؟

نوار قلب جنین یک روش بی خطر بدون هیچ گونه خطر قابل توجهی برای شما یا کودک در حال رشد است.

 

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان فشار خون بالا در منزل

درمان فشار خون بالا در منزل

فشار خون بالا یا هایپرتنشن، نیمی از افراد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. فشار خون بالا به عنوان "قاتل خاموش " شناخته می شود، چرا که معمولاً تا زمانی که صدمه قابل توجهی به قلب وارد نشود، علائمی ایجاد نمی کند. بدون وجود علائم قابل مشاهده، اکثر افراد از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند. در ادامه با نحوه درمان فشار خون بالا در منزل آشنا شوید.

همه چیز در مورد فشار خون بالا

همه چیز در مورد فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض شود که برخی از آنها می توانند حیات و زندگی فرد را تهدید کنند که شامل نارسایی قلبی، از دست دادن بینایی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و سایر مشکلات مربوط به سلامتی هستند.

درمان فشار خون پایین در منزل

درمان فشار خون پایین در منزل

در بسیاری از افراد درمان فشار خون پایین در منزل امکان پذیر است که از طریق تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی امکان پذیر است.

همه چیز در مورد بیماری قلبی

همه چیز در مورد بیماری قلبی

بیماری قلبی به هر نوع بیماری گفته می شود که قلب را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماری قلبی انواع مختلفی دارد که برخی از آنها قابل پیشگیری هستند. بر خلاف بیماری های قلبی عروقی که شامل مشکلات سیستم گردش خون است، بیماری های قلبی فقط قلب را تحت تأثیر قرار می دهند.

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی چیست؟ سکته یا حمله قلبی، در نتیجه انسداد عروق کرونری است که خون را به قلب منتقل می کنند. این اختلال در جریان خون می تواند علائمی ایجاد کرده و به عضله قلب آسیب برساند.

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر، بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونر نیز نامیده می شود، یک بیماری بیماری خطرناک است که در اثر تجمع پلاک در عروق کرونر، عروق خونی که خون غنی از اکسیژن به قلب وارد می کند، ایجاد می شود.

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی چیست؟ هر نوع بیماری قلبی علائم خاص خود را دارد، اما بسیاری از مشکلات قلبی علائم مشابهی دارند. احساس شما به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد.

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟ جراحی بای پس قلب زمانی است که جراح رگهای خونی را از قسمت دیگری از بدن شما برای دور زدن یا بای پس شریان مسدود شده بر می دارد. نتیجه جراحی این است که خون و اکسیژن بیشتری می تواند دوباره به قلب شما سرازیر شود.

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

نام دیگر هیپرلیپیدمی کلسترول بالا است. پزشکان آن را هیپرلیپیدمی می نامند. در هر صورت، کلسترول بالا امروزه یک مشکل شایع است.

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست؟ در هنگام وقوع ایست ناگهانی قلب، وضعیت بدن بدون هیچ هشداری به هم می ریزد. قلب از تپش می ایستد و خون به مغز و سایر اندام ها نمی رسد. در عرض چند ثانیه، تنفس متوقف می شود و نبض ناپدید می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید