فرق ای سی یو با سی سی یو در چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

فرق ای سی یو با سی سی یو در چیست؟ بخش های مختلفی در بیمارستان وجود دارد، مانند بخش خصوصی، بخش عمومی، بخش ویژه، بخش ICU، CCU و بخش نیمه ویژه. زمانی که بیمار به یک بیماری عادی مبتلا باشد در بخش عمومی نگهداری می‌شود، اما بیماران می‌توانند با توجه به بودجه خود هر بخش را از بین ویژه، نیمه ویژه و لوکس انتخاب کنند. اما در صورتی که بیماران بیماری شدید یا وضعیت خطرناک داشته باشند، در واحدهای مراقبت ویژه که ICU و CCU هستند نگهداری می شوند. بیایید ببینیم فرق ای سی یو با سی سی یو در چیست.

در صورت نیاز به اجاره و یا خرید انواع تجهیزات آی سی یو در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 فرق ای سی یو با سی سی یو

آی سی یو

آی سی یو به معنی واحد مراقبت های ویژه است. بیمارانی که به بیماری شدیدی مبتلا هستند در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند. بیماران بستری در این بخش نیاز به مراقبت بیشتر و درمان های پزشکی پیشرفته دارند. در این بخش متخصصان آموزش دیده مراقبت های ویژه مشغول به فعالیت هستند. آنها به مدت 24 ساعته در این بخش فعال هستند. از بیماران مراقبت می کنند و همچنین وضعیت سلامت آنها را کنترل می کنند. انواع مختلفی از بیماران در ICU حضور دارند، اما یک چیزی که برای همه بیماری ضروری است، مشاهده مداوم و مراقبت ویژه است. همچنین تعداد بسیار کمی از افراد مجاز به ملاقات با بیماران در این بخش هستند.

 

تجهیزات مورد استفاده در ICU

تجهیزات پیشرفته زیادی در ICU استفاده می شود که برخی از آنها به شرح زیر است:

 • مانیتور قلب: در این حالت حرکات قلب بیمار به صورت موجی بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود.
 • ونتیلاتور: زمانی که بیمار در شرایط بسیار وخیم است استفاده می شود و قادر به نفس کشیدن می شود.
 • لوله تغذیه: اگر بیمار قادر به خوردن غذا به طور معمول نباشد، از لوله های تغذیه زمان برای تغذیه بیمار استفاده می شود.
 • Frens و کاتتر: Frens برای خارج کردن خون یا هر نوع مایعی از بدن استفاده می شود. کاتتر برای خارج کردن ادرار استفاده می شود. این لوله برای تخلیه ادرار وارد مثانه می شود.

 فرق ای سی یو و سی سی یو

کدام بیماران در ICU نگهداری می شوند؟

 • زمانی که وضعیت بیمار بسیار جدی است.
 • بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند در این بخش نگهداری می شوند.
 • بیمارانی که نیاز به مراقبت مداوم و مراقبت ویژه دارند.
 • بیمارانی که بیماری های جدی مانند نارسایی کبد و کلیه و غیره دارند.
 • بیماران مبتلا به عفونت های شدید مانند پنومونی، سپسیس و غیره.

 

مدیریت بخش آی سی یو:

 • برای هر بیمار یک متخصص مراقبت های ویژه تعیین می شود.
 • افراد بسیار کمی اجازه ملاقات با بیمار را دارند و مجبورند تلفن خود را خاموش نگه دارند و در سکوت کنند.
 • مراقبت از بیماران و رعایت فعالیت های بهداشتی وظیفه متخصصین مراقبت های ویژه است.

 

CCU

CCU مخفف واحد مراقبت ویژه قلبی است. به گفته سازمان جهانی بهداشت، بیماری قلبی بزرگترین قاتل جهان است. برخی از بیمارستان ها دارای واحدهای مراقبت تخصصی برای بیمارانی هستند که از مشکلات قلبی رنج می برند که به بخش مراقبت های قلبی معروف هستند. این واحد در بیمارستان‌های بزرگ‌تر و بیمارستان‌های تخصصی قلب که در آن‌ها جراحی قلب به طور منظم انجام می‌شود، یافت می‌شود. پزشکان، پرستاران و کادر درمانی آموزش دیده در این واحد برای مراقبت از بیماران فعالیت می کنند.

کدام بیماران در CCU نگهداری می شوند؟

 • زمانی که بیماران تحت عمل جراحی قلب قرار می گیرند.
 • پس از جراحی بای پس عروق کرونر، بیمار در CCU نگهداری می شود.
 • هنگامی که بیماران از نارسایی قلبی، ایست قلبی و غیره رنج می برند.

 

تجهیزات مورد استفاده در CCU

 • دستگاه ECG: تمام فعالیت های انجام شده توسط قلب توسط یک دستگاه ECG رصد می شود که این فعالیت را از طریق نمودار نشان می دهد. در آن نمودار، R سرعت پمپاژ قلب را نشان می‌دهد و p، سرعت ورود به قلب را نشان می‌دهد.
 • دستگاه فشار خون: سرعت و فشار خون با استفاده از این دستگاه اندازه گیری می شود.
 • لوله قفسه سینه: برای خارج کردن هوا از قفسه سینه استفاده می شود و داخل سینه قرار می گیرد.
 • ماسک تنفسی: برای اکسیژن رسانی به ریه ها و کمک به بیماران برای تنفس استفاده می شود.
 • لاین PICC: یک لوله نازک است که برای تامین دارو به طور مستقیم به وریدهای بزرگ نزدیک به قلب استفاده می شود.

 فرق ای سی یو

فرق ای سی یو با سی سی یو

 • ICU مخفف عبارت Intensive care unit است. CCUمخفف Cardiac care unit است.
 • ای سی یو این واحد در تمامی بیمارستان های عمومی موجود می باشد. سی سی یو این واحد بیشتر در بیمارستان های تخصصی قلب موجود است.
 • بیمارانی که از هر نوع بیماری شدید رنج می برند در ICU نگهداری می شوند. به عنوان مثال: نارسایی کلیه، ذات الریه، سپسیس، آسیب شدید ناشی از تصادف و غیره. بیمارانی که از بیماری شدید قلبی رنج می برند در CCU نگهداری می شوند مانند نارسایی قلبی، جراحی بای پس عروق کرونر، جراحی قلب و غیره.

در صورت نیاز به اجاره و یا خرید انواع تجهیزات آی سی یو در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان فشار خون بالا در منزل

درمان فشار خون بالا در منزل

فشار خون بالا یا هایپرتنشن، نیمی از افراد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. فشار خون بالا به عنوان "قاتل خاموش " شناخته می شود، چرا که معمولاً تا زمانی که صدمه قابل توجهی به قلب وارد نشود، علائمی ایجاد نمی کند. بدون وجود علائم قابل مشاهده، اکثر افراد از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند. در ادامه با نحوه درمان فشار خون بالا در منزل آشنا شوید.

همه چیز در مورد فشار خون بالا

همه چیز در مورد فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض شود که برخی از آنها می توانند حیات و زندگی فرد را تهدید کنند که شامل نارسایی قلبی، از دست دادن بینایی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و سایر مشکلات مربوط به سلامتی هستند.

درمان فشار خون پایین در منزل

درمان فشار خون پایین در منزل

در بسیاری از افراد درمان فشار خون پایین در منزل امکان پذیر است که از طریق تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی امکان پذیر است.

همه چیز در مورد بیماری قلبی

همه چیز در مورد بیماری قلبی

بیماری قلبی به هر نوع بیماری گفته می شود که قلب را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماری قلبی انواع مختلفی دارد که برخی از آنها قابل پیشگیری هستند. بر خلاف بیماری های قلبی عروقی که شامل مشکلات سیستم گردش خون است، بیماری های قلبی فقط قلب را تحت تأثیر قرار می دهند.

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی چیست؟ سکته یا حمله قلبی، در نتیجه انسداد عروق کرونری است که خون را به قلب منتقل می کنند. این اختلال در جریان خون می تواند علائمی ایجاد کرده و به عضله قلب آسیب برساند.

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر، بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونر نیز نامیده می شود، یک بیماری بیماری خطرناک است که در اثر تجمع پلاک در عروق کرونر، عروق خونی که خون غنی از اکسیژن به قلب وارد می کند، ایجاد می شود.

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی چیست؟ هر نوع بیماری قلبی علائم خاص خود را دارد، اما بسیاری از مشکلات قلبی علائم مشابهی دارند. احساس شما به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد.

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟ جراحی بای پس قلب زمانی است که جراح رگهای خونی را از قسمت دیگری از بدن شما برای دور زدن یا بای پس شریان مسدود شده بر می دارد. نتیجه جراحی این است که خون و اکسیژن بیشتری می تواند دوباره به قلب شما سرازیر شود.

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

نام دیگر هیپرلیپیدمی کلسترول بالا است. پزشکان آن را هیپرلیپیدمی می نامند. در هر صورت، کلسترول بالا امروزه یک مشکل شایع است.

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست؟ در هنگام وقوع ایست ناگهانی قلب، وضعیت بدن بدون هیچ هشداری به هم می ریزد. قلب از تپش می ایستد و خون به مغز و سایر اندام ها نمی رسد. در عرض چند ثانیه، تنفس متوقف می شود و نبض ناپدید می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید