پیوند ریه چیست و چرا انجام می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

پیوند ریه چیست؟ پیوند ریه یک روش جراحی برای جایگزینی ریه بیمار یا نارسا با یک ریه سالم است که معمولاً از یک اهدا کننده فوت شده تامین می شود. پیوند ریه مختص افرادی است که داروها یا درمان های دیگری را امتحان کرده اند اما شرایط آنها به اندازه کافی بهبود نیافته است.

بسته به شرایط پزشکی فرد، پیوند ریه ممکن است شامل جایگزینی یکی از ریه ها یا هر دوی آنها باشد. در برخی شرایط، ریه‌ها به همراه قلب اهداکننده پیوند می‌شوند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

پیوند ریه یک عمل جراحی بزرگ است که می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد اما می تواند سلامت و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی بهبود بخشد.

هنگامی که با تصمیم گیری در مورد پیوند ریه روبرو می شوید، باید بدانید که از فرآیند پیوند ریه، خود جراحی، خطرات احتمالی و مراقبت های بعدی چه انتظاری داشته باشید.

 https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/lung-transplant/about/pac-20384754

علت انجام پیوند ریه

ریه‌های ناسالم یا آسیب‌دیده می‌توانند دریافت اکسیژن مورد نیاز برای زنده ماندن را در بدن دشوار کنند. انواع بیماری ها و مشکلات می توانند به ریه های شما آسیب برسانند و مانع از عملکرد موثر آنها شوند. برخی از علل شایع تر عبارتند از:

 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، از جمله آمفیزم
 • اسکار ریه (فیبروز ریوی)
 • فشار خون بالا در ریه ها (فشار خون ریوی)
 • فیبروز سیستیک

آسیب ریه را اغلب می توان با دارو یا دستگاه های تنفسی خاص درمان کرد. اما زمانی که این اقدامات دیگر کمکی نکند یا عملکرد ریه تهدید کننده زندگی می شود، پزشک ممکن است پیوند تک ریه یا پیوند دو ریه را پیشنهاد دهد.

برخی از افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر ممکن است علاوه بر پیوند ریه، به عملی برای بازگرداندن جریان خون به یک شریان مسدود یا باریک در قلب نیاز داشته باشند. در برخی موارد، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی جدی ممکن است نیاز به پیوند ترکیبی قلب و ریه داشته باشند.

 

عواملی که ممکن است بر واجد شرایط بودن شما برای پیوند ریه تأثیر بگذارد

پیوند ریه درمان مناسبی برای همه افراد نیست. برخی عوامل ممکن است به این معنی باشد که شما کاندید مناسبی برای پیوند ریه نیستید. پیوند ریه ممکن است در موارد زیر مناسب نباشد:

 • عفونت فعال داشته باشید
 • سابقه پزشکی در ابتلا به سرطان داشته باشید
 • به بیماری های جدی مانند بیماری های کلیوی، کبدی یا قلبی دچار باشید
 • مایل نیستید یا قادر به ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی برای حفظ سلامت ریه اهداکننده خود نیستید، مانند عدم مصرف الکل یا سیگار نکشیدن
 • شبکه حمایتی از خانواده و دوستان دارا نیستید

 

خطرات پیوند ریه

عوارض مرتبط با پیوند ریه می تواند جدی و گاهی کشنده باشد. خطرات عمده شامل رد عضو پیوندی و عفونت است.

 

خطر رد شدن پیوند ریه

سیستم ایمنی بدن در برابر مواد خارجی از بدن دفاع می کند. حتی با بهترین تطابق ممکن بین شما و اهداکننده، سیستم ایمنی سعی می‌کند به ریه یا ریه‌های جدید شما حمله کرده و آن‌ها را پس بزند. خطر رد شدن بلافاصله پس از پیوند ریه بالاتر است و با گذشت زمان کاهش می یابد.

رژیم دارویی شما پس از پیوند شامل داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن (داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی) در تلاش برای جلوگیری از رد عضو است. احتمالاً تا آخر عمر از این داروهای ضد رد پیوند استفاده خواهید کرد.

 

عوارض جانبی داروهای ضد رد پیوند

داروهای ضد رد پیوند ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی ایجاد کنند، از جمله:

 • افزایش وزن
 • موی صورت
 • مشکلات معده

برخی از داروهای ضد رد پیوند نیز می توانند خطر ابتلا به بیماری های جدید یا تشدید شرایط موجود را افزایش دهند، مانند:

 • دیابت
 • آسیب کلیه
 • پوکی استخوان
 • سرطان
 • فشار خون بالا

خطر عفونت

داروهای ضد رد پیوند سیستم ایمنی را سرکوب می کنند و بدن را مستعد ابتلا به عفونت، به ویژه در ریه ها می کنند.

برای کمک به جلوگیری از عفونت، پزشک ممکن است به شما توصیه کند:

 • دست های خود را مرتب بشویید
 • دندان ها و لثه های خود را به طور منظم مسواک بزنید
 • از پوست خود در برابر خراش و زخم محافظت کنید
 • از حضور در جمع و افرادی که بیمار هستند اجتناب کنید
 • واکسن مناسب را دریافت کنید

 

نتایج

پیوند ریه می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی را بهبود بخشد. اولین سال پس از پیوند - زمانی که عوارض جراحی، رد پیوند و عفونت بزرگترین تهدید را ایجاد می کند - بحرانی ترین دوره است.

اگرچه برخی از افراد 10 سال یا بیشتر پس از پیوند ریه زندگی کرده‌اند، تنها حدود نیمی از افرادی که تحت این عمل قرار می‌گیرند پس از پنج سال هنوز زنده هستند.

 

رژیم و تغذیه

پس از پیوند ریه، ممکن است نیاز به اصلاح رژیم غذایی خود داشته باشید تا سالم بمانید. حفظ وزن مناسب از طریق رژیم غذایی و ورزش می تواند به شما در جلوگیری از عوارضی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیابت کمک کند.

تیم پیوند شامل یک متخصص تغذیه است که می تواند در مورد نیازهای تغذیه و رژیم غذایی شما صحبت کند و به سوالات شما پس از پیوند پاسخ دهد. متخصص تغذیه به شما اطلاع می دهد که کدام گونه غذا ممکن است بر داروهای شما تأثیر بگذارد و می تواند توضیح دهد که چگونه غذا را ایمن تهیه کنید تا خطر عفونت ناشی از غذا را کاهش دهید.

 

ورزش

پس از پیوند ریه، پزشک و تیم درمانی ممکن است توصیه کنند که ورزش و فعالیت بدنی را بخشی منظم از زندگی خود قرار دهید تا به بهبود سلامت کلی جسمی و روانی خود ادامه دهید.

ورزش منظم به شما کمک می کند فشار خون خود را کنترل کنید، استرس را کنترل کنید، وزن سالم خود را حفظ کنید، استخوان های خود را تقویت کنید و عملکرد فیزیکی خود را افزایش دهید. با تناسب اندام ، بدن شما می تواند به طور موثرتری از اکسیژن استفاده کند.

تیم درمانی یک برنامه ورزشی برای رفع نیازهای شما ایجاد خواهد کرد. احتمالاً در توانبخشی ریوی شرکت خواهید کرد - برنامه ای از ورزش و آموزش که ممکن است به بهبود تنفس و عملکرد روزانه شما کمک کند. تیم ممکن است در بسیاری از زمینه ها، از جمله ورزش، تغذیه و استراتژی های تنفس، آموزش ارائه دهد.

برنامه ورزشی ممکن است شامل تمرینات گرم کردنی مانند کشش یا پیاده روی آهسته باشد. تیم درمانی ممکن است فعالیت های بدنی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا تمرینات قدرتی را به عنوان بخشی از برنامه ورزشی پیشنهاد کند. با تیم درمانی خود صحبت کنید که چه فعالیت هایی ممکن است برای شما مناسب باشد.

اگر احساس خستگی می کنید استراحت کنید. اگر علائمی مانند تنگی نفس یا سرگیجه احساس کردید، ورزش را متوقف کنید. اگر علائم شما از بین نرفت، با پزشک تماس بگیرید.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

فروش و اجاره دستگاه اکسیژن ساز 5 و 10 لیتری در تهران

فروش و اجاره دستگاه اکسیژن ساز 5 و 10 لیتری در تهران

فروش و اجاره دستگاه اکسیژن ساز در تهران، اکسیژن ساز دستگاهی است که به افرادی که میزان اکسیژن خون آنها کم است کمک می کنند. انرژی آنها با اتصال دستگاه به پریز برق یا با استفاده از باتری تامین می شود.

راهنمای خرید پالس اکسیمتری

راهنمای خرید پالس اکسیمتری

قصد خرید دستگاه پالس اکسیمتری دارید؟ با ما همراه باشید و راهنمای خرید بهترین دستگاه پالس اکسیمتری را مطالعه کنید تا هنگام خرید تصمیم درستی بگیرید. قبل از خرید به انواع، قیمت، ویژگی ها و دیگر موارد مربوطه نگاهی بیندازید و سپس انتخاب کنید.

همه چیز در مورد بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD

همه چیز در مورد بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD

بیماری مزمن انسدادی ریه که معمولاً COPD نامیده می شود، گروهی از بیماری های پیشرونده ریه است. شایع ترین این بیماری ها آمفیزم ریوی و برونشیت مزمن است. بسیاری از افراد مبتلا به COPD به هر دوی این بیماری ها مبتلا می شوند.

برونشکتازی چیست؟ علائم، علت و روش های درمان

برونشکتازی چیست؟ علائم، علت و روش های درمان

برونشکتازی چیست؟ برونشکتازی یک بیماری است که در آن راه های هوایی ریه به طور دائم آسیب دیده، گشاد و ضخیم می شوند. این آسیب در مجرای هوا به باکتری ها و مخاط اجازه می دهد تا در ریه های شما جمع شوند که منجر به عفونت های مکرر و انسداد راه های هوایی می شود.

اینتوبه چیست و در چه موارد مورد استفاده قرار می گیرد؟

اینتوبه چیست و در چه موارد مورد استفاده قرار می گیرد؟

اینتوبه یا لوله گذاری تراشه عملی است که می تواند به نجات زندگی در زمانی که فرد نمی تواند به خوبی نفس بکشد کمک کند.

اثرات آلودگی هوا بر سلامتی

اثرات آلودگی هوا بر سلامتی

آلودگی هوا عبارت است از آلودگی محیط داخلی یا خارجی توسط هر عامل شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیکی که ویژگی های طبیعی جو را تغییر می دهد. وسایل احتراق خانگی، وسایل نقلیه موتوری، تاسیسات صنعتی و آتش سوزی در جنگل ها عوامل رایج آلودگی هوا هستند.

پیوند ریه چیست و چرا انجام می شود؟

پیوند ریه چیست و چرا انجام می شود؟

پیوند ریه چیست؟ پیوند ریه یک روش جراحی برای جایگزینی ریه بیمار یا نارسا با یک ریه سالم است که معمولاً از یک اهدا کننده فوت شده تامین می شود. پیوند ریه مختص افرادی است که داروها یا درمان های دیگری را امتحان کرده اند اما شرایط آنها به اندازه کافی بهبود نیافته است.

اکسیژن خون نرمال چند است و چگونه اندازه گیری می شود؟

اکسیژن خون نرمال چند است و چگونه اندازه گیری می شود؟

اکسیژن خون نرمال چند است؟ سطح اکسیژن خون مقدار اکسیژنی است که در خون در گردش است. گلبول‌های قرمز بیشتر اکسیژن را حمل می‌کنند و آن را از ریه‌ها جمع‌آوری کرده و به تمام قسمت‌های بدن می‌رسانند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید