اکوکاردیوگرافی یا اکو قلب چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

اکوکاردیوگرافی یا اکو قلب چیست؟ اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر قلب استفاده می کند. این آزمایش رایج به پزشک اجازه می دهد تا ضربان قلب و پمپاژ خون را مشاهده کند. پزشک می تواند از تصاویر اکوکاردیوگرافی برای تشخیص بیماری قلبی استفاده کند.

بسته به اطلاعاتی که پزشک نیاز دارد، ممکن است یکی از چندین نوع اکو قلب انجام شود. هر نوع اکوکاردیوگرافی خطرات کمی را در بر می گیرد.

در صورت نیاز به معاینه قلب، نوار قلب و اکو در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

چرا اکوکاردیوگرافی ؟

پزشک ممکن است اکو قلب را در موارد زیر پیشنهاد کند:

 • بررسی مشکلات دریچه ها یا حفره های قلب
 • بررسی اینکه آیا مشکلات قلبی دلیل علائمی مانند تنگی نفس یا درد قفسه سینه است یا خیر
 • تشخیص نقایص مادرزادی قلب قبل از تولد (اکو قلب جنین جنین)

نوع اکوکاردیوگرافی به اطلاعات مورد نیاز پزشک بستگی دارد.

اکو قلب چیست

اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک

در این نوع اکوکاردیوگرافی استاندارد:

 • یک سونوگرافیست ژل را روی دستگاه (ترانسدیوسر) پخش می کند.
 • سونوگراف ترانسدیوسر را محکم روی پوست فشار می دهد و یک پرتو اولتراسوند را از طریق قفسه سینه به سمت قلب هدایت می کند.
 • ترانسدیوسر، پژواک امواج صوتی را از قلب ضبط می کند.
 • یک کامپیوتر پژواک های دریافتی را به تصاویر متحرک روی مانیتور تبدیل می کند.

اگر ریه‌ها یا دنده‌های فرد دید را مسدود کنند، ممکن است به مقدار کمی از یک عامل تقویت‌کننده نیاز باشد که از طریق یک تزریق داخل وریدی (IV) تزریق می شود. عامل تقویت کننده که به طور کلی بی خطر است و به خوبی قابل تحمل است، باعث می شود که ساختار قلب به وضوح روی مانیتور نشان داده شود.

 

اکوکاردیوگرافی از طریق مری

اگر پزشک تصاویر دقیق‌تری نیاز داشته باشد یا گرفتن تصویر واضح از قلب با اکو قلب استاندارد دشوار باشد، ممکن است اکوکاردیوگرافی از طریق مری را توصیه کند.

در این عمل:

 • گلوی فرد بی‌حس می‌شود و داروهایی برای کمک به آرامش به فرد داده می‌شود.
 • یک لوله انعطاف پذیر حاوی یک ترانسدیوسر به سمت پایین گلو هدایت می شود و به لوله ای که دهان را به معده متصل می کند (مری) هدایت می شود.
 • ترانسدیوسر، پژواک امواج صوتی را از قلب ضبط می کند.
 • یک کامپیوتر پژواک ها را به تصاویر متحرک دقیق از قلب تبدیل می کند که پزشک می تواند آن ها را روی یک مانیتور مشاهده کند.

 

اکوکاردیوگرافی داپلر

امواج صوتی وقتی از سلول‌های خونی در قلب و عروق خونی حرکت می‌کنند، تغییر می‌کنند. این تغییرات (سیگنال های داپلر) می تواند به پزشک کمک کند تا سرعت و جهت جریان خون در قلب را اندازه گیری کند.

تکنیک‌های داپلر عموماً در اکوکاردیوگرام‌های ترانس توراسیک و ترانس مری استفاده می‌شود. از تکنیک‌های داپلر نیز می‌توان برای بررسی مشکلات جریان خون و فشار خون در شریان‌های قلب استفاده کرد که ممکن است سونوگرافی سنتی آن را تشخیص ندهد.

 

استرس اکوکاردیوگرافی

برخی از مشکلات قلبی - به ویژه آنهایی که مربوط به شریان هایی هستند که خون را به ماهیچه قلب شما (شریان های کرونری) می رسانند - فقط در طول فعالیت بدنی رخ می دهند. پزشک ممکن است استرس اکوکاردیوگرافی را برای بررسی مشکلات عروق کرونر توصیه کند. با این حال، اکوکاردیوگرافی نمی تواند اطلاعاتی در مورد هر گونه انسداد در شریان های قلب ارائه دهد.

در استرس اکوکاردیوگرافی:

 • تصاویر اولتراسوند از قلب قبل و بلافاصله پس از راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت گرفته می شود.
 • اگر قادر به ورزش نیستید، ممکن است دارویی تزریق کنید تا قلبتان به همان اندازه که در حال ورزش هستید، پمپاژ کنید.

 

خطرات اکو قلب چیست؟

هیچ خطری در اکوکاردیوگرافی استاندارد از طریق قفسه سینه وجود ندارد. ممکن است به دلیل محکم نگه داشتن ترانسدیوسر روی قفسه سینه احساس ناراحتی کنید.

اگر اکوکاردیوگرام از طریق مری انجام دهید، ممکن است گلوی شما برای چند ساعت بعد از آن درد داشته باشد. در برخی موارد نادر لوله ممکن است داخل گلوی شما را خراش دهد. سطح اکسیژن در طول معاینه برای بررسی مشکلات تنفسی ناشی از داروهای آرام بخش کنترل می شود.

در طول استرس اکوکاردیوگرافی، ورزش یا استفاده از دارو - نه خود اکوکاردیوگرافی - ممکن است به طور موقت باعث ضربان قلب نامنظم شود. عوارض جدی، مانند حمله قلبی، بسیار نادر است.

 اکوکاردیوگرافی چیست

نتایج اکوکاردیوگرافی

اطلاعات اکوکاردیوگرام ممکن است موارد زیر را نشان دهد:

تغییرات در اندازه قلب شما دریچه های قلب ضعیف یا آسیب دیده، فشار خون بالا یا سایر بیماری ها می توانند باعث بزرگ شدن حفره های قلب یا ضخیم شدن غیر طبیعی دیواره های قلب شوند.

قدرت پمپاژ. اندازه گیری های به دست آمده از اکوکاردیوگرام شامل درصد خونی است که با هر ضربان قلب از یک بطن پر شده به بیرون پمپ می شود (کسری جهشی) و حجم خون پمپ شده توسط قلب در یک دقیقه (برون ده قلبی). قلبی که به اندازه کافی خون پمپاژ نمی کند تا نیازهای بدن شما را برآورده کند، می تواند منجر به علائم نارسایی قلبی شود.

آسیب به عضله قلب. اکوکاردیوگرام به پزشک کمک می کند تا تعیین کند که آیا تمام قسمت های دیواره قلب به طور طبیعی در فعالیت پمپاژ قلب شما نقش دارند یا خیر. مناطقی از دیواره قلب که ضعیف حرکت می کنند ممکن است در طول حمله قلبی آسیب دیده باشند یا اکسیژن بسیار کمی دریافت کنند.

مشکلات سوپاپ اکوکاردیوگرام می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا دریچه های قلب شما به اندازه کافی باز می شود تا جریان خون کافی داشته باشد یا به طور کامل بسته می شود تا از نشت خون جلوگیری شود.

نقایص قلبی. اکوکاردیوگرام می‌تواند مشکلات حفره‌های قلب، اتصالات غیرطبیعی بین قلب و رگ‌های خونی اصلی و نقایص پیچیده قلبی را که در بدو تولد وجود دارد را نشان دهد.

در صورت نیاز به معاینه قلب، نوار قلب و اکو در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان فشار خون بالا در منزل

درمان فشار خون بالا در منزل

فشار خون بالا یا هایپرتنشن، نیمی از افراد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. فشار خون بالا به عنوان "قاتل خاموش " شناخته می شود، چرا که معمولاً تا زمانی که صدمه قابل توجهی به قلب وارد نشود، علائمی ایجاد نمی کند. بدون وجود علائم قابل مشاهده، اکثر افراد از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند. در ادامه با نحوه درمان فشار خون بالا در منزل آشنا شوید.

همه چیز در مورد فشار خون بالا

همه چیز در مورد فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض شود که برخی از آنها می توانند حیات و زندگی فرد را تهدید کنند که شامل نارسایی قلبی، از دست دادن بینایی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و سایر مشکلات مربوط به سلامتی هستند.

درمان فشار خون پایین در منزل

درمان فشار خون پایین در منزل

در بسیاری از افراد درمان فشار خون پایین در منزل امکان پذیر است که از طریق تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی امکان پذیر است.

همه چیز در مورد بیماری قلبی

همه چیز در مورد بیماری قلبی

بیماری قلبی به هر نوع بیماری گفته می شود که قلب را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماری قلبی انواع مختلفی دارد که برخی از آنها قابل پیشگیری هستند. بر خلاف بیماری های قلبی عروقی که شامل مشکلات سیستم گردش خون است، بیماری های قلبی فقط قلب را تحت تأثیر قرار می دهند.

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی چیست؟ سکته یا حمله قلبی، در نتیجه انسداد عروق کرونری است که خون را به قلب منتقل می کنند. این اختلال در جریان خون می تواند علائمی ایجاد کرده و به عضله قلب آسیب برساند.

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر، بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونر نیز نامیده می شود، یک بیماری بیماری خطرناک است که در اثر تجمع پلاک در عروق کرونر، عروق خونی که خون غنی از اکسیژن به قلب وارد می کند، ایجاد می شود.

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی چیست؟ هر نوع بیماری قلبی علائم خاص خود را دارد، اما بسیاری از مشکلات قلبی علائم مشابهی دارند. احساس شما به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد.

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟ جراحی بای پس قلب زمانی است که جراح رگهای خونی را از قسمت دیگری از بدن شما برای دور زدن یا بای پس شریان مسدود شده بر می دارد. نتیجه جراحی این است که خون و اکسیژن بیشتری می تواند دوباره به قلب شما سرازیر شود.

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

نام دیگر هیپرلیپیدمی کلسترول بالا است. پزشکان آن را هیپرلیپیدمی می نامند. در هر صورت، کلسترول بالا امروزه یک مشکل شایع است.

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست؟ در هنگام وقوع ایست ناگهانی قلب، وضعیت بدن بدون هیچ هشداری به هم می ریزد. قلب از تپش می ایستد و خون به مغز و سایر اندام ها نمی رسد. در عرض چند ثانیه، تنفس متوقف می شود و نبض ناپدید می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید