سونوگرافی غربالگری چیست و چرا انجام می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

سونوگرافی غربالگری چیست؟ سونوگرافی غربالگری یک تست بی خطر و بدون درد است که از امواج صوتی برای تهیه تصاویری که شکل و موقعیت کودک را نشان می دهد استفاده می کند. بسته به آنچه پزشک به دنبال آن است، می توان آن را در سه ماهه اول، دوم یا سوم انجام داد.

کالج آمریکایی زنان و زایمان (ACOG) حداقل یک بار سونوگرافی را در دوران بارداری توصیه می کند اما بسیاری از زنان دو یا تعداد دفعات بیشتری انجام می دهند. زنانی که حاملگی های پرخطر دارند ممکن است در طول بارداری خود چندین سونوگرافی انجام دهند.

در صورت نیاز به انجام سونوگرافی در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

چرا سونوگرافی غربالگری انجام می شود؟

سونوگرافی زمانی فقط در بارداری های پرخطر استفاده می شد اما امروزه انقدر رایج شده است که اغلب بخشی از مراقبت های معمول دوران بارداری است.

در طول سونوگرافی، امواج صوتی از استخوان‌ها و بافت‌های کودک منعکس می‌شود تا تصویری از شکل و موقعیت کودک در رحم ایجاد شود. سونوگرافی برای موارد زیر انجام می شود:

  • تایید تاریخ زایمان
  • تشخیص بارداری خارج از رحم
  • بررسی اینکه آیا ممکن است بیش از یک جنین وجود داشته باشد
  • بررسی اینکه آیا جنین با سرعت طبیعی در حال رشد است یا خیر
  • ثبت ضربان قلب جنین یا حرکات تنفسی
  • بررسی مقدار مایع آمنیوتیک در رحم
  • بررسی موقعیت جفت (که گاهی اوقات می تواند راه خروج کودک از رحم را مسدود کند) در اواخر بارداری
  • کمک به پزشکان در آزمایشات دیگر، مانند آمنیوسنتز
  • تشخیص نقایص ساختاری که ممکن است نشان دهنده سندرم داون، اسپینا بیفیدا یا آنسفالیت باشد
  • تشخیص مشکلات دیگری مانند نقص مادرزادی قلب، شکاف لب یا کام و مشکلات گوارشی یا کلیوی

 سونوگرافی غربالگری

در طول سونوگرافی غربالگری چه اتفاقی می افتد؟

برای آماده شدن انجام سونوگرافی غربالگری، ممکن است از شما خواسته شود که مایعات زیادی بنوشید یا برای مدتی ادرار نکنید تا مثانه برای معاینه پر شود.

لباس پارچه ای می پوشید و روی میز دراز می کشید. اتاق معمولا تاریک است بنابراین می توان تصاویر را به وضوح روی صفحه نمایش کامپیوتر دید. یک تکنسین (سونوگرافیست) آموزش دیده در زمینه تصویربرداری سونوگرافی، ژل شفافی را روی شکم پخش می کند. این ژل به انتقال امواج صوتی کمک می کند.

تکنسین یک پروب کوچک (یک مبدل) را روی ژل حرکت می دهد. پروب امواج صوتی با فرکانس بالا ساطع می کند و کامپیوتر نحوه برگشت امواج صوتی از بدن را اندازه گیری می کند. کامپیوتر این امواج صوتی را به تصویر تبدیل می کند. گاهی اوقات دکتر در پایان آزمایش می آید تا با شما ملاقات کند و چند عکس دیگر بگیرد.

سونوگرافی غربالگری بدون درد است. ممکن است در حین حرکت پروب بر روی بدن، فشار کمی روی شکم احساس کنید و ژل ممکن است خیس یا سرد باشد. آزمایش معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می کشد.

گاهی اوقات سونوگرافی را می توان از طریق واژن (به نام سونوگرافی ترانس واژینال) در اوایل بارداری انجام داد، زمانی که رحم و تخمدان ها از آن زاویه بهتر دیده می شوند.

برخی از سونوگرافی ها می توانند جنین را به صورت سه بعدی مانند عکس (سونوگرافی سه بعدی) و گاهی اوقات در حال حرکت (سونوگرافی 4 بعدی) نشان دهند. پزشکان ممکن است از این روش ها برای بررسی نقایص مادرزادی استفاده کنند.

 

آیا باید سونوگرافی غربالگری انجام دهم؟

این آزمایش بی خطر در نظر گرفته می شود، اما این به شما بستگی دارد که آیا آن را انجام دهید یا خیر. با مرکز درمانی خود صحبت کنید تا بدانید چرا و چه زمانی این آزمایش برای شما توصیه می شود.

 

سونوگرافی غربالگری چه زمانی انجام می شود؟

زمان انجام سونوگرافی غربالگری بستگی به این دارد که چرا پزشک . مرکز درمانی آن را توصیه می کند.

سونوگرافی غربالگری می تواند در اوایل سه ماهه اول بارداری برای تایید و تاریخ بارداری یا در هفته های 11 تا 14 به عنوان بخشی از تست غربالگری سه ماهه اول انجام شود.

سونوگرافی سه ماهه دوم (که سونوگرافی استاندارد یا سطح 2 نیز نامیده می شود) معمولاً بین هفته 18 تا 20 برای بررسی آناتومی جنین و تأیید رشد طبیعی انجام می شود. این آزمایش اغلب می تواند جنسیت جنین را نشان دهد. اگر می‌خواهید جنسیت نوزادتان غافلگیرکننده باشد، حتماً در شروع این آزمایش به پزشک یا تکنسین اطلاع دهید.

سونوگرافی سه ماهه سوم می تواند جفت و موقعیت جنین را بررسی کند. گاهی اوقات سونوگرافی بخشی از آزمایشی است که به آن پروفایل بیوفیزیکی جنین (BPP) می گویند تا ببیند آیا جنین اکسیژن کافی دریافت می کند یا خیر. پروفایل بیوفیزیکی جنین تنفس، حرکت، میزان مایع آمنیوتیک، تن و پاسخ ضربان قلب نوزاد را بررسی می کند.

 سونوگرافی غربالگری چیست

چه زمانی نتایج در دسترس هستند؟

اگرچه تکنسین می تواند بلافاصله تصاویر را ببیند، اما اگر پزشک یا متخصص در طول معاینه در محل حضور نداشته باشد، ارزیابی کامل ممکن است تا 1 هفته طول بکشد.

بسته به محل انجام سونوگرافی، تکنسین ممکن است بتواند آن روز به شما بگوید که آیا همه چیز خوب به نظر می رسد یا خیر. با این حال، بیشتر مراکز رادیولوژی یا مراکز درمانی ترجیح می‌دهند که تکنسین‌ها تا زمانی که یک متخصص نگاهی به تصاویر نکرده است، اظهار نظر نکنند - حتی وقتی همه چیز خوب است.

 در صورت نیاز به انجام سونوگرافی در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

عمل هیسترکتومی شکمی

عمل هیسترکتومی شکمی

عمل هیسترکتومی شکمی یک عمل جراحی است که در آن رحم از طریق ایجاد یک برش در قسمت تحتانی شکم برداشته می شود. در عمل هیسترکتومی جزئی تنها رحم برداشته می شود و دهانه رحم دست نخورده باقی می ماند. در عمل هیسترکتومی کامل رحم و دهلنه رحم هر دو برداشته می شوند.

اندومتریوز

اندومتریوز

اندومتریوز چیست؟ اندومتریوز یا نابجایی آستر رحم اختلالی است که در ان بافت مشابه بافت تشکیل دهنده پوشش داخلی (آستر) رحم در خارج از حفره رحم نیز رشد می کند. پوشش داخلی رحم اندومتر نامیده می شود.

سقط خود به خودی جنین

سقط خود به خودی جنین

سقط خود به خودی جنین چیست؟ سقط خود به خودی جنین، از دست دادن کودک قبل از هفته 20 بارداری است. اصطلاح پزشکی سقط جنین سقط خودبخودی است؛ اما این نوع سقط جنین به معنای رایج این اصطلاح نیست.

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟ گاهی اوقات ، کیسه ای پر از مایع به نام کیست در یکی از تخمدان ها ایجاد می شود. بسیاری از خانمها در طول زندگی خود حداقل به یک کیست مبتلا می شوند.

سزارین چیست؟

سزارین چیست؟

سزارین چیست؟ سزارین نوعی روش زایمان کودک با استفاده از جراحی است که در آن شکم و رحم مادر برش داده می شود.

کورتاژ چیست؟

کورتاژ چیست؟

کورتاژ چیست؟ کورتاژ که D & C نیز نامیده می شود یک عمل جراحی جزئی است که شامل گشاد کردن یا باز کردن دهانه رحم است. پس از باز کردن دهانه رحم، پزشک از یک شی قاشق مانند به نام کورت به منظور برداشتن بافت پوشش داخلی رحم استفاده می کند.

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی چیست؟ هیستروسکوپی روشی است که می تواند هم برای تشخیص و هم برای درمان علت خونریزی غیرطبیعی استفاده شود. این روش به پزشک اجازه می دهد تا با ابزاری به نام هیستروسکوپ داخل رحم را ببیند.

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی چیست؟ چه تصمیم بگیرید فرزند خود را در خانه به دنیا بیاورید و چه برای عمل سزارین برنامه ریزی کنید ، همه انواع زایمان طبیعی به حساب می آیند. بدون توجه به اینکه کودک چگونه به دنیا می آید، شما یک ابرقهرمان هستید.

عوارض بعد از عمل هیسترکتومی

عوارض بعد از عمل هیسترکتومی

عوارض بعد از عمل هیسترکتومی چیست؟ مانند هر عمل جراحی دیگری، هیسترکتومی نیز ممکن است در برخی مواقع به عوارض بعد از عمل منجر شود.

بیماری التهابی لگن چیست؟

بیماری التهابی لگن چیست؟

بیماری التهابی لگن چیست؟ بیماری التهابی لگن (PID) شامل عفونت اندام های تولید مثل زنان است. لگن در بخش تحتانی شکم قرار دارد و شامل لوله های رحم ، تخمدان ها ، دهانه رحم و رحم است.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید