آزمایش هپاتیت چیست؟ چه مواقعی انجام می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

آزمایش هپاتیت چیست؟ هپاتیت نوعی بیماری کبدی است. ویروس هایی به نام هپاتیت A، هپاتیت B و هپاتیت C شایع ترین علل هپاتیت هستند. آزمایش هپاتیت یک آزمایش خون است که به بررسی اینکه عفونت هپاتیت ناشی از یکی از این ویروس ها در بدن وجود دارد یا خیر می پردازد.

در صورت نیاز به انجام آزمایش و نمونه گیری در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

ویروس ها به روش های مختلفی شیوع پیدا می کنند می شوند و علائم مختلفی ایجاد می کنند:

 • هپاتیت A اغلب از طریق تماس با مدفوع آلوده یا با خوردن غذای آلوده منتقل می شود. اگرچه غیر معمول است اما این ویروس می تواند از طریق تماس جنسی با فرد آلوده نیز سرایت کند. اکثر افراد بدون هیچ آسیب پایدار کبدی از هپاتیت A بهبود می یابند.
 • هپاتیت B از طریق تماس با خون آلوده، مایع منی یا سایر مایعات بدن منتقل می شود. برخی از افراد به سرعت از عفونت هپاتیت B بهبود می یابند. در برخی دیگر این ویروس می تواند باعث بیماری طولانی مدت و مزمن کبدی شود.
 • هپاتیت C اغلب از طریق تماس با خون آلوده، معمولاً از طریق استفاده مشترک از سوزن های زیرپوستی، منتقل می شود. اگرچه غیر معمول است، اما می تواند از طریق تماس جنسی با فرد آلوده نیز سرایت کند. بسیاری از افراد مبتلا به هپاتیت C به بیماری مزمن کبدی و سیروز مبتلا می شوند.

آزمایش هپاتیت شامل آزمایش هایی برای آنتی بادی ها و آنتی ژن های هپاتیت است. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که سیستم ایمنی برای کمک به مبارزه با عفونت ها تولید می کند. آنتی ژن ها موادی هستند که باعث واکنش ایمنی می شوند. آنتی بادی ها و آنتی ژن ها را می توان قبل از ظهور علائم تشخیص داد.

 آزمایش هپاتیت

از آزمایش هپاتیت در چه مواقعی استفاده می شود؟

آزمایش هپاتیت برای تشخیص اینکه آیا به عفونت ویروس هپاتیت دچار هستید یا خیر استفاده می شود.

 

چرا به آزمایش هپاتیت نیاز است؟

اگر علائم آسیب کبدی دارید، ممکن است به آزمایش هپاتیت نیاز داشته باشید. این علائم عبارتند از:

 • زردی، وضعیتی که باعث زرد شدن پوست و چشمان شما می شود
 • تب
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • ادرار تیره رنگ
 • کم رنگ شدن مدفوع
 • تهوع و استفراغ

اگر عوامل خطر خاصی دارید، ممکن است به آزمایش هپاتیت نیز نیاز داشته باشید. در مواقع زیر ریسک بیشتری در ابتلا به هپاتیت وجود دارد:

 • از داروهای غیرقانونی و تزریقی استفاده کنید
 • به بیماری مقاربتی مبتلا شده باشید
 • در تماس نزدیک با فرد مبتلا به هپاتیت هستند
 • تحت دیالیز طولانی مدت هستند

 

در طول آزمایش هپاتیت چه اتفاقی می افتد؟

یک متخصص آزمایشگاه با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. هنگامی که سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این کار معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

 

آیا برای آماده شدن برای آزمایش هپاتیت باید کاری انجام دهم؟

برای آزمایش هپاتیت نیازی به آماده سازی خاصی وجود ندارد.

 

آیا آزمایش هپاتیت خطر خاصی دارد؟

انجام آزمایش خون خطر بسیار کمی دارد. ممکن است در نقطه ای که سوزن وارد بدن می شود درد خفیفی یا کبودی داشته باشید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می روند.

 آزمایش هپاتیت چیست

نتایج آزمایش هپاتیت چه معنی ای می دهد؟

نتیجه منفی به این معنی است که احتمالاً به عفونت هپاتیت دچار نیستید. نتیجه مثبت ممکن است به این معنی باشد که شما قبلاً عفونت ناشی از هپاتیت A، هپاتیت B یا هپاتیت C داشته اید یا در حال حاضر به آن مبتلا هستید. ممکن است برای تأیید تشخیص به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید. اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت نیاز به انجام آزمایش و نمونه گیری در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

آیا چیز دیگری در مورد آزمایش هپاتیت باید بدانیم؟

واکسن هایی برای هپاتیت A و هپاتیت B وجود دارد. با پزشک و مراکز درمانی صحبت کنید تا ببینید آیا شما یا فرزندانتان باید واکسینه شوند یا خیر.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

کولکتومی

کولکتومی

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است.

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟ بیماری است که در آن پانکراس فرد ملتهب می شود. پانکراس یا لوزالمعده یک غده بزرگ در پشت معده و کنار روده کوچک است. پانکراس دو کار اصلی در بدن انجام می دهد.

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟ تیروئیدکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است. این جراحی معمولاً برای برداشتن گواتر و ندول ها یا برای درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست؟ کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم چیست؟ پرولاپس رکتوم هنگامی رخ می دهد که راست روده یا رکتوم (انتهای تحتانی روده بزرگ) از موقعیت طبیعی خود در ناحیه لگن به پایین سقوط می کند.

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟ هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟ فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد.

عمل هموروئید

عمل هموروئید

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید