سطح قند خون نرمال چند است و چه افرادی دیابت دارند؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۷ فروردین ۱۴۰۱

سطح قند خون نرمال چند است ؟ درک محدوده قند خون نرمال می تواند بخش مهمی از فرآیند خود مدیریتی دیابت باشد. در این مطلب محدوده قند خون نرمال و محدوده قند خون در بزرگسالان و کودکان مبتلا به دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و محدوده قند خون برای تعیین افراد مبتلا به دیابت بیان می شود.

اگر فرد مبتلا به دیابت یک دستگاه تست قند خون و نوار تست داشته باشد و تست را انجام دهد، مهم است که بداند سطح قند یا گلوکز خون به چه معناست.

در صورت نیاز به انجام آزمایش و نمونه گیری در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

سطوح توصیه شده گلوکز خون برای هر فردی تفسیر خاص خود را دارد و شما باید این موضوع را با تیم پزشکی و درمانی خود در میان بگذارید. علاوه بر این، ممکن است در طول بارداری، سطح قند خون زنان تغییر کند.

محدوده‌های زیر دستورالعمل‌هایی هستند که توسط مؤسسه ملی تعالی بالینی (NICE) ارائه شده‌اند اما محدوده هدف هر فرد باید توسط پزشک یا مشاور دیابتی‌ وی تعیین شود.

 قند خون نرمال

محدوده سطح قند خون نرمال توصیه شده

سطح قند خون هدف توصیه شده NICE در زیر برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 بیان شده است. علاوه بر این، محدوده هدف انجمن بین المللی دیابت برای افراد بدون دیابت بیان شده است.

 

محدوده قند خون طبیعی و دیابتی

برای اکثر افراد سالم، سطوح طبیعی قند خون به شرح زیر است:

 • سطح قند خون ناشتا (هشت ساعت بدون غذا) بین 70 تا 99 میلی گرم در دسی لیتر است.
 • سطح قند خون طبیعی دو ساعت پس از صرف غذا کمتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر است.

برای افراد مبتلا به دیابت، اهداف سطح قند خون به شرح زیر است:

 • قبل از غذا: 4 تا 7 میلی مول در لیتر برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2
 • بعد از غذا: کمتر از 9 میلی مول در لیتر برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و کمتر از 8.5 میلی مول در لیتر برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2

دیابت در یکی از موارد زیر تشخیص داده می شود:

 • دو آزمایش متوالی قند خون ناشتا که مساوی یا بیشتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر است.
 • هر تست قند خون تصادفی که بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد
 • تست A1c که برابر یا بیشتر از 6.5 درصد است. A1c یک آزمایش خون ساده است که میانگین قند خون را در سه ماه نشان می دهد
 • تست تحمل گلوکز خوراکی دو ساعته با هر مقدار بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر
 • گاهی اوقات ممکن است علائم خستگی، تکرر ادرار یا تشنگی زیاد یا کاهش وزن برنامه ریزی نشده داشته باشید. با این حال اغلب افراد هیچ علامتی از گلوکز خون بالا ندارند و تشخیص دیابت را تعجب آور می دانند.

 

آزمایش تصادفی گلوکز پلاسما

نمونه خون برای آزمایش تصادفی گلوکز پلاسما می تواند در هر زمانی گرفته شود. این امر به برنامه ریزی زیادی نیاز ندارد و بنابراین در تشخیص دیابت نوع 1 هنگامی که زمان بسیار مهم است استفاده می شود.

 

آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا

آزمایش گلوکز پلاسما ناشتا پس از حداقل هشت ساعت ناشتایی انجام می شود و بنابراین معمولاً در صبح انجام می شود. دستورالعمل های NICE نتیجه گلوکز پلاسما ناشتا را بین 5.5 تا 6.9 میلی مول در لیتر می داند که فرد را در معرض خطر بالاتر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می دهد، به ویژه زمانی که با سایر عوامل خطر برای دیابت نوع 2 همراه باشد.

 

تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)

آزمایش تحمل گلوکز خوراکی ابتدا شامل گرفتن نمونه خون ناشتا و سپس مصرف یک نوشیدنی بسیار شیرین حاوی 75 گرم گلوکز است. پس از مصرف این نوشیدنی باید استراحت کنید تا پس از 2 ساعت نمونه خون بیشتری گرفته شود.

 سطح قند خون نرمال

آزمایش HbA1c برای تشخیص دیابت

آزمایش HbA1c به طور مستقیم سطح گلوکز خون را اندازه گیری نمی کند، با این حال، نتیجه آزمایش تحت تأثیر میزان بالا یا پایین بودن سطح گلوکز خون شما در طی یک دوره 2 تا 3 ماهه است.

نشانه های دیابت یا پیش دیابت در شرایط زیر داده می شود:

 • نرمال: زیر 42 میلی مول در مول (6.0%)
 • پیش دیابت: 42 تا 47 میلی مول در مول (6.0 تا 6.4 درصد)
 • دیابت: 48 میلی مول در مول (6.5 درصد یا بیشتر)

 

چرا سطح قند خون مهم است؟

مهم است که سطح گلوکز خون خود را تا آنجا که می توانید کنترل کنید، زیرا سطوح بالای قند برای مدت طولانی خطر ابتلا به عوارض دیابت را افزایش می دهد.

عوارض دیابت مشکلات سلامتی هستند که عبارتند از:

 • بیماری کلیوی
 • آسیب عصبی
 • بیماری شبکیه
 • بیماری قلبی
 • سکته مغزی

این مشکلات ممکن است ترسناک به نظر برسند، اما نکته اصلی که باید به آن توجه کرد این است که خطر این مشکلات را می توان با کنترل سطح گلوکز خون به حداقل رساند. بهبودهای کوچک می توانند تفاوت بزرگی ایجاد کنند، اگر متعهد بمانید و این پیشرفت ها را در بیشتر روزها حفظ کنید.

در صورت نیاز به انجام آزمایش و نمونه گیری در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

برخی از افراد باور دارند که 50 سالگی به نوعی 30 سالگی جدید است. درک این موضوع در صورتی که همه تست های غربالگری و واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنیم سخت است، بیشتر ما هم همینطور هستیم.

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

انزوا و تنهایی با انواع خطرات سلامتی مانند میزان بالای سکته قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. انزوای اجتماعی، به‌ویژه در میان سالمندان، به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر است. با این حال تنهایی، برگشت پذیر است. اقداماتی وجود دارد که افراد و جوامع می توانند با انجام آنها به سالمندان کمک کنند احساس تنهایی نکنند.

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نظرسنجی ها نشان می دهد هنگامی که افراد در مورد دوران سالمندی نگران می شوند، از دست دادن حافظه یا آلزایمر در بیشتر افراد بالای لیست قرار می گیرد - حتی بالاتر از نگرانی در مورد وضعیت مالی.

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19 قرار دهد.

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

بسیاری از بزرگ‌سالان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای شنیدن صدای تلویزیون باید صدای آن را بلند کنند و یا افراد برای صحبت کردن با شما باید بلندبلند صحبت کنند. دو علت رایج در از دست دادن شنوایی وجود دارد:

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی بخشی مهم از پازل خدمات مراقبت های درمانی در منزل است که به بیماران کمک می کند استقلال و کیفیت زندگی خود را از چند جنبه بدست آورند. بیایید نگاهی به چند اختلال قابل درمان در گفتار درمانی در محیط منزل بیندازیم.

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

قرنطینه در منزل، فاصله‌گذاری اجتماعی و واقعیت های زندگی در دوران پاندمی به خصوص در خانواده هایی که دارای سالمند هستند و یا یکی از اعضای خانواده نیازهای مخصوصی دارد، بسیار سخت است، به همین دلیل شاید برخی از ما احساس نیاز به خدمات درمان و مراقبت در منزل داشته باشیم.

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در هر مرحله ای از زندگی حیاتی است اما با افزایش سن و در دوران سالمندی اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از سالمندان در تامین نیازهای تغذیه ای خود دچار چالش هستند اما در افراد مبتلا به زوال عقل رعایت اصول مناسب تغذیه به مراتب دشوار تر است.

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان یک تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان بوده است، به خصوص در دورانی که با بیماری همه‌گیر کووید 19 روبرو هستیم. سالمندان به طور فزاینده ای امنیت و آسایش در منزل را ترجیح می دهند.

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه باید سلامت قلب را در اولویت قرار دهید (برای خود و عزیزان سالمند)، اکنون زمان مناسبی برای توجه ویژه به این مقوله است. در اینجا برخی از علائم مشکلات قلبی اشاره شده است که نباید در سالمندان نادیده گرفته شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید