اثرات آلودگی هوا بر سلامتی

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۰ فروردین ۱۴۰۱

آلودگی هوا عبارت است از آلودگی محیط داخلی یا خارجی توسط هر عامل شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیکی که ویژگی های طبیعی جو را تغییر می دهد. وسایل احتراق خانگی، وسایل نقلیه موتوری، تاسیسات صنعتی و آتش سوزی در جنگل ها عوامل رایج آلودگی هوا هستند.

 

سرطان ریه

ذرات موجود در آلودگی هوا می توانند باعث سرطان ریه شوند که علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است. حدود 6 درصد از مرگ و میرهای مربوط به آلودگی هوای خارجی در سراسر جهان به دلیل سرطان ریه است. هوای آلوده ممکن است در انواع دیگر بیماری ها مانند سرطان مجاری ادرار و مثانه نیز نقش داشته باشد.

 به منظور اجاره و یا خرید دستگاه اکسیژن ساز و پالس اکسیمتر می توانید با شماره 02137873000 تماس بگیرید.

حملات آسم

برخی از آلودگی ها را می توانید مشاهده کنید، مانند دود. برخی را نمی توانید، مانند مونوکسید کربن. آلودگی هوا عبارت از هر گاز یا ذره ای است که در هوا وجود دارد اما جزء طبیعی آن نیست. دو آلاینده اصلی می توانند بر آسم تأثیر بگذارند. ازن گازی که دود ایجاد می کند. می تواند بر نحوه تنفس تأثیر بگذارد. ذرات ریز مانند ذرات گرد و غبار یا دود می توانند در ریه ها گیر کنند و به ریه ها آسیب برسانند و باعث حملات بیشتر شوند.

 

برونشیت مزمن

دود اگزوز خودروها، کامیون ها و سایر وسایل نقلیه هوا را آلوده می کند. اگر در شهر زندگی می کنید و به طور منظم در دود ترافیک تنفس می کنید، ممکن است به برونشیت مزمن مبتلا شوید. این بیماری زمانی است که پوشش لوله های برونش، که هوا را به ریه های شما می رساند، ملتهب می شود. اگر به این بیماری مبتلا هستید، ممکن است دچار تنگی نفس و سرفه با مخاط غلیظ شوید که ممکن است سفید، زرد یا سبز باشد.

 اثرات آلودگی هوا بر سلامتی

بیماری مزمن انسدادی ریه

برونشیت مزمن و آمفیزم بیماری های شایعی هستند که منجر به بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD می شوند. این بیماری ها جریان هوا را در ریه ها مسدود می کنند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گازها، ذرات یا دود علت اصلی آن است. مطالعات نشان داده است که COPD در مناطقی که آلودگی هوا زیاد است شایع تر است. اگر مبتلا به COPD هستید، ممکن است هنگام آلوده شدن هوا، نفس کشیدن برای شما سخت تر شود. موارد خطرناک ممکن است به معنای مراجعه به بیمارستان یا حتی مرگ باشد.

 

پنومونی

اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد در آلودگی هوا احتمال ابتلا به ذات الریه یا التهاب ریه را افزایش می دهد. علائم ممکن است شامل درد قفسه سینه، سرفه، خستگی، تنگی نفس و تب باشد. افراد مسن یا مبتلا به بیماری مزمن ممکن است تب نداشته باشند. کودکان و افراد مسن به صورت ویژه در معرض خطر هستند. پنومونی عامل اصلی مرگ و میر کودکان در سراسر جهان است. افراد مسن به خصوص پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا، به احتمال زیاد زمانی را به دلیل ذات الریه در بیمارستان می گذرانند.

 

بیماری قلبی

آلودگی هوا می تواند منجر به افزایش خطر حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم (آریتمی)، نارسایی قلبی و سکته شود. ذرات ریز موجود در آلودگی هوا به اندازه ای کوچک هستند که به رگ های خونی بروند و باعث التهاب شوند. با گذشت زمان، آنها می توانند بیماری قلبی را سریعتر آغاز کنند. افرادی که در نزدیکی خیابان های شلوغ یا کارخانه ها زندگی می کنند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اما حتی قرار گرفتن در معرض آلودگی به صورت کوتاه مدت نیز می تواند به قلب آسیب برساند.

 

بیماری روانی

مطالعات ارتباط قوی بین کیفیت هوا و سلامت روان را نشان می دهد. محققان بیش از 150 میلیون پرونده پزشکی را در ایالات متحده و دانمارک بررسی کردند. آنها دریافتند افرادی که در مناطقی از ایالات متحده با بدترین کیفیت هوا زندگی می کنند، 27 درصد افزایش در میزان اختلال دوقطبی و 6 درصد افزایش در افسردگی داشتند.

 

بیماری های خود ایمنی

این بیماری زمانی است که سیستم ایمنی به بدن حمله می کند. این حمله معمولا به بافت ها آسیب می رساند و ممکن است باعث التهاب در اطراف قلب و ریه شود. محققان فکر می کنند که آلودگی هوا باعث ایجاد یک واکنش ایمنی در ریه های شما می شود که ممکن است شرایط خود ایمنی خاصی را ایجاد کند. محققان دقیقاً نمی دانند که چگونه عمل می کند، اما ذرات ناشی از آلودگی هوا وارد آنها شده و حمله را آغاز می کنند.

 

سقط جنین

ازن و ذرات موجود در آلودگی هوا ممکن است در سقط جنین در نیمه اول بارداری نقش داشته باشند. محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چگونه اما فکر می کنند که می تواند به دلیل التهاب اطراف جفت باشد. مطالعه ای که آلودگی هوای مربوط به ترافیک در ایالات متحده را بررسی کرد، آن را با سقط جنین بین هفته های 10 و 20 بارداری مرتبط دانست.

 اثرات آلودگی هوا بر بدن

زایمان زودرس

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با زایمان زودرس مرتبط است. آلودگی می تواند سطح مواد شیمیایی سمی در خون را افزایش دهد که سیستم ایمنی زن باردار را تحت فشار قرار می دهد. این موضوع می تواند جفت را ضعیف کرده و باعث زایمان زودرس شود. این عارضه می تواند بلافاصله یا در درازمدت به مشکلات سلامتی کودک منجر شود. آلودگی هوا همچنین ممکن است باعث وزن کم هنگام تولد شود.

 

مرگ زودرس

تنفس در هوای آلوده حتی برای مدت کوتاهی می تواند طول عمر شما را کوتاه کند. سالانه بیش از 4 میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل آلودگی هوای جان خود را از دست می دهند. این مرگ‌ها عمدتاً ناشی از سکته مغزی، بیماری قلبی، سرطان ریه، COPD و عفونت‌های تنفسی هستند. کشنده ترین اجزای آلودگی هوا عبارتند از ازن، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد.

 

مشکلات یادگیری و حافظه

مطالعات نشان داده است که آلودگی هوا می تواند اثرات مضری بر مغز داشته باشد. آلودگی هوای ناشی از ترافیک می تواند بر رشد مغز و رفتار کودک تاثیر بگذارد. در افراد مسن، احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده است که آلودگی هوای مرتبط با ترافیک ممکن است بخش‌هایی از مغز از جمله ماده خاکستری، ماده سفید و عقده‌های قاعده‌ای را هدف قرار دهد. تصور می شود که این تغییرات در مغز به دلیل آلودگی بر رشد تأثیر می گذارد.

 

سوزش چشم و بینی

آلودگی هوای خارج از منزل می تواند باعث تعدادی از مشکلات سلامتی شود. اما آلودگی در داخل خانه نیز همینطور است. دیوارهای تازه رنگ شده می توانند بخار و ترکیبات آلی فرار (VOCs) را آزاد کنند که چشم و بینی را تحریک می کند. مبلمان یا فرش جدید ممکن است دارای مواد شیمیایی با بوی قوی باشد که می تواند باعث سردرد یا سرگیجه شود. مواد شیمیایی موجود در محصولات پاک کننده را نیز در نظر بگیرید. سیستم گرمایش یا سرمایش این مواد را در هوای خانه بازیافت می کند. با اطمینان از تهویه مناسب خانه از خود محافظت کنید.

 به منظور اجاره و یا خرید دستگاه اکسیژن ساز و پالس اکسیمتر می توانید با شماره 02137873000 تماس بگیرید.

شاخص کیفیت هوا

چگونه متوجه می شوید که هوای بیرون آلوده است؟ شاخص کیفیت هوای محلی شما (AQI) می تواند کمک کند. این مقیاس از 0 تا 500 است و هر چه این عدد بیشتر باشد، آلودگی هوا مضرتر است. دارای 6 سطح خوب، متوسط، ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

فروش و اجاره دستگاه اکسیژن ساز 5 و 10 لیتری در تهران

فروش و اجاره دستگاه اکسیژن ساز 5 و 10 لیتری در تهران

فروش و اجاره دستگاه اکسیژن ساز در تهران، اکسیژن ساز دستگاهی است که به افرادی که میزان اکسیژن خون آنها کم است کمک می کنند. انرژی آنها با اتصال دستگاه به پریز برق یا با استفاده از باتری تامین می شود.

راهنمای خرید پالس اکسیمتری

راهنمای خرید پالس اکسیمتری

قصد خرید دستگاه پالس اکسیمتری دارید؟ با ما همراه باشید و راهنمای خرید بهترین دستگاه پالس اکسیمتری را مطالعه کنید تا هنگام خرید تصمیم درستی بگیرید. قبل از خرید به انواع، قیمت، ویژگی ها و دیگر موارد مربوطه نگاهی بیندازید و سپس انتخاب کنید.

همه چیز در مورد بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD

همه چیز در مورد بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD

بیماری مزمن انسدادی ریه که معمولاً COPD نامیده می شود، گروهی از بیماری های پیشرونده ریه است. شایع ترین این بیماری ها آمفیزم ریوی و برونشیت مزمن است. بسیاری از افراد مبتلا به COPD به هر دوی این بیماری ها مبتلا می شوند.

برونشکتازی چیست؟ علائم، علت و روش های درمان

برونشکتازی چیست؟ علائم، علت و روش های درمان

برونشکتازی چیست؟ برونشکتازی یک بیماری است که در آن راه های هوایی ریه به طور دائم آسیب دیده، گشاد و ضخیم می شوند. این آسیب در مجرای هوا به باکتری ها و مخاط اجازه می دهد تا در ریه های شما جمع شوند که منجر به عفونت های مکرر و انسداد راه های هوایی می شود.

اینتوبه چیست و در چه موارد مورد استفاده قرار می گیرد؟

اینتوبه چیست و در چه موارد مورد استفاده قرار می گیرد؟

اینتوبه یا لوله گذاری تراشه عملی است که می تواند به نجات زندگی در زمانی که فرد نمی تواند به خوبی نفس بکشد کمک کند.

اثرات آلودگی هوا بر سلامتی

اثرات آلودگی هوا بر سلامتی

آلودگی هوا عبارت است از آلودگی محیط داخلی یا خارجی توسط هر عامل شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیکی که ویژگی های طبیعی جو را تغییر می دهد. وسایل احتراق خانگی، وسایل نقلیه موتوری، تاسیسات صنعتی و آتش سوزی در جنگل ها عوامل رایج آلودگی هوا هستند.

پیوند ریه چیست و چرا انجام می شود؟

پیوند ریه چیست و چرا انجام می شود؟

پیوند ریه چیست؟ پیوند ریه یک روش جراحی برای جایگزینی ریه بیمار یا نارسا با یک ریه سالم است که معمولاً از یک اهدا کننده فوت شده تامین می شود. پیوند ریه مختص افرادی است که داروها یا درمان های دیگری را امتحان کرده اند اما شرایط آنها به اندازه کافی بهبود نیافته است.

اکسیژن خون نرمال چند است و چگونه اندازه گیری می شود؟

اکسیژن خون نرمال چند است و چگونه اندازه گیری می شود؟

اکسیژن خون نرمال چند است؟ سطح اکسیژن خون مقدار اکسیژنی است که در خون در گردش است. گلبول‌های قرمز بیشتر اکسیژن را حمل می‌کنند و آن را از ریه‌ها جمع‌آوری کرده و به تمام قسمت‌های بدن می‌رسانند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید