معرفی انواع روش های درمان سرطان سینه

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۸ اسفند ۱۴۰۰

درمان های مختلفی برای سرطان سینه وجود دارد و روش های درمان مختلفی در هر مرحله از سرطان در دسترس است. اکثر افراد به ترکیبی از دو یا چند درمان نیاز دارند.

پس از تشخیص، پزشک مرحله سرطان را تعیین می کند. سپس بر اساس مرحله و سایر عوامل مانند سن، سابقه خانوادگی، وضعیت جهش ژنتیکی و سابقه پزشکی، بهترین گزینه های درمانی را انتخاب خواهد کرد.

درمان سرطان سینه در مراحل اولیه ممکن است برای سرطان در مراحل پیشرفته موثر نباشد.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 جراحی درمان سرطان سینه

جراحی سرطان سینه

اکثر افراد مبتلا به سرطان سینه برای برداشتن سلول های سرطانی یا تومورها از سینه و سایر نواحی آسیب دیده تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

لامپکتومی و ماستکتومی دو عمل جراحی هستند. تصمیم گیری برای استفاده از هر کدام از این جراحی ها بر اساس عوامل زیر است:

 • اندازه و محل تومور اولیه
 • اولویت شخصی
 • عوامل دیگر مانند استعداد ژنتیکی

احتمالاً همزمان بیوپسی غدد لنفاوی نیز انجام خواهد شد.

 

ماستکتومی

ماستکتومی برداشتن کل سینه با جراحی است. زمانی که سرطان در سرتاسر سینه یافت شود توصیه می شود. برخی از افراد ماستکتومی دوطرفه انجام می‌دهند که در آن هر دو سینه برداشته می‌شود. جراحی برای بازسازی پستان می تواند در زمان ماستکتومی یا در زمان دیگری انجام شود.

 

لامپکتومی

در لامپکتومی جراح سلول‌های سرطانی را برمی‌دارد و بقیه سینه را حفظ می کند. این روش زمانی استفاده می شود که سرطان به یک ناحیه از پستان محدود شود.

لامپکتومی ممکن است به عنوان یک عمل سرپایی انجام شود. این بدان معناست که می توانید مدت کوتاهی پس از جراحی به خانه بروید و نیازی به ماندن در بیمارستان ندارید.

 

بازسازی سینه

در جراحی بازسازی سینه، جراح پلاستیک از یک ایمپلنت مصنوعی یا یک فلپ از بافتی از جای دیگر بدن برای ایجاد فرم سینه استفاده می کند.

جراحی ترمیمی سینه معمولاً در طول یا بلافاصله پس از ماستکتومی یا لامپکتومی انجام می شود اما می تواند ماه ها یا سال ها بعد نیز انجام شود.

دو نوع جراحی ترمیمی سینه وجود دارد: پروتز و فلپ بافتی.

در جراحی پروتز، جراح پلاستیک با استفاده از یک ایمپلنت مصنوعی پر از سالین یا سیلیکون، فرم سینه را ایجاد می کند.

در جراحی فلپ بافتی، جراح پلاستیک از بافت قسمت‌های مختلف بدن مانند شکم، پشت، ران یا باسن برای بازسازی شکل سینه‌ها استفاده می‌کند.

 درمان سرطان سینه

پرتو درمانی

پرتودرمانی نوعی درمان هدفمند است که در آن از اشعه ایکس با انرژی بالا برای کشتن سلول های سرطانی و جلوگیری از گسترش آنها استفاده می شود. معمولاً در مراحل اولیه سرطان سینه، پس از لامپکتومی برای سرطان پستان مرحله 0 توصیه می شود و می تواند در کنار سایر درمان ها استفاده شود.

این روش درمانی می تواند خطر عود سرطان را کاهش دهد. پرتودرمانی معمولاً 5 روز در هفته در طول 5 تا 7 هفته انجام می شود.

 

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک روش درمان سرطان است که از داروهای قوی برای از بین بردن سلول های سرطانی در سراسر بدن استفاده می کند. این دارو ها معمولاً به صورت داخل وریدی یا خوراکی از طریق قرص تجویز می شود اما گاهی اوقات مستقیماً در مایع نخاعی اطراف نخاع تجویز می شود.

همه افرادی که به سرطان سینه مبتلا می شوند به شیمی درمانی نیاز ندارند. معمولاً قبل از عمل جراحی برای کوچک کردن تومور توصیه می‌شود تا بتوان آن را راحت‌تر برداشت، یا بعد از جراحی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده.

شیمی درمانی همچنین به عنوان یک درمان مرکزی در افراد مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک پیشرفته که در سراسر بدن گسترش یافته است، استفاده می شود.

داروهای شیمی درمانی مختلفی برای درمان سرطان سینه استفاده می شود، از جمله:

 • دوستاکسل (Taxotere)
 • دوکسوروبیسین (آدریامایسین)
 • سیکلوفسفامید (سیتوکسان)

ممکن است ترکیبی از چندین داروی شیمی درمانی دریافت کنید.

داروهای شیمی درمانی معمولاً در مطب پزشک، بیمارستان یا مرکز درمانی با استفاده از IV یا تزریق انجام می شود. برای درمان‌های شیمی‌درمانی استاندارد است که در چرخه‌های 2 تا 3 هفته‌ای و سپس یک دوره استراحت انجام شود تا به بدن زمان برای بهبودی بدهد.

طول شیمی درمانی بستگی به این دارد که درمان چقدر خوب عمل می کند و بدن چقدر آن را تحمل می کند.

 

هورمون درمانی برای سرطان سینه

حدود 2 مورد از هر 3 مورد سرطان سینه، گیرنده هورمونی مثبت هستند. این بدان معناست که سلول های سرطان سینه با اتصال به هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون رشد می کنند. هورمون درمانی که به آن درمان غدد درون ریز نیز گفته می شود، از اتصال این هورمون ها به سلول های سرطانی جلوگیری می کند و در نتیجه گسترش آنها را متوقف می کند.

انواع مختلفی از هورمون درمانی وجود دارد، اما اکثر آنها با تغییر سطح استروژن و جلوگیری از اتصال استروژن به سلول های سرطانی عمل می کنند.

هورمون درمانی اغلب بعد از جراحی برای کاهش خطر عود سرطان استفاده می شود اما گاهی اوقات قبل از جراحی نیز استفاده می شود. این یک درمان طولانی مدت برای حداقل 5 تا 10 سال است.

 

درمان هدفمند برای سرطان سینه

درمان هدفمند به انواع داروهایی اطلاق می شود که وارد جریان خون می شوند و سرطان را در سراسر بدن درمان می کنند. هدف داروهای درمان هدفمند حمله به سلول های سرطانی بدون آسیب رساندن به سلول های سالم است و نسبت به داروهای شیمی درمانی عوارض جانبی کمتری دارند.

درمان های هدفمند اغلب برای درمان سرطان سینه HER2 مثبت استفاده می شود. اینها سرطان هایی هستند که دارای پروتئینی به نام HER2 هستند که باعث رشد سلول های سرطانی می شود.

داروهای درمان هدفمند رایج برای سرطان سینه HER2 مثبت عبارتند از:

 • آنتی بادی های مونوکلونال مانند تراستوزوماب (Herceptin) آنتی بادی های مصنوعی هستند که برای اتصال به پروتئین های HER2 و توقف رشد سلول ها طراحی شده اند.
 • ترکیبات آنتی بادی دارویی مانند آدو-تراستوزوماب امتانسین (Kadcyla یا TDM-1) به پروتئین های HER2 روی سلول های سرطانی متصل می شوند و به شیمی درمانی برای رسیدن به آنها کمک می کنند.
 • مهارکننده‌های کیناز مانند لاپاتینیب (Tykerb) پروتئین‌های HER2 را مسدود می‌کنند.

درمان های هدفمند نیز برای درمان سرطان پستان گیرنده هورمونی مثبت همراه با هورمون درمانی استفاده می شود.

داروهای درمان هدفمند رایج برای افراد مبتلا به سرطان های گیرنده هورمونی مثبت عبارتند از:

 • مهارکننده‌های CDK4/6 که پروتئین‌های CDK را در سلول‌های سرطانی مسدود می‌کنند تا از تقسیم آن‌ها جلوگیری کرده و رشد سرطان را کند کنند.
 • مهارکننده‌های mTOR، که پروتئین‌های mTOR را در سلول‌های سرطانی مسدود می‌کنند تا از تقسیم و رشد آن‌ها جلوگیری کنند. اعتقاد بر این است که این درمان به داروهای هورمون درمانی کمک می کند تا موثرتر عمل کنند.
 • مهارکننده‌های PI3K، که پروتئین‌های PI3K را در سلول‌های سرطانی مسدود می‌کنند و به جلوگیری از رشد آنها کمک می‌کنند.

سرطان سینه سه گانه منفی (TNBC) نوعی سرطان پستان است که نه HER2 مثبت است و نه گیرنده هورمونی مثبت است. به همین دلیل، به هورمون درمانی پاسخ خوبی نمی دهد و باید از داروهای دیگر استفاده شود.

داروهای درمانی هدفمند رایج برای افراد مبتلا به TNBC عبارتند از:

 • ترکیبات آنتی‌بادی-دارو، که به پروتئین‌های سلول‌های سرطانی سینه متصل می‌شوند و به شیمی‌درمانی کمک می‌کنند تا به آنها برسد.

 انواع درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه بر حسب مرحله

مرحله 0 (DCIS)

اگر سلول های پیش سرطانی یا سرطانی به مجاری شیردهی محدود شوند، سرطان غیر تهاجمی پستان یا کارسینوم مجرای درجا (DCIS) نامیده می شود.

مرحله 0 سرطان پستان می تواند تهاجمی شود و به خارج از مجاری گسترش یابد. درمان زودهنگام می تواند مانع از ابتلا به سرطان سینه مهاجم شود. درمان اولیه می تواند شامل جراحی هایی مانند لامپکتومی و ماستکتومی و به دنبال آن پرتودرمانی باشد.

 

مرحله ی 1

مرحله 1A سرطان پستان به این معنی است که تومور اولیه 2 سانتی متر یا کمتر است و غدد لنفاوی زیر بغل تحت تأثیر قرار نمی گیرند. در مرحله 1B، سرطان در غدد لنفاوی یافت می شود و هیچ توموری در سینه وجود ندارد یا تومور کوچکتر از 2 سانتی متر است.

هر دو 1A و 1B سرطان سینه تهاجمی در مراحل اولیه محسوب می شوند. ممکن است جراحی و یک یا چند روش درمانی دیگر مانند پرتودرمانی یا هورمون درمانی توصیه شود.

 

مرحله 2

در مرحله 2A، تومور کوچکتر از 2 سانتی متر است و بین یک تا سه غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا بین 2 تا 5 سانتی متر است و به غدد لنفاوی سرایت نکرده است.

مرحله 2B به این معنی است که تومور بین 2 تا 5 سانتی متر است و بین یک تا سه غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا بزرگتر از 5 سانتی متر است و به هیچ غده لنفاوی گسترش نیافته است.

احتمالاً به ترکیبی از جراحی، شیمی درمانی و یک یا چند مورد از موارد زیر نیاز خواهید داشت: درمان هدفمند، پرتودرمانی و درمان هورمونی.

مرحله 3

درمان مرحله 3 معمولاً شامل ترکیبی از درمان‌ها از جمله موارد زیر است:

 • درمان های سیستمیک درمان های سیستمیک شامل شیمی درمانی، درمان هدفمند برای سرطان های HER2 مثبت و هورمون درمانی برای سرطان های گیرنده هورمونی مثبت است.
 • عمل جراحي. اگر سرطان با شیمی درمانی بهبود یابد، مرحله بعدی جراحی است. از آنجایی که IBC بسیار تهاجمی است و ناحیه بزرگی از سینه ها و پوست را تحت تاثیر قرار می دهد، جراحی های حفظ سینه مانند لامپکتومی و ماستکتومی گزینه مناسبی نیستند. در عوض، جراحی معمولاً شامل برداشتن کل پستان از طریق ماستکتومی رادیکال اصلاح شده است. اگر سرطان به شیمی درمانی پاسخ ندهد، جراحی نمی تواند انجام شود و از سایر داروهای شیمی درمانی یا پرتودرمانی استفاده می شود.
 • پرتو درمانی. پرتو درمانی که پس از جراحی انجام می شود، به نام پرتوهای کمکی، می تواند احتمال عود سرطان را کاهش دهد.

مرحله 4

افراد مبتلا به مرحله 4 عمدتاً با درمان سیستمیک درمان می شوند، اگرچه جراحی و پرتودرمانی ممکن است در شرایط خاص گزینه مناسبی باشند. درمان سیستمیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شیمی درمانی
 • هورمون درمانی (برای سرطان های گیرنده هورمونی مثبت)
 • درمان هدفمند (برای سرطان های HER2 مثبت)

 

درمان سرطان سینه التهابی

سرطان سینه التهابی (IBC) یک نوع غیر معمول و تهاجمی سرطان سینه است که توسط سلول های سرطانی مسدود کننده عروق لنفاوی پوست ایجاد می شود.

تمام موارد IBC حداقل به عنوان سرطان پستان مرحله 3 طبقه بندی می شوند. اگر سرطان متاستاتیک باشد (به سایر قسمت‌های بدن سرایت کرده باشد)، مرحله 4 در نظر گرفته می‌شود.

درمان IBC به این بستگی دارد که سرطان در چه مرحله ای قرار دارد.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

ایمونوتراپی به عنوان یک درمان نوظهور

ایمونوتراپی یک روش درمانی نسبتاً جدید است و اگرچه هنوز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای سرطان سینه تایید نشده است، اما امیدوارکننده‌ است.

ایمونوتراپی با افزایش دفاع طبیعی بدن برای مبارزه با سرطان عمل می کند. عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی دارد و احتمال ایجاد مقاومت کمتری دارد.

پمبرولیزوماب یک مهارکننده ایمنی است. این نوعی ایمونوتراپی است که در درمان سرطان سینه متاستاتیک نویدبخش است.

این دارو با مسدود کردن آنتی‌بادی‌های خاصی که مبارزه با سرطان را برای سیستم ایمنی سخت‌تر می‌کند، عمل می‌کند. این کار به بدن اجازه می دهد تا به طور موثرتری مبارزه کند. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که 37.5 درصد از بیماران مبتلا به سرطان سینه سه گانه منفی از این درمان سود می برند.

از آنجایی که ایمونوتراپی هنوز مورد تایید FDA نیست، درمان در این زمان عمدتاً از طریق آزمایشات بالینی در دسترس است.

 

درمان های مکمل و جایگزین

برخی از افراد مبتلا به سرطان سینه ممکن است علاقه مند به بررسی درمان های مکمل یا جایگزین مانند ویتامین ها، گیاهان دارویی، طب سوزنی و ماساژ باشند.

این درمان ها در کنار درمان های سنتی سرطان سینه برای درمان سرطان یا تسکین علائم سرطان و عوارض جانبی ناراحت کننده درمان هایی مانند شیمی درمانی استفاده می شوند. شما می توانید این درمان ها را در هر مرحله از سرطان سینه بررسی کنید.

نمونه هایی از درمان جایگزین عبارتند از:

 • استفاده از ماساژ برای آرامش
 • استفاده از چای نعناع برای کاهش حالت تهوع
 • استفاده از حشیش برای تسکین درد

در حالی که برخی از درمان‌های طب جایگزین ممکن است به شما کمک کنند احساس راحتی بیشتری داشته باشید، مهم است که به خاطر داشته باشید که بسیاری از آنها ثابت نشده‌اند و می‌توانند برای سلامتی شما مضر باشند. برای ایمن بودن، با پزشک خود در مورد درمان های جایگزینی که علاقه مند به دنبال کردن آنها هستید صحبت کنید.

 هورمون درمانی سرطان سینه

کنترل درد

سرطان سینه که به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد می‌تواند باعث دردی مانند استخوان درد، درد عضلانی، سردرد و ناراحتی در اطراف کبد شود. با پزشک خود در مورد کنترل درد صحبت کنید.

گزینه هایی برای درد خفیف تا متوسط ​​شامل استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن در دسترس هستند.

برای درد شدید در مراحل بعدی، پزشک ممکن است مواد افیونی مانند مورفین، اکسی کدون، هیدرومورفون یا فنتانیل را توصیه کند. این مواد افیونی پتانسیل اعتیاد را دارند، بنابراین فقط در موارد خاصی توصیه می شوند.

در سال های اخیر، تعداد فزاینده ای از افراد مبتلا به سرطان از شاهدانه برای مدیریت علائم و درد سرطان استفاده می کنند. یک مطالعه مشاهده‌ای بزرگ روی بیماران سرطانی که طی 6 ماه از شاهدانه استفاده می‌کردند، کاهش تعداد بیماران مبتلا به درد شدید و همچنین کاهش مصرف مواد افیونی را نشان داد.

 

عوامل موثر بر درمان سرطان سینه

در حالی که مرحله سرطان سینه ارتباط زیادی با گزینه های درمانی دارد، عوامل دیگری نیز می توانند بر گزینه های درمانی شما تأثیر بگذارند.

 

سن

پیش آگهی سرطان سینه معمولاً در افراد جوان تر از 40 سال بدتر است زیرا سرطان سینه در افراد جوان تر تهاجمی تر است.

علاوه بر جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی، چندین سال درمان هورمونی برای سرطان سینه هورمون مثبت اغلب برای جوانان توصیه می شود. این می تواند به جلوگیری از عود یا گسترش سرطان سینه کمک کند.

برای افراد قبل از یائسگی، سرکوب تخمدان ممکن است علاوه بر هورمون درمانی توصیه شود.

 

بارداری

باردار بودن بر درمان سرطان سینه نیز تأثیر می گذارد. جراحی سرطان سینه معمولاً برای افرادی که باردار هستند بی خطر است، اما پزشکان ممکن است از شیمی درمانی تا سه ماهه دوم یا سوم جلوگیری کنند.

هورمون درمانی و پرتودرمانی می تواند به جنین آسیب برساند و در دوران بارداری توصیه نمی شود.

 

رشد تومور

درمان همچنین به سرعت رشد و گسترش سرطان بستگی دارد. اگر نوع تهاجمی سرطان سینه دارید، پزشک ممکن است رویکرد تهاجمی‌تری مانند جراحی و ترکیبی از درمان‌های دیگر را توصیه کند.

 

ژنتیک و سابقه خانوادگی

درمان سرطان سینه ممکن است تا حدی به داشتن یکی از بستگان نزدیک با سابقه سرطان سینه یا مثبت بودن آزمایش ژنی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد بستگی داشته باشد.

بیماران مبتلا به این عوامل ممکن است یک گزینه جراحی پیشگیرانه مانند ماستکتومی دوطرفه را انتخاب کنند.

 

آزمایشات بالینی

کارآزمایی‌های بالینی مطالعاتی هستند که در آن بیماران داوطلبانه داروهای جدید، ترکیبی از داروها و روش‌های درمانی را تحت نظارت دقیق پزشکان و محققان آزمایش می‌کنند. آزمایش‌های بالینی گامی مهم در کشف روش‌های جدید درمان سرطان سینه است.

درمان های نوظهور سرطان سینه که در کارآزمایی های بالینی مورد مطالعه قرار می گیرند عبارتند از:

 • مهارکننده‌های PARP که پروتئین مورد استفاده برای ترمیم آسیب DNA را که در طول تقسیم سلولی اتفاق می‌افتد را مسدود می‌کنند، برای TNBC مورد استفاده و آزمایش قرار می‌گیرند.
 • داروهایی که گیرنده های آندروژن را مسدود می کنند یا از تولید آندروژن جلوگیری می کنند، برای TNBC مورد استفاده و آزمایش قرار می گیرند.

 

آیا درمان سرطان سینه وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای سرطان سینه متاستاتیک یا سرطان سینه که به نقاط دوردست بدن گسترش یافته است وجود ندارد. با این حال، مراحل اولیه سرطان پستان که موضعی باقی می‌مانند، بسیار قابل درمان هستند - طبق گفته جامعه سرطان آمریکا، 99 درصد از افرادی که در مراحل اولیه سرطان پستان تحت درمان قرار می‌گیرند، 5 سال یا بیشتر پس از تشخیص زنده می‌مانند.

 

چشم انداز

چشم انداز سرطان سینه تا حد زیادی به مرحله در زمان تشخیص بستگی دارد. هر چه زودتر تشخیص داده شوید، نتیجه بهتری خواهید داشت.

به همین دلیل مهم است که از تغییراتی که در سینه خود مشاهده می کنید آگاه باشید. همچنین برنامه ریزی منظم ماموگرافی بسیار مهم است. با پزشک خود در مورد اینکه کدام برنامه غربالگری برای شما مناسب است صحبت کنید.

درمان های استانداردی برای انواع و مراحل مختلف سرطان سینه وجود دارد، اما درمان شما متناسب با نیازهای فردی شما خواهد بود.

علاوه بر مرحله تشخیص، پزشک نوع سرطان سینه و سایر عوامل سلامتی را در نظر می گیرد.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

مراحل سرطان ریه

مراحل سرطان ریه

احتمال این وجود دارد که شما به نوعی با کسی در خانواده خود که تحت تأثیر سرطان ریه قرار دارد باشید. در حقیقت ، این سرطان دومین نوع شایع در میان بزرگسالان است (پس از سرطان پوست).

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟ سرطان سینه اغلب با داشتن توده در سینه در ارتباط است. با این حال، علائم سرطان سینه در زنان ممکن است بسته به نوع خاص سرطان سینه متفاوت باشد.

همه چیز در مورد سرطان خون

همه چیز در مورد سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی چیست؟ لوسمی سرطان خون است که بر اثر افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن ایجاد می شود. تعداد این گلبول های سفید خون از گلبول های قرمز و پلاکت ها که بدن به آنها نیاز دارد بیشتر می شود.

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟ سرطان کیسه صفرا به معنی رشد غیر طبیعی سلول ها است که از کیسه صفرا آغاز می شود.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟ سرطان روده بزرگ سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. هر دوی این اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش قرار دارند. راست روده در انتهای روده بزرگ قرار دارد.

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه است.

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟ جراحی موس (Mohs) یک روش جراحی دقیق است که برای درمان سرطان پوست استفاده می شود. در جراحی موس، لایه های نازکی از پوست حاوی سرطان به تدریج برداشته می شوند.

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟ سرطان استخوان زمانی رخ می دهد که سلول های غیرمعمول به طور خارج از کنترل در استخوان رشد می کنند و بافت نرمال استخوان را از بین می برند.

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک عضو عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحم چیست؟ سرطان رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در رحم ایجاد شده و بدون کنترل شروع به رشد می کنند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید