انواع رایج التهاب مفصل یا آرتریت

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۵ بهمن ۱۴۰۰

آیا می دانستید که بیش از 100 نوع آرتریت وجود دارد؟ در این مطلب به برخی از شایع ترین انواع، از جمله معرفی آنها، در صورت ابتلا به آنها چه اتفاقی می افتد و علائم آنها چیست اشاره شده است.

  اگر تمایل دارید در خصوص درمان این بیماری با تیم پزشکی ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

آرتروز

آرتروز چیست؟ افراد بیشتری نسبت به سایر انواع آرتریت به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که مفاصل بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرند و معمولاً با افزایش سن رخ می دهد اما ممکن است ناشی از آسیب‌های مفاصل یا چاقی باشد که فشار مضاعفی بر مفاصل وارد می‌کند.

مفاصلی که وزن بدن را تحمل می کنند - مانند زانوها، باسن، پاها و ستون فقرات - شایع ترین مفاصلی هستند که درگیر این بیماری می شوند. این بیماری اغلب به تدریج طی ماه ها یا سال ها ظاهر می شود و باعث می شود مفصل آسیب ببیند. اما احساس بیماری یا خستگی ناشی از برخی دیگر از انواع آرتریت را نخواهد داشت.

در صورت ابتلا چه اتفاقی می افتد: فرد آنتی شوک بدن را از دست می دهد. غضروف، ماده لغزنده ای که انتهای استخوان ها را می پوشاند به تدریج تجزیه می شود.

یک مثال این است که وقتی اضافه وزن دارید چه اتفاقی برای زانوهایتان می افتد. کیلوهای اضافی فشار بیشتری به غضروف وارد می کند زیرا بین استخوان ها فشرده می شود. آسیب می بیند و فرسوده می شود، بنابراین مقدار زیادی غضروف برای محافظت از مفصل باقی نمی ماند.

آسیب غضروف حرکت را دردناک می کند. هنگامی که سطح استخوان ها به هم ساییده می شود، ممکن است صدای رنده ایجاد کند. ممکن است خارهای دردناک یا برجستگی در انتهای استخوان ها به خصوص در انگشتان و پاها داشته باشید. پوشش مفصل ممکن است ملتهب شود، اما در آرتروز چندان شایع نیست.

علائم بستگی به این دارد که کدام مفصل یا مفاصل تحت تأثیر قرار گرفته اند. ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد عمیق و دردناک
 • مشکل در لباس پوشیدن، شانه کردن موها، گرفتن اشیا، خم شدن، چمباتمه زدن یا بالا رفتن از پله ها، بسته به اینکه کدام مفاصل درگیر هستند.
 • خشکی صبحگاهی که معمولاً کمتر از 30 دقیقه طول می کشد
 • درد هنگام راه رفتن
 • خشکی بعد از استراحت

مفصل ممکن است:

 • هنگام لمس گرم به نظر می رسند
 • متورم می شوند و سخت تر حرکت می کنند
 • قادر به حرکت در محدوده کامل حرکت نیست

 انواع آرتریت

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی چیست؟ RA یک بیماری خود ایمنی است. بدان معنا که سیستم ایمنی به بخش هایی از بدن، به ویژه مفاصل حمله می کند. این بیماری منجر به التهاب می شود که در صورت عدم درمان می تواند باعث آسیب شدید مفصل شود. از هر 5 نفری که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند، یک نفر بر روی پوست خود توده هایی به نام ندول روماتوئید پیدا می کند. اینها اغلب در نواحی مفصلی که فشار وارد می شود، مانند روی بند انگشت، آرنج یا پاشنه پا ایجاد می شوند.

در صورت ابتلا چه اتفاقی می‌افتد: پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث RA می‌شود. برخی از کارشناسان معتقدند سیستم ایمنی بدن پس از عفونت با یک باکتری یا ویروس "گیج" می شود و شروع به حمله به مفاصل می کند. این نبرد می تواند به سایر نواحی بدن نیز شیوع پیدا کند.

دانشمندان فکر می کنند دو ماده شیمیایی بدن که با التهاب مرتبط هستند، فاکتور نکروز تومور (TNF) و اینترلوکین-1، باعث تحریک سایر بخش های سیستم ایمنی در آرتریت روماتوئید می شوند. داروهایی که TNF، اینترلوکین-1 و اینترلوکین-6 را مسدود می کنند می توانند علائم را بهبود بخشند و از آسیب مفاصل جلوگیری کنند.

علائم ممکن است به تدریج ظاهر شوند یا به طور ناگهانی شروع شوند. آنها اغلب شدیدتر از استئوآرتریت هستند.

رایج ترین علائم عبارتند از:

 • درد، خشکی و تورم در دست ها، مچ دست، آرنج، شانه ها، زانوها، مچ پا، پاها، فک و گردن. آرتریت روماتوئید معمولاً مفاصل متعددی را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • بیش از یک مفصل متورم می شود. معمولاً این مفاصل کوچک در مچ دست، دست یا پا هستند.
 • الگوی متقارن. هنگامی که بند انگشتان دست چپ شما ملتهب می شوند، احتمالاً بند انگشتان دست راست نیز ملتهب خواهند شد. پس از مدتی، ممکن است متوجه شوید که مفاصل بیشتری داغ شده یا دردناک یا متورم می شوند.
 • خشکی صبحگاهی می تواند ساعت ها یا حتی بیشتر روز ادامه داشته باشد. همچنین ممکن است احساس خستگی کنید و متوجه شوید که اشتهایتان کم شده و وزن کم کرده اید.

 

آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک چیست؟ افراد مبتلا به این بیماری التهاب پوست (پسوریازیس) و مفاصل (آرتریت) دارند.

پسوریازیس باعث ایجاد نواحی لکه دار، برجسته، قرمز و سفید در پوست ملتهب همراه با فلس می شود. معمولا نوک آرنج و زانو، پوست سر، ناف و پوست اطراف ناحیه تناسلی یا مقعد را درگیر می کند.

تنها حدود 10 تا 30 درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس به آرتریت پسوریازیس نیز مبتلا می شوند.

چه اتفاقی می‌افتد: این نوع آرتریت معمولاً بین 30 تا 50 سالگی شروع می‌شود، اما می‌تواند از دوران کودکی نیز شروع شود. این بیماری در بین مردان و زنان به یک اندازه شایع است. بیماری پوستی (پسوریازیس) معمولاً ابتدا خود را نشان می دهد.

علائم: آرتریت پسوریاتیک می تواند انگشتان دست و پا را متورم کند. افرادی که این بیماری را دارند اغلب ناخن هایشان حفره دار یا دچار تغییر رنگ است.

در برخی افراد تنها یک یا چند مفصل تحت تاثیر قرار می گیرند. به عنوان مثال، بیماری ممکن است فقط در یک زانو رخ دهد. گاهی اوقات، ستون فقرات یا فقط انگشتان دست و پا را درگیر می کند.

 

نقرس

نقرس چیست؟ این بیماری به معنی تجمع کریستال های اسید اوریک در مفاصل است. بیشتر اوقات این بیماری در شست پا یا قسمت دیگری از پا رخ می دهد.

چه اتفاقی می افتد: اغلب پس از یک شب نوشیدن الکل، با درد ناگهانی و شدید در انگشت شست پا از خواب بیدار می شوید. اما دارو، استرس یا بیماری های دیگر نیز می توانند باعث نقرس شوند.

این حمله بین 3 تا 10 روز طول می کشد، حتی اگر آن را درمان نکنید. ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا یک حمله دیگر رخ دهد اما با گذشت زمان، حملات ممکن است بیشتر شوند. همچنین ممکن است بیشتر طول بکشند. اگر نقرس به مدت طولانی درمان نشود، می تواند مفاصل و کلیه های شما را تحت تاثیر قرار دهد.

نقرس ناشی از یکی از سه مورد زیر است:

 • بدن اسید اوریک بیشتری تولید می کند.
 • کلیه های شما نمی توانند اسید اوریکی که بدن تولید می کند را پردازش کنند.
 • غذاهای زیادی می خورید که سطح اسید اوریک را بالا می برد.

علائم: تقریباً همیشه سریع ظاهر می شوند. از جمله:

 • درد شدید مفاصل: احتمالاً در انگشت شست پا باشد اما ممکن است در مچ پا، زانو، آرنج، مچ دست یا انگشتان نیز باشد.
 • ناراحتی: حتی پس از از بین رفتن درد شدید، مفصل شما همچنان درد خواهند داشت.
 • التهاب و قرمزی: مفصل قرمز، متورم و حساس خواهد بود.
 • سختی در حرکت: مفصل خشک خواهد شد.

 آرتریت

لوپوس

لوپوس چیست؟ لوپوس (که SLE یا لوپوس اریتماتوز سیستمیک نیز نامیده می شود) یک بیماری خود ایمنی است. ممکن است مفاصل و بسیاری از اندام های بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

چه اتفاقی می‌افتد: پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث ایجاد لوپوس می‌شود اما چیزی باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن تخریب شود. به جای حمله به ویروس ها و سایر مهاجمان، شروع به ایجاد التهاب و درد در سراسر بدن می کند، از جمله مفاصل، اندام ها و مغز.

زنان در سنین باروری بیشتر از مردان در معرض ابتلا به لوپوس هستند. زنان آفریقایی-آمریکایی بیشتر از زنان سفید پوست تحت تأثیر بیماری قرار می گیرند. معمولا بین 15 تا 44 سالگی ظاهر می شود.

علائم لوپوس:

 • مفاصل دردناک و متورم
 • خستگی
 • سردرد
 • تورم در پاها، دست ها یا اطراف چشم
 • بثورات از جمله بثورات پروانه ای روی گونه ها
 • زخم دهان
 • حساسیت به خورشید
 • ریزش مو
 • انگشتان دست یا پا در مواجهه با سرما آبی یا سفید می شوند
 • اختلالات خونی مانند کم خونی و سطوح پایین گلبول های سفید یا پلاکت
 • درد قفسه سینه ناشی از التهاب دیواره قلب یا ریه ها

 اگر تمایل دارید در خصوص درمان این بیماری با تیم پزشکی ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درد مفصل

درد مفصل

درد مفصل به ناراحتی، درد و کوفتگی در هر یک از مفاصل بدن اشاره دارد. درد مفصل یک مشکل شایع است و به طور معمول نیازی به مراجعه و بستری در بیمارستان نیست.

جراحی شکستگی مفصل لگن

جراحی شکستگی مفصل لگن

اگر دچار شکستگی مفصل لگن شده باشید، خواه بر اثر زمین خوردن باشد ، یا به علت ضربه باشد، بهترین راه این است که فوراً اقدام به جراحی کنید.

دیسککتومی

دیسککتومی

جراحی دیسککتومی یک نوع عمل جراحی برای برداشتن قسمت آسیب دیده فتق دیسک در ستون فقرات است. فتق دیسک می تواند اعصاب اطراف را تحریک یا فشرده کند. دیسککتومی برای درمان دردی که به بازو یا پاهای فرد گسترش پیدا می کند، موثر است.

اسپوندیلولیستزیس یا لغزش مهره چیست؟

اسپوندیلولیستزیس یا لغزش مهره چیست؟

اسپوندیلولیستزیس یا لغزش مهره چیست؟ اسپوندیلولیستزیس یا لغزش مهره که به مهره رانش نیز معروف است نوعی بیماری ستون فقرات است که مهره های تحتانی را تحت تأثیر قرار می دهد.

شکستگی اینترتروکانتریک چیست؟

شکستگی اینترتروکانتریک چیست؟

شکستگی اینترتروکانتریک چیست؟ شکستگی اینترتروکانتریک نوعی شکستگی مفصل لگن است. اینترتروکانتریک به معنی بین تروکانتر است که برجستگی های استخوانی در استخوان فمور (استخوان ران) هستند. آنها نقاطی هستند که عضلات ران و لگن متصل می شوند.

اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز چیست؟ اسکولیوز یک انحنا به سمت کنار بدن در ستون فقرات فرد است. اسکولیوز غالباً ابتدا در کودکی یا نوجوانی تشخیص داده می شود.

استئوتومی چیست؟ انواع، ریکاوری و خطرات آن

استئوتومی چیست؟ انواع، ریکاوری و خطرات آن

استئوتومی چیست؟ استئوتومی هر نوع جراحی است که باعث برش و تغییر شکل استخوان های شما می شود. برای ترمیم مفصل آسیب دیده ممکن است به این نوع روش ها نیاز داشته باشید.

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال چیست؟ سندرم تونل کارپال ، که به آن فشردگی عصب میانی یا مدیان نیز گفته می شود، نوعی بیماری است که باعث بی حسی ، گزگز یا ضعف در دست شما می شود.

شکستگی مچ پا

شکستگی مچ پا

شکستگی مچ پا چیست؟ مصدومیت های مچ پا در میان رایج ترین آسیب دیدگی های استخوان و مفاصل هستند. اغلب میزان درد، عدم توانایی در راه رفتن و یا این نگرانی که استخوان ممکن است شکسته باشد ممکن است موجب شود که به دنبال اقدامات درمانی اورژانسی باشید.

جراحی تامی جان

جراحی تامی جان

جراحی تامی جان رباط آسیب دیده آرنج را ترمیم می کند. این روش معمولاً در ورزشکاران حرفه ای، به ویژه بازیکنان بیس بال انجام می شود؛ اما گاهی اوقات در افراد جوان نیز انجام می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید