سرطان تیروئید چیست؟ انواع و علائم آن را بشناسیم

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

تیروئید به شکل یک پروانه کوچک است و معمولا در قسمت جلویی پایین گردن یافت می شود. تیروئید غده ای است که متابولیسم بدن را کنترل می کند. همچنین هورمون هایی ترشح می کند که بسیاری از عملکردها را در بدن هدایت می کنند، از جمله نحوه استفاده از انرژی، نحوه تولید گرما و نحوه مصرف اکسیژن.

سرطان تیروئید زمانی ایجاد می شود که سلول ها تغییر می کنند یا جهش می یابند. سلول‌های غیرطبیعی در تیروئید شروع به تکثیر می‌کنند و وقتی تعداد کافی از آنها وجود داشته باشد، تومور تشکیل می‌دهند. سرطان تیروئید اگر زود تشخیص داده شود، یکی از قابل درمان ترین انواع سرطان است.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

انواع سرطان تیروئید

محققان چهار نوع اصلی سرطان تیروئید را شناسایی کرده اند:

سرطان پاپیلاری غده تیروئید

اگر به سرطان تیروئید مبتلا هستید، احتمالاً به این نوع دچار هستید. این نوع در 80 درصد از تمام موارد سرطان تیروئید یافت می شود. میل به رشد آهسته دارد اما اغلب به غدد لنفاوی گردن شیوع پیدا می کند. با این حال، احتمال خوبی برای بهبودی کامل وجود دارد.

سرطان فولیکولی غده تیروئید

بین 10 تا 15 درصد از کل سرطان های تیروئید را تشکیل می دهد. این نوع سرطان می تواند به غدد لنفاوی گسترش یابد و همچنین به احتمال زیاد در رگ های خونی پخش شود.

سرطان تیروئید مدولاری

در حدود 4 درصد از کل موارد سرطان تیروئید یافت می شود. به احتمال زیاد در مراحل اولیه یافت می شود زیرا هورمونی به نام کلسی تونین تولید می کند که پزشکان در نتایج آزمایش خون مراقب آن هستند.

سرطان آناپلاستیک تیروئید

می تواند شدیدترین نوع باشد، زیرا در سایر قسمت های بدن تهاجمی است. این نوع سرطان نادر است و درمان آن سخت ترین است.

 سرطان تیروئید چیست؟

علائم سرطان تیروئید چیست؟

اگر به سرطان تیروئید مبتلا باشید، احتمالاً در مراحل اولیه هیچ نشانه ای از آن را مشاهده نخواهید کرد. به این دلیل است که در ابتدا علائم بسیار کمی وجود دارد.

اما همانطور که رشد می کند، می توانید متوجه یکی از مشکلات زیر شوید:

  • درد گردن، گلو
  • وجود توده در گردن
  • مشکل در بلع
  • تغییرات صدا، گرفتگی صدا
  • سرفه

چه چیزی باعث سرطان تیروئید می شود؟

دلیل روشنی وجود ندارد که چرا برخی افراد به سرطان تیروئید مبتلا می شوند. با این حال، موارد خاصی وجود دارد که می تواند احتمال ابتلا به آن را افزایش دهد.

سندرم های ژنتیکی ارثی

برخی از بیماری ها، از جمله سرطان، از دی ان ای که از والدین خود به ارث می برید، ناشی می شوند. به عنوان مثال، در 2 مورد از 10 مورد سرطان تیروئید مدولاری، سرطان نتیجه یک ژن غیر طبیعی است که به ارث برده اید.

کمبود ید

اگر مقدار زیادی از این عنصر شیمیایی را در رژیم غذایی خود دریافت نکنید، ممکن است در خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان تیروئید باشید. این مورد در ایالات متحده نادر است زیرا ید به نمک و سایر غذاها اضافه می شود.

قرارگیری در معرض تشعشع

اگر سر یا گردن شما در دوران کودکی در معرض پرتودرمانی قرار گرفته باشد ریسک ابتلا به سرطان تیروئید افزایش می یابد.

 

چه کسی به سرطان تیروئید مبتلا می شوند؟

سرطان تیروئید در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. زنان در دهه 40 و 50 سالگی به سرطان تیروئید مبتلا می شوند، در حالی که مردانی که به آن مبتلا می شوند معمولاً در دهه 60 یا 70 زندگی خود هستند. سرطان تیروئید فولیکولی در سفید پوستان بیشتر از سیاه پوستان و در زنان بیشتر از مردان اتفاق می افتد.

اگر جوان تر هستید نیز ممکن است به سرطان تیروئید مبتلا شوید. به عنوان مثال، سرطان پاپیلاری تیروئید، اغلب در افراد بین 30 تا 50 سال رخ می دهد.

 سرطان تیروئید

آیا سرطان تیروئید قابل درمان است؟

سرطان تیروئید معمولاً بسیار قابل درمان است، حتی اگر مرحله پیشرفته‌تری از آن دچار شده باشید. این به این دلیل است که درمان‌های مؤثری وجود دارد که به شما شانس زیادی برای بهبودی کامل می‌دهد. جراحی در صورت نیاز، گاهی اوقات می تواند آن را درمان کند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

مراحل سرطان ریه

مراحل سرطان ریه

احتمال این وجود دارد که شما به نوعی با کسی در خانواده خود که تحت تأثیر سرطان ریه قرار دارد باشید. در حقیقت ، این سرطان دومین نوع شایع در میان بزرگسالان است (پس از سرطان پوست).

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟ سرطان سینه اغلب با داشتن توده در سینه در ارتباط است. با این حال، علائم سرطان سینه در زنان ممکن است بسته به نوع خاص سرطان سینه متفاوت باشد.

همه چیز در مورد سرطان خون

همه چیز در مورد سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی چیست؟ لوسمی سرطان خون است که بر اثر افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن ایجاد می شود. تعداد این گلبول های سفید خون از گلبول های قرمز و پلاکت ها که بدن به آنها نیاز دارد بیشتر می شود.

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟ سرطان کیسه صفرا به معنی رشد غیر طبیعی سلول ها است که از کیسه صفرا آغاز می شود.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟ سرطان روده بزرگ سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. هر دوی این اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش قرار دارند. راست روده در انتهای روده بزرگ قرار دارد.

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه است.

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟ جراحی موس (Mohs) یک روش جراحی دقیق است که برای درمان سرطان پوست استفاده می شود. در جراحی موس، لایه های نازکی از پوست حاوی سرطان به تدریج برداشته می شوند.

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟ سرطان استخوان زمانی رخ می دهد که سلول های غیرمعمول به طور خارج از کنترل در استخوان رشد می کنند و بافت نرمال استخوان را از بین می برند.

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک عضو عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحم چیست؟ سرطان رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در رحم ایجاد شده و بدون کنترل شروع به رشد می کنند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید