آشنایی با انواع بیماری های ریوی

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۸ دی ۱۴۰۰

بیماری های ریوی یکی از شایع ترین مشکلات پزشکی در جهان هستند. ده ها میلیون نفر تنها در ایالات متحده به بیماری ریوی مبتلا هستند. سیگار ، انواع عفونت و ژنتیک باعث بیشتر بیماری های ریوی می شوند. زمانی که مشکلی در هر بخشی از این سیستم وجود داشته باشد، بیماری ریه ممکن است رخ دهد.

 

بیماری های ریوی اثر گذار بر مجرای تنفسی

نای به لوله هایی به نام نایژه برونش منشعب می شود که خود به لوله های کوچکتری در سراسر ریه تبدیل می شوند. بیماری هایی که ممکن است بر مجرای تنفسی تاثیر بگذارند عبارتند از:

آسم

مجرای تنفسی دائما ملتهب هستند و ممکن است دچار اسپاسم شوند و باعث خس خس سینه و تنگی نفس شوند. آلرژی، عفونت یا آلودگی می توانند علائم آسم را تحریک کنند.

بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)

در این بیماری ریه، نمی توانید به روش معمول بازدم کنید که باعث مشکلات تنفسی می شود.

برونشیت مزمن

این شکل از COPD باعث سرفه مرطوب طولانی مدت می شود.

آمفیزم

آسیب ریه اجازه می دهد تا هوا در ریه ها در این نوع COPD به دام بیفتد. مشکل در دمیدن هوا نشانه آن است.

برونشیت حاد

این عفونت ناگهانی مجاری تنفسی معمولاً توسط یک ویروس ایجاد می شود.

فیبروز سیستیک

در این بیماری، فرد در پاکسازی مخاط از برونش مشکل دارد که منجر به عفونت های مکرر ریه می شود.

 بیماری ریوی

بیماری های ریوی موثر بر کیسه هوایی (آلوئول تنفسی)

راه‌های هوایی به لوله‌های کوچک (نایژک) منشعب می‌شوند که به دسته‌هایی از کیسه‌های هوایی به نام آلوئول ختم می‌شوند. این کیسه های هوا بیشتر بافت ریه را تشکیل می دهند. بیماری های ریوی که آلوئول را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

پنومونی

عفونت آلوئول ، معمولاً توسط باکتری یا ویروس ، از جمله ویروس کرونا که باعث COVID-19 می شود.

سل

پنومونی که به تدریج بدتر می شود و توسط باکتری مایکوباکتریوم سل ایجاد می شود.

آمفیزم

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که پیوندهای شکننده بین آلوئول ها آسیب ببینند. سیگار کشیدن علت معمول است. (آمفیزمهمچنین جریان هوا را محدود می کند و بر راه های هوایی تأثیر می گذارد.)

ادم ریوی

در این بیماری مایع از رگ های خونی کوچک ریه به داخل کیسه های هوا و ناحیه اطراف آن نشت می کند. یک شکل آن به دلیل نارسایی قلبی و فشار برگشتی در رگ های خونی ریه ایجاد می شود. در شکل دیگری، آسیب به ریه باعث نشت مایع می شود.

سرطان ریه

سرطان ریه اشکال مختلفی دارد و ممکن است در هر قسمتی از ریه شروع شود. اغلب در قسمت اصلی ریه، در داخل یا نزدیک کیسه های هوایی اتفاق می افتد.

سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS)

این بیماری یک آسیب شدید و ناگهانی به ریه ها در اثر یک بیماری است. COVID-کووید 19 یک مثال است. بسیاری از افرادی که به ARDS مبتلا هستند، برای تنفس از دستگاهی به نام ونتیلاتور تا بهبودی ریه هایشان استفاده می کنند.

پنوموکونیوز

این دسته از بیماری های ناشی از استنشاق به ریه ها آسیب می رساند. به عنوان مثال می توان به بیماری سیاه ششی ناشی از گرد و غبار زغال سنگ و آزبستوز از گرد و غبار آزبست اشاره کرد.

 

بیماری های ریوی موثر بر انترستیس یا بینابینی

انترستیس لایه نازک و ظریف بین آلوئول است. رگ های خونی ریز از میان انترستیس عبور می کنند و اجازه می دهند گاز بین آلوئول ها و خون منتقل شود. بیماری های ریوی مختلف بر روی انترستیس تأثیر می گذارد:

  • بیماری ریه بینابینی (ILD). این گروه از بیماری های ریوی که شامل سارکوئیدوز، فیبروز ریوی ایدیوپاتیک و بیماری خودایمنی است.
  • ذات الریه و ادم ریوی نیز می توانند بر روی بینابینی تأثیر بگذارند.

 بیماری ریوی چیست

بیماری های ریوی که بر رگ های خونی تأثیر می گذارد

سمت راست قلب خون کم اکسیژن را از رگ ها دریافت می کند. خون را از طریق شریان های ریوی به ریه های شما پمپ می کند. این رگ های خونی ممکن است به بیماری مبتلا شوند.

آمبولی ریه (PE)

در این حالت یک لخته خون (معمولاً در ورید عمقی ساق پا که ترومبوز ورید عمقی نامیده می شود)، به سمت قلب می رود و به ریه ها پمپ می شود. لخته به شریان ریوی می چسبد و اغلب باعث تنگی نفس و کاهش سطح اکسیژن خون می شود.

فشار خون ریوی

بسیاری از مشکلات می توانند باعث فشار خون بالا در شریان های ریوی شوند. این فشار خون می تواند منجر به تنگی نفس و درد قفسه سینه شود. اگر پزشک نتواند علتی پیدا کند، آن را فشار خون شریانی ریوی ایدیوپاتیک می نامند.

 

بیماری های ریوی که بر پلورا تأثیر می گذارند

پلورا پوشش نازکی است که ریه را احاطه کرده و داخل دیواره قفسه سینه را می پوشاند. یک لایه کوچک مایع به پلورا اجازه می دهد با هر نفس در امتداد دیواره قفسه سینه بلغزد. بیماری های ریوی مربوط به پلورا عبارتند از:

پلورال افیوژن

مایع در فضای بین ریه و دیواره قفسه سینه جمع می شود. ذات الریه یا نارسایی قلبی معمولا باعث این امر می شود. پلورال افیوژن می تواند تنفس را سخت کند و ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد.

پنوموتوراکس

هوا ممکن است وارد فضای بین دیواره قفسه سینه و ریه شود و ریه را از کار بیاندازد.

مزوتلیوما

این یک نوع نادر از سرطان است که در پلورا ایجاد می شود. مزوتلیوما چندین دهه پس از تماس با آزبست رخ می دهد.

 

بیماری های ریوی که بر دیواره قفسه سینه تأثیر می گذارد

دیواره قفسه سینه نیز نقش مهمی در تنفس دارد. ماهیچه ها دنده ها را به یکدیگر متصل می کنند و به انبساط سینه کمک می کنند. دیافراگم با هر نفس پایین می آید و همچنین باعث انبساط قفسه سینه می شود. بیماری هایی که دیواره قفسه سینه را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

سندرم هیپرونتیلاسیون چاقی

وزن اضافی روی قفسه سینه و شکم می تواند باعث شود که انباسط قفسه سینه با مشکل مواجه شود. این بیماری ممکن است باعث مشکلات جدی تنفسی شود.

اختلالات عصبی عضلانی

زمانی که اعصابی که ماهیچه های تنفسی شما را کنترل می کنند، آنطور که باید عمل نمی کنند، ممکن است دچار مشکل تنفسی شوید. اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و میاستنی گراویس نمونه هایی از بیماری های عصبی عضلانی ریه هستند.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

غربالگری‌ها و واکسن‌های ضروری بعد از 50 سالگی

برخی از افراد باور دارند که 50 سالگی به نوعی 30 سالگی جدید است. درک این موضوع در صورتی که همه تست های غربالگری و واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنیم سخت است، بیشتر ما هم همینطور هستیم.

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

پایان دادن به انزوای اجتماعی در سالمندان

انزوا و تنهایی با انواع خطرات سلامتی مانند میزان بالای سکته قلبی، سکته مغزی، افسردگی، اضطراب و حتی مرگ زودرس ارتباط دارد. انزوای اجتماعی، به‌ویژه در میان سالمندان، به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر است. با این حال تنهایی، برگشت پذیر است. اقداماتی وجود دارد که افراد و جوامع می توانند با انجام آنها به سالمندان کمک کنند احساس تنهایی نکنند.

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

10 باور غلط درباره خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

نظرسنجی ها نشان می دهد هنگامی که افراد در مورد دوران سالمندی نگران می شوند، از دست دادن حافظه یا آلزایمر در بیشتر افراد بالای لیست قرار می گیرد - حتی بالاتر از نگرانی در مورد وضعیت مالی.

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اقدامات مراقبتی پیشگیرانه در سالمندان را فراموش نکنید

اکنون زمان مناسبی برای غافل شدن از وضعیت سلامت کلی مان نیست. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی گزارش کرده اند که بسیاری از بیماران به منظور دریافت خدمات مراقبتی پیشگیرانه به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. این کار می تواند آنها را در معرض خطر بسیاری از بیماری ها - از جمله عوارض جدی تر کووید 19 قرار دهد.

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

8 روش برای جلوگیری از کاهش شنوایی

بسیاری از بزرگ‌سالان بعد از مدتی متوجه می‌شوند که برای شنیدن صدای تلویزیون باید صدای آن را بلند کنند و یا افراد برای صحبت کردن با شما باید بلندبلند صحبت کنند. دو علت رایج در از دست دادن شنوایی وجود دارد:

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

بیماری های قابل درمان توسط گفتار درمانی در منزل

گفتاردرمانی بخشی مهم از پازل خدمات مراقبت های درمانی در منزل است که به بیماران کمک می کند استقلال و کیفیت زندگی خود را از چند جنبه بدست آورند. بیایید نگاهی به چند اختلال قابل درمان در گفتار درمانی در محیط منزل بیندازیم.

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

چگونه تشخیص دهیم خدمات درمان و مراقبت در منزل مناسب ما است؟

قرنطینه در منزل، فاصله‌گذاری اجتماعی و واقعیت های زندگی در دوران پاندمی به خصوص در خانواده هایی که دارای سالمند هستند و یا یکی از اعضای خانواده نیازهای مخصوصی دارد، بسیار سخت است، به همین دلیل شاید برخی از ما احساس نیاز به خدمات درمان و مراقبت در منزل داشته باشیم.

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در افراد دچار آلزایمر و زوال عقل یا دمانس

تغذیه مناسب در هر مرحله ای از زندگی حیاتی است اما با افزایش سن و در دوران سالمندی اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از سالمندان در تامین نیازهای تغذیه ای خود دچار چالش هستند اما در افراد مبتلا به زوال عقل رعایت اصول مناسب تغذیه به مراتب دشوار تر است.

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات رایج قابل ارائه به سالمندان در منزل

خدمات مراقبت در منزل برای سالمندان یک تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان بوده است، به خصوص در دورانی که با بیماری همه‌گیر کووید 19 روبرو هستیم. سالمندان به طور فزاینده ای امنیت و آسایش در منزل را ترجیح می دهند.

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

علائم مشکلات قلبی در سالمندان که نباید نادیده گرفت

سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه باید سلامت قلب را در اولویت قرار دهید (برای خود و عزیزان سالمند)، اکنون زمان مناسبی برای توجه ویژه به این مقوله است. در اینجا برخی از علائم مشکلات قلبی اشاره شده است که نباید در سالمندان نادیده گرفته شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید