سونوگرافی آنومالی چیست و به چه علت انجام می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۰

سونوگرافی آنومالی چیست؟ این نوع سونوگرافی که گاهی اوقات سونوگرافی اواسط بارداری یا سونوگرافی هفته 20 نیز نامیده می شود، معمولا در هفته های 18 تا 21 بارداری انجام می شود. سونوگرافی آنومالی برای همه افراد تجویز می شود اما اگر نخواهید نیز اجباری به انجام آن نیست. سونوگرافی آنومالی رشد فیزیکی کودک را بررسی می کند، اگرچه نمی تواند همه مشکلات احتمالی را تشخیص دهد.

 

علت انجام سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی با جزئیات استخوان ها، قلب، مغز، نخاع، صورت، کلیه ها و شکم نوزاد را بررسی می کند.

سونوگرافی آنومالی به سونوگرافیست اجازه می دهد تا به دنبال 11 بیماری نادر باشد. این سونوگرافی فقط این بیماری ها را جستجو می کند و نمی تواند همه مشکلات احتمالی را تشخیص دهد.

این بیماری ها عبارتند از:

 • آنانسفالی
 • اسپینا بیفیدا باز
 • شکاف لب و کام
 • فتق دیافراگم
 • گاستروشیزیس
 • امفالوسل
 • ناهنجاری های جدی قلبی
 • آژنزی دو طرفه کلیه
 • دیسپلازی اسکلتی
 • سندروم ادواردز یا T18
 • سندروم پاتو یا T13

در بیشتر موارد، سونوگرافی نشان می دهد که کودک همانطور که انتظار می رود در حال رشد است اما گاهی اوقات چیز متفاوتی را تشخیص می دهد یا به آن مشکوک می شود.

 

اگر بیماری وجود داشته باشد، آیا سونوگرافی آن را تشخیص می دهد؟

برخی از مشکلات را می توان واضح تر از دیگر موارد تشخیص داد. به عنوان مثال، برخی از نوزادان به یک بیماری به نام اسپینا بیفیدا باز مبتلا هستند که بر ستون فقرات و نخاع تأثیر می گذارد.

این بیماری معمولاً در سونوگرافی آنومالی به وضوح قابل مشاهده است و در حدود 9 از 10 نوزاد مبتلا به اسپینا بیفیدا تشخیص داده می شود.

برخی از بیماری های دیگر، مانند نقایص مادرزادی قلب، دشوارتر است. سونوگرافی آنومالی حدود نیمی (5 از 10) نوزادی را که دارای نقایص قلبی هستند، تشخیص می دهد.

 سونوگرافی آنومالی چیست

برخی از بیماری هایی که در سونوگرافی دیده می شود، مانند شکاف لب، به این معنی است که نوزاد ممکن است پس از تولد نیاز به درمان یا جراحی داشته باشد.

در تعداد کمی از موارد، برخی از بیماری‌های بسیار جدی مشاهده می‌شود - برای مثال، مغز، کلیه‌ها، اندام‌های داخلی یا استخوان‌های کودک ممکن است به درستی رشد نکرده باشند. در برخی موارد بسیار جدی و نادر که هیچ درمانی امکان پذیر نیست، نوزاد به زودی پس از تولد می میرد یا ممکن است در طول بارداری بمیرد.

 

در سونوگرافی آنومالی چه اتفاقی می افتد؟

اکثر موارد سونوگرافی آنومالی توسط کارکنان آموزش دیده ویژه ای به نام سونوگرافیست انجام می شود. سونوگرافی در اتاقی با نور کم انجام می شود تا سونوگرافیک بتواند تصاویر خوبی از نوزاد بگیرد. از فرد خواسته می شود که روی یک کاناپه دراز بکشید، دامن یا شلوار خود را تا باسن پایین بیاورد و بالاتنه خود را تا سینه تا کند تا شکم نمایان شود.

سونوگرافیک یا دستیار او دستمال کاغذی دور لباس شما می اندازد تا از ژلی که روی شکم مالیده می شود محافظت کند. سپس سونوگرافیست یک پروب دستی را روی پوست می گذراند تا بدن نوزاد را بررسی کند. ژل اطمینان حاصل می کند که تماس خوبی بین پروب و پوست وجود دارد. یک تصویر سیاه و سفید از کودک در صفحه سونوگرافی ظاهر می شود.

انجام سونوگرافی ضرری ندارد، اما سونوگرافیست ممکن است نیاز به اعمال فشار کمی داشته باشد تا بهترین دید را نسبت به نوزاد داشته باشد. این کار ممکن است ناراحت کننده باشد. انجام سونوگرافی آنومالی معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد.

گاهی اوقات اگر کودک در وضعیت نامناسبی قرار گرفته باشد یا زیاد حرکت کند یا اگر وزن فرد بالاتر از حد متوسط ​​باشد یا بافت بدن متراکم باشد، انجام سونوگرافی دشوار است. ممکن است زمانی که برای سونوگرافی مراجعه می کنید نیاز به پر بودن مثانه داشته باشید. پزشک قبل از مراجعه به شما اطلاع می دهد. اگر مطمئن نیستید، می توانید با آنها تماس بگیرید و بپرسید.

 

آیا می توانم جنسیت کودکم را بفهمم؟

اگر می‌خواهید جنسیت کودکتان را بدانید، باید در شروع سونوگرافی از سونوگرافیست درخواست کنید تا بررسی کنند. برخی از بیمارستان ها ممکن است از گفتن جنسیت نوزاد خودداری کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با سونوگرافیست یا پزشک خود صحبت کنید.

 سونوگرافی آنومالی

آیا سونوگرافی آنومالی می تواند به من یا کودکم آسیب برساند؟

هیچ خطری برای نوزاد یا فرد وجود ندارد، اما مهم است که به دقت در مورد انجام سونوگرافی فکر کنید. ممکن است اطلاعاتی ارائه دهد که به این معنی باشد که باید تصمیمات مهمی بگیرید. برای مثال، ممکن است آزمایش‌های بیشتری به شما پیشنهاد شود که خطر سقط جنین را در پی داشته باشد، و باید تصمیم بگیرید که آیا این آزمایش‌ها را انجام دهید یا خیر.

 

آیا انجام سونوگرافی آنومالی اجباری است؟

خیر - این انتخاب شماست که آن را انجام دهید یا نه. برخی از افراد می خواهند بدانند که آیا نوزادشان به یک بیماری مبتلا هست یا خیر و برخی نه.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

عمل هیسترکتومی شکمی

عمل هیسترکتومی شکمی

عمل هیسترکتومی شکمی یک عمل جراحی است که در آن رحم از طریق ایجاد یک برش در قسمت تحتانی شکم برداشته می شود. در عمل هیسترکتومی جزئی تنها رحم برداشته می شود و دهانه رحم دست نخورده باقی می ماند. در عمل هیسترکتومی کامل رحم و دهلنه رحم هر دو برداشته می شوند.

اندومتریوز

اندومتریوز

اندومتریوز چیست؟ اندومتریوز یا نابجایی آستر رحم اختلالی است که در ان بافت مشابه بافت تشکیل دهنده پوشش داخلی (آستر) رحم در خارج از حفره رحم نیز رشد می کند. پوشش داخلی رحم اندومتر نامیده می شود.

سقط خود به خودی جنین

سقط خود به خودی جنین

سقط خود به خودی جنین چیست؟ سقط خود به خودی جنین، از دست دادن کودک قبل از هفته 20 بارداری است. اصطلاح پزشکی سقط جنین سقط خودبخودی است؛ اما این نوع سقط جنین به معنای رایج این اصطلاح نیست.

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟ گاهی اوقات ، کیسه ای پر از مایع به نام کیست در یکی از تخمدان ها ایجاد می شود. بسیاری از خانمها در طول زندگی خود حداقل به یک کیست مبتلا می شوند.

سزارین چیست؟

سزارین چیست؟

سزارین چیست؟ سزارین نوعی روش زایمان کودک با استفاده از جراحی است که در آن شکم و رحم مادر برش داده می شود.

کورتاژ چیست؟

کورتاژ چیست؟

کورتاژ چیست؟ کورتاژ که D & C نیز نامیده می شود یک عمل جراحی جزئی است که شامل گشاد کردن یا باز کردن دهانه رحم است. پس از باز کردن دهانه رحم، پزشک از یک شی قاشق مانند به نام کورت به منظور برداشتن بافت پوشش داخلی رحم استفاده می کند.

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی چیست؟ هیستروسکوپی روشی است که می تواند هم برای تشخیص و هم برای درمان علت خونریزی غیرطبیعی استفاده شود. این روش به پزشک اجازه می دهد تا با ابزاری به نام هیستروسکوپ داخل رحم را ببیند.

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی چیست؟ چه تصمیم بگیرید فرزند خود را در خانه به دنیا بیاورید و چه برای عمل سزارین برنامه ریزی کنید ، همه انواع زایمان طبیعی به حساب می آیند. بدون توجه به اینکه کودک چگونه به دنیا می آید، شما یک ابرقهرمان هستید.

عوارض بعد از عمل هیسترکتومی

عوارض بعد از عمل هیسترکتومی

عوارض بعد از عمل هیسترکتومی چیست؟ مانند هر عمل جراحی دیگری، هیسترکتومی نیز ممکن است در برخی مواقع به عوارض بعد از عمل منجر شود.

بیماری التهابی لگن چیست؟

بیماری التهابی لگن چیست؟

بیماری التهابی لگن چیست؟ بیماری التهابی لگن (PID) شامل عفونت اندام های تولید مثل زنان است. لگن در بخش تحتانی شکم قرار دارد و شامل لوله های رحم ، تخمدان ها ، دهانه رحم و رحم است.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید