بخش سی سی یو چیست و چه کاربردی دارد؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۲ دی ۱۴۰۰

بخش سی سی یو چیست؟ بخش مراقبت قلبی (CCU) یک بخش تخصصی بیمارستان است که برای درمان افرادی با مشکلات جدی یا حاد قلبی طراحی شده است. افرادی که تحت عمل جراحی قلب قرار می گیرند نیز پس از بهبودی در CCU بستری می شوند.

این بخش‌ برای ارائه درمان‌های تخصصی برای درمان بیماری های قلبی مجهز شده است و از پرسنل پزشکی متخصص در مراقبت‌های قلبی برخوردار می باشد. در بسیاری از بیمارستان‌ها، در بخش CCU تعداد فزاینده‌ای از بیماران درمان می شوند که علاوه بر بیماری‌های قلبی عروقی، به سایر بیماری های مزمن مبتلا هستند که نیاز به درمان دارند.

به عنوان مثال، یک تحقیق در سال 2017 از 1042 بیمار بستری شده در CCU نشان داد که بیماران قلبی در آنجا مشکلات سلامت مزمن دیگری نیز داشتند از جمله:

  • سپسیس
  • آسیب حاد کلیه
  • نارسایی حاد تنفسی

 

چه بیماری هایی در سی سی یو درمان می شوند؟

بیماران برای درمان بیماری های قلبی شدید، حاد و یا ناپایدار که نیاز به نظارت شبانه روزی و درمان تخصصی قلب و عروق دارند، در CCU بستری می شوند.

شایع ترین آنها حمله قلبی حاد یا نوع دیگری از سندرم کرونری حاد است. افراد مبتلا به این بیماری ها مستعد تغییرات سریع و غیرمنتظره در وضعیت خود هستند و معمولاً به درمان مداوم مانند مدیریت هدفمند دما یا القای هیپوترمی خفیف نیاز دارند.

سایر بیمارانی که ممکن است نیاز به بستری در CCU داشته باشند عبارتند از:

  • در حال نقاهت پس از عمل جراحی بای پس عروق کرونر هستند
  • نارسایی قلبی شدیدی داشته اند، به خصوص اگر به شدت بیمار یا ناپایدار باشند یا به پمپ بالون یا LVAD نیاز داشته باشند.
  • به دنبال نارسایی شدید قلبی، حتی اگر وضعیت شان تثبیت شده باشد و در انتظار پیوند قلب هستند، نیاز به نظارت دقیق دارند
  • به سندرم کرونری حاد ، آنژین ناپایدار، یا آریتمی های قلبی تهدید کننده حیات دچار هستند.

 سی سی یو چیست

آنچه در CCU اتفاق می افتد

بخش های مراقبت قلبی دارای پرسنل و تجهیزات ویژه برای درمان و مدیریت بیماری هایی هستند که مختص بیماران قلبی است، به ویژه زمانی که نیاز به نظارت مداوم باشد.

پرستاران، تکنسین‌ها و پزشکانی برای مراقبت از افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی در 24 ساعت شبانه‌روز آموزش دیده‌اند. تمام بیماران بستری در CCU تحت یک مانیتور قلبی قرار می‌گیرند که ضربان قلب را ضبط و تجزیه و تحلیل می‌کند و در صورت بروز آریتمی‌های جدی، هشداری را به صدا در می‌آورد تا به کارکنان هشدار دهد.

برخی از بیماران همچنین کاتترهای موقتی در شریان شان قرار می گیرد تا فشار خون آنها را به طور مداوم کنترل کند یا در شریان ریوی برای نظارت بر فشار خون در قلب.

افراد مبتلا به نارسایی شدید قلبی ممکن است یک بالون پمپ داخل آئورت (IABP) یا یک دستگاه کمکی بطن چپ (LVAD) دریافت کنند تا به قلبشان کمک کند خون را پمپاژ کند.

واحدهای مراقبت قلبی مجهز به ونتیلاتور برای بیمارانی هستند که در نتیجه عارضه قلبی خود دچار مشکلات تنفسی شدید می شوند.

افراد در CCU اغلب نیاز به آزمایش های تخصصی دارند، بنابراین CCU ها برای انجام چنین آزمایشاتی در بخش مجهز هستند. این  آزمایش ها شامل آزمایش خون، الکتروکاردیوگرام، اکوکاردیوگرام، و رادیوگرافی قفسه سینه و ... هستند.

CCU معمولاً متفاوت از یک بخش معمولی بیمارستان چیدمان می شود. اکثر آنها یک استیشن پرستاری متمرکز دارند که توسط 8 تا 12 اتاق یک نفره احاطه شده است که هر کدام دارای پنجره های شیشه ای بزرگ هستند تا بیماران از استیشن پرستاری دیده شوند.

خود استیشن پرستاری مجهز به صفحه‌های مانیتورینگ است که وضعیت هر بیمار را نشان می‌دهد. اگر هر نوع مورد اورژانسی وجود داشته باشد، بلافاصله توسط پرسنل پزشکی آموزش دیده تشخیص داده می شود که می توانند بلافاصله واکنش نشان دهند.

بسیاری از بیماران در CCU در تخت بستری هستند، اما برای کسانی که می توانند (و ممکن است از آن بهره مند شوند) هر روز برای مدت زمان مشخصی بیدار باشند، صندلی راحتی در دسترس است.

 بخش سی سی یو چیست

بعد از CCU

میانگین بستری در CCU یک تا شش روز است. پس از آن، اکثر بیماران به بخش منتقل می‌شوند، جایی که مراقبت‌های ویژه کمتری دریافت خواهند کرد.

اگرچه پایش مداوم قلب در بخش انجام می شود، بیماران مجاز هستند و تشویق می شوند شروع به راه رفتن و حرکت منظم کنند. اغلب، فیزیوتراپیست ها یا کار درمانی با بیماران در بخش کار می کنند تا به آنها کمک کنند تا در مسیر حرکت خود پیشرفت کنند و به آنها آموزش دهند که پس از ترخیص از کدام فعالیت ها اجتناب کنند.

اکثر بیماران قلبی مستقیماً از بخش به خانه مرخص می شوند. اغلب برای آنها یک برنامه توانبخشی قلبی تجویز می شود که در آن در مورد تغییرات ضروری در رژیم غذایی، ورزش و سایر موارد مربوط به سبک زندگی اطلاعات بیشتری خواهند یافت. این تغییرات برای جلوگیری از بستری بیشتر در CCU بسیار مهم است.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان فشار خون بالا در منزل

درمان فشار خون بالا در منزل

فشار خون بالا یا هایپرتنشن، نیمی از افراد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. فشار خون بالا به عنوان "قاتل خاموش " شناخته می شود، چرا که معمولاً تا زمانی که صدمه قابل توجهی به قلب وارد نشود، علائمی ایجاد نمی کند. بدون وجود علائم قابل مشاهده، اکثر افراد از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند. در ادامه با نحوه درمان فشار خون بالا در منزل آشنا شوید.

همه چیز در مورد فشار خون بالا

همه چیز در مورد فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض شود که برخی از آنها می توانند حیات و زندگی فرد را تهدید کنند که شامل نارسایی قلبی، از دست دادن بینایی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و سایر مشکلات مربوط به سلامتی هستند.

درمان فشار خون پایین در منزل

درمان فشار خون پایین در منزل

در بسیاری از افراد درمان فشار خون پایین در منزل امکان پذیر است که از طریق تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی امکان پذیر است.

همه چیز در مورد بیماری قلبی

همه چیز در مورد بیماری قلبی

بیماری قلبی به هر نوع بیماری گفته می شود که قلب را تحت تأثیر قرار می دهد. بیماری قلبی انواع مختلفی دارد که برخی از آنها قابل پیشگیری هستند. بر خلاف بیماری های قلبی عروقی که شامل مشکلات سیستم گردش خون است، بیماری های قلبی فقط قلب را تحت تأثیر قرار می دهند.

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی

مراحل سکته قلبی چیست؟ سکته یا حمله قلبی، در نتیجه انسداد عروق کرونری است که خون را به قلب منتقل می کنند. این اختلال در جریان خون می تواند علائمی ایجاد کرده و به عضله قلب آسیب برساند.

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر قلب

بیماری عروق کرونر، بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونر نیز نامیده می شود، یک بیماری بیماری خطرناک است که در اثر تجمع پلاک در عروق کرونر، عروق خونی که خون غنی از اکسیژن به قلب وارد می کند، ایجاد می شود.

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی

علائم بیماری قلبی چیست؟ هر نوع بیماری قلبی علائم خاص خود را دارد، اما بسیاری از مشکلات قلبی علائم مشابهی دارند. احساس شما به نوع بیماری و شدت آن بستگی دارد.

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟

جراحی بای پس قلب چیست؟ جراحی بای پس قلب زمانی است که جراح رگهای خونی را از قسمت دیگری از بدن شما برای دور زدن یا بای پس شریان مسدود شده بر می دارد. نتیجه جراحی این است که خون و اکسیژن بیشتری می تواند دوباره به قلب شما سرازیر شود.

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

هیپرلیپیدمی یا کسترول بالا چیست؟ درمان، تشخیص و علائم

نام دیگر هیپرلیپیدمی کلسترول بالا است. پزشکان آن را هیپرلیپیدمی می نامند. در هر صورت، کلسترول بالا امروزه یک مشکل شایع است.

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست و علت آن چیست؟

ایست ناگهانی قلبی چیست؟ در هنگام وقوع ایست ناگهانی قلب، وضعیت بدن بدون هیچ هشداری به هم می ریزد. قلب از تپش می ایستد و خون به مغز و سایر اندام ها نمی رسد. در عرض چند ثانیه، تنفس متوقف می شود و نبض ناپدید می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید