سونوگرافی واژینال چیست و به چه علت انجام می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۹ دی ۱۴۰۰

سونوگرافی واژینال چیست و به چه علت انجام می شود؟ سونوگرافی واژینال یک نوع سونوگرافی است که توسط یک پروب که وارد واژن می شود، انجام می شود. سونوگرافی واژینال تصویر واضحی از جنین، دهانه رحم و جفت می دهد. به آن سونوگرافی داخلی یا سونوگرافی ترانس واژینال نیز گفته می شود.

 چنانچه تمایل به انجام سونوگرافی در منزل دارید با شماره های 02137873000
09026797123
تماس بگیرید
حوزه فعالیت ما فقط شهر تهران است

سونوگرافی واژینال به چه علت انجام می شود؟

سونوگرافی واژینال به پزشک یا متخصص سونوگرافی اجازه می دهد جنین را مشاهده کند و وضعیت آن را بررسی کند. حتی ممکن است متوجه شود که فرد دوقلو یا سه قلو باردار است.

همچنین به پزشک یا سونوگرافیست امکان می دهد تا واژن، جفت، دهانه رحم، لوله های فالوپ، رحم و تخمدان های فرد را بررسی کند.

می توان از سونوگرافی واژینال به عنوان مکمل یا به جای سونوگرافی استاندارد شکمی استفاده کرد که در آن پروب روی شکم قرار می گیرد.

 

چرا سونوگرافی واژینال تجویز می شود؟

سونوگرافی واژینال زمانی توصیه می شود که پزشک یا ماما تصویر تشخیصی واضح تری نسبت به تصویری که می تواند از طریق سونوگرافی استاندارد شکم دریافت کند، درخواست کند.

 سونوگرافی واژینال

چه زمانی در دوران بارداری استفاده می شود؟

سونوگرافی واژینال می تواند باردار بودن فرد را تایید کند زیرا می تواند ضربان قلب جنین را در اوایل بارداری تشخیص دهد. همچنین می تواند محل و اندازه جنین را ثبت کند و همچنین تعداد نوزادان را تعیین کند.

سونوگرافی واژینال همچنین می تواند برای تشخیص مشکلات یا بیماری های احتمالی از جمله موارد زیر استفاده شود:

  • تشخیص حاملگی خارج از رحم
  • به منظور تعیین خطر زایمان زودرس، دهانه رحم را اندازه گیری می کند که امکان هرگونه مداخله ضروری را فراهم می کند
  • تشخیص ناهنجاری در جفت یا دهانه رحم
  • به منظور تعیین منبع هر نوع خونریزی

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

سونوگرافی واژینال توسط پزشک یا متخصص سونوگرافی در بیمارستان، کلینیک یا اتاق مطب انجام می شود. از نوعی پروب استفاده می کند که کمی پهن تر از انگشت است.

احتمالاً از فرد خواسته می شود قبل از شروع سونوگرافی مثانه خود را خالی کند ( ادرار کند ) . اگر از تامپون استفاده می کنید، باید آن را بیرون بیاورید.

از شما خواسته می شود که نیمه پایینی لباس خود را در بیاورید و روی میز معاینه به حالت زانوهای خمیده دراز بکشید. ممکن است رکاب وجود داشته باشد که پاهای خود را روی آن قرار دهید، یا ممکن است باسن شما کمی بالاتر قرار گرفته باشد.

پروب توسط یک غلاف پوشانده شده است که سپس به ژل روان کننده آغشته می شود. به آرامی به مدت 5 تا 8 سانتی متر داخل واژن قرار می گیرد. این کار معمولاً ضرری ندارد اما فرد احساس فشار خواهد کرد و ممکن است ناراحت کننده باشد.

پروب به اطراف حرکت داده می شود تا بهترین دید را از آنچه در حال بررسی است بدست آورد. معاینه معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

اگر از انجام معاینه توسط پزشک مرد راحت نیستید، می توانید از یک سونوگرافیست زن درخواست کنید این کار را انجام دهد. همچنین می توانید از یک کارمند درمانی زن برای حمایت از خود درخواست کنید یا یکی از اعضای خانواده خود را همراه داشته باشید.

 

نتایج سونوگرافی واژینال چه زمانی آماده می شود؟

اغلب می توانید تصاویر سونوگرافی را در حین انجام آن روی مانیتور مشاهده کنید. اگر متخصص آنجا باشد، ممکن است فوراً نتایج را با شما در میان بگذارد.

اگر متخصصی در آنجا حضور نداشته باشد، سونوگرافیک معمولاً اجازه ندارد در مورد آنچه می بیند با شما صحبت کند. پزشک یا ماما پس از پردازش تصاویر، آنها را می بیند. معمولاً یک یا دو روز طول می کشد تا نتیجه اعلام شود.

 سونوگرافی واژینال چیست؟

خطرات سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال تا زمانی که کیسه پاره نشده باشد برای مادر و کودک بی خطر است،

اگر به لاتکس حساسیت دارید، به سونوگرافیست اطلاع دهید تا بتواند از غلاف بدون لاتکس روی پروب استفاده کند.

این روش هیچ عارضه‌ای ندارد، بنابراین می‌توانید به سرعت به فعالیت‌های عادی خود بازگردید، از جمله در صورت تمایل رانندگی به خانه.

  چنانچه تمایل به انجام سونوگرافی در منزل دارید با شماره های 02137873000
09026797123
تماس بگیرید
حوزه فعالیت ما فقط شهر تهران است

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

عمل هیسترکتومی شکمی

عمل هیسترکتومی شکمی

عمل هیسترکتومی شکمی یک عمل جراحی است که در آن رحم از طریق ایجاد یک برش در قسمت تحتانی شکم برداشته می شود. در عمل هیسترکتومی جزئی تنها رحم برداشته می شود و دهانه رحم دست نخورده باقی می ماند. در عمل هیسترکتومی کامل رحم و دهلنه رحم هر دو برداشته می شوند.

اندومتریوز

اندومتریوز

اندومتریوز چیست؟ اندومتریوز یا نابجایی آستر رحم اختلالی است که در ان بافت مشابه بافت تشکیل دهنده پوشش داخلی (آستر) رحم در خارج از حفره رحم نیز رشد می کند. پوشش داخلی رحم اندومتر نامیده می شود.

سقط خود به خودی جنین

سقط خود به خودی جنین

سقط خود به خودی جنین چیست؟ سقط خود به خودی جنین، از دست دادن کودک قبل از هفته 20 بارداری است. اصطلاح پزشکی سقط جنین سقط خودبخودی است؛ اما این نوع سقط جنین به معنای رایج این اصطلاح نیست.

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟ گاهی اوقات ، کیسه ای پر از مایع به نام کیست در یکی از تخمدان ها ایجاد می شود. بسیاری از خانمها در طول زندگی خود حداقل به یک کیست مبتلا می شوند.

سزارین چیست؟

سزارین چیست؟

سزارین چیست؟ سزارین نوعی روش زایمان کودک با استفاده از جراحی است که در آن شکم و رحم مادر برش داده می شود.

کورتاژ چیست؟

کورتاژ چیست؟

کورتاژ چیست؟ کورتاژ که D & C نیز نامیده می شود یک عمل جراحی جزئی است که شامل گشاد کردن یا باز کردن دهانه رحم است. پس از باز کردن دهانه رحم، پزشک از یک شی قاشق مانند به نام کورت به منظور برداشتن بافت پوشش داخلی رحم استفاده می کند.

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی چیست؟ هیستروسکوپی روشی است که می تواند هم برای تشخیص و هم برای درمان علت خونریزی غیرطبیعی استفاده شود. این روش به پزشک اجازه می دهد تا با ابزاری به نام هیستروسکوپ داخل رحم را ببیند.

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی چیست؟ چه تصمیم بگیرید فرزند خود را در خانه به دنیا بیاورید و چه برای عمل سزارین برنامه ریزی کنید ، همه انواع زایمان طبیعی به حساب می آیند. بدون توجه به اینکه کودک چگونه به دنیا می آید، شما یک ابرقهرمان هستید.

عوارض بعد از عمل هیسترکتومی

عوارض بعد از عمل هیسترکتومی

عوارض بعد از عمل هیسترکتومی چیست؟ مانند هر عمل جراحی دیگری، هیسترکتومی نیز ممکن است در برخی مواقع به عوارض بعد از عمل منجر شود.

بیماری التهابی لگن چیست؟

بیماری التهابی لگن چیست؟

بیماری التهابی لگن چیست؟ بیماری التهابی لگن (PID) شامل عفونت اندام های تولید مثل زنان است. لگن در بخش تحتانی شکم قرار دارد و شامل لوله های رحم ، تخمدان ها ، دهانه رحم و رحم است.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید