تست شنوایی سنجی نوزاد چیست و چگونه انجام می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۸ آذر ۱۴۰۰

حدود 1 تا 2 نوزاد از هر 1000 نوزاد کم شنوایی قابل توجهی دارند. شروع درمان در اسرع وقت برای رشد آنها بسیار مهم است. تست شنوایی سنجی نوزاد به نوزادانی که دچار کم شنوایی هستند این امکان را می دهد که در چند هفته اول پس از تولد، معاینه شوند.

 

تست شنوایی سنجی نوزاد چه زمانی انجام می شود؟

تست شنوایی سنجی نوزاد در چند هفته اول به دنیا آمدن - از 12 ساعت سن به بعد - پیشنهاد می شود. آزمایش شنوایی سنجی معمولاً قبل از خروج از بخش زایمان انجام می شود. در برخی مناطق این کار در خانه انجام می شود.

ماما یا پزشک می‌تواند به شما بگوید که تست شنوایی سنجی نوزاد کجا و چه زمانی انجام می‌شود. اگر شنوایی کودک شما غربالگری نشد، از پرستار کودک، ماما، بخش شنوایی شناسی یا پزشک بخواهید که برای انجام آن هماهنگی های لازم را انجام دهد.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

تست شنوایی سنجی نوزاد شامل چه مواردی می شود؟

یک متخصص شنوایی سنجی آموزش دیده تست شنوایی سنجی را انجام می دهد. دو تست اصلی برای غربالگری نوزاد انجام می شود که عبارتند از:

 

تست ABR (پاسخ شنوایی ساقه مغز)

تستر با استفاده از پدهای چسبنده به پیشانی، پشت گردن و پشت شانه کودک متصل می شود. سپس هدفون کوچکی روی گوش کودک قرار می گیرد. هدفون صداهای کلیک ملایمی تولید می کند و  واکنش شنوایی کودک اندازه گیری می شود.

 شنوایی سنجی نوزاد

 تستOAE  یا گسیل‌های صوتی گوش

یک گوشواره کوچک با نوک نرم در قسمت بیرونی گوش کودک قرار می گیرد که صداهای کلیک را به گوش می فرستد. هنگامی که گوش صدا را دریافت می کند، قسمت داخلی که به عنوان حلزون گوش شناخته می شود، معمولا پژواک تولید می کند. تجهیزات شنوایی سنجی می توانند پاسخ را دریافت کنند.

این آزمایشات فقط چند دقیقه طول می کشند و به کودک شما آسیبی نمی رسانند. آزمایش غربالگری شنوایی معمولاً در حالی انجام می شود که کودک در خواب یا آرام است. تا زمانی که آزمایش غربالگری انجام می شود، می توانید در کنار نوزاد خود بمانید.

 

چه زمانی نتایج شنوایی سنجی نوزاد آماده می شود؟

به محض اتمام آزمایش، نتایج را دریافت خواهید کرد. نتایج در سوابق سلامت کودک نوشته می شود.

 

نتایج چه معنی ای می دهد؟

اگر شنوایی سنجی پاسخ واضحی را از هر دو گوش کودک شما نشان دهد، بعید است که کودک کم شنوایی داشته باشد.

برخی از نوزادان برای رسیدن به نتیجه دقیق نیاز به آزمایش دوم دارند. آزمایش دوم مستلزم تکرار تست شنوایی در عرض چند هفته است. این لزوماً به این معنی نیست که کودک شما مشکل شنوایی دارد.

نتیجه اولیه می تواند به دلایل زیر تحت تأثیر قرار گیرد:

  • مایع یا سایر موادی در حین زایمان وارد مجرای گوش شده اند
  • وجود مایع موقت گوش میانی
  • ناحیه ای که تست شنوایی سنجی در آن انجام می شود بسیار پر سر و صدا است یا کودک شما بیش از حد بی قرار است

تشخیص اینکه با تماشای رفتار نوزاد خردسال چقدر می تواند بشنود بسیار سخت است، بنابراین مهم است که تست شنوایی سنجی شود.

اگر کودک شما تست شنوایی دوم را با موفقیت پشت سر نگذاشت، به پزشک اطفال ارجاع داده می شود تا در صورت داشتن مشکل شنوایی آزمایش های لازم را تجویز کند.

شنوایی سنج در صورت عدم موفقیت نوزاد در تست شنوایی سنجی در هر دو گوش، در اسرع وقت نوزاد شما را معاینه می کند. اگر کودک شما تست شنوایی سنجی را تنها در یک گوش با موفقیت پشت سر بگذارد، در حدود 2 تا 3 ماهگی یا در صورت امکان زودتر کودک به پزشک ارجاع داده می شود.

پزشک گوش، حلق و بینی تست کامل شنوایی را انجام خواهد داد. اگر مشکل شنوایی وجود داشته باشد، آزمایش‌ها نشان می‌دهند که موقتی یا دائمی است و کودک شما درمان و اقدامات مراقبتی مناسب را دریافت خواهد کرد.

 تست شنوایی سنجی نوزاد

اگر از انجام تست شنوایی سنجی امتناع کنم چه؟

والدین ممکن است از ارائه رضایت برای انجام سنجش شنوایی نوزاد خودداری کنند. این کار در پرونده سلامت شخصی فرزند ثبت می شود. همچنین از شما خواسته می‌شود فرمی را امضا کنید که تأیید می‌کند وقتی تست شنوایی سنجی تجویز شد، آن را رد کرده‌اید.

شما همچنان باید اطلاعاتی در مورد تست شنوایی سنجی و چرایی اهمیت آن حتی اگر تصمیم بگیرید که کودک خود را غربالگری نکنید، دریافت کنید.

اگر نگران شنوایی یا گفتار و زبان فرزندتان در آینده هستید، لطفاً ترتیبی دهید که شنوایی فرزندتان آزمایش شود. از پزشک خود بخواهید که شما را به یک مرکز مناسب برای آزمایش شنوایی فرزندتان ارجاع دهد. شنوایی در هر سنی قابل آزمایش است.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

همه چیز در مورد زردی نوزاد

همه چیز در مورد زردی نوزاد

زردی نوزاد به معنی زرد شدن پوست و چشمان نوزاد است. زردی نوزاد بسیار شایع است و ممکن است زمانی رخ دهد که کودکان سطح بالایی از بیلی روبین دارند. بیلی روبین رنگدانه ای زرد است که هنگام تجزیه طبیعی سلول های قرمز خون ایجاد می شود.

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد معمولاً فقط در صورتی لازم است که کودک شما مقادیر زیادی ماده به نام بیلی روبین در خون داشته باشد، بنابراین برای بررسی این مسئله باید آزمایشاتی انجام شود.

نحوه مراقبت از کودک در حین فتوتراپی

نحوه مراقبت از کودک در حین فتوتراپی

فتوتراپی بسیار ایمن و راحت است، به کودک آسیب نمی رساند و بدون درد است. بیشتر نوزادان پس از نصب دستگاه به سرعت با آن وفق پیدا می کنند. مدت زمانی که کودک شما به درمان احتیاج دارد در هر نوزاد متفاوت است. کودکان معمولاً به مدت دو تا سه روز نیاز به درمان دارند ، اما گاهی اوقات به مدت طولانی تری نیاز دارند.

درمان زردی نوزاد در خانه

درمان زردی نوزاد در خانه

در این مطلب روش های طبیعی برای درمان زردی نوزاد در خانه قبل از انجام سایر اقدامات پزشکی ذکر شده است. زردی نوزاد زمانی اتفاق می افتد که بیلی روبین اضافی- ماده زرد رنگ سلول های قرمز خون - در خون کودک وجود داشته باشد.

اجاره دستگاه زردی نوزاد

اجاره دستگاه زردی نوزاد

اجاره دستگاه زردی نوزاد و درمان زردی در منزل در صورتی لازم است که کودک شما مقادیر زیادی ماده ای به نام بیلی روبین در خون خود داشته باشد.

بیلی روبین بالا

بیلی روبین بالا

به داشتن سطح بیلی روبین بالا ، هیپربیلی روبینمی گفته می شود. این مشکل معمولاً نشانه یک بیماری زمینه ای است ، بنابراین اگر نتایج آزمایشات نشان داد که بیلی روبین بالا دارید ، مراجعه به پزشک ضروری است.

برای زردی نوزاد چی خوبه؟

برای زردی نوزاد چی خوبه؟

برای زردی نوزاد چی خوبه؟ زردی نوزاد زمانی رخ می دهد که سطح بیلی روبین در خون افزایش یابد. این مشکل منجر به زرد شدن چشم و پوست می شود. زردی به خودی خود یک بیماری نیست بلکه بر اثر یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود.

درمان سرماخوردگی کودکان

درمان سرماخوردگی کودکان

درمان سرماخوردگی کودکان چگونه است؟ سرماخوردگی و آنفولانزا از عفونت های ویروسی هستند، بنابراین برای درمان آنها عفونت آنتی بیوتیک ها کمکی نخواهند کرد. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کمک سیستم ایمنی در مقابله با ویروس به منظور درمان سرماخوردگی کودکان انجام دهید.

تست شنوایی سنجی نوزاد چیست و چگونه انجام می شود؟

تست شنوایی سنجی نوزاد چیست و چگونه انجام می شود؟

تست شنوایی سنجی نوزاد به نوزادانی که دچار کم شنوایی هستند این امکان را می دهد که در چند هفته اول پس از تولد، معاینه شوند.

آزمایش بیلی روبین خون چیست؟

آزمایش بیلی روبین خون چیست؟

آزمایش بیلی روبین خون چیست؟ آزمایش بیلی روبین سطح بیلی روبین را در خون اندازه گیری می کند. بیلی روبین یک رنگدانه زرد رنگ است که در طی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز خون ساخته می شود. بیلی روبین از کبد عبور می کند و در نهایت از بدن دفع می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید