اختلالات خواب ممکن است ریسک ابتلا به کووید 19 شدید را افزایش دهد

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰

احتمال اینکه افراد مبتلا به اختلالات خواب به ویروس کرونا و کووید 19 مبتلا شوند بیشتر از سایر افراد نیست. با این حال تحقیقات جدید نشان می دهد که این افراد اگر به کووید 19 مبتلا شوند، 31 درصد بیشتر در معرض خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ بر اثر این بیماری هستند.

محققان برای این تحقیق حدود 360000 بیمار را که در کلیولند کلینیک تست کووید 19 انجام داده بودند مورد بررسی قرار دادند. این گروه شامل 5400 نفر نیز بود که علاوه بر تست کرونا تحقیقات مربوط به خواب را نیز پشت سر گذاشتند.

آنها همچنین عوامل دیگری را نیز که می تواند خطر ابتلا به کووید-19 را تغییر دهد در نظر گرفتند، از جمله چاقی، بیماری قلبی و ریوی، سرطان و استعمال سیگار. نتایج این مطالعه در تاریخ 10 نوامبر در مجله JAMA Network Open منتشر شد.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

دکتر پنا اوربیا در پاسخ به این سوال که آیا او از افزایش خطر 31 درصدی شگفت زده شده است یا خیر در پاسخ گفت :

"در حالی که این نتایج با فرضیه تحقیق ما مطابقت داشت و همواره مراقب بودیم که بیماری های ریوی و تاریخچه کشیدن سیگار را در تحقیقات خود در نظر بگیریم، با این حال یک ارتباط آماری معنی دار شناسایی کردیم."

پنا اوربیا پزشک مرکز اختلالات خواب و استادیار در دانشکده پزشکی کلینیک کلیولند است.

دکتر رینا مهرا، نویسنده اصلی این تحقیق که مدیر تحقیقات اختلال خواب در کلینیک کلیولند نیز است، گفت: این تحقیق بسیار مهم است زیرا به شناسایی گروه دیگری از افراد که در معرض خطر بالقوه برای عوارض شدید کووید-19 هستند، کمک می کند و می تواند به تمرکز تلاش ها و اقدامات علمی در جهت درست کمک کند.

اختلال خواب و کرونا

از آنجایی که همه‌گیری کووید 19 همچنان ادامه دارد و این بیماری در هر بیمار نسبت به بیمار دیگر بسیار متغیر است، بهبود توانایی ما برای پیش‌بینی اینکه چه کسانی ممکن است به نوع شدید تر بیماری مبتلا ‌شوند، حیاتی است.

این مطالعه ممکن است به پزشکان در انتخاب برنامه درمانی بیماران کمک کند. اگر بیمار مبتلا به آپنه خواب دچار بیماری کووید 19 شود، شاید باید برای دریافت داروهای ضد کرونا که در برخی مواقع دچار کمبود هستند، در اولویت قرار گیرند یا تریاژ شوند.

 

علت دقیق مشخص نیست

دکتر مهرا خاطرنشان کرد که اینکه چرا افراد مبتلا به اختلالات خواب ممکن است مبتلا به کووید 19 شدید شوند ناشناخته باقی مانده است اما التهاب ممکن است در این میان نقشی داشته باشد.

این موضوع منطقی است، ما می‌دانیم افرادی که به بیماری شدید کووید 19 مبتلا می‌شوند، علت آن «طوفان سیتوکین» است که یک بار التهابی بسیار زیاد است که منجر به آسیب به اندام‌ها، از جمله بافت ریه می‌شود. همچنین می دانیم که آپنه خواب خود باعث افزایش التهاب می شود.

با این حال، به نظر می رسد تحقیقات قبلی نیز تایید کرده اند که التهاب می تواند نقش کلیدی داشته باشد. به عنوان مثال، سایر محققان سطوح پایین اکسیژن خون را با علائم التهاب، از جمله افزایش تعداد گلبول های سفید خون در افراد مبتلا به کووید-19 مرتبط یافته اند. همچنین می تواند اثرات مستقیمی بر روی ریه ها داشته باشد.

 

قدم های بعدی چیست ؟

این تحقیق همچنین سرنخ‌های مهمی را در مورد پیشرفت در چگونگی کنترلو درمان جمعیت بزرگ بیمارانی که به آپنه خواب دچار هستند و به عفونت کووید 19 مبتلا می شوند ارائه می‌دهد.

سؤالات بی پاسخ نیز به عنوان مثال عبارتند از: آیا باید بیمارانی را که از CPAP استفاده می کنند تشویق کنیم تا از دستگاه های خود به طور کامل استفاده کنند تا خطر ابتلا به عوارض شدید تر ناشی از کووید 19 را محدود کنند؟ آیا باید بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب که مبتلا به کووید-19 هستند را در اولویت دریافت درمان‌های ضد عفونت قرار دهیم؟ دکتر اوربیا و همکارانش قصد دارند این تحقیق را ادامه دهند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان کرونا در منزل

درمان کرونا در منزل

اکثر افرادی که به کرونا ویروس آلوده می شوند، یک بیماری خفیف یا بدون علامت را تجربه می کنند که در منزل قابل درمان است؛ بنابراین اگر علائم کرونا ویروس را تجربه کردید، برای درمان در منزل چه کارهایی می توان انجام داد؟

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران برای فهمیدن اینکه آیا فرد در حال حاضر به کرونا ویروس آلوده است یا خیر، ویروسی که باعث بیماری کووید 19 می شود (COVID-19) انجام می پذیرد.

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

ویروس جهش یافته کرونا که B.1.1.7 نامیده می شود، اخیراً در جنوب شرقی انگلیس شیوع پیدا کرده است و دولت ها را وادار به وضع قوانین و محدودیت های سختگیرانه تر کرده است. اگرچه هنوز از تمام جزئیات اطلاع نداریم، اما کارشناسان به طور فزاینده ای اطمینان دارند که این کرونا جهش یافته راحت تر از گونه های دیگر منتقل می شود. در ادامه به همه چیزهایی که ما تاکنون در مورد کرونا جهش یافته می دانیم اشاره شده است.

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

حداقل دو نوع تست و آزمایش برای کرونا ویروس وجود دارد، یک آزمایش ویروسی و یک آزمایش آنتی بادی یا آزمایش خون کرونا. آزمایش ویروسی به دنبال شواهدی از ویروس کرونا در سیستم تنفسی شما است. آزمایش ویروسی مثبت به این معنی است که شما به کووید 19 مبتلا هستید. در این صورت ممکن است علائم عفونت را داشته باشید یا خیر.

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد ؟ سرفه، خستگی، درد عضلانی شایع تر هستند، اما از دست دادن توانایی چشایی یا بویایی در کرونا انگلیسی کمتر گزارش شده است.

عوارض جانبی واکسن کرونا

عوارض جانبی واکسن کرونا

شایعترین عوارض جانبی واکسن کرونا گزارش شده در پی واکسیناسیون کووید 19، درد در محل تزریق است. داده های آزمایشی نشان داده است که واکسن های فایزر و مدرنا ایمن بوده و به طور کلی به خوبی با بدن سازگار می شوند.

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

برخی از افراد مبتلا به کووید 19 بیماری خفیفی را با علائم اندک تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر به شدت بیمار می شوند. اگرچه احتمالاً تا کنون در مورد علائم شدید بیماری چیزهای زیادی شنیده اید اما ممکن است از خود بپرسید که کووید 19 خفیف یا متوسط چگونه است.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

ماسک نقش مهمی در محافظت از ما در برابر کرونا ویروس دارد و همه باید در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنیم، بنابراین فرایگری نکاتی در مورد نحوه صحیح استفاده از ماسک از اهمیت زیادی برخوردار است.

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا، اسپوتنیک وی (Sputnik V) اولین واکسن کرونا ویروس ثبت شده جهان است که بر پایه Vector آدنو ویروس انسانی است. واکسن روسی کرونا در حال حاضر در بیش از 30 کشور جهان تایید شده است.

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

تحقیقات جدید نشان می دهد، بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 خفیف و متوسط ممکن است دچار علائم کرونای طولانی شوند و ماهها پس از از بین رفتن بیماری همچنان دچار علائم باشند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید