کوله سیستیت یا التهاب کیسه صفرا

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۰

کوله سیستیت چیست؟ کوله سیستیت به معنی تورم و سوزش کیسه صفرا است، کیسه صفرا یک اندام کوچک در سمت راست شکم در نزدیکی کبد است.

وظیفه کیسه صفرا حفظ مایع گوارشی به نام صفرا است. هنگامی که بدن برای تجزیه چربی ها به آن نیاز دارد، صفرا در روده کوچک آزاد می شود. اما اگر مسیر روده کوچک مسدود شود ، صفرا گیر می کند. این مشکل می تواند کیسه صفرا را دچار مشکل کند. کوله سیستیت این گونه اتفاق می افتد.

تهوع و استفراغ علائم شایع کوله سیستیت هستند. آنها اغلب بعد از خوردن یک وعده غذایی سنگین یا به ویژه چرب خود را نشان می دهند. به راحتی می توان کوله سیستیت را با سایر بیماری ها اشتباه گرفت ، یکی دیگر از علائم بارز آن درد شدید است که در شکم ، کمر یا زیر تیغه شانه راست رخ می دهد. اگر به پزشک مراجعه نکنید و تحت درمان قرار نگیرید می تواند منجر به عفونت های خطرناکی شود یا به یک بیماری مزمن تبدیل شود. رایج ترین درمان کوله سیستیت جراحی برداشتن کیسه صفرا است که به آن کوله سیستکتومی می گویند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

علائم کوله سیستیت

کوله سیستیت می تواند علائمی مانند سایر بیماری ها داشته باشد، بنابراین برای تشخیص باید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است درد شدید و ناگهانی را در سمت راست بالای شکم احساس کنید. همچنین ممکن است در کمر یا زیر تیغه شانه راست خود احساس درد کنید. نفس عمیق ممکن است وضعیت را بدتر کند. برخی علائم دیگر که باید مراقب آنها باشید عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تب
 • نفخ
 • زردی پوست یا چشم
 • حرکات روده شل و رنگ آن روشن است

علائم ممکن است بعد از یک وعده غذایی پر چرب تشدید شوند. اگر به دلیل شدت درد خود نمی توانید راحت باشید یا بی حرکت بنشینید، به اورژانس مراجعه کنید.

 کوله سیستیت چیست

علت کوله سیستیت

دلیل معمول انباشته شدن صفرا این است که سنگ های کیسه صفرا - توده های صفرا که به صورت جامد درآمده اند - مسیر روده باریک را مسدود می کنند. سنگ کیسه صفرا بسیار شایع است. حدود 10 تا 20 درصد از افراد دچار آن می شوند. حدود نیمی از افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا به کوله سیستیت مبتلا می شوند.

اما سنگ کیسه صفرا تنها عاملی نیست که می تواند باعث این بیماری شود. موارد دیگر عبارتند از:

 • لجن صفراوی، مایعی غلیظ، در بدن تجمع می یابد. این مشکل می تواند در صورت بارداری یا کاهش سریع وزن اتفاق بیفتد.
 • تومورها مسیر صفرا را مسدود می کنند. وجود توده در پانکراس یا کبد می تواند تخلیه آن را متوقف کند.
 • به کیسه صفرا خون کافی نرسد. افراد مبتلا به دیابت ممکن است این مشکل را تجربه کنند.
 • عفونت کیسه صفرا را تحت تاثیر قرار می دهد. باکتری ها می توانند به سیستم تخلیه صفرا آسیب برسانند و باعث انباشت آن شوند.

کوله سیستیت می تواند ناگهان ظاهر شود. ممکن است بشنوید که پزشک یا پرستار آن را یک مورد "حاد" می نامند. یا می تواند یک مشکل طولانی مدت باشد. این موارد "مزمن" نامیده می شوند.

 

عوامل خطر کوله سیستیت

در موارد زیر احتمال ابتلا به کوله سیستیت بیشتر است :

 • زنان بالای 50 سال
 • مردان بالای 60 سال
 • داشتن اضافه وزن
 • ابتلا به دیابت
 • بارداری

یا در صورت ابتلا به موارد زیر:

 • بیماری قلبی
 • مرحله پیشرفته بیماری کلیوی
 • هیپرلیپیدمی (هنگامی که خون چربی زیادی در خود دارد)
 • به سرعت وزن کم کردن

همچنین اگر رژیم غذایی شما دارای چربی و کلسترول بالا باشد ، احتمال بیشتری در ابتلا به آن خواهید داشت.

 

تشخیص کوله سیستیت

پزشک شما را معاینه می کند، در مورد علائم چند سوال می پرسد و احتمالاً برخی آزمایش ها را تجویز می کند. باید آماده باشید تا:

 • زمان شروع علائم خود را دقیق شرح دهید. آیا قبلاً چنین احساسی داشته اید؟
 • توصیف کنید که درد شما چقدر شدید است.
 • در مورد اینکه آیا چیزی درد شما را بهتر یا بدتر می کند صحبت کنید.

پزشک می تواند از طریق آزمایش خون تشخیص دهد که به عفونت دچار هستید یا خیر و آیا کبد آنطور که باید کار می کند یا خیر. همچنین ممکن است از شما بخواهند برخی از آزمایشات تصویربرداری را انجام دهید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رادیوگرافی شکم، که اندام های داخلی ، استخوان ها و بافت های شما را نشان می دهد
 • سونوگرافی که کیسه صفرا و کبد را نشان می دهد و به پزشکان اجازه می دهد جریان خون را بررسی کنند
 • سی تی اسکن که به پزشکان دید دقیق تری به اندام ها ، ماهیچه ها و استخوان ها نسبت به رادیوگرافی ارائه می دهد
 • اسکن HIDA ، که نحوه حرکت کیسه صفرا را بررسی می کند و مسدود شدن صفرا را نشان می دهد. یک ماده شیمیایی دریافت می کنید و سپس اسکنر آن را هنگام حرکت در بدن ردیابی می کند.
 • PTC ، که از رنگ تزریق شده به کبد برای نشان دادن نحوه حرکت صفرا در بدن شما استفاده می کند
 • ERCP ، که از یک لوله بلند و انعطاف پذیر استفاده می کند که در گلو ، از معده و روده کوچک عبور می کند. دارای نور و دوربین در انتها می باشد. این آزمایش همچنین از یک رنگ برای بررسی نحوه عبور صفرا در بدن شما استفاده می کند.

 کوله سیستیت

درمان کوله سیستیت

اگر مبتلا به کوله سیستیت هستید، به ویژه در موارد حاد، ممکن است مجبور باشید مدتی را در بیمارستان بگذرانید.

باید معده خود را خالی نگه دارید تا کیسه صفرا بتواند استراحت کند. احتمالاً مایعات را از طریق لوله ای که داخل ورید قرار می گیرد دریافت خواهید کرد. ممکن است داروی ضد درد دریافت کنید و اگر پزشکان نگران عفونت هستند، آنتی بیوتیک مصرف کنید. با شروع درمان ، باید احساس بهتری داشته باشید.

اگر سنگ کیسه صفرا مشکل ایجاد کرده باشد، پزشکان ممکن است داروهایی را برای حل آنها امتحان کنند و یک داروی تجویزی به شما بدهند تا از تشکیل مجدد آنها جلوگیری شود. رژیم غذایی بسیار کم چرب نیز ممکن است مانع از بازگشت آنها شود.

 اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید (ویزیت آنلاین / حضوری) به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

اگر به جراحی نیاز داشته باشم چه؟

رایج ترین روش درمان برداشتن کیسه صفرا است.

پزشک ممکن است تصمیم بگیرد بلافاصله عمل جراحی را انجام دهد، مگر اینکه خیلی بیمار باشید. در صورت نیاز به انتظار، پزشکان می توانند با قرار دادن لوله ای از طریق پوست مستقیماً در کیسه صفرا و تخلیه صفرا ، علائم را کاهش دهند.

جراحی برداشتن کیسه صفرا که کوله سیستکتومی نامیده می شود ، معمولاً حدود یک ساعت به طول می انجامد و کم خطر محسوب می شود.

تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید ، بنابراین بیدار نخواهید بود و در طول عمل احساس درد نمی کنید. پزشک یک برش کوچک در شکم شما ایجاد می کند تا با یک ابزار خاص به داخل آن نگاه کند. سپس کیسه صفرا را از طریق یک برش کوچک دیگر خارج می کنند.

 

پیشگیری از کوله سیستیت

برای کاهش احتمال ابتلا به سنگ کیسه صفرا و کوله سیستیت می توانید اقداماتی را انجام دهید. آنها عبارتند از:

 • کلسترول خود را کاهش دهید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • از رژیم غذایی سرشار از میوه ، سبزیجات و چربی های سالم استفاده کنید. تخم مرغ ، سویا و بادام زمینی انتخاب های فوق العاده ای هستند.

چاقی یک عامل خطر اصلی برای ابتلا به سنگ کیسه صفرا است. کاهش وزن می تواند احتمال ابتلای شما را کاهش دهد اما مطمئن باشید که این کار را به شیوه ای درست انجام می دهید. اگر در حال برنامه ریزی برای کاهش وزن سریع هستید، مانند جراحی چاقی، پزشک یا پرستار باید شما را زیر نظر داشته باشد. آنها ممکن است قرص های صفراوی را برای جلوگیری از سنگ کیسه صفرا در هنگام کاهش وزن توصیه کنند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

عوارض کوله سیستیت

اگر تحت درمان قرار نگیرید، کیسه صفرا ممکن است عفونی شود و برخی از بافت ها ممکن است از بین بروند. عفونت همچنین می تواند به سایر قسمت های بدن شما از جمله لوزالمعده (پانکراتیت) و مخاط داخلی شکم (پریتونیت) سرایت کند.

اگر لوله های حامل صفرا بیش از حد آسیب ببینند ، کوله سیستیت همچنین می تواند به کبد نیز آسیب برساند. ممکن است حملات مکرر علائم دردناک را تجربه کنید. در نهایت ، کیسه صفرا کوچک می شود و به خوبی عمل نمی کند. این بیماری به یک مشکل طولانی مدت یا مزمن تبدیل می شود.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

کولکتومی

کولکتومی

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است.

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟ بیماری است که در آن پانکراس فرد ملتهب می شود. پانکراس یا لوزالمعده یک غده بزرگ در پشت معده و کنار روده کوچک است. پانکراس دو کار اصلی در بدن انجام می دهد.

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟ تیروئیدکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است. این جراحی معمولاً برای برداشتن گواتر و ندول ها یا برای درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست؟ کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم چیست؟ پرولاپس رکتوم هنگامی رخ می دهد که راست روده یا رکتوم (انتهای تحتانی روده بزرگ) از موقعیت طبیعی خود در ناحیه لگن به پایین سقوط می کند.

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟ هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟ فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد.

عمل هموروئید

عمل هموروئید

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید