لاپاراتومی چیست ؟ انواع آن و در چه مواردی استفاده می شود؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۰

لاپاروتومی نوعی جراحی باز شکم است که برای بررسی اندام های شکمی انجام می شود. جراحان ممکن است از جراحی لاپاروتومی برای تشخیص و درمان انواع بیماری های شکمی استفاده کنند.

در ادامه، انواع و کاربردهای لاپاروتومی و همچنین آنچه افراد باید در طول و بعد از جراحی لاپاروتومی انتظار داشته باشند را بررسی می کنیم.

 

لاپاراتومی چیست؟

لاپاروتومی می تواند به پزشکان در تشخیص برخی بیماری های شکمی کمک کند. لاپاروتومی یک عمل جراحی است که شامل ایجاد یک برش بزرگ در شکم است.

پزشکان برای تشخیص یا درمان بیماری های شکمی از لاپاروتومی به منظور بررسی داخل حفره شکم استفاده می کنند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

موارد استفاده از لاپاروتومی

پزشکان ممکن است به دلایل مختلف از لاپاروتومی استفاده کنند. این عمل می تواند به آنها در تشخیص یا درمان بیماری های شکمی کمک کند ، مانند:

 • درد شکم
 • آسیب شکمی
 • پریتونیت که التهاب پوشش داخلی شکم است
 • سوراخ شد عضوی در شکم
 • عفونت شکم
 • خونریزی داخلی
 • گسترش بیماری هایی مانند سرطان یا اندومتریوز

زنان ممکن است برای هیسترکتومی یا برداشتن رحم و یا برداشتن تخمدان ها یا لوله های رحم جراحی لاپاروتومی انجام دهند.

 

انواع لاپاراتومی

انواع مختلفی از برش در لاپاراتومی وجود دارد:

خط وسط: این برش از وسط شکم عبور می کند. این برش استاندارد برای لاپاراتومی است. اگر افراد فقط در قسمت فوقانی شکم خود نیاز به جراحی داشته باشند ، این برش در تمام طول شکم انجام نمی شود.

فوق میانی: برش فوق میانی یک برش عمودی است که به یک طرف خط وسط می رسد. این کار به جراح اجازه می دهد تا به کلیه ها و غدد فوق کلیوی دسترسی پیدا کند.

عرضی: برش عرضی برش افقی است. جراحان ممکن است از این روش برش استفاده کنند زیرا می تواند آسیب کمتری به اعصاب ماهیچه شکم وارد کند و به خوبی بهبود پیدا کند.

 برش Pfannenstiel: جراحان ممکن است از برش Pfannenstiel برای دسترسی به ناحیه لگن استفاده کنند، مانند زایمان اورژانسی سزارین.

زیر دنده ای: برش زیر دنده ای یک برش مورب در یک طرف بالای شکم است. جراح ممکن است از برش زیر دنده ای برای دسترسی به کیسه صفرا یا کبد در سمت راست یا طحال در سمت چپ استفاده کند.

برش Rooftop  : اگر جراح یک برش زیر دنده ای در هر طرف بدن ایجاد کند، برش ها ممکن است در وسط به هم برسند تا برشی روی Rooftop  ایجاد شود.

 لاپاراتومی چیست

ریکاوری بعد از جراحی لاپاراتومی

از آنجایی که افراد ممکن است به دلایل مختلف تحت عمل لاپاراتومی قرار گیرند، زمان بهبودی در افراد مختلف می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. بسیاری از عوامل دیگر ، از جمله سن و سلامت کلی فرد نیز تعیین می کند که چقدر طول می کشد تا ریکاوری حاصل شود.

افراد ممکن است در خانه برای استراحت اقداماتی انجام دهند و به بدن خود اجازه دهند که بهبود یابد. این شامل:

 • بسته به توصیه پزشک ، تا جایی که ممکن است استراحت کنید
 • ادامه فعالیت و انجام هرگونه تمریناتی که پزشک تعیین کرده است
 • در صورت امکان از افراد دیگر در خانه و کارهای روزانه کمک بگیرید
 • پیروی از تمام دستورالعمل های رژیم غذایی توسط پزشک
 • مصرف دارو طبق تجویز پزشک
 • اجتناب از هرگونه بلند کردم اجسام سنگین، از جمله کشیدن یا هل دادن وسایل، فعالیت جنسی و شنا به مدت 6 هفته

معمولاً هنگام ریکاوری احساس خستگی یا کم رمقی پیدا می کنید زیرا بدن در حال بهبود است. همچنین طیف وسیعی از احساسات را تجربه کرده و در خواب مشکل پیدا می کنید.

ممکن است افراد در دوران نقاهت نتوانند رانندگی کنند، زیرا به بدن خود اجازه می دهند التیام یابد یا به دلیل داروهای مصرفی. فرد می تواند در این مورد با پزشک خود مشورت کند.

در صورت بروز علائم یا نشانه های عفونت در اطراف محل زخم ، مهم است که در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش درد یا حساسیت به لمس
 • قرمز شدن
 • ورم
 • ترشح از محل زخم
 • تب یا لرز
 • استفراغ یا حالت تهوع

در صورت مشاهده علائم لخته شدن خون ، افراد باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشند ، از جمله:

 • مشکل در تنفس
 • درد قفسه سینه
 • درد شدید پا

افراد می توانند دستورالعمل های پزشک را با دقت دنبال کنند و اطمینان حاصل کنند که در پایان دوره نقاهت ، چکاپ نهایی را انجام می دهند.

 جراحی لاپاراتومی

لاپاراسکوپی و سلیوتومی

سلیوتومی اصطلاح دیگری برای لاپاروتومی است و متخصصان ممکن است از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده کنند.

لاپاراسکوپی جراحی ای است که جراح یک یا چند برش کوچک در شکم ایجاد می کند. سپس یک لوله فلزی کوچک با نور و دوربین در یک طرف آن - که لاپاراسکوپ نامیده می شود - را از طریق یکی از این برش ها برای بررسی ناحیه وارد شکم می کنند. آنها همچنین می توانند سایر ابزارهای جراحی را از طریق سایر برش ها وارد کنند.

لاپاراسکوپی به دلیل ایجاد برش های کوچکتر ، مدت زمان بهبودی کمتری نسبت به لاپاراتومی دارد. تصمیم برای استفاده از لاپاراتومی یا لاپاراسکوپی بستگی به نوع جراحی ، تجربه جراح در هر تکنیک و سلامت کلی فرد دارد.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

خلاصه لاپاروتومی

لاپاروتومی از یک برش بزرگ برای بازکردن شکم استفاده می کند. یک جراح ممکن است لاپاروتومی را برای بررسی اندام های داخلی و تشخیص و درمان برخی بیماری ها انجام دهد.

هنگام بهبودی از لاپاراتومی ، پیروی از دستورالعمل های مراقبت های بعد از جراحی پزشک ضروری است. عدم فعالیت ، استراحت فراوان و مصرف هرگونه داروی لازم می تواند به بهبود بدن کمک کند.

اگر فردی پس از جراحی علائم عفونت یا لخته شدن خون را از خود نشان داد، باید به دنبال کمک پزشکی باشد.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

لاپاراتومی چیست ؟ انواع آن و در چه مواردی استفاده می شود؟

لاپاراتومی چیست ؟ انواع آن و در چه مواردی استفاده می شود؟

لاپاراتومی چیست ؟ لاپاروتومی نوعی جراحی باز شکم است که برای بررسی اندام های شکمی انجام می شود. جراحان ممکن است از جراحی لاپاروتومی برای تشخیص و درمان انواع بیماری های شکمی استفاده کنند.

جراحی لاپاراسکوپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جراحی لاپاراسکوپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

جراحی لاپاراسکوپی چیست ؟ لاپاراسکوپی یک روش جراحی و تشخیصی است که برای بررسی اندام های داخل شکم استفاده می شود. لاپاراسکوپی یک روش کم خطر و حداقل تهاجمی است که نیاز به برش های کوچکی دارد.

علت درد شکم و درمان آن

علت درد شکم و درمان آن

درد شکم می تواند ناشی از طیف گسترده ای از بیماری ها باشد، از نفخ گرفته تا بیماری های جدی تر مانند آپاندیسیت یا بیماری کرون. توجه به شدت و ناحیه آسیب دیده در شکم می تواند به تشخیص آن کمک کند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید