سرطان رحم

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

سرطان رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در رحم ایجاد شده و بدون کنترل شروع به رشد می کنند.

دو نوع اصلی سرطان رحم وجود دارد. سرطان های اندومتر در پوشش داخلی رحم (اندومتر) شروع شده و حدود 95 درصد از کل موارد ابتلا را تشکیل می دهد. و سارکوم رحمی که در بافت ماهیچه ای (میومتریوم) ایجاد می شود و نوع نادرتری از سرطان رحم است.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

سرطان رحم چیست؟

سرطان رحم اغلب به عنوان سرطان اندومتر نیز شناخته می شود زیرا شایع ترین نوع آن است. احتمال زنده ماندن از سرطان رحم به مدت حداقل پنج سال حدود 83 درصد است.

 

علائم سرطان رحم

خونریزی غیر معمول واژن شایع ترین علامت سرطان رحم است ، به ویژه هرگونه خونریزی پس از یائسگی. سایر علائم رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پریود سنگین تر از معمول یا تغییر در وضعیت آن
 • خونریزی واژینال بین پریود
 • پریود که بدون وقفه ادامه می یابد

 

علائم کمتر شایع عبارتند از:

 • ترشح آبکی که ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشد.
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • مشکل در ادرار کردن یا تغییر در عادت روده
 • درد شکم

در حالی که این علائم ممکن است به دلایل دیگری ایجاد شوند، در صورت نگرانی با پزشک خود مشورت کنید.

  اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

علل سرطان رحم

برخی از عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهند عبارتند از:

 • یائسگی یا نزدیک شدن به یائسگی (بعد از 55 سالگی)
 • ضخیم شدن پوشش دیواره (هیپرپلازی اندومتر)
 • بچه دار نشدن
 • شروع زودرس پریود (قبل از 12 سالگی)
 • ابتلا به فشار خون بالا یا دیابت
 • اضافه وزن یا چاقی
 • سابقه خانوادگی در سرطان تخمدان، رحم یا روده
 • ابتلا به یک بیماری ژنتیکی مانند سندرم کاودن یا سندرم لینچ
 • تومورهای پیشین در تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • استفاده از استروژن جایگزین هورمون درمانی یا درمان باروری
 • پرتودرمانی پیشین لگن
 • مصرف تاموکسیفن برای درمان سرطان پستان (مزایای درمان سرطان سینه معمولا بیشتر از ریسک ابتلا به سرطان رحم است).

 سرطان رحم

تشخیص سرطان رحم

آزمایشات تشخیص سرطان رحم عبارتند از:

معاینه فیزیکی

پزشک ممکن است شکم را از نظر تورم بررسی کند. برای بررسی رحم، پزشک هنگام فشار دادن روی شکم دو انگشت را داخل واژن قرار می دهد یا ممکن است از وسیله ای (اسپکولوم) که جداره های واژن را باز می کند (شبیه آزمایش غربالگری دهانه رحم) استفاده کند.

 

سونوگرافی لگن

سونوگرافی لگن از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از رحم و تخمدان استفاده می کند. امواج صوتی وقتی با چیزی متراکم مانند تومور یا اندام برخورد می کنند، طنین ایجاد می کنند. سپس یک رایانه از این پژواک ها تصویر ایجاد می کند. سونوگرافی لگن به دو صورت انجام می شود و اغلب هر دو نوع را در یک نوبت یکسان انجام می دهید. سونوگرافی لگن معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. اگر چیزی غیر معمول به نظر برسد، پزشک ممکن است نمونه برداری را پیشنهاد دهد.

 

سونوگرافی شکم

برای به دست آوردن تصاویر مناسب از تخمدان ها و رحم در سونوگرافی شکم، باید مثانه پر باشد ، بنابراین از شما خواسته می شود قبل از سونوگرافی آب بنوشید. تکنسین یک دستگاه کوچک به نام پروب را روی شکم حرکت می دهد.

 

سونوگرافی ترانس واژینال

برای سونوگرافی واژینال نیازی به پر شدن مثانه نیست. در این نوع سونوگرافی یک پروب وارد واژن می شود. ممکن است این عمل ناراحت کننده باشد اما نباید دردناک باشد.

اگر از انجام سونوگرافی احساس ناراحتی یا خجالت می کنید ، از قبل با تکنسین صحبت کنید. می توانید درخواست کنید سونوگرافی توسط زن انجام شود یا شخص دیگری در اتاق همراه با شما باشد.

 

بیوپسی اندومتر

بیوپسی اندومتر در مطب متخصص انجام می شود. یک لوله بلند و باریک به داخل واژن وارد می شود تا به آرامی از سلول های داخل رحم نمونه بردارد. نمونه به پاتولوژیست فرستاده می شود که آنها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. ممکن است کمی ناراحتی مشابه گرفتگی های قاعدگی وجود داشته باشد، بنابراین پزشک ممکن است قبل از عمل از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن استفاده کند.

 

هیستروسکوپی و بیوپسی

هیستروسکوپ دستگاهی شبیه به تلسکوپ است که از طریق واژن به رحم وارد می شود و به متخصص زنان یا انکولوژیست اجازه می دهد داخل رحم را مشاهده کند. در طی این عمل، بافت را نیز می توان برداشت (بیوپسی) و برای آزمایش بیشتر در آزمایشگاه ارسال کرد.

 

آزمایش خون و ادرار

آزمایش خون و ادرار ممکن است برای ارزیابی سلامت عمومی و اطلاع از تصمیمات درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

 

آزمایش های دیگر

اگر سرطان در رحم تشخیص داده شود ، ممکن است اقدامات دیگری انجام شوذ تا مشخص شود آیا سرطان به سایر نقاط بدن سرایت کرده است ، مانند رادیوگرافی ، سی تی اسکن یا اسکن MRI. برای انواع خاصی از سرطان رحم ، مانند سارکوم ، ممکن است از اسکن PET استفاده شود.

  اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید.
زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

پس از تشخیص سرطان رحم

پس از تشخیص سرطان رحم ، ممکن است احساس شوک ، ناراحتی ، اضطراب یا گیجی کنید که عادی هستند. تشخیص سرطان رحم در هر فرد متفاوت است. برای اکثر افراد زمان سختی خواهد بود، با این حال برخی از افراد موفق می شوند به فعالیتهای عادی روزانه خود ادامه دهند.

 سرطان رحم چیست

درمان سرطان رحم

برای اکثر زنان مبتلا به سرطان رحم، جراحی تنها درمان مورد نیاز است ، به ویژه اگر سرطان زود تشخیص داده شود و به سایر نقاط بدن گسترش نیافته باشد.

 

جراحی (هیسترکتومی و سالپنگو اوفورکتومی)

رایج ترین روش درمان سرطان رحم، برداشتن رحم و دهانه رحم با جراحی است. این روش هیسترکتومی کامل نامیده می شود. اگر لوله های فالوپ و هر دو تخمدان نیز برداشته شوند به آن سالپنگو اوفورکتومی دو طرفه می گویند.

تخمدان ها اغلب برای کاهش خطر بازگشت سرطان برداشته می شوند زیرا تخمدان ها استروژن تولید می کنند، هورمونی که ممکن است باعث رشد سرطان شود.

جراحی را می توان از طریق برش شکم (لاپاروتومی) یا با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی انجام داد. فرد تحت بیهوشی قرار می گیرد. در حین عمل ، اگر سرطان گسترش یافته باشد ، جراح ممکن است بافت اضافی را برداشته یا غدد لنفاوی در لگن را خارج کند.

 

رادیوتراپی (پرتودرمانی)

پرتودرمانی، استفاده از اشعه ایکس برای کشتن یا آسیب سلول های سرطانی، معمولاً به عنوان یک درمان برای کاهش احتمال بازگشت سرطان استفاده می شود. در صورتی که کاندید مناسبی برای جراحی نباشید، ممکن است به عنوان درمان اصلی توصیه شود.

پرتودرمانی در ناحیه لگن ممکن است باعث یائسگی شود بنابراین ، اگر نگران این هستید که درمان چگونه بر باروری شما تأثیر می گذارد ، مهم است که قبل از شروع درمان نگرانی های خود را با تیم درمانی مطرح کنید.

 

هورمون درمانی

هورمون درمانی معمولاً در صورت گسترش سرطان یا بازگشت مجدد (عود) انجام می شود. همچنین گاهی اوقات اگر جراحی یک انتخاب نباشد، استفاده می شود. پروژسترون اصلی ترین درمان هورمونی برای زنان مبتلا به سرطان رحم است و به صورت قرص یا تزریق توسط پزشک یا پرستار در دسترس است. این به کاهش برخی از سرطان ها و کنترل علائم کمک می کند.

 

شیمی درمانی

شیمی درمانی برای درمان انواع خاصی از سرطان رحم یا هنگامی که سرطان پس از جراحی یا رادیوتراپی عود می کند یا اگر سرطان به درمان هورمونی پاسخ ندهد، استفاده می شود. می توان از آن برای کنترل سرطان و تسکین علائم استفاده کرد. معمولاً به عنوان دارویی تزریق می شود که به داخل ورید (داخل وریدی) تزریق می شود.

 

مراقبت تسکینی

در برخی موارد سرطان رحم ، تیم پزشکی ممکن است در مورد مراقبت تسکینی با شما صحبت کند. هدف مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی شما با کاهش علائم سرطان است.

درمان تسکینی علاوه بر کند کردن شیوع سرطان رحم ، می تواند درد را تسکین داده و به کنترل علائم دیگر کمک کند. درمان ممکن است شامل پرتودرمانی ، شیمی درمانی یا سایر داروهای درمانی باشد.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

مراحل سرطان ریه

مراحل سرطان ریه

احتمال این وجود دارد که شما به نوعی با کسی در خانواده خود که تحت تأثیر سرطان ریه قرار دارد باشید. در حقیقت ، این سرطان دومین نوع شایع در میان بزرگسالان است (پس از سرطان پوست).

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟ سرطان سینه اغلب با داشتن توده در سینه در ارتباط است. با این حال، علائم سرطان سینه در زنان ممکن است بسته به نوع خاص سرطان سینه متفاوت باشد.

همه چیز در مورد سرطان خون

همه چیز در مورد سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی چیست؟ لوسمی سرطان خون است که بر اثر افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن ایجاد می شود. تعداد این گلبول های سفید خون از گلبول های قرمز و پلاکت ها که بدن به آنها نیاز دارد بیشتر می شود.

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟ سرطان کیسه صفرا به معنی رشد غیر طبیعی سلول ها است که از کیسه صفرا آغاز می شود.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟ سرطان روده بزرگ سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. هر دوی این اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش قرار دارند. راست روده در انتهای روده بزرگ قرار دارد.

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه است.

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟ جراحی موس (Mohs) یک روش جراحی دقیق است که برای درمان سرطان پوست استفاده می شود. در جراحی موس، لایه های نازکی از پوست حاوی سرطان به تدریج برداشته می شوند.

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟ سرطان استخوان زمانی رخ می دهد که سلول های غیرمعمول به طور خارج از کنترل در استخوان رشد می کنند و بافت نرمال استخوان را از بین می برند.

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک عضو عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحم چیست؟ سرطان رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در رحم ایجاد شده و بدون کنترل شروع به رشد می کنند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید