سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک عضو عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان مثانه اغلب در سلول‌هایی که داخل مثانه قرار دارند (سلول اوروتلیال) شروع می شود. سلول های اوروتلیال نیز در کلیه ها و لوله حالب که کلیه ها را به مثانه متصل می کند یافت می شود. سرطان مجاری ادراری نیز ممکن است در کلیه ها و حالب رخ دهد، اما در مثانه بسیار شایع تر است.

اکثر سرطان های مثانه در مراحل اولیه، زمانی که سرطان بسیار قابل درمان است، تشخیص داده می شوند؛ اما حتی سرطان های مثانه در مراحل اولیه نیز پس از درمان موفقیت آمیز ممکن است مجددا عود کنند. به همین دلیل، افراد مبتلا به سرطان مثانه سالها بعد از درمان نیاز به فالوآپ دارند تا مراقب باشند سرطان مثانه عود نکند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

علائم سرطان مثانه

علائم و نشانه های سرطان مثانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خون در ادرار (هماچوری) که ممکن است باعث شود ادرار به رنگ قرمز روشن رنگ به نظر برسد، اگرچه گاهی اوقات ادرار طبیعی به نظر می رسد و وجود خون در آزمایش تشخیص داده می شود.
  • تکرر ادرار
  • ادرار دردناک
  • کمردرد

 

زمان مراجعه به پزشک

اگر متوجه شده اید که رنگ ادرار تان تغییر کرده است و نگران هستید که ممکن است حاوی خون باشد، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر علائم یا نشانه های دیگری دارید که شما را نگران می کند، با پزشک خود قرار ویزیت بگذارید.

 

علت سرطان مثانه

سرطان مثانه زمانی شروع می شود که سلول های مثانه دچار تغییر (جهش) در DNA خود شوند. DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. این تغییرات به سلول می گویند که به سرعت تکثیر شود و در مواقعی که سلول های سالم می میرند به زندگی خود ادامه دهند. سلولهای غیرطبیعی توموری را تشکیل می دهند که می تواند به بافت طبیعی بدن حمله کرده و آنها را از بین ببرد. با گذشت زمان، سلولهای غیرطبیعی می توانند جدا شده و در بدن گسترش (متاستاز) یابند.

 سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه

انواع مختلف سلول های مثانه ممکن است سرطانی شوند. نوع سلول مثانه که سرطان در آن شروع می شود، نوع سرطان مثانه را تعیین می کند. پزشکان با استفاده از این اطلاعات تعیین می کنند که کدام روش درمانی برای شما بهتر نتیجه می دهد.

انواع سرطان مثانه عبارتند از:

کارسینوم اوروتلیال

کارسینوم اوروتلیال که قبلا به آن کارسینوم سلول انتقالی گفته می شد، در سلولهای داخل مثانه ایجاد می شود. هنگامی که مثانه پر است، سلول های اوروتلیال منبسط می شوند و زمانی که مثانه خالی است منقبض می شوند. همین سلول ها در داخل حالب و مجرای ادراری قرار دارند و سرطان در آن مکان ها نیز ایجاد می شود. سرطان اوروتلیال شایع ترین نوع سرطان مثانه است.

 

سرطان سلول سنگفرشی

کارسینوم سلول سنگفرشی با سوزش مزمن مثانه همراه است، به عنوان مثال، در اثر عفونت یا استفاده طولانی مدت از سوند ادرار. سرطان مثانه سلول سنگفرشی نادر است. این بیماری در مناطقی از جهان شایع است که عفونت انگلی خاصی (شیستوزومیازیس) علت شایع عفونت های مثانه است.

 

آدنوکارسینوما

آدنوکارسینوما در سلولهای تشکیل دهنده غدد ترشح کننده مخاط در مثانه شروع می شود. آدنوکارسینوم مثانه بسیار نادر است.

برخی از سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول است.

 

عوامل خطر سرطان مثانه

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد عبارتند از:

سیگار

کشیدن سیگار یا پیپ ممکن است با ایجاد تجمع مواد شیمیایی مضر در ادرار خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. وقتی سیگار می کشید، بدن شما مواد شیمیایی موجود در دود را تجزیه می کند و برخی از آنها را از طریق ادرار دفع می کند. این مواد شیمیایی مضر ممکن است به مخاط مثانه آسیب برساند که می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

افزایش سن

با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان مثانه افزایش می یابد. اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهد، اکثر افرادی که مبتلا به سرطان مثانه تشخیص داده می شوند، بیش از 55 سال سن دارند.

مرد بودن

مردان بیشتر از زنان به سرطان مثانه مبتلا می شوند.

قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی

کلیه ها نقش اساسی در فیلتر کردن مواد شیمیایی مضر از جریان خون و انتقال آنها به مثانه دارند. به همین دلیل، تصور می شود که بودن در اطراف برخی از مواد شیمیایی ممکن است خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. مواد شیمیایی مرتبط با خطر سرطان مثانه شامل آرسنیک و مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید رنگ، لاستیک، چرم، منسوجات و محصولات رنگی است.

درمان سرطان قبلی

درمان با داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد. افرادی که تحت درمان رادیوتراپی در ناحیه لگن برای  درمان سرطان پیشین قرار گرفته اند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان مثانه هستند.

التهاب مزمن مثانه

عفونت یا التهاب مزمن یا مکرر ادراری (سیستیت)، مانند استفاده طولانی مدت از سوند ادرار، ممکن است خطر ابتلا به سرطان مثانه سلول سنگفرشی را افزایش دهد. در برخی از مناطق جهان، سرطان سلول سنگفرشی با التهاب مزمن مثانه ناشی از عفونت انگلی معروف به شیستوزومیازیس ارتباط دارد.

سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

اگر مبتلا به سرطان مثانه بوده اید، به احتمال زیاد دوباره به آن مبتلا خواهید شد. اگر یکی از خویشاوندان خونی شما - والدین، ​​خواهر و برادر یا فرزند - سابقه سرطان مثانه داشته باشد، ممکن است خطر ابتلا به این بیماری افزایش یابد، اگرچه به ندرت پیش می آید که سرطان مثانه به صورت ارثی مشاهده شود. سابقه خانوادگی سندرم لینچ که به عنوان سرطان کولورکتال غیرپولیپی ارثی (HNPCC) نیز شناخته می شود، می تواند خطر ابتلا به سرطان را در سیستم ادراری و همچنین در روده بزرگ، رحم، تخمدان و سایر اندام ها افزایش دهد.

 پیشگیری از سرطان مثانه

پیشگیری از سرطان مثانه

اگرچه هیچ راه تضمینی برای پیشگیری از سرطان مثانه وجود ندارد اما می توانید اقدامات لازم را برای کاهش خطر انجام دهید. برای مثال:

 

سیگار نکشید

اگر سیگار نمی کشید، شروع نکنید. اگر سیگار می کشید، با پزشک خود در مورد برنامه ای برای کمک به ترک آن مشورت کنید. گروههای حمایتی، داروها و روشهای دیگر ممکن است به شما در ترک کمک کنند.

 

در مورد مواد شیمیایی مراقب باشید

اگر با مواد شیمیایی کار می کنید، برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آن، تمام دستورالعمل های ایمنی را دنبال کنید.

 

انواع میوه و سبزیجات

رژیم غذایی غنی از انواع میوه ها و سبزیجات رنگارنگ را انتخاب کنید. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

مراحل سرطان ریه

مراحل سرطان ریه

احتمال این وجود دارد که شما به نوعی با کسی در خانواده خود که تحت تأثیر سرطان ریه قرار دارد باشید. در حقیقت ، این سرطان دومین نوع شایع در میان بزرگسالان است (پس از سرطان پوست).

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟ سرطان سینه اغلب با داشتن توده در سینه در ارتباط است. با این حال، علائم سرطان سینه در زنان ممکن است بسته به نوع خاص سرطان سینه متفاوت باشد.

همه چیز در مورد سرطان خون

همه چیز در مورد سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی چیست؟ لوسمی سرطان خون است که بر اثر افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن ایجاد می شود. تعداد این گلبول های سفید خون از گلبول های قرمز و پلاکت ها که بدن به آنها نیاز دارد بیشتر می شود.

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟ سرطان کیسه صفرا به معنی رشد غیر طبیعی سلول ها است که از کیسه صفرا آغاز می شود.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟ سرطان روده بزرگ سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. هر دوی این اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش قرار دارند. راست روده در انتهای روده بزرگ قرار دارد.

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه است.

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟ جراحی موس (Mohs) یک روش جراحی دقیق است که برای درمان سرطان پوست استفاده می شود. در جراحی موس، لایه های نازکی از پوست حاوی سرطان به تدریج برداشته می شوند.

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟ سرطان استخوان زمانی رخ می دهد که سلول های غیرمعمول به طور خارج از کنترل در استخوان رشد می کنند و بافت نرمال استخوان را از بین می برند.

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک عضو عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحم چیست؟ سرطان رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در رحم ایجاد شده و بدون کنترل شروع به رشد می کنند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید