زخم پای دیابتی چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

زخم پای دیابتی چیست؟ زخم پای دیابتی یک زخم باز است که تقریباً در 15 درصد از بیماران مبتلا به دیابت رخ می دهد و معمولاً در قسمت تحتانی پا قرار دارد.

در صورت نیاز به خدمات درمان زخم در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

زخم پای دیابتی چیست؟

از کسانی که دچار زخم پای دیابتی می شوند، 6 درصد به دلیل عفونت یا سایر عوارض مرتبط با زخم در بیمارستان بستری می شوند.

دیابت علت اصلی قطع عضو اندام های تحتانی بدون تروما است و تقریباً 14 تا 24 درصد از بیماران دیابتی که دچار زخم پا می شوند نیاز به قطع عضو دارند. زخم پا 85 درصد موارد قطع عضو ناشی از دیابت را شامل می شود. با این حال ، تحقیقات نشان داده است که زخم پا قابل پیشگیری است.

 

علت زخم پای دیابتی

هر کسی که دیابت دارد ممکن است دچار زخم پا شود. افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به زخم پای دیابتی هستند. افرادی که از انسولین استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا هستند و افرادی که مبتلا به بیماری های کلیوی ، چشمی و قلبی مرتبط با دیابت هستند. اضافه وزن و استفاده از الکل و دخانیات نیز در ایجاد زخم پا نقش دارد.

زخم ها به دلیل ترکیبی از عوامل مانند فقدان احساس در پا ، گردش خون ضعیف ، تغییر شکل پا ، تحریک (مانند اصطکاک یا فشار) و ضربه و همچنین دیابت در طولانی مدت ایجاد می شود. بیماران مبتلا به دیابت سالیان متمادی ممکن است به نوروپاتی مبتلا شوند که به دلیل آسیب عصبی ناشی از افزایش سطح گلوکز خون در طول زمان، باعث کاهش یا از دست رفتن کامل احساس درد در پا می شود. آسیب عصبی اغلب ممکن است بدون درد رخ دهد و حتی ممکن است فرد از این مشکل آگاه نباشد. پزشک متخصص می تواند پاها را از نظر ابتلا به نوروپاتی با یک ابزار ساده و بدون درد به نام مونوفیلامنت آزمایش کند.

بیماری های عروقی می تواند زخم پا را پیچیده تر کرده، توانایی بدن را در بهبودی کاهش داده و خطر عفونت را افزایش دهد. افزایش قند خون می تواند توانایی بدن را برای مقابله با عفونت احتمالی کاهش داده و همچنین روند بهبود را کندتر کند.

ارائه خدمات درمان زخم پای دیابتی در منزل تحت نظر پرستار متخصص زخم با بالاترین کیفیت در مرکز درمان در منزل آرون، جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با شماره 09026797778 یا 09026797123 تماس بگیرید.

علائم زخم پای دیابتی

از آنجا که بسیاری از افرادی که دچار زخم پای دیابتی می شوند توانایی احساس درد را از دست داده اند، درد یک علامت شایع نیست. اغلب اوقات اولین چیزی که ممکن است متوجه آن شوید، ترشح روی جوراب است. قرمزی و تورم نیز ممکن است با زخم همراه باشد و اگر پیشرفت قابل توجهی داشته باشد ممکن است بو نیز ایجاد شود.

 زخم پای دیابتی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به محض مشاهده زخم بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. زخم پا در بیماران مبتلا به دیابت باید برای کاهش خطر عفونت و قطع عضو، بهبود عملکرد و کیفیت زندگی و کاهش هزینه های مراقبت، درمان شود.

 

تشخیص و درمان زخم پای دیابتی

هدف اولیه در درمان زخم پای دیابتی این است که در اسرع وقت بهبودی حاصل شود. هرچه بهبود سریعتر باشد، احتمال عفونت کمتر است.

چندین عامل کلیدی در درمان زخم پای دیابتی وجود دارد:

 • پیشگیری از عفونت
 • برداشتن فشار از منطقه
 • از بین بردن پوست و بافت مرده، به نام "دبریدمان"
 • استفاده از دارو یا پانسمان روی زخم
 • کنترل قند خون و سایر مشکلات سلامتی

همه زخم ها عفونی نیستند؛ با این حال اگر پزشک متخصص عفونت را تشخیص دهد، برنامه درمانی آنتی بیوتیک، مراقبت از زخم و احتمالاً بستری در بیمارستان ضروری خواهد بود.

برای جلوگیری از عفونت زخم ، مهم است که:

 • سطح قند خون را تحت کنترل شدید نگه دارید ؛
 • زخم را تمیز و بانداژ شده نگه دارید ؛
 • روزانه زخم را با استفاده از پانسمان زخم تمیز کنید.
 • از برهنه راه رفتن خودداری کنید.

برای بهبود مطلوب، زخم ها ، به ویژه آنهایی که در قسمت پایینی پا قرار دارند ، باید عاری از فشار باشند. ممکن است از شما خواسته شود که از کفش مخصوص یا بریس و یا از ویلچر یا عصا استفاده کنید. این لوازم فشار و سوزش را در ناحیه زخم کاهش می دهند و به تسریع روند بهبود کمک می کنند.

علم مراقبت از زخم طی ده سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. اکنون تصور قدیمی "اجازه دهید زخم هوا بخورد" برای درمان مضر است. می دانیم که اگر زخم ها تحت پوشش و مرطوب نگه داشته شوند سریعتر بهبود می یابند. استفاده از بتادین، پراکسید هیدروژن و خیساندن زخم توصیه نمی شود زیرا این اقدامات می تواند منجر به عوارض بعدی شود.

کنترل مناسب زخم شامل استفاده از پانسمان و داروهای موضعی است. محصولات از سالین معمولی گرفته تا فاکتورهای رشد، پانسمان زخم و مکمل های پوستی که در بهبود زخم های پا بسیار موثر است، متفاوت است.

برای بهبود زخم ، باید گردش خون کافی در ناحیه زخم شده وجود داشته باشد. متخصص می تواند سطح گردش خون را با آزمایشات غیر تهاجمی تعیین کند.

کنترل دقیق قند خون در طول درمان زخم پای دیابتی از اهمیت بالایی برخوردار است. همکاری نزدیک با پزشک متخصص غدد درون ریز برای کنترل قند خون، احتمال بهبود را افزایش داده و خطر عوارض را کاهش می دهد.

 

عمل جراحی

اکثر زخم های پا بدون عفونت بدون جراحی درمان می شوند. با این حال ، در صورت شکست این روش درمانی ، ممکن است جراحی مناسب باشد. نمونه هایی از عمل های جراحی برای از بین بردن فشار روی ناحیه آسیب دیده شامل تراشیدن یا برداشتن استخوان (استخوان) و اصلاح ناهنجاری های مختلف یا برآمدگی های استخوانی است.

زمان بهبودی به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند اندازه و محل زخم ، فشار بر روی زخم هنگام راه رفتن یا ایستادن، تورم، گردش خون، سطح گلوکز خون، مراقبت از زخم و آنچه که روی زخم اعمال می شود. ریکاوری ممکن است ظرف چند هفته رخ دهد یا چند ماه طول بکشد.

زخم پای دیابتی چیست

پیشگیری از زخم پای دیابتی

بهترین راه درمان زخم پای دیابتی این است که در وهله اول از ایجاد آن جلوگیری شود. دستورالعمل های توصیه شده شامل مراجعه منظم به متخصص است. پزشک متخصص می تواند تشخیص دهد که آیا شما در معرض خطر ابتلا به زخم پای دیابتی هستید یا خیر و راهکارهای پیشگیری را پیاده سازی کنید.

اگر به مشکلات زیر دچار هستید یا انجام می دهید در معرض خطر بالایی هستید:

 • نوروپاتی
 • گردش خون ضعیف
 • تغییر شکل پا
 • پوشیدن کفش نامناسب
 • عدم کنترل قند خون
 • سابقه زخم پای قبلی

کاهش عوامل خطر دیگر مانند سیگار کشیدن ، نوشیدن الکل ، کلسترول بالا و افزایش قند خون در پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی مهم است. پوشیدن کفش و جوراب مناسب در کاهش خطرات بسیار موثر خواهد بود. متخصص می تواند در انتخاب کفش مناسب شما را راهنمایی کند.

یادگیری نحوه معاینه پاهای خود بسیار مهم است تا بتوانید در اسرع وقت مشکل احتمالی را پیدا کنید. پاهای خود را هر روز - به ویژه کف و بین انگشتان پا - از نظر بریدگی ، کبودی ، ترک ، تاول ، قرمزی ، زخم و هرگونه نشانه ای از ناهنجاری بررسی کنید. هر بار که به پزشک مراجعه می کنید، کفش ها و جوراب های خود را در بیاورید تا پاهایتان معاینه شوند. هر مشکلی که تشخیص داده شد باید در اسرع وقت به پزشک متخصص اطلاع داده شود. مهم نیست که چقدر ساده به نظر می رسند.

کلید درمان موفقیت آمیز زخم پای دیابتی مراقبت های منظم برای اطمینان از استاندارد طلائی زیر است:

 • کاهش قند خون
 • دبریدمان مناسب زخم ها
 • درمان هرگونه عفونت
 • کاهش اصطکاک و فشار
 • بازگرداندن جریان خون کافی

در صورت نیاز به خدمات درمان زخم در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

زخم پای دیابتی چیست؟

زخم پای دیابتی چیست؟

زخم پای دیابتی چیست؟ زخم پای دیابتی یک زخم باز است که تقریباً در 15 درصد از بیماران مبتلا به دیابت رخ می دهد و معمولاً در قسمت تحتانی پا قرار دارد.

همه چیز در مورد سوختگی

همه چیز در مورد سوختگی

سوختگی یکی از شایع ترین آسیب های خانگی به ویژه در بین کودکان است. بیشتر افراد بسته به علت و درجه آسیب دیدگی ممکن است از سوختگی بدون عواقب جدی رهایی یابند. سوختگی های جدی تر نیاز به مراقبت های فوری پزشکی برای جلوگیری از عوارض و مرگ دارند.

درمان زخم پای دیابتی چگونه است؟

درمان زخم پای دیابتی چگونه است؟

درمان زخم پای دیابتی چگونه است؟ در افراد مبتلا به دیابت ، زخم ها آهسته تر بهبود می یابند و سریعتر پیشرفت می کنند ، بنابراین درمان زخم پای دیابتی بسیار مهم است.

پانسمان زخم در منزل

پانسمان زخم در منزل

یک زخم، چه یک بریدگی جزئی یا یک جراحت بزرگ، نیاز به توجه و درمان دارد. اگر آسیب جزئی نباشد، زخم نیاز به مراقبت و پانسمان دارد. پانسمان به منظور ایجاد و حفظ تعادل رطوبت مورد نیاز برای بهبود بهینه زخم کاربرد دارد.

درمان زخم بستر در سالمندان

درمان زخم بستر در سالمندان

درمان زخم بستر در سالمندان چگونه است ؟ زخم بستر یک آسیب موضعی است که در نتیجه فشار پیوسته بر روی پوست و بافت زیرین ایجاد می شود.

همه چیز درباره آبله میمون، علت، علائم و درمان

همه چیز درباره آبله میمون، علت، علائم و درمان

آبله میمون چیست؟ آبله میمون یک بیماری نادر است که توسط ویروس ایجاد می شود. با تب، تورم غدد لنفاوی و بثورات گسترده تشخیص داده می شود. بثورات باعث ایجاد ضایعات زیادی در صورت و اندام ها می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید