درمان زردی نوزاد

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۹

بیشتر نوزادان مبتلا به زردی نیازی به درمان ندارند زیرا با انجام آزمایش مشخص می شود سطح بیلی روبین در خون آنها پایین است. در این موارد، معمولاً طی 10 تا 14 روز وضعیت بهتر می شود و هیچ آسیبی به کودک وارد نمی شود. اگر نیازی به درمان نباشد، باید به طور منظم به کودک خود شیر دهید، در صورت لزوم او را برای تغذیه با شیر از خواب بیدار کنید. اگر وضعیت کودک شما بدتر شد یا بعد از 2 هفته زردی از بین نرفت، با ماما یا پزشک عمومی خود تماس بگیرید.

اگر نوزاد شما نارس متولد شوده باشد یا فقط از شیر مادر تغذیه کرده باشد، زردی نوزاد ممکن است بیش از 2 هفته طول بکشد. معمولاً بدون درمان خاصی بهبود می یابد؛ اما اگر این وضعیت به مدت طولانی ادامه یابد برای بررسی مشکلات زمینه ای ممکن است آزمایشات بیشتری توصیه شود.

اگر زردی کودک با گذشت زمان بهبود نیافت یا آزمایشات نشان داد که میزان بیلی روبین زیادی در خون نوزاد وجود دارد، ممکن است وی در بیمارستان بستری شود و تحت درمان با فوتوتراپی یا انتقال خون قرار گیرد. این روش های درمانی برای کاهش خطر عارضه نادر اما جدی زردی نوزاد تازه متولد شده به نام کرنیکتروس که می تواند باعث آسیب مغزی شود توصیه می شود.

 

فتوتراپی

فتوتراپی روشی درمانی با نوع خاصی از نور (و نه نور خورشید) است. گاهی اوقات برای کاهش زردی نوزاد با کاهش سطح بیلی روبین در خون کودک از طریق فرایندی به نام اکسیداسیون عکس استفاده می شود. اکسیداسیون عکس اکسیژن به بیلی روبین اضافه می کند بنابراین به راحتی در آب حل می شود. این کار باعث می شود که کبد کودک بتواند راحت تر بیلی روبین را تجزیه کند و از خون خارج و دفع کند.

 

2 نوع فتوتراپی اصلی وجود دارد.

  • فتوتراپی معمولی - کودک در زیر لامپ هالوژن یا لامپ فلورسنت قرار گرفته و چشم هایش پوشیده می شود.
  • فتوتراپی فیبروپتیک - کودک روی پتویی قرار دارد که کابل های فیبروپتیک در خود دارد. نور از طریق کابلهای فیبروپتیک عبور می کند و به پشت کودک می تابد.

در هر دو روش فتوتراپی، هدف این است که پوست کودک در معرض هرچه بیشتر نور قرار گیرد. در بیشتر موارد، معمولاً ابتدا فتوتراپی معمولی امتحان می شود، اگرچه ممکن است در صورت تولد نوزاد نارس، فتوتراپی فیبروپتیک استفاده شود. این نوع فتوتراپی معمولاً به مدت 30 دقیقه هر 3 تا 4 ساعت متوقف می شود بنابراین می توانید به کودک خود شیر دهید، پوشک او را عوض کرده و به او آغوش بکشید.

اگر بعد از فتوتراپی معمولی یا فیبروپتیک زردی کودک شما بهبود نیابد، ممکن است فتوتراپی چندگانه مداوم انجام شود. این روش شامل استفاده همزمان از بیش از یک نور و اغلب پتو فیبروپتیک است. در طی فتوتراپی مستمر، درمان متوقف نخواهد شد و ممکن است شیری مادر دوشیده شود و از طریق لوله ای به معده کودک وارد شود یا مایعات به یکی از رگهای آنها تزریق شود (به صورت داخل وریدی).

در طول فتوتراپی، دمای کودک کنترل می شود تا اطمینان حاصل شود که بیش از حد بالا نرفته است و از نظر کمبود آب بدن بررسی می شود. اگر کودک دچار کم آبی شود و قادر به نوشیدن مقدار کافی نباشد، ممکن است مایعات داخل وریدی مورد نیاز باشد. سطح بیلی روبین هر 4 تا 6 ساعت پس از شروع فتوتراپی برای بررسی اینکه آیا درمان موثر است یا خیر، آزمایش می شود. هنگامی که سطح بیلی روبین کودک تثبیت شد یا شروع بهکاهش کرد، هر 6 تا 12 ساعت بررسی می شود. وقتی سطح بیلی روبین به حد مطمئنی که معمولاً یک یا دو روز طول می کشد برسد، فتوتراپی متوقف می شود. فتوتراپی به طور کلی برای زردی نوزاد بسیار موثر است و عوارض جانبی کمی دارد، اگرچه ممکن است در نوزاد بثورات موقت و اسهال ایجاد کند.

 

انتقال خون

اگر نوزاد شما در خون بیلی روبین بسیار بالایی داشته باشد یا فتوتراپی موثر نباشد، ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشد. در این روش، خون نوزاد از طریق یک لوله پلاستیکی نازک که در رگ های خونی بند ناف، بازوها یا پاها قرار داده می شود از بدن خارج می شود. خون با یک اهدا کننده مناسب (فردی با گروه خون مشابه) جایگزین می شود. از آنجا که خون جدید حاوی بیلی روبین نخواهد بود، سطح کلی بیلی روبین در خون کودک به سرعت پایین می آید.

کودک در تمام مراحل انتقال خون که ممکن است چند ساعت طول بکشد، تحت نظارت کامل قرار می گیرد. هر مشکلی که ممکن است ایجاد شود، مانند خونریزی، مورد درمان قرار می گیرد. خون کودک طی 2 ساعت پس از درمان آزمایش می شود تا بررسی شود که آیا موفقیت آمیز بوده است یا خیر. اگر سطح بیلی روبین در خون کودک شما بالا بماند، ممکن است لازم باشد این روش تکرار شود.

 

سایر درمان ها

اگر زردی ناشی از یک بیماری زمینه ای، مانند عفونت باشد، معمولاً نیاز به درمان دارد. اگر زردی ناشی از بیماری Rh باشد (هنگامی که مادر خون منفی دارد و کودک دارای خون مثبت است)، ممکن است از ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIG) استفاده شود. این روش معمولاً فقط درصورتی استفاده می شود که فتوتراپی به تنهایی موثر نبوده و سطح بیلی روبین در خون همچنان رو به افزایش باشد.


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

همه چیز در مورد زردی نوزاد

همه چیز در مورد زردی نوزاد

زردی نوزاد به معنی زرد شدن پوست و چشمان نوزاد است. زردی نوزاد بسیار شایع است و ممکن است زمانی رخ دهد که کودکان سطح بالایی از بیلی روبین دارند. بیلی روبین رنگدانه ای زرد است که هنگام تجزیه طبیعی سلول های قرمز خون ایجاد می شود.

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد معمولاً فقط در صورتی لازم است که کودک شما مقادیر زیادی ماده به نام بیلی روبین در خون داشته باشد، بنابراین برای بررسی این مسئله باید آزمایشاتی انجام شود.

نحوه مراقبت از کودک در حین فتوتراپی

نحوه مراقبت از کودک در حین فتوتراپی

فتوتراپی بسیار ایمن و راحت است، به کودک آسیب نمی رساند و بدون درد است. بیشتر نوزادان پس از نصب دستگاه به سرعت با آن وفق پیدا می کنند. مدت زمانی که کودک شما به درمان احتیاج دارد در هر نوزاد متفاوت است. کودکان معمولاً به مدت دو تا سه روز نیاز به درمان دارند ، اما گاهی اوقات به مدت طولانی تری نیاز دارند.

درمان زردی نوزاد در خانه

درمان زردی نوزاد در خانه

در این مطلب روش های طبیعی برای درمان زردی نوزاد در خانه قبل از انجام سایر اقدامات پزشکی ذکر شده است. زردی نوزاد زمانی اتفاق می افتد که بیلی روبین اضافی- ماده زرد رنگ سلول های قرمز خون - در خون کودک وجود داشته باشد.

اجاره دستگاه زردی نوزاد

اجاره دستگاه زردی نوزاد

اجاره دستگاه زردی نوزاد و درمان زردی در منزل در صورتی لازم است که کودک شما مقادیر زیادی ماده ای به نام بیلی روبین در خون خود داشته باشد.

بیلی روبین بالا

بیلی روبین بالا

به داشتن سطح بیلی روبین بالا ، هیپربیلی روبینمی گفته می شود. این مشکل معمولاً نشانه یک بیماری زمینه ای است ، بنابراین اگر نتایج آزمایشات نشان داد که بیلی روبین بالا دارید ، مراجعه به پزشک ضروری است.

برای زردی نوزاد چی خوبه؟

برای زردی نوزاد چی خوبه؟

برای زردی نوزاد چی خوبه؟ زردی نوزاد زمانی رخ می دهد که سطح بیلی روبین در خون افزایش یابد. این مشکل منجر به زرد شدن چشم و پوست می شود. زردی به خودی خود یک بیماری نیست بلکه بر اثر یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود.

درمان سرماخوردگی کودکان

درمان سرماخوردگی کودکان

درمان سرماخوردگی کودکان چگونه است؟ سرماخوردگی و آنفولانزا از عفونت های ویروسی هستند، بنابراین برای درمان آنها عفونت آنتی بیوتیک ها کمکی نخواهند کرد. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کمک سیستم ایمنی در مقابله با ویروس به منظور درمان سرماخوردگی کودکان انجام دهید.

تست شنوایی سنجی نوزاد چیست و چگونه انجام می شود؟

تست شنوایی سنجی نوزاد چیست و چگونه انجام می شود؟

تست شنوایی سنجی نوزاد به نوزادانی که دچار کم شنوایی هستند این امکان را می دهد که در چند هفته اول پس از تولد، معاینه شوند.

آزمایش بیلی روبین خون چیست؟

آزمایش بیلی روبین خون چیست؟

آزمایش بیلی روبین خون چیست؟ آزمایش بیلی روبین سطح بیلی روبین را در خون اندازه گیری می کند. بیلی روبین یک رنگدانه زرد رنگ است که در طی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز خون ساخته می شود. بیلی روبین از کبد عبور می کند و در نهایت از بدن دفع می شود.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید