جراحی موس چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۴ شهریور ۱۴۰۰

جراحی موس چیست؟ 

جراحی  موس (Mohs) یک روش جراحی دقیق است که برای درمان سرطان پوست استفاده می شود. در جراحی موس، لایه های نازکی از پوست حاوی سرطان به تدریج برداشته می شوند و مورد بررسی قرار می گیرند تا زمانی که فقط بافت بدون سرطان باقی بماند. جراحی موس به عنوان جراحی میکروگرافی موس نیز شناخته می شود.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

هدف از جراحی موس این است که تا حد امکان سرطان پوست برداشته شود و در عین حال حداقل آسیب به بافت سالم اطراف رسانده شود. جراحی موس معمولاً به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود.

جراحی موس نوع بهینه جراحی استاندارد (برداشتن موضعی) است که شامل برداشتن بخش قابل مشاهده بافت سرطانی و حاشیه کوچکی از بافت سالم اطراف به طور همزمان است. جراحی موس به جراحان اجازه می دهد تا بررسی کنند که تمام سلول های سرطانی در زمان جراحی حذف شده اند. این امر شانس درمان را افزایش می دهد و نیاز به درمان های اضافی یا جراحی اضافی را کاهش می دهد.

 

اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید

زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

 

چرا جراحی موس ؟

از جراحی موس برای درمان شایع ترین سرطان های پوس ، سرطان سلول های پایه و سرطان سلول سنگفرشی و همچنین برخی از انواع ملانوما و دیگر سرطان های غیر معمول پوست استفاده می شود.

جراحی موس به ویژه برای سرطان های پوستی مفید است که:

 • احتمال عود مجدد آن بالا است یا بعد از درمان قبلی عود کرده است
 • در مناطقی قرار دارند که می خواهید تا حد امکان بافت سالم را حفظ کنید ، مانند اطراف چشم ، گوش ، بینی ، دهان ، دست ، پا و اندام تناسلی
 • تعیین مرزهای سرطان دشوار است
 • بزرگ یا تهاجمی است

 جراحی موس

خطرات جراحی موس

مانند هر عمل جراحی ، جراحی موس نیز خطراتی دارد:

 • خون ریزی
 • درد یا حساسیت در اطراف محل جراحی
 • عفونت

سایر عوارض ناشی از جراحی موس غیر معمول است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • در صورت بریده شدن انتهای عصب، بی حسی موقت یا دائمی اطراف ناحیه جراحی
 • ضعف موقت یا دائمی در ناحیه جراحی، اگر تومور بزرگ باشد و عصب ماهیچه ای قطع شود
 • خارش یا درد در ناحیه آسیب دیده
 • ایجاد اسکار زخم (کلوئید)

 

آماده شدن برای جراحی موس

انتخاب جراح

جراحی موس می تواند از نظر فنی چالش برانگیز باشد. بسیاری از پزشکان متخصص پوست می توانند جراحی موس را انجام دهند زیرا در حیم آموزش و تحصیل در مورد جراحی موس اطلاعات کسب می کنند. برخی از جراحان موس تحت آموزش تخصصی به نام فلوشیپ قرار گرفته اند تا در مورد این روش بیشتر اطلاعات کسب کنند و در جراحی موس مهارت بیشتری کسب کنند.

از پزشک خود در مورد شرایط و تجربه انجام عمل جراحی موس سوال کنید.

 

آماده شدن برای جراحی

جراح ممکن است راه هایی را برای آماده سازی برای جراحی توصیه کند. ممکن است از شما خواسته شود:

 

مصرف برخی داروها را متوقف کنید

جراح خود را از هرگونه دارو یا مکمل هایی که مصرف می کنید ، از جمله داروهای رقیق کننده خون مطلع کنید. برخی از مکمل ها ممکن است بر احتمال خونریزی بعد از جراحی تأثیر بگذارند، بنابراین مطمئن شوید که جراح نیز از این موارد مطلع است. طبق دستورالعمل، مصرف هرگونه داروی تجویزی را ادامه دهید مگر اینکه جراح خلاف آن را از شما بخواهد.

 

برنامه روزانه خود را آزاد کنید

نمی توان پیش بینی کرد که جراحی موس چقدر طول می کشد. برای اکثر افراد ، این عمل کمتر از چهار ساعت طول می کشد. اما جراح ممکن است توصیه کند که طوری برنامه ریزی کنید که انگار عمل جراحی تمام روز طول می کشد.

 

لباس راحت

لباس راحت بپوشید. لایه ای بپوشید تا اگر گرما یا سرمای اتاق در امان باشید به راحتی بتوانید خود را با آن وفق دهید.

 

چیزی داشته باشید که به گذر زمان کمک کند

در طول عمل جراحی موس پیشبینی کمی زمان انتظار را کرده باشید. با آوردن یک کتاب ، مجله یا سایر فعالیتها برای گذراندن زمان ، از قبل برنامه ریزی کنید.

 جراحی موس چیست

نتایج جراحی موس

یکی از مزایای جراحی موس این است که شما نتایج را بلافاصله متوجه می شوید و معمولاً تا زمانی که تمام سرطان پوست برطرف نشود، محل جراحی را ترک نخواهید کرد. ممکن است برای ویزیت فالوآپ نیاز به مراجعه مجدد به جراح یا پزشک داشته باشید تا مطمئن شوید که زخم شما به خوبی بهبود می یابد.

اگر تمایل دارید در خصوص بیماری تون با تیم جراحی ( جراح عمومی ، جراح زنان و زایمان ، فلوشیپ جراحی سرطان....) ما مشورت کنید و یا ویزیت آنلاین / حضوری شوید به شماره 09026797123 در واتس آپ پیام بدید

زمان پاسخگویی 10 صبح تا 10 شب

آزمایشات بعدی برای بررسی سرطان پوست

اگرچه عمل جراحی موس میزان موفقیت بالایی برای درمان سرطان پوست دارد اما همیشه احتمال کمی برای عود سرطان یا ایجاد سرطان پوست مجدد خواهید داشت.

افرادی که مبتلا به سرطان پوست تشخیص داده شده اند در مقایسه با افرادی که هرگز سرطان پوست نداشته اند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند. نیمی از افرادی که با شایع ترین انواع سرطان پوست تشخیص داده می شوند طی پنج سال دوباره به سرطان پوست دیگری مبتلا می شوند.

برنامه ریزی کنید تا به طور مرتب با متخصص پوست یا پزشک خانوادگی خود غربالگری انجام دهید تا هرگونه سرطان پوست جدید را تشخیص دهید. از متخصص پوست بخواهید که یک برنامه غربالگری برای شما ایجاد کند. این که هر چند وقت یکبار تحت معاینات بعدی پوست قرار بگیرید به تشخیص پزشک بستگی دارد. انتظار داشته باشید که حداقل یک یا دو بار در سال معاینات پوستی داشته باشید و اگر سرطان شما تهاجمی بوده یا احتمال عود مجدد آن بیشتر این تعداد بیشتر خواهد بود.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

مراحل سرطان ریه

مراحل سرطان ریه

احتمال این وجود دارد که شما به نوعی با کسی در خانواده خود که تحت تأثیر سرطان ریه قرار دارد باشید. در حقیقت ، این سرطان دومین نوع شایع در میان بزرگسالان است (پس از سرطان پوست).

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟ سرطان سینه اغلب با داشتن توده در سینه در ارتباط است. با این حال، علائم سرطان سینه در زنان ممکن است بسته به نوع خاص سرطان سینه متفاوت باشد.

همه چیز در مورد سرطان خون

همه چیز در مورد سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی چیست؟ لوسمی سرطان خون است که بر اثر افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن ایجاد می شود. تعداد این گلبول های سفید خون از گلبول های قرمز و پلاکت ها که بدن به آنها نیاز دارد بیشتر می شود.

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟ سرطان کیسه صفرا به معنی رشد غیر طبیعی سلول ها است که از کیسه صفرا آغاز می شود.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟ سرطان روده بزرگ سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. هر دوی این اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش قرار دارند. راست روده در انتهای روده بزرگ قرار دارد.

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه است.

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟ جراحی موس (Mohs) یک روش جراحی دقیق است که برای درمان سرطان پوست استفاده می شود. در جراحی موس، لایه های نازکی از پوست حاوی سرطان به تدریج برداشته می شوند.

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟ سرطان استخوان زمانی رخ می دهد که سلول های غیرمعمول به طور خارج از کنترل در استخوان رشد می کنند و بافت نرمال استخوان را از بین می برند.

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک عضو عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحم چیست؟ سرطان رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در رحم ایجاد شده و بدون کنترل شروع به رشد می کنند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید