قارچ سیاه کرونا چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۰

قارچ سیاه کرونا چیست؟ عفونت های قارچی ، از جمله قارچ سیاه ، آسپرژیلوز و کاندیدیاز در بیماران مبتلا به کووید 19 شدید یا کسانی که از این بیماری بهبود می یابند گزارش شده است و با بیماری و مرگ شدید همراه بوده است.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

قارچ سیاه و کرونا

اخیراً موارد قارچ سیاه در هند افزایش یافته است. پیشگیری از قارچ سیاه کرونا باید بر هدف کنترل قند خون در بیماران مبتلا به کووید 19 و نظارت بر استفاده از کورتیکواستروئیدهای سیستمیک در درمان موارد شدید متمرکز شود.

از مصرف سرپایی کورتیکواستروئیدهای سیستمیک و سایر داروهای تنظیم کننده سیستم ایمنی برای بیماران خفیف یا متوسط مبتلا به کرونا باید اجتناب شود. مراکز درمانی باید برنامه های پیشگیری و کنترل عفونتخود را برای جلوگیری از شیوع بیماری های مرتبط تقویت کنند.

 

قارچ سیاه چیست؟

قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس یک عفونت قارچی جدی اما نادر است که توسط گروهی از قارچ ها به نام موکورمایست ایجاد می شود. این قارچ ها در سرتاسر محیط زندگی می کنند. قارچ سیاه عمدتا افرادی را که دارای مشکلات سلامتی هستند یا از داروهایی استفاده می کنند که توانایی بدن را در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها کاهش می دهد، تحت تأثیر قرار می دهند. اغلب پس از استنشاق هاگ های قارچی از هوا ، سینوس ها یا ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین ممکن است پس از بریدگی ، سوختگی یا سایر انواع آسیب های پوستی روی پوست ایجاد شود.

 علائم قارچ سیاه

علائم قارچ سیاه

علائم قارچ سیاه بستگی به این دارد که قارچ در کجای بدن در حال رشد باشد. در صورت داشتن علائمی که فکر می کنید مربوط به قارچ سیاه است با پزشک تماس بگیرید.

علائم قارچ سیاه (سینوس و مغز) عبارت است از:

 • تورم یک طرفه صورت
 • سر درد
 • احتقان بینی یا سینوس
 • ضایعات سیاه روی پل بینی یا بالای دهان که به سرعت تشدید می شود
 • تب

 

علائم قارچ سیاه ریوی عبارتند از:

 • تب
 • سرفه
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

 

قارچ سیاه پوستی می تواند شبیه تاول یا زخم باشد و ناحیه آلوده ممکن است سیاه شود. علائم دیگر شامل درد ، گرمی ، قرمزی بیش از حد یا تورم در اطراف زخم است.

 

علائم قارچ سیاه گوارشی عبارتند از:

 • درد شکم
 • تهوع و استفراغ
 • خونریزی دستگاه گوارش

 

افراد در معرض خطر و پیشگیری

چه کسانی به قارچ سیاه مبتلا می شوند؟

قارچ سیاه نادر است اما در افرادی که مشکلات سلامتی دارند یا از داروهایی استفاده می کنند که توانایی بدن در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها را کاهش می دهد، شایع تر است. گروه خاصی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به قارچ سیاه هستند، شامل افرادی که دارای شرایط زیر هستند:

 • مبتلا به دیابت
 • مبتلا به سرطان
 • پیوند عضو
 • پیوند سلول های بنیادی
 • نوتروپنی (کاهش تعداد گلبولهای سفید خون)
 • استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها
 • استفاده از داروهای تزریقی
 • آهن زیاد در بدن
 • آسیب پوستی در اثر جراحی ، سوختگی یا زخم
 • نارس بودن و وزن کم هنگام تولد (برای قارچ سیاه گوارشی در نوزادان)

 قارچ سیاه کرونا چیست

چگونه فردی دچار قارچ سیاه می شود؟

افراد از طریق تماس با هاگ های قارچی در محیط دچار قارچ سیاه می شوند. به عنوان مثال ، فرم های عفونی ریه یا سینوسی می تواند پس از استنشاق قهاگ ها از هوا رخ دهد. عفونت پوستی می تواند پس از ورود قارچ به پوست از طریق خراش ، سوختگی یا سایر انواع آسیب های پوستی ایجاد شود.

 

آیا قارچ سیاه مسری است؟

خیر. قارچ سیاه نمی تواند بین انسان یا بین انسان و حیوانات شیوع یابد.

 

چگونه می توان خطر ابتلا به قارچ سیاه را کاهش داد؟

اجتناب از تنفس هاگ های قارچی دشوار است زیرا قارچ هایی که باعث ایجاد قارچ سیاه می شوند در محیط شایع هستند. هیچ واکسنی برای جلوگیری از قارچ سیاه وجود ندارد. برای افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف شده است ، ممکن است راه هایی برای کاهش احتمال ابتلا به قارچ سیاه وجود داشته باشد.

از خود در محافظت کنید. توجه به این نکته ضروری است که اگرچه این اقدامات توصیه می شود ، اما ثابت نشده است که از قارچ سیاه جلوگیری می کند.

 • سعی کنید از مناطقی با گرد و غبار زیاد مانند محل ساخت و ساز و حفاری اجتناب کنید. اگر نمی توانید از این مناطق دوری کنید ، هنگام حضور در آنجا از ماسک تنفسی N95 استفاده کنید.
 • پس از طوفان و بلایای طبیعی از تماس مستقیم با ساختمانهای آسیب دیده توسط آب و سیل خودداری کنید.
 • از فعالیتهایی که شامل تماس نزدیک با خاک یا گرد و غبار است ، مانند کار در حیاط یا باغبانی خودداری کنید. اگر امکان پذیر نیست:
  • هنگام انجام فعالیتهای بیرونی مانند باغبانی ، کار در حیاط یا بازدید از مناطق جنگلی ، کفش ، شلوار بلند و پیراهن آستین بلند بپوشید.
  • هنگام دست زدن به موادی مانند خاک ، خزه یا کود ، دستکش بپوشید.
  • برای کاهش احتمال ایجاد عفونت پوستی ، صدمات پوستی را به خوبی با آب و صابون تمیز کنید ، به ویژه اگر در معرض خاک یا گرد و غبار قرار گرفته باشند.

 

داروهای ضد قارچ

اگر در معرض خطر ابتلا به قارچ سیاه هستید (به عنوان مثال ، در صورت پیوند عضو یا پیوند سلول های بنیادی) ، پزشک ممکن است دارویی برای جلوگیری از قارچ سیاه و سایر عفونت های قارچی تجویز کند. پزشکان و دانشمندان هنوز در حال بررسی این هستند که کدام بیماران پیوندی بیشتر در معرض خطر هستند و چگونه می توان از عفونت های قارچی به بهترین نحو پیشگیری کرد.

 قارچ سیاه کرونا

درمان قارچ سیاه

درمان قارچ سیاه دشوار است. گاهی اوقات ممکن است به درمان ضد قارچی داخل وریدی و جراحی نیاز داشته باشد ، بنابراین رویکرد چند تخصصی مورد نیاز است.

آمفوتریسین بی داروی منتخب است و باید زود شروع شود. داروهای ضد قارچی دیگر مانند پوساکونازول یا ایسا کونازول نیز برای درمان مناسب هستند.

پیش آگهی کلی به عوامل مختلفی بستگی دارد ، از جمله سرعت تشخیص و درمان، محل عفونت و شرایط زمینه ای بیمار و میزان سرکوب سیستم ایمنی. میزان مرگ و میر کلی تقریباً 50 درصد است ، اگرچه تشخیص و درمان زودهنگام منجر به نتایج بهتر می شود.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع 1

منبع 2

 


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان کرونا در منزل

درمان کرونا در منزل

اکثر افرادی که به کرونا ویروس آلوده می شوند، یک بیماری خفیف یا بدون علامت را تجربه می کنند که در منزل قابل درمان است؛ بنابراین اگر علائم کرونا ویروس را تجربه کردید، برای درمان در منزل چه کارهایی می توان انجام داد؟

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران برای فهمیدن اینکه آیا فرد در حال حاضر به کرونا ویروس آلوده است یا خیر، ویروسی که باعث بیماری کووید 19 می شود (COVID-19) انجام می پذیرد.

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

ویروس جهش یافته کرونا که B.1.1.7 نامیده می شود، اخیراً در جنوب شرقی انگلیس شیوع پیدا کرده است و دولت ها را وادار به وضع قوانین و محدودیت های سختگیرانه تر کرده است. اگرچه هنوز از تمام جزئیات اطلاع نداریم، اما کارشناسان به طور فزاینده ای اطمینان دارند که این کرونا جهش یافته راحت تر از گونه های دیگر منتقل می شود. در ادامه به همه چیزهایی که ما تاکنون در مورد کرونا جهش یافته می دانیم اشاره شده است.

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

حداقل دو نوع تست و آزمایش برای کرونا ویروس وجود دارد، یک آزمایش ویروسی و یک آزمایش آنتی بادی یا آزمایش خون کرونا. آزمایش ویروسی به دنبال شواهدی از ویروس کرونا در سیستم تنفسی شما است. آزمایش ویروسی مثبت به این معنی است که شما به کووید 19 مبتلا هستید. در این صورت ممکن است علائم عفونت را داشته باشید یا خیر.

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد ؟ سرفه، خستگی، درد عضلانی شایع تر هستند، اما از دست دادن توانایی چشایی یا بویایی در کرونا انگلیسی کمتر گزارش شده است.

عوارض جانبی واکسن کرونا

عوارض جانبی واکسن کرونا

شایعترین عوارض جانبی واکسن کرونا گزارش شده در پی واکسیناسیون کووید 19، درد در محل تزریق است. داده های آزمایشی نشان داده است که واکسن های فایزر و مدرنا ایمن بوده و به طور کلی به خوبی با بدن سازگار می شوند.

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

برخی از افراد مبتلا به کووید 19 بیماری خفیفی را با علائم اندک تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر به شدت بیمار می شوند. اگرچه احتمالاً تا کنون در مورد علائم شدید بیماری چیزهای زیادی شنیده اید اما ممکن است از خود بپرسید که کووید 19 خفیف یا متوسط چگونه است.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

ماسک نقش مهمی در محافظت از ما در برابر کرونا ویروس دارد و همه باید در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنیم، بنابراین فرایگری نکاتی در مورد نحوه صحیح استفاده از ماسک از اهمیت زیادی برخوردار است.

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا، اسپوتنیک وی (Sputnik V) اولین واکسن کرونا ویروس ثبت شده جهان است که بر پایه Vector آدنو ویروس انسانی است. واکسن روسی کرونا در حال حاضر در بیش از 30 کشور جهان تایید شده است.

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

تحقیقات جدید نشان می دهد، بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 خفیف و متوسط ممکن است دچار علائم کرونای طولانی شوند و ماهها پس از از بین رفتن بیماری همچنان دچار علائم باشند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 • محمدحسین

  سلام من هرچی دانلود می کنم از iMyFone Fixppo مدل گوشی قبول نمی کنه به نظرتون چیکار کنیم؟

  1
  0
 • ملی

  خدایا خودت رحم کن

  0
  0
 • شکیبا

  بلایی مونده ک سرمون نیومده ؟بیایم خودمون ب خودمون رحم کنیم بلکه خدارحمش اومد ب بنده هاش

  1
  0
 • نا شناس

  این بیماری فقط خدا میتونه. مهار کنه همگی دعوت کنید که این ویروس هرچه سریع تر از کل جهان بره

  0
  0

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید