ازوفاژکتومی چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۰

ازوفاژکتومی چیست؟ ازوفاژکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن بخشی یا کل مجرای بلع بین دهان و معده (مری) و سپس بازسازی آن با استفاده از بخشی از یک اندام دیگر، معمولاً معده است.

ازوفاژکتومی یک درمان رایج برای سرطان مری پیشرفته است و در صورت وجود سلول های پیش سرطانی تهاجمی گاهی اوقات برای درمان مری بارت نیز استفاده می شود. در مواردی که تلاش های قبلی برای نجات مری شکست خورده باشد ، مثلاً در مرحله پیشرفته آشالازی یا جراحت، یا بعد از بلعیدن مواد آسیب رسان به مری ، ممکن است مری برای درمان توصیه شود.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

چرا ازوفاژکتومی ؟

ازوفاژکتومی اصلی ترین درمان جراحی سرطان مری است. این عمل یا برای از بین بردن سرطان و یا برای تسکین علائم انجام می شود.

در حین انجام ازوفاژکتومی باز ، جراح تمام یا قسمتی از مری را از طریق برشی در گردن ، قفسه سینه یا شکم خارج می کند. مری با استفاده از اندام دیگری جایگزین می شود که معمولاً معده است، اما گاهی اوقات روده کوچک یا بزرگ نیز استفاده می شود.

در بیشتر مواقع، ازوفاژکتومی را می توان با جراحی با حداقل تهاجم یا با استفاده از عمل لاپاراسکوپی، با کمک روبات یا ترکیبی از این روش ها انجام داد. هنگامی که شرایط فرد مناسب است، این عمل های جراحی از طریق چندین برش کوچک انجام می شود و می تواند منجر به کاهش درد و بهبود سریعتر بعد از جراحی شود.

 

خطرات ازوفاژکتومی

ازوفاژکتومی خطر عوارض دارد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • سرفه
 • نشت از محل اتصال مری و معده
 • تغییراتی در صدا
 • رفلاکس اسید یا صفرا
 • تهوع ، استفراغ یا اسهال
 • عوارض تنفسی مانند ذات الریه
 • مشکلات بلع (دیسفاژی)
 • فیبریلاسیون دهلیزی
 • مرگ

 ازوفاژکتومی چیست

آماده سازی برای انجام ازوفاژکتومی

پزشک و تیم جراحی درباره نگرانی هایی که ممکن است در مورد جراحی داشته باشید صحبت خواهند کرد. در صورت ابتلا به سرطان ، پزشک ممکن است شیمی درمانی یا پرتودرمانی یا هر دو را پس از دوره بهبودی یا قبل از انجام ازوفاژکتومی توصیه کند. این تصمیمات بر اساس مرحله تومور گرفته می شود و مرحله بندی سرطان قبل از هرگونه بحث در مورد درمان باید نهایی شده باشد.

در صورت سیگار کشیدن ، پزشک می خواهد که سیگار را کنار بگذارید و ممکن است یک برنامه ترک را برای کمک توصیه کند، زیرا سیگار کشیدن خطر عوارض بعد از جراحی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

 

غذا و دارو

با پزشک خود در مورد موارد زیر صحبت کنید:

 • چه زمانی می توانید داروهای معمولی خود را مصرف کنید و آیا می توانید قبل از عمل جراحی آنها را مصرف کنید. این امر به ویژه در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون بسیار مهم است ، زیرا برخی از آنها باید چند روز قبل از جراحی متوقف شوند.
 • چه موقع باید شب قبل از عمل از خوردن یا آشامیدن صرف نظر کنید. در برخی موارد ، مصرف مواد غذایی اضافی و تغییر رژیم غذایی مایع دو تا سه روز قبل از عمل به تخلیه مری کمک می کند.

 

پوشاک و وسایل شخصی

تیم درمانی ممکن است توصیه کند که چندین چیز را به بیمارستان بیاورید از جمله:

 

 • لیستی از داروهای خود
 • وسایل مراقبت شخصی مانند عینک یا سمعک
 • لباس گشاد ، راحت یا روپوش
 • چیزهایی که ممکن است به آرامش شما کمک کند ، مانند پخش کننده موسیقی قابل حمل با هدفون یا کتاب

 

اقدامات احتیاطی دیگر

با پزشک خود در مورد موارد زیر صحبت کنید:

 • هرگونه دارویی را که به بیمارستان آورده اید و چه موقع باید در روز عمل آن دارو را مصرف کنید
 • آلرژی یا واکنش هایی که به داروها داشته اید

قبل از بستری شدن در بیمارستان برای انجام عمل جراحی، با خانواده خود در مورد بستری شدن در بیمارستان صحبت کنید و در مورد کمک که ممکن است هنگام بازگشت به خانه نیاز داشته باشید صحبت کنید. پزشک و تیم درمانی ممکن است دستورالعمل های خاصی را به شما بدهند که در دوران نقاهت و هنگام بازگشت به خانه رعایت کنید.

 

آنچه باید انتظار داشته باشید

قبل از عمل

یکی از جنبه های مهم ازوفاژکتومی تشخیص این است که کدام روش برای شما مناسب است. برای این منظور ، متخصصان از آخرین تکنیک های تصویربرداری مانند سی تی لسکن (CT) ، ام آر آی (MRI) و پت اسکن (PET) و همچنین آندوسکوپی با بیوپسی و آندوسونوگذافی استفاده می کنند.

 

در طول عمل

در صورت وجود سرطان ، برداشتن مری شامل برداشتن قسمتی یا بخش بیشتر مری ، قسمتی از بالای معده و غدد لنفاوی مجاور است. میزان برداشتن مری و معده بستگی به مرحله سرطان و محل آن دارد. در برخی مواقع ، بخشی از روده ممکن است کشیده شود و به مری متصل شود.

بسته به شرایط، جراح یکی از تکنیک های جراحی زیر را انتخاب می کند:

 ازوفاژکتومی

ازوفاژکتومی باز

این عمل شامل ایجاد یک یا چند برش بزرگ در گردن ، قفسه سینه یا شکم است. جراح ممکن است یک ازوفاژکتومی ترانس توراسیک را انتخاب کند که در آن مری از طریق برش هایی در شکم و قفسه سینه برداشته می شود. یا ممکن است ازوفاژکتومی تراشیاتال انجام دهد که در آن برش ها در شکم و گردن انجام می شود. گاهی اوقات ، برش گردن ، قفسه سینه و شکم مورد نیاز است و این عمل را ازوفاژکتومی سه قسمتی می نامند.

ازوفاژکتومی حداقل تهاجمی

این عمل شامل برداشتن مری از طریق چندین برش کوچک در شکم (لاپاراسکوپی) یا قفسه سینه است. در حین جراحی لاپاراسکوپی ، جراح ابزارها و وسیله ای با نوک دارای دوربین را از طریق برش ها وارد می کند تا عمل را بدون بریدن ماهیچه ها یا شکستن دنده انجام دهد. در برخی از مراکز ، این عمل ممکن است با کمک روبات انجام شود.

 

بعد از عمل

به احتمال زیاد پزشک تغذیه لوله ای را از طریق لوله کوچکی که از طریق شکم قرار گرفته و به روده کوچک متصل می شود ، توصیه می کند. این نوع تغذیه چهار تا شش هفته ادامه می یابد تا از تغذیه مناسب در زمان ریکاوری اطمینان حاصل شود. هنگامی که رژیم غذایی عادی خود را از سر می گیرید ، اندازه معده کاهش می یابد ، به این معنا که باید مقادیر کمتری غذا بخورید. ممکن است بعد از جراحی وزن کم کنید.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

نتایج  ازوفاژکتومی

اکثر افراد پس از ازوفاژکتومی بهبود کیفیت زندگی خود را گزارش می کنند اما برخی علائم معمولاً ادامه می یابد. پزشک به احتمال زیاد مراقبت های فالوآپ جامع را برای جلوگیری از عوارض بعد از جراحی و کمک به فرد در تنظیم سبک زندگی توصیه می کند.

مراقبت های بعد از عمل شامل موارد زیر است:

 • درمان ریه (توانبخشی ریوی) برای جلوگیری از مشکلات تنفسی
 • مدیریت درد برای درمان سوزش سر دل و مشکلات بلع
 • ارزیابی تغذیه ای که به کاهش وزن کمک می کند
 • در صورت لزوم مراقبت های روانی اجتماعی

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

کولکتومی

کولکتومی

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است.

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟ بیماری است که در آن پانکراس فرد ملتهب می شود. پانکراس یا لوزالمعده یک غده بزرگ در پشت معده و کنار روده کوچک است. پانکراس دو کار اصلی در بدن انجام می دهد.

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟ تیروئیدکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است. این جراحی معمولاً برای برداشتن گواتر و ندول ها یا برای درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست؟ کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم چیست؟ پرولاپس رکتوم هنگامی رخ می دهد که راست روده یا رکتوم (انتهای تحتانی روده بزرگ) از موقعیت طبیعی خود در ناحیه لگن به پایین سقوط می کند.

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟ هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟ فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد.

عمل هموروئید

عمل هموروئید

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید