کرونا لامبدا چیست ؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

کرونا لامبدا چیست ؟ کرونا لامبدا نوع جدید کووید 19 است که در ایالات متحده و آمریکای جنوبی رو به گسترش است اما بر اساس اطلاعات تا 20 مرداد ماه هیچ موردی از این نوع جدید در داخل ایران مشاهده نشده است.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

کرونا لامبدا نوع جدید کووید 19 است که در ایالات متحده و آمریکای جنوبی رو به گسترش است اما بر اساس اطلاعات تا 20 مرداد ماه هیچ موردی از این نوع جدید در داخل ایران مشاهده نشده است. با این حال، دانشمندان هشدار داده اند که این نوع ، که با نام C.37 نیز شناخته می شود ، قابلیت انتقال بیشتری نسبت به کرونا دلتا دارد که در حال حاضر در کشور شایع است.

در شیلی، 50 دنباله جدید لامبدا در چهار هفته گذشته شناسایی شده است. به گفته محققان دانشگاه کیوتو ، گسترش این گونه در سراسر شیلی می تواند باعث نگرانی شود. چون نسبت افرادی که حداقل یک دوز واکسن کرونا در شیلی تزریق کرده اند نسبتاً زیاد است، افزایش موارد نشان می دهد که کرونا لامبدا در فرار از ایمنی ناشی از واکسیناسیون مهارت دارد. با این حال ، رایج ترین واکسنی که در شیلی استفاده می شود CoronaVac است ، که متفاوت از واکسن های فایزر ، مدرنا و آسترازنکا عمل می کند.

محققان دانشکده پزشکی گروسمن اثر واکسن های mRNA مانند فایزر و مدرنا را در برابر نوع لامبدا آزمایش کردند. با توجه به نتایج که هنوز مورد بازبینی قرار نگرفته اند، مقاومت نسبی در برابر خنثی سازی وجود داشت اما به احتمال زیاد باعث کاهش قابل توجه حفاظت در افراد واکسینه شده در برابر ویروس نمی شود. اما نتایج تجزیه و تحلیل بر روی پروتئین های سنبله در کرونا لامبدا افزایش دو برابری عفونت را نشان داد که به گفته دانشمندان به دلیل جهش خاصی در ویروس به نام جهش L452Q است.

کرونا لامبدا برای اولین بار در آگوست 2020  در پرو شناسایی شد. این گونه غالب در آن کشور بوده است اما به نظر می رسد موارد لامبدا رو به کاهش است: اطلاعات نشان می دهد که هیچ مورد جدیدی از کرونا لامبدا در پرو در چهار هفته قبل 17 آگوست از آن مشاهده نشده است.

تا کنون  843 مورد در ایالات متحده به عنوان کرونا لامبدا تایید شده است. سخنگوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) اخیراً به نیوزویک اعلام کرده است که این گونه در 44 ایالت آمریکا شناسایی شده است.

کرونا لامبدا در 15 ژوئن 2021 توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان یکی از انواع کرونا در سطح جهانی طبقه بندی شد.

کرونا لامبدا چیست

سازمان بهداشت هانی کرونا لامبدا را دارای جهش هایی با پیامدهای اثبات شده یا مشکوک در انتقال و شدت آن می داند و در چندین کشور شناسایی شده است.

دکتر ماریا ون کرخوو ، از مدیران سازمان بهداشت جهانی در زمینه کووید 19 ، گفت که این سازمان در حال پیگیری تا ببیند آیا کرونا لامبدا را باید به عنوان یک نوع نگران کننده طبقه بندی کند یا خیر. اگر ثابت شود که این نوع دارای ویژگی های افزایش قابلیت انتقال است و یا شدت آن بیشتر است، رخ می دهد.

نوع لامبدا تنها در صورتی به عنوان نگران کننده شناخته می شود که یکی از موارد زیر را داشته باشد:

 • افزایش قابلیت انتقال ویروس
 • تغییر مضر در اپیدمیولوژی آن
 • افزایش توانایی بیماری زایی
 • تغییر علائم بیماری
 • کاهش اثربخشی تست تشخیص کرونا ، درمان و اقدامات پیشگیرانه مانند واکسیناسیون

 

چه واکسن هایی در مقابل کرونا لامبدا موثر هستند ؟

در مقاله ای که چاپ شده و هنوز مورد بازبینی قرار نگرفته است، محققان دریافتند که واکسن های mRNA در برابر نوع لامبدا موثر است. هر دو واکسن کرونا فایزر و مدرنا که در آمریکا تولید می شوند ، mRNA هستند ، به این معنی که حاوی مواد ژنتیکی هستند که به سلول های بدن دستور می دهد تا کرونا ویروس تولید کنند که پس از آن واکنش ایمنی بدن را برمی انگیزد.

نتایج این مقاله نشان می دهد که واکسن های مورد استفاده فعلی در برابر نوع لامبدا محافظت ایجاد می کنند.

با این حال ، در مقاله دیگری که از قبل چاپ شده بود ، لامبدا دارای جهش هایی بود که توانایی فرار از خنثی سازی آنتی بادی های ایجاد شده توسط CoronaVac را داشت. CoronaVac یک واکسن است که در چندین کشور آسیایی مورد استفاده قرار می گیرد و با تزریق نسخه غیر فعال ویروس کرونا عمل می کند که سپس باعث واکنش ایمنی می شود.

محققان تأکید کرده اند که برای تأیید اثربخشی واکسن ها مطالعات بیشتری لازم است.

 

آیا قدرت انتقال کرونا لامبدا بیشتر است ؟

در حالی که هنوز مشخص نیست که آیا این نوع جدید قابلیت انتقال بیشتری دارد یا خیر ، دانشمندان می گویند که گونه لامبدا دارای تعدادی جهش است که به طور بالقوه می تواند منجر به افزایش قابلیت انتقال یا افزایش مقاومت در برابر آنتی بادی های ناشی از واکسیناسیون کرونا یا ابتلای قبلی شود.

یکی از جهش های شناسایی شده در کرونا لامبدا را دانشمندان T859N نامیده اند و در نوع موسوم به "Iota" یافت می شود که در حال حاضر در شهر نیویورک در حال گسترش است.

یک جهش دیگر ، در L452Q ، شبیه جهش گزارش شده در انواع دلتا و اپسیلون گزارش شده است که اعتقاد بر این است که بر حساسیت آن به آنتی بادی ها تأثیر می گذارد.

با این حال ، مهم است که توجه داشته باشید که تحقیقات در مورد این نوع خاص در مراحل اولیه است.

از آنجایی که در حال حاضر شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد تفاوت نوع لامبدا با سایر گونه ها دقیقاً چیست، دانشمندان می گویند قبل از اینکه بتوانیم میزان کامل اثرات این سویه را درک کنیم ، به مطالعات بیشتر و قوی تری نیاز است.

 کرونا لامبدا

علائم کرونا لامبدا چیست؟

در حال حاضر ، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد علائم نوع جدید C.37 یا کرونا لامبدا ، متفاوت از سایر گونه های کروناویروس باشد.

بر اساس گزارش NHS ، علائم اصلی COVID-19 عبارتند از:

 • تب - این بدان معناست که هنگام لمس قفسه سینه یا پشت احساس گرما می کنید (نیازی به اندازه گیری درجه حرارت نیست)
 • سرفه جدید و مداوم - این بدان معنی است که بیش از یک ساعت سرفه می کنید یا سه یا چند بخش سرفه در 24 ساعت (اگر معمولاً سرفه می کنید ، ممکن است بدتر از حد معمول باشد)
 • از دست دادن یا تغییر حس بویایی یا چشایی - این بدان معناست که نمی توانید چیزی را بو کنید یا بچشید، یا بو یا طعم چیزها با حالت عادی متفاوت است.

اکثر افرادی که علائم کووید 19 دارند حداقل یکی از موارد بالا را خواهند داشت.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

درمان کرونا در منزل

درمان کرونا در منزل

اکثر افرادی که به کرونا ویروس آلوده می شوند، یک بیماری خفیف یا بدون علامت را تجربه می کنند که در منزل قابل درمان است؛ بنابراین اگر علائم کرونا ویروس را تجربه کردید، برای درمان در منزل چه کارهایی می توان انجام داد؟

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران

تست کرونا در منزل تهران برای فهمیدن اینکه آیا فرد در حال حاضر به کرونا ویروس آلوده است یا خیر، ویروسی که باعث بیماری کووید 19 می شود (COVID-19) انجام می پذیرد.

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

همه چیز در مورد ویروس جهش یافته کرونا

ویروس جهش یافته کرونا که B.1.1.7 نامیده می شود، اخیراً در جنوب شرقی انگلیس شیوع پیدا کرده است و دولت ها را وادار به وضع قوانین و محدودیت های سختگیرانه تر کرده است. اگرچه هنوز از تمام جزئیات اطلاع نداریم، اما کارشناسان به طور فزاینده ای اطمینان دارند که این کرونا جهش یافته راحت تر از گونه های دیگر منتقل می شود. در ادامه به همه چیزهایی که ما تاکنون در مورد کرونا جهش یافته می دانیم اشاره شده است.

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

آزمایش خون کرونا، تست آنتی بادی چیست؟

حداقل دو نوع تست و آزمایش برای کرونا ویروس وجود دارد، یک آزمایش ویروسی و یک آزمایش آنتی بادی یا آزمایش خون کرونا. آزمایش ویروسی به دنبال شواهدی از ویروس کرونا در سیستم تنفسی شما است. آزمایش ویروسی مثبت به این معنی است که شما به کووید 19 مبتلا هستید. در این صورت ممکن است علائم عفونت را داشته باشید یا خیر.

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد

کرونا انگلیسی چه علائمی دارد ؟ سرفه، خستگی، درد عضلانی شایع تر هستند، اما از دست دادن توانایی چشایی یا بویایی در کرونا انگلیسی کمتر گزارش شده است.

عوارض جانبی واکسن کرونا

عوارض جانبی واکسن کرونا

شایعترین عوارض جانبی واکسن کرونا گزارش شده در پی واکسیناسیون کووید 19، درد در محل تزریق است. داده های آزمایشی نشان داده است که واکسن های فایزر و مدرنا ایمن بوده و به طور کلی به خوبی با بدن سازگار می شوند.

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

علائم کووید 19 خفیف و متوسط

برخی از افراد مبتلا به کووید 19 بیماری خفیفی را با علائم اندک تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر به شدت بیمار می شوند. اگرچه احتمالاً تا کنون در مورد علائم شدید بیماری چیزهای زیادی شنیده اید اما ممکن است از خود بپرسید که کووید 19 خفیف یا متوسط چگونه است.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک

ماسک نقش مهمی در محافظت از ما در برابر کرونا ویروس دارد و همه باید در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنیم، بنابراین فرایگری نکاتی در مورد نحوه صحیح استفاده از ماسک از اهمیت زیادی برخوردار است.

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا

واکسن روسی کرونا، اسپوتنیک وی (Sputnik V) اولین واکسن کرونا ویروس ثبت شده جهان است که بر پایه Vector آدنو ویروس انسانی است. واکسن روسی کرونا در حال حاضر در بیش از 30 کشور جهان تایید شده است.

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

حدود یک سوم افراد علائم کرونای طولانی دارند

تحقیقات جدید نشان می دهد، بسیاری از بیماران مبتلا به کووید 19 خفیف و متوسط ممکن است دچار علائم کرونای طولانی شوند و ماهها پس از از بین رفتن بیماری همچنان دچار علائم باشند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 • بهروز نصیری

  یالله کمک

  0
  0
 • میثم

  اللهم عجل لولیک الفرج اللهم اشف کل مریض بحق الحسین خدایا در حال ما تغییر و گشایش ایجاد کن و از گناهانمان درگذر به کرمت و بزرگواریت محتاجیم

  0
  0

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید