سندرم کوشینگ چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

سندرم کوشینگ زمانی رخ می دهد که بدن به مرور زمان مقدار زیادی هورمون کورتیزول داشته باشد. این مشکل می تواند ناشی از مصرف داروهای کورتیکواستروئید خوراکی باشد. یا ممکن است بدن به صورت کلی بیش از حد کورتیزول تولید کند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

سندرم کوشینگ چیست؟

کورتیزول بیش از حد می تواند برخی از علائم بارز سندرم کوشینگ را ایجاد کند - قوز چربی بین شانه ها، گرد شدن صورت و علائم کشیدگی صورتی یا بنفش روی پوست. سندرم کوشینگ همچنین می تواند منجر به فشار خون بالا ، از دست رفتن توده استخوان و گاهی اوقات دیابت نوع 2 شود.

درمان سندرم کوشینگ می تواند سطح کورتیزول بدن را به حالت عادی برگرداند و علائم آن را بهبود بخشد. هرچه درمان زودتر شروع شود، شانس بهبودی نیز بیشتر می شود.

 

علائم سندرم کوشینگ چیست؟

علائم و نشانه های سندرم کوشینگ بسته به میزان کورتیزول اضافی بدن متفاوت است.

 

علائم شایع سندرم کوشینگ چیست؟

 • افزایش وزن و انباشت بافت چربی به ویژه در قسمت میانی و قسمت فوقانی کمر، در صورت و بین شانه ها
 • علائم کشیدگی صورتی (بنفش) رنگ روی پوست شکم ، ران ، سینه و بازوها
 • نازک و شکننده شدن پوست که به راحتی کبود می شود
 • بهبود آهسته محل بریدگی ها ، گزش حشرات و عفونت
 • آکنه

 سندرم کوشینگ چیست

علائم سندرم کوشینگ که بیشتر در زنان رخ می دهد

 • ضخیم تر شدن موها به نحوی که قابل مشاهده می شوند در بدن و صورت (هیرسوتیسم)
 • قاعدگی نامنظم یا عدم وجود قاعدگی

 

علائم سندرم کوشینگ که بیشتر در مردان رخ می دهد

 

سایر علائم و نشانه های احتمالی سندرم کوشینگ

 • خستگی شدید
 • ضعف عضلانی
 • افسردگی، اضطراب و کج خلقی
 • از دست دادن کنترل عاطفی
 • مشکلات شناختی
 • فشار خون بالا جدید یا تشدید آن
 • سردرد
 • عفونت
 • کدر شدن پوست
 • از دست دادن توده استخوان که در طول زمان منجر به شکستگی می شود
 • اختلال رشد در کودکان

 

زمان مراجعه به پزشک

در صورت داشتن علائمی که نشان دهنده سندرم کوشینگ است باید به پزشک مراجعه کنید، به ویژه اگر از داروهای کورتیکواستروئید برای درمان بیماری هایی مانند آسم ، آرتریت یا بیماری التهابی روده استفاده می کنید.

 

علت سندرم کوشینگ چیست؟

وجود بیش از حد هورمون کورتیزول در بدن باعث سندرم کوشینگ می شود. کورتیزول که در غدد فوق کلیوی تولید می شود، نقش های مختلفی را در بدن ایفا می کند.

به عنوان مثال ، کورتیزول به تنظیم فشار خون کمک می کند ، التهاب را کاهش می دهد و باعث می شود قلب و عروق خونی به شکل عادی فعالیت کنند. کورتیزول به بدن در واکنش به استرس کمک می کند. همچنین نحوه تبدیل پروتئین، کربوهیدرات و چربی رژیم غذایی به انرژی در بدن را تنظیم می کند.

 

نقش داروهای کورتیکواستروئیدی (سندرم کوشینگ اگزوژن یا برون زا)

سندرم کوشینگ ممکن است با مصرف داروهای کورتیکواستروئید خوراکی مانند پردنیزولون در دوزهای بالا در بلند مدت ایجاد شود.

کورتیکواستروئیدهای خوراکی ممکن است برای درمان بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید ، لوپوس و آسم ضروری باشند. همچنین ممکن است از آنها برای جلوگیری از رد عضو پیوند شده توسط بدن استفاده شود.

همچنین ممکن است سندرم کوشینگ از کورتیکواستروئیدهای تزریقی ناشی شود - به عنوان مثال ، تزریق مکرر برای درد مفاصل، بورسیت و کمردرد. داروهای استروئیدی استنشاقی برای درمان آسم و کرم های استروئیدی پوستی که برای اختلالات پوستی مانند اگزما استفاده می شوند به طور کلی کمتر از کورتیکواستروئیدهای خوراکی باعث ایجاد سندرم کوشینگ می شوند. اما در برخی افراد، این داروها ممکن است باعث سندرم کوشینگ شوند، به ویژه اگر در دوزهای بالا مصرف شوند.

 سندرم کوشینگ

تولید بیش از حد کورتیزول توسط بدن (سندرم کوشینگ آندوژن یا درون زا)

این بیماری ممکن است به دلیل تولید بیش از حد کورتیزول یا هورمون آدرنال کورتیکوتروپین (ACTH) در بدن باشد که تولید کورتیزول را تنظیم می کند.

 

در این موارد ، سندرم کوشینگ ممکن است مربوط به بیماری های زیر باشد:

 

تومور غده هیپوفیز (آدنوم هیپوفیز)

تومور غیر سرطانی (خوش خیم) غده هیپوفیز، واقع در قاعده مغز، مقدار زیادی ACTH تولید می کند که به نوبه خود غدد فوق کلیوی را تحریک می کند تا کورتیزول بیشتری تولید کند. هنگامی که این توع از سندرم کوشینگ رخ می دهد، بیماری کوشینگ نامیده می شود. این بیماری بیشتر در زنان رخ می دهد و شایع ترین نوع سندرم کوشینگ درون زا است.

 

تومور ترشح کننده ACTH

در برخی موارد نادر، تومور در اندامی که به طور معمول ACTH تولید نمی کند، شروع به ترشح بیش از حد این هورمون می کند. این تومورها که ممکن است غیر سرطانی (خوش خیم) یا سرطانی (بدخیم) باشند، معمولاً در ریه ها ، پانکراس ، تیروئید یا غده تیموس یافت می شوند.

 

بیماری غده آدرنال

اختلالات غدد فوق کلیوی می تواند باعث تولید بیش از حد کورتیزول در آنها شود. شایع ترین آن تومور غیر سرطانی قشر آدرنال است که آدنوم آدرنال نامیده می شود، اما تنها بخش کوچکی از آدنوم ها کورتیزول زیادی تولید می کنند.

تومورهای سرطانی قشر آدرنال نادر هستند اما ممکن است باعث سندرم کوشینگ نیز شوند. گاهی اوقات ، بزرگ شدن خوش خیم هر دو غده فوق کلیوی می تواند منجر به سندرم کوشینگ شود.

 

سندرم کوشینگ ارثی

در موارد نادر ، افراد میل به ایجاد تومور در یک یا چند غده درون ریز خود را به ارث می برند که بر سطح کورتیزول تأثیر می گذارد و باعث سندرم کوشینگ می شود.

 

عوارض سندرم کوشینگ

در صورت عدم درمان، عوارض سندرم کوشینگ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن توده استخوان (پوکی استخوان) که می تواند منجر به شکستگی غیرمعمول استخوان شود، مانند شکستگی دنده و شکستگی استخوان پا
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • دیابت نوع 2
 • عفونت مکرر یا غیر معمول
 • از دست دادن توده و قدرت عضلانی

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

کولکتومی

کولکتومی

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است.

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟ بیماری است که در آن پانکراس فرد ملتهب می شود. پانکراس یا لوزالمعده یک غده بزرگ در پشت معده و کنار روده کوچک است. پانکراس دو کار اصلی در بدن انجام می دهد.

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟ تیروئیدکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است. این جراحی معمولاً برای برداشتن گواتر و ندول ها یا برای درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست؟ کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم چیست؟ پرولاپس رکتوم هنگامی رخ می دهد که راست روده یا رکتوم (انتهای تحتانی روده بزرگ) از موقعیت طبیعی خود در ناحیه لگن به پایین سقوط می کند.

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟ هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟ فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد.

عمل هموروئید

عمل هموروئید

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید