سرطان کیسه صفرا چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۲۹ تیر ۱۴۰۰

سرطان کیسه صفرا به معنی رشد غیر طبیعی سلول ها است که از کیسه صفرا آغاز می شود.

 

سرطان کیسه صفرا چیست؟

کیسه صفرا عضوی کوچک و گلابی شکل در سمت راست شکم و درست در زیر کبد است. کیسه صفرا، مایعات گوارشی تولید شده توسط کبد را ذخیره می کند.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

سرطان کیسه صفرا چندان شایع نیست. اگر سرطان کیسه صفرا در اولین مراحل خود تشخیص داده شود، شانس درمان آن بسیار مناسب است. با این حال بیشتر سرطان های کیسه صفرا در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند چرا که پیش آگهی اغلب بسیار ضعیف است.

سرطان کیسه صفرا تا زمانی که مراحل پیشرفته نرسیده باشد ممکن است تشخیص داده نشود زیرا اغلب علائم و نشانه های خاصی ایجاد نمی کند. همچنین ماهیت نسبتاً پنهان کیسه صفرا رشد سرطان کیسه صفرا را بدون تشخیص آن آسان می کند.

 

علائم سرطان کیسه صفرا

علائم و نشانه های سرطان کیسه صفرا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد شکم ، به ویژه در قسمت فوقانی سمت راست شکم
  • نفخ شکم
  • کاهش وزن بدون علت
  • زردی پوست و سفیدی چشم (زردی)

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده علائم و نشانه هایی که ممکن است شما را نگران کند به پزشک مراجعه کنید.

 

علت سرطان کسیه صفرا

مشخص نیست که چه عواملی دقیقا باعث سرطان کیسه صفرا می شوند.

پزشکان تاکنون دریافته اند که سرطان کیسه صفرا هنگامی تشکیل می شود که تغییراتی (جهش) در DNA سلول های سالم کیسه صفرا ایجاد می شود. DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که تعیین می کند سلول چه کاری باید انجام دهد. این تغییرات سلولها را مجبور می کنند که وقتی سلولهای دیگر به طور عادی می میرند، از کنترل خارج شده و به زندگی ادامه دهند. سلولهای تجمع یافته توموری را تشکیل می دهند که می تواند فراتر از کیسه صفرا رشد کرده و به سایر مناطق بدن گسترش یابد.

بیشتر موارد سرطان کیسه صفرا از سلولهای غده ای شروع می شود که سطح داخلی کیسه صفرا را پوشانده اند. سرطان کیسه صفرا که در این نوع سلول ها شروع می شود، آدنوکارسینوما نامیده می شود. این اصطلاح به شکل ظاهری سلولهای سرطانی هنگام بررسی در زیر میکروسکوپ اشاره دارد.

 سرطان کیسه صفرا

تشخیص سرطان کیسه صفرا

اگر پزشک احتمال دهد که ممکن است به سرطان کیسه صفرا مبتلا شده باشید، یک معاینه فیزیکی و آزمایشات خاصی را انجام می دهند. اگر نتایج نشان دهد که ممکن است به سرطان کیسه صفرا مبتلا باشید به متخصص ارجاع داده می شوید که آزمایشات بیشتری انجام شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

آزمایش خون

شامل شمارش کامل خون ، آزمایش عملکرد کبد و نشانگرهای تومور (برای اندازه گیری مواد شیمیایی تولید شده توسط سلول های سرطانی).

 

سونوگرافی

روشی که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از داخل بدن استفاده می کند.

 

سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) و  یا MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی)

از دستگاه های مخصوص بدون درد برای اسکن و ایجاد تصاویر از داخل بدن استفاده می شود.

 

لاپاراسکوپی تشخیصی

یک لوله نازک با دوربین در انتهای آن (لاپاراسکوپ) تحت آرام بخش به شکم وارد می شود تا پزشک بتواند داخل آن را مشاهده کند.

 

کلانژیوگرافی

رادیوگرافی از مجرای صفرا برای مشاهده باریک شدن یا انسداد و کمک به برنامه ریزی جراحی برای برداشتن کیسه صفرا.

 

بیوپسی

برداشتن مقداری از بافت از ناحیه آسیب دیده برای بررسی زیر میکروسکوپ.

 

عوامل خطر سرطان کیسه صفرا

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان کیسه صفرا را افزایش دهند عبارتند از:

 

جنسیت

سرطان کیسه صفرا بیشتر در زنان دیده می شود.

 

سن

خطر ابتلا به سرطان کیسه صفرا با افزایش سن بیشتر می شود.

 

سابقه سنگ کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا بیشتر در افرادی که به سنگ صفرا دچار هستند و یا در گذشته سنگ کیسه صفرا داشته اند شایع است. سنگهای کیسه صفرا بزرگتر ممکن است خطر بیشتری داشته باشند. سنگ کیسه صفرا بسیار شایع است و حتی در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، احتمال سرطان کیسه صفرا بسیار نادر است.

 سرطان کیسه صفرا چیست

سایر بیماری ها و مشکلات مربوط به کیسه صفرا

سایر بیماری های کیسه صفرا که می تواند خطر سرطان کیسه صفرا را افزایش دهد شامل پولیپ ، التهاب مزمن و عفونت است.

 

التهاب مجاری صفراوی

کلانژیت اسکلروزان اولیه که باعث التهاب مجاری تخلیه صفرا از کیسه صفرا و کبد می شود، خطر سرطان کیسه صفرا را افزایش می دهد.

 

عمل جراحی سرطان کیسه صفرا

عمل جراحی اصلی ترین درمان سرطان کیسه صفرا است، به ویژه برای افرادی که در مراحل اولیه بیماری قرار دارند و می توان کیسه صفرا را به طور کامل از بدن آنها خارج کرد.

عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا کوله سیستکتومی نامیده می شود. اغلب ، در صورت مشکوک بودن به سرطان کیسه صفرا، بافت اطراف شامل غدد لنفاو ، مجاری صفراوی مجاور و بخشی از کبد نیز برداشته می شود. جراحی ممکن است به صورت جراحی باز یا جراحی لاپاراسکوپی انجام شود.

اگر سرطان گسترش یافته و تومور مجاری صفراوی را تحت تاثیر قرار داده یا مسدود کرده باشد، ممکن است به استنت نیاز باشد که یک لوله کوچک است که از پلاستیک یا فلز ساخته شده است. استنت مجرای صفرا را باز نگه می دارد و اجازه می دهد صفرا دوباره به روده کوچک سرازیر شود.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797778 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

عوارض جانبی رایج جراحی می تواند شامل خونریزی ، آسیب به بافت و اندام های مجاور (از جمله نارسایی کبدی و نشت صفرا)، درد ، عفونت بعد از جراحی ، لخته شدن خون ، ضعف عضلات (آتروفی) و لنف ادم باشد.

 

منبع 1

منبع 2


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

مراحل سرطان ریه

مراحل سرطان ریه

احتمال این وجود دارد که شما به نوعی با کسی در خانواده خود که تحت تأثیر سرطان ریه قرار دارد باشید. در حقیقت ، این سرطان دومین نوع شایع در میان بزرگسالان است (پس از سرطان پوست).

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟

علائم سرطان سینه در زنان چیست؟ سرطان سینه اغلب با داشتن توده در سینه در ارتباط است. با این حال، علائم سرطان سینه در زنان ممکن است بسته به نوع خاص سرطان سینه متفاوت باشد.

همه چیز در مورد سرطان خون

همه چیز در مورد سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی چیست؟ لوسمی سرطان خون است که بر اثر افزایش تعداد گلبول های سفید در بدن ایجاد می شود. تعداد این گلبول های سفید خون از گلبول های قرمز و پلاکت ها که بدن به آنها نیاز دارد بیشتر می شود.

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا چیست؟ سرطان کیسه صفرا به معنی رشد غیر طبیعی سلول ها است که از کیسه صفرا آغاز می شود.

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ چیست؟ سرطان روده بزرگ سرطانی است که از روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. هر دوی این اندام ها در قسمت پایین دستگاه گوارش قرار دارند. راست روده در انتهای روده بزرگ قرار دارد.

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه چیست؟ تشخیص، علائم، علت و پیشگیری از آن

سرطان سینه شایع ترین سرطان تهاجمی در زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه است.

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟

جراحی موس چیست؟ جراحی موس (Mohs) یک روش جراحی دقیق است که برای درمان سرطان پوست استفاده می شود. در جراحی موس، لایه های نازکی از پوست حاوی سرطان به تدریج برداشته می شوند.

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟

سرطان استخوان چیست ؟ سرطان استخوان زمانی رخ می دهد که سلول های غیرمعمول به طور خارج از کنترل در استخوان رشد می کنند و بافت نرمال استخوان را از بین می برند.

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه، علائم، علت، انواع و نحوه پیشگیری

سرطان مثانه یک نوع سرطان شایع است که از سلول های مثانه شروع می شود. مثانه یک عضو عضلانی توخالی در قسمت پایین شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

سرطان رحم

سرطان رحم

سرطان رحم چیست؟ سرطان رحم زمانی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در رحم ایجاد شده و بدون کنترل شروع به رشد می کنند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید