عمل هموروئید

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۵ تیر ۱۴۰۰

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

در عمل هموروئید برش هایی در بافت اطراف هموروئید ایجاد می شود. ورید متورم داخل هموروئید برای جلوگیری از خونریزی بسته شده و هموروئید برداشته می شود. ناحیه جراحی ممکن است بخیه زده شود و یا باز بماند و زخم با گاز پوشانده می شود.

جراحی هموروئید را می توان با چاقوی جراحی ، کوتر یا لیزر انجام داد. عمل هموروئید معمولاً در یک مرکز جراحی انجام می شود. به احتمال زیاد فرد در همان روز ترخیص می شود.

عملی وجود دارد که با استفاده از یک دستگاه استاپلر، بافت هموروئید برداشته می شود و زخم بسته می شود. در این عمل هیچ برشی ایجاد نمی شود. در این عمل، هموروئید لیفت می شود و سپس دوباره در جای خود منگنه می شود و در کانال مقعد قرار می گیرد. به این عمل جراحی هموروئیدوپکسی منگنه گفته می شود. افرادی که این عمل را انجام داده اند ممکن است درد کمتری نسبت به افرادی که عمل هموروئید معمولی انجام داده اند داشته باشند. هموروئیدوپکسی منگنه پر هزینه تر است و افرادی که این عمل را انجام داده اند احتمال بیشتری در ابتلای مجدد به هموروئید دارند و مجدداً نیاز به جراحی خواهند داشت.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

عمل هموروئید با هدایت داپلر عملی است که با استفاده از اسکوپ با یک پروب خاص، موقعیت رگهای بواسیر را تعیین می کند تا بافت کمتری برداشته شود. برخی مطالعات نشان می دهد که این عمل درد کمتری دارد اما برای مقایسه آن با سایر روش ها به مطالعات بیشتری نیاز است.

 عمل هموروئید

چرا عمل هموروئید؟

به عمل هموروئید در موارد زیر نیاز است:

 • هموروئید داخلی بسیار بزرگ
 • هموروئید داخلی که پس از درمان غیر جراحی هنوز هم علائم ایجاد می کند
 • هموروئید خارجی بزرگ که باعث درد قابل توجهی می شود و تمیز نگه داشتن ناحیه مقعد را دشوار می کند
 • هموروئید داخلی و خارجی به صورت همزمان
 • روش های درمانی دیگر ناموفق بوده اند

 

عمل هموروئید چقدر موثر است؟

جراحی معمولاً هموروئید را درمان می کند. اما موفقیت طولانی مدت عمل هموروئید به میزان توانایی شما در تغییر سبک زندگی روزانه برای جلوگیری از یبوست بستگی دارد. از هر 100 نفر که دچار هموروئید می شوند حدود 5 نفر بعد از جراحی با برگشت بیماری مواجه می شوند.

 

خطرات عمل هموروئید

درد ، خونریزی و عدم توانایی دفع ادرار (احتباس ادرار) از رایج ترین عوارض جانبی عمل است.

سایر خطرات نسبتاً نادر شامل موارد زیر است:

 

مشکلات اولیه

 • خونریزی از ناحیه مقعد
 • جمع شدن خون در ناحیه جراحی (هماتوم)
 • عدم توانایی در کنترل روده یا مثانه (بی اختیاری)
 • عفونت ناحیه جراحی
 • گیر کردن مدفوع در کانال مقعد

 

مشکلات دیررس

 • باریک شدن (تنگی) کانال مقعد
 • عود هموروئید
 • مجرای غیر طبیعی (فیستول) که بین کانال مقعد یا مقعد و ناحیه دیگری ایجاد می شود
 • افتادگی رکتوم که وقتی پوشش رکتوم از دهانه مقعد خارج می شود، اتفاق می افتد

 

عمل هموروئید

موفقیت عمل هموروئید یا هموروئیدکتومی به توانایی شما در ایجاد تغییر در سبک زندگی روزانه برای سهولت در دفع مدفوع بستگی دارد. هموروئیدکتومی ممکن است نتایج طولانی مدت بهتری نسبت به روش هایی که جریان خون را در بواسیر قطع می کند داشته باشد. اما جراحی پر هزینه تر است ، خطر عوارض بیشتری دارد و معمولاً دردناک تر است.

بیشتر موارد هموروئید داخلی با درمان در منزل یا عمل های ثابت کننده بهبود می یابند (کوچکتر می شوند و درد کاهش می یابد). در مقایسه با عمل جراحی ، روش های ثابت کننده خطر کمتری دارند، درد کمتری ایجاد می کنند و به زمان کمتری برای ریکاوری نیاز دارند.

عمل هموروئید برای درمان هموروئید های داخلی کوچک توصیه نمی شود (مگر اینکه هموروئید داخلی بزرگ یا هموروئید داخلی و خارجی به صورت همزمان باشد).

لیزر اغلب به عنوان یک روش کم درد و سریع برای از بین بردن هموروئید معرفی می شود. اما هیچ یک از این ادعاها اثبات نشده است. لیزر نسبت به تکنیک های سنتی پر هزینه تر است. این عمل مدت زمان بیشتری طول می کشد و ممکن است باعث آسیب عمیق به بافت شود.

عمل هموروئید چیست

آنچه باید بعد از عمل هموروئید انتظار داشت

بهبودی کامل حدود 2 تا 3 هفته طول می کشد.

 

ترخیص از بیمارستان بعد از جراحی

 • بلافاصله بعد از جراحی، هنگامی که هنوز تحت بیهوشی هستید، بی حسی موضعی با اثر طولانی مدت به شما داده می شود. تسکین درد پس از جراحی باید 6 تا 12 ساعت طول بکشد. اگر بعد از جراحی قرار نباشد یک شب در بیمارستان بستری بمانید، فقط بعد از بین رفتن بیهوشی و ادرار کردن، ترخیص خواهید شد. عدم توانایی در دفع ادرار (احتباس ادرار) گاهی به دلیل تورم (ورم) در بافت ها یا اسپاسم عضلات لگن اتفاق می افتد.
 • کسی باید شما را به خانه برساند.

 

مراقبت بعد از عمل هموروئید

 • بعد از جراحی ممکن است کمی درد داشته باشید. اگر پزشک دارویی را برای تسکین درد تجویز کرده است، آن را طبق برنامه تجویز شده مصرف کنید. از پزشک بپرسید چه داروهای بدون نسخه ای برای شما بی خطر است.
 • برخی از خونریزی ها به خصوص با اولین دفع مدفوع پس از جراحی طبیعی است.
 • برای چند روز پس از جراحی ، مایعات بنوشید و یک رژیم غذایی ملایم (برنج ساده ، موز ، نان تست ، سس سیب) داشته باشید. سپس می توانید به مصرف غذاهای معمولی برگردید و به تدریج مقدار فیبر رژیم خود را افزایش دهید.
 • برای تسکین درد ممکن است نیاز باشد از داروهای بی حس کننده قبل و بعد از حرکت روده استفاده کنید.
 • پک های یخی که در ناحیه مقعد استفاده می شوند ممکن است تورم و درد را کاهش دهند.
 • غوطه ور شدن مکرر در آب گرم (استحمام نشیمن) به تسکین درد و اسپاسم عضلات کمک می کند.
 • بعضی از پزشکان ممکن است توصیه کنند که برای جلوگیری از عفونت و کاهش درد از آنتی بیوتیک (مانند مترونیدازول) استفاده کنید.
 • پزشکان توصیه می کنند از نرم کننده های مدفوع که حاوی فیبر هستند استفاده کنید تا به حرکت آرام روده کمک کند. فشار در هنگام حرکات روده ای می تواند باعث بازگشت هموروئید شود.
 • معاینات فالوآپ با جراح معمولاً 2 تا 3 هفته پس از جراحی برای بررسی مشکلات انجام می شود.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

کولکتومی

کولکتومی

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است.

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟ بیماری است که در آن پانکراس فرد ملتهب می شود. پانکراس یا لوزالمعده یک غده بزرگ در پشت معده و کنار روده کوچک است. پانکراس دو کار اصلی در بدن انجام می دهد.

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟ تیروئیدکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است. این جراحی معمولاً برای برداشتن گواتر و ندول ها یا برای درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست؟ کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم چیست؟ پرولاپس رکتوم هنگامی رخ می دهد که راست روده یا رکتوم (انتهای تحتانی روده بزرگ) از موقعیت طبیعی خود در ناحیه لگن به پایین سقوط می کند.

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟ هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟ فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد.

عمل هموروئید

عمل هموروئید

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید