فیستول مقعدی چیست؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۸ تیر ۱۴۰۰

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد. فیستول مقعدی معمولاً بعد از عفونتی رخ می دهد که به خوبی بهبود نیافته است. پزشک می تواند فیستول را ترمیم کند اما برای این کار به جراحی نیاز خواهید داشت.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

چه عواملی باعث فیستول مقعدی می شود؟

درست در مقعد چندین غده وجود دارد که مایع تولید می کنند. گاهی اوقات این غده ها مسدود می شوند. در این مواقع تجمع باکتری می تواند یک کیست متورم از بافت و مایع آلوده ایجاد کند. پزشکان این کیست را آبسه می نامند.

اگر آبسه را درمان نکنید، رشد می کند. در نهایت به بیرون باز می شود و در جایی در نزدیکی مقعد یک سوراخ ایجاد می کند تا ماده داخل آن تخلیه شود. فیستول سوراخی است که غده را به این دهانه متصل می کند.

بیشتر اوقات ، آبسه باعث ایجاد فیستول می شود. در برخی موارد نادر اما ممکن است بر اثر بیماری هایی مانند سل ، بیماری های مقاربتی یا یک بیماری فعلی که روده را تحت تأثیر قرار می دهد، مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو یا کولیت زخمی رخ می دهد.

 

علائم فیستول مقعدی چیست؟

شایع ترین علائم فیستول مقعدی عبارتند از:

  • درد
  • قرمز شدن
  • تورم در اطراف مقعد

همچنین ممکن است متوجه موارد زیر شوید:

  • خون ریزی
  • دردناک شدن حرکات روده یا دفع ادرار
  • تب
  • مایعی با بوی بد از سوراخ نزدیک مقعد خارج می شود

اگر هرکدام از این علائم را داشتید، با پزشک تماس بگیرید.

 فیستول مقعدی چیست

تشخیص فیستول مقعدی

اگر پزشک فکر کند به فیستول مقعدی دچار هستید، در مورد سابقه پزشکی شما سوال می کنند و معاینه فیزیکی نیز انجام می دهد.

بعضی از فیستول ها به راحتی قابل تشخیص هستند. برخی دیگر اینطور نیستند. بعضی اوقات خود به خود بسته می شوند، سپس دوباره باز می شوند. پزشک به دنبال نشانه هایی از ترشح مایع یا خونریزی است. پزشک ممکن است هنگام معاینه انگشت خود را به مقعد شما وارد کند.

پزشک احتمالاً برای معاینات بیشتر یا آزمایش های تصویربرداری مانند رادیوگرافی یا سی تی اسکن شما را به متخصص گوارش ارجاع می دهد. حتی ممکن است به کولونوسکوپی نیاز داشته باشید. در این روش پزشک یک لوله مجهز به یک دوربین در انتهای آن در مقعد قرار می دهد تا داخل روده را مشاهده کند. این اتفاق با بیهوشی انجام می شود.

 

درمان فیستول مقعدی

هیچ دارویی برای درمان این بیماری وجود ندارد، بنابراین از جراحی استفاده می شود. این عمل معمولاً می تواند در مطب پزشک یا کلینیک انجام شود. در نتیجه مجبور نیستید به بیمارستان بروید.

  • برای یک فیستول ساده که خیلی به مقعد نزدیک نباشد ، پزشک پوست و عضله اطراف سوراخ را باز می کند. این کار اجازه می دهد تا دهانه از داخل به بیرون بهبود یابد.
  • آنها ممکن است از یک مجرا بند برای بستن فیستول استفاده کنند.
  • برای درمان یک فیستول پیچیده تر ، پزشک ممکن است یک لوله را - که به آن seton می گویند - در دهانه قرار دهد. این کار به تخلیه مایعات آلوده قبل از جراحی کمک می کند. ممکن است 6 هفته یا بیشتر طول بکشد.

درمان فیستول مقعدی

بسته به جایی که فیستول قرار دارد ، پزشک ممکن است مجبور شود عضلات اسفنکتر را که مقعد را باز و بسته می کند، ببرد. پزشک سعی می کند به آنها آسیب نرساند، اما ممکن است کنترل روده بعد از عمل دشوارتر باشد.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

کولکتومی

کولکتومی

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است.

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟ بیماری است که در آن پانکراس فرد ملتهب می شود. پانکراس یا لوزالمعده یک غده بزرگ در پشت معده و کنار روده کوچک است. پانکراس دو کار اصلی در بدن انجام می دهد.

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟ تیروئیدکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است. این جراحی معمولاً برای برداشتن گواتر و ندول ها یا برای درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست؟ کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم چیست؟ پرولاپس رکتوم هنگامی رخ می دهد که راست روده یا رکتوم (انتهای تحتانی روده بزرگ) از موقعیت طبیعی خود در ناحیه لگن به پایین سقوط می کند.

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟ هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟ فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد.

عمل هموروئید

عمل هموروئید

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید