کوله سیستکتومی چیست ؟

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

کوله سیستکتومی چیست؟

کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد. کیسه صفرا یک مایع گوارشی به نام صفرا را در خود ذخیره می کند که در کبد ساخته می شود.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

برای برداشتن کیسه صفرا 2 نوع عمل جراحی وجود دارد:

روش باز یا سنتی

در این روش ، یک برش به طول حدود 4 تا 6 اینچ در سمت راست بالای شکم ایجاد می شود. جراح کیسه صفرا را پیدا کرده و از طریق برش آن را از بدن خارج می کند.

 

روش لاپاراسکوپی

در این روش از 3 تا 4 برش بسیار کوچک استفاده می شود. جراح از یک لوله باریک و بلند به نام لاپاراسکوپ استفاده می کند. این لوله دارای یک دوربین فیلمبرداری کوچک و ابزار جراحی است. لوله ، دوربین و ابزار از طریق برش ها وارد بدن می شوند. جراح در حالی که از مانیتور داخل بدن را مشاهده می کند، جراحی را انجام می دهد. کیسه صفرا از طریق یکی از برش ها از بدن خارج می شود.

کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی یک عمل جراحی حداقل تهاجمی است. این بدان معنی است که از برش های بسیار کوچک در شکم استفاده می کند. میزان خونریزی کمتر است و زمان بهبودی نیز معمولاً کمتر از جراحی باز است.

در بعضی موارد لاپاراسکوپ ممکن است نشان دهد که کیسه صفرا در وضعیت خوبی قرار ندارد یا ممکن است مشکلات دیگری را نشان دهد. سپس ممکن است جراح مجبور به استفاده از روش جراحی باز شود تا کیسه صفرا را با خیال راحت از بدن خارج کند.

 

چرا کوله سیستکتومی؟

کوله سیستکتومی در موارد زیر انجام می شود:

 • وجود توده های جامد (سنگ صفرا) در کیسه صفرا
 • قرمزی یا متورم (التهاب) یا عفونت (کولسیستیت) کیسه صفرا
 • سرطان کیسه صفرا

 کوله سیستکتومی چیست

مشکلات کیسه صفرا ممکن است دردی به شکل های زیر ایجاد کند:

 • درد در قسمت سمت راست یا وسط فوقانی شکم
 • دردی که ممکن است ثابت باشد یا ممکن است بعد از یک وعده غذایی سنگین تشدید شود
 • ممکن است گاهی اوقات بیشتر حس سیری باشد تا درد
 • درد ممکن است در پشت و در تیغه شانه راست نیز احساس شود

علائم دیگر ممکن است شامل حالت تهوع ، استفراغ ، تب و لرز باشد.

علائم مشکلات کیسه صفرا ممکن است مانند سایر بیماری ها باشد. همیشه برای اطمینان باید به پزشک مراجعه کرد.

 

خطرات کوله سیستکتومی

برخی از عوارض احتمالی کوله سیستکتومی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • آسیب به مجرای صفراوی که صفرا را از کیسه صفرا به روده کوچک منتقل می کند
 • آسیب کبدی
 • جای زخم و از دست داد حس در محل برش
 • برجستگی اندام یا بافت (فتق) در محل برش

در طی جراحی کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی ، ابزار جراحی در شکم قرار می گیرد. این کار ممکن است به روده یا رگ های خونی آسیب برساند.

ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد که منحصر به خود فرد باشد. قبل از انجام این جراحی حتماً با پزشک باید مشورت کرد.

 

آمادگی برای جراحی کوله سیستکتومی

ممکن است از فرد خواسته شود فرم رضایت نامه ای را امضا کند که اجازه انجام این جراحی را می دهد. فرم را به دقت بخوانید و در صورت روشن نبودن سوالات خود را بپرسید.

پزشک درباره وضعیت سلامتی فرد سوال خواهد کرد. وی همچنین ممکن است معاینه فیزیکی انجام دهد. این کار برای اطمینان از سلامتی فرد قبل از جراحی است. همچنین ممکن است به آزمایش خون و سایر آزمایش های تشخیصی نیاز باشد.

نباید 8 ساعت قبل از جراحی غذا یا نوشیدنی مصرف کرد که اغلب به معنای عدم خوردن غذا و نوشیدنی بعد از نیمه شب است.

اگر به هر نوع دارو ، لاتکس ، نوار چسب و داروهای بیهوشی (موضعی و عمومی) حساسیت وجود داشته باشد، باید به پزشک اطلاع داد.

درمورد تمام داروهایی که مصرف می شود باید به پزشک اطلاع داد. این داروها شامل داروهای بدون نسخه و با نسخه پزشک می شود. همچنین شامل مکمل های ویتامینی، گیاهی و ... است.

اگر فرد سابقه اختلالات خونریزی داشته باشد، باید به پزشک اطلاع دهد. اگر از داروهای رقیق کننده خون ، آسپرین ، ایبوپروفن یا سایر داروهایی که روی لخته شدن خون تأثیر می گذارند استفاده می شود، باید به پزشک اطلاع داده شود. ممکن است لازم باشد قبل از انجام این جراحی مصرف این داروها متوقف شود.

 

 کوله سیستکتومی

بعد از جراحی کوله سیستکتومی چه اتفاقی می افتد؟

در بیمارستان

پس از انجام جراحی ، فرد را به اتاق ریکاوری می برند تا تحت مراقبت قرار گیرد. روند بهبودی به نوع جراحی و نوع بیهوشی بستگی خواهد داشت. هنگامی که فشار خون ، نبض و تنفس فرد ثابت شد و بیدار و هوشیار بود ، وی را به بخش منتقل می کنند.

کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی ممکن است به صورت سرپایی انجام شود. در این صورت ، ممکن است فرد از اتاق ریکاوری مستقیم ترخیض شود.

ممکن است یک لوله پلاستیکی نازک از طریق بینی وارد معده فرد شود. این لوله برای از بین بردن هوایی است که فرد می بلعد. وقتی روده ها به طور عادی کار کنند ، لوله از معده خارج می شود. تا زمانی که لوله برداشته نشود ، فرد نمی تواند غذا بخورد یا چیزی بنوشد.

چند ساعت بعد از جراحی لاپاراسکوپی یا روز بعد از عمل باز از فرد خواسته می شود از رختخواب خارج شود.

بسته به شرایط، ممکن است چند ساعت بعد از جراحی مایعاتی برای نوشیدن به فرد داده شود. وی به آرامی قادر خواهد بود غذاهای جامد بیشتری را مصرف کند.

 

در خانه

هنگامی که در خانه هستید، مهم است که محل برش را تمیز و خشک نگه دارید. پزشک دستورالعمل های خاصی برای استحمام ارائه می دهد. در صورت استفاده از بخیه، در طی فالوآپ برداشته می شوند. در صورت استفاده از پانسمان، باید آنها را خشک نگه داشت و معمولاً ظرف چند روز برداشته می شوند.

محل برش و عضلات شکم ممکن است درد داشته باشد، به خصوص پس از ایستادن طولانی مدت. اگر عمل جراحی لاپاراسکوپی انجام داده اید ، ممکن است از وجود گاز دی اکسید کربن که هنوز در شکم شما قرار دارد ، احساس درد کنید. این درد ممکن است چند روز طول بکشد. هر روز باید کمی بهتر شود.

مطابق توصیه پزشک خود از مسکن استفاده کنید. آسپرین یا سایر داروهای ضد درد ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند. حتماً فقط از داروهایی که پزشک تأیید کرده است استفاده کنید.

پیاده روی و حرکت محدود به طور کلی خوب است. اما باید از انجام فعالیت های شدید پرهیز کنید. پزشک به شما می گوید چه زمانی می توانید به سر کار و به فعالیت های عادی خود برگردید.

در صورت تجربه هر یک از موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

 • تب و لرز
 • قرمزی ، تورم ، خونریزی یا ترشح از محل برش
 • درد شدید در اطراف محل برش
 • زرد شدن پوست یا سفیدی چشم (زردی)
 • شکم درد ، گرفتگی یا تورم
 • عدم اجابت مزاج و گاز به مدت 3 روز
 • درد پشت استخوان جناغ

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797774 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

 

منبع


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

کولکتومی

کولکتومی

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است.

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟ بیماری است که در آن پانکراس فرد ملتهب می شود. پانکراس یا لوزالمعده یک غده بزرگ در پشت معده و کنار روده کوچک است. پانکراس دو کار اصلی در بدن انجام می دهد.

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟ تیروئیدکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است. این جراحی معمولاً برای برداشتن گواتر و ندول ها یا برای درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست؟ کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم چیست؟ پرولاپس رکتوم هنگامی رخ می دهد که راست روده یا رکتوم (انتهای تحتانی روده بزرگ) از موقعیت طبیعی خود در ناحیه لگن به پایین سقوط می کند.

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟ هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟ فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد.

عمل هموروئید

عمل هموروئید

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید