آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

نویسنده: تیم نویسندگان آرون
انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۰

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

 

آپاندیس کجا قرار دارد؟

آپاندیس یک لوله باریک است که از انتهای روده بزرگ نشات می گیرد و در سمت راست بدن قرار دارد.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

علت آپاندیسیت چیست؟

در ایالات متحده، از هر 20 نفر 1 نفر در مرحله ای از زندگی خود دچار آپاندیسیت می شود. گرچه این مشکل ممکن است در هر سنی ایجاد شود، در کودکان زیر 2 سال نادر است. به احتمال زیاد افراد بین 10 تا 30 سال را دچار می کند.

هنگامی آپاندیسیت اتفاق می افتد که آپاندیس، اغلب توسط مدفوع، چیزی خارجی (چیزی در آن قسمت قرار میگرد که قرار نبوده است آنجا باشد) یا سرطان مسدود شود. انسداد همچنین ممکن است در اثر عفونت ایجاد شود، زیرا آپاندیس در پاسخ به هر گونه عفونت در بدن ممکن است متورم شود.

 آپاندیسیت چیست؟

علائم آپاندیسیت چیست؟

علائم کلاسیک آپاندیسیت شامل موارد زیر است:

 • درد در قسمت تحتانی راست شکم یا درد نزدیک ناف که به سمت پایین شیوع می کند. این معمولاً اولین علامت است.
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ بلافاصله پس از شروع درد شکم
 • متورم شدن شکم
 • تب
 • عدم توانایی خارج کردن باد معده

سایر علائم شایع آپاندیسیت عبارتند از:

 • درد خفیف یا تیز در هر نقطه از قسمت فوقانی یا پایین شکم، کمر
 • دفع مدفوع دردناک یا دشوار
 • قبل از شروع درد شکم استفراغ کنید
 • گرفتگی شدید
 • یبوست یا اسهال با نفخ

اگر هرکدام از این علائم را دارید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. تشخیص و درمان به موقع مهم است. از خوردن، نوشیدن و استفاده از داروهای ضد درد، ضد اسید، ملین یا پد های گرم کننده خودداری کنید.

 

نحوه تشخیص آپاندیسیت

تشخیص آپاندیسیت می تواند مشکل باشد. علائم اغلب نامشخص یا مشابه سایر بیماری ها است، از جمله مشکلات کیسه صفرا، عفونت مثانه یا مجاری ادراری، بیماری کرون، ورم معده، سنگ کلیه، عفونت روده و مشکلات تخمدان.

 

این آزمایشات می تواند به تشخیص آپاندیسیت کمک کند:

 • معاینه شکم برای بررسی التهاب
 • آزمایش ادرار برای رد عفونت ادراری
 • معاینه رکتوم
 • آزمایش خون برای بررسی عفونت
 • سی تی اسکن
 • سونوگرافی

 

درمان آپاندیسیت

آپاندیسیت تقریباً همیشه به صورت اورژانسی درمان می شود. جراحی برای برداشتن آپاندیس که به آن آپاندکتومی گفته می شود، درمان استاندارد تقریباً برای همه موارد آپاندیسیت است.

به طور كلی، اگر پزشك به آپاندیسیت مشكوك شود، برای جلوگیری از پارگی سریعاً آن را درمان می كند. اگر آبسه داشته باشید، ممکن است دو روش انجام شود: یکی برای تخلیه آبسه چرک و مایع و دیگری برای بیرون آوردن آپاندیس؛ اما برخی تحقیقات نشان می دهد که درمان آپاندیسیت حاد با آنتی بیوتیک ممکن است به شما در جلوگیری از جراحی کمک کند.

 آپاندیسیت

نحوه انجام آپاندکتومی

قبل از اینکه آپاندیس خارج شود، برای مقابله با عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود. معمولاً از بیهوشی عمومی استفاده می شود، به این معنی که برای انجام عمل فرد به خواب فرو می رود. پزشک از طریق برش به طول 4 اینچ یا وسیله ای به نام لاپاراسکوپ (ابزاری نازک مانند تلسکوپ که به آنها اجازه می دهد داخل شکم را ببینند) آپاندیس را برمی دارد. به این روش لاپاراسکوپی گفته می شود. اگر به التهاب صفاق مبتلا باشید، جراح شکم را نیز تمیز کرده و چرک را تخلیه می کند.

ظرف 12 ساعت پس از جراحی می توانید بلند شوید و حرکت کنید. باید بتوانید طی 2 تا 3 هفته به روال عادی زندگی خود برگردید. اگر لاپاراسکوپی کرده باشید، بهبودی سریعتر است.

پس از جراحی آپاندیس، در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

 • استفراغ کنترل نشده
 • افزایش درد شکم
 • سرگیجه / احساس ضعف
 • خون در استفراغ یا ادرار
 • افزایش درد و قرمزی در محل برش
 • تب
 • زخم چرکی

 

عوارض آپاندیسیت

در صورت عدم درمان، آپاندیس ملتهب ترکیده و باکتری ها و بقایای آن به داخل حفره شکم، قسمت مرکزی بدن که کبد، معده و روده در آن قرار دارد، می ریزد. این اتفاق می تواند به التهاب صفاق، التهاب پوشش حفره شکم منجر شود. ممکن است کشنده باشد مگر اینکه به سرعت با آنتی بیوتیک های قوی درمان شود.

گاهی اوقات، آبسه در خارج از آپاندیس ایجاد می شود. سپس بافت اسکار آپاندیس را از بقیه اعضای بدن جدا می سازد. این باعث می شود که عفونت گسترش نیابد؛ اما آپاندیس آبسه شده می تواند پاره شود و منجر به التهاب صفاق شود.

در صورت نیاز به خدمات پزشکی و درمان در منزل و همچنین ویزیت آنلاین پزشک عمومی و متخصص کافی ست با کارشناس ما به شماره 09026797779 تماس بگیرید و یا در واتساپ پیام دهید.

پیشگیری از آپاندیسیت

هیچ راهی برای جلوگیری از آپاندیسیت وجود ندارد اما ممکن است در افرادی که غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه ها و سبزیجات تازه مصرف می کنند، کمتر دیده شود.


برچسب ها:
اشتراک

مطالب مشابه

کولکتومی

کولکتومی

کولکتومی چیست؟ کولکتومی نوعی عمل جراحی است که برای درمان بیماری های روده بزرگ استفاده می شود. این بیماری ها شامل سرطان ، بیماری التهابی یا دیورتیکولیت است.

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟

پانکراتیت چیست؟ بیماری است که در آن پانکراس فرد ملتهب می شود. پانکراس یا لوزالمعده یک غده بزرگ در پشت معده و کنار روده کوچک است. پانکراس دو کار اصلی در بدن انجام می دهد.

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ علائم، علت، درمان و تشخیص

آپاندیسیت چیست؟ آپاندیسیت به معنی التهاب آپاندیس است. این یک وضعیت اورژانسی است که تقریباً همیشه برای برداشتن آپاندیس نیاز به جراحی در اسرع وقت دارد. خوشبختانه، بدون آپاندیس می توانید به خوبی به زندگی خود ادامه دهید.

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟

تیروئیدکتومی چیست؟ تیروئیدکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است. این جراحی معمولاً برای برداشتن گواتر و ندول ها یا برای درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست ؟

کوله سیستکتومی چیست؟ کوله سیستکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. کیسه صفرا عضوی کوچک در زیر کبد است. در سمت راست بالای شکم قرار دارد.

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم

پرولاپس رکتوم چیست؟ پرولاپس رکتوم هنگامی رخ می دهد که راست روده یا رکتوم (انتهای تحتانی روده بزرگ) از موقعیت طبیعی خود در ناحیه لگن به پایین سقوط می کند.

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست

آدرنالکتومی چیست؟ از جراحی آدرنالکتومی برای برداشتن غدد فوق کلیه استفاده می شود.غده فوق کلیه هورمون های مختلفی تولید می کند که به تنظیم متابولیسم، سیستم ایمنی بدن، فشار خون، قند خون و سایر عملکردهای اساسی کمک می کنند.

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟

هموروئید چیست؟ هموروئید یا بواسیر به متورم شدن رگ های وریدی در اطراف مقعد یا بخش تحتانی راست روده گفته می شود. حدود 50 درصد بزرگسالان تا 50 سالگی علائم هموروئید را تجربه می کنند.

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟ فیستول مقعدی سوراخی است که از داخل مقعد - حفره ای که بدن برای دفع مواد زائد جامد بدن استفاده می کند - به قسمتی از پوست اطراف مقعد راه می یابد.

عمل هموروئید

عمل هموروئید

عمل هموروئید یک جراحی برای رفع هموروئید یا بواسیر است. در عمل هموروئید فرد تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قرار می گیرد تا دردی احساس نکند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

بهترین مقالات

همه مقالات
مرکز درمان در منزل آرون
تماس بگیرید
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید